Dokáže zarábanie blogovaním uživiť pár? Moja banka hovorí toto

109,007FansLike
191,343FollowersFollow
109,024FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Zarábanie blogovaním ako živobytie pre pár? Keď som pred dvoma rokmi informoval čitateľov na blogu, že mi blog ukončil štvorročný vzťah a napísal článok „Milá Bratislava, rozchádzam sa s tebou“, (chcel som cestovať viac, ďalej a dlhšie), do komentárov na Facebooku ste mi písali, že si mám nájsť niekoho a cestovať spolu. No a to je zádrhel. Aj keď sa blogom živím už tretí rok, a blogujem rokov päť, dokázalo by zarábanie blogovaním uživiť pár?

Dokáže zarábanie blogovaním uživiť pár?

zarábanie blogovaním
Na Filipínach, ostrov Malapascua, Cebu. (foto: Alexandra Kováčová)

V prvom rade, určite nie je v mojom záujme niekoho živiť. Myslím, že vzťahy fungujú vtedy, keď ľudia spolu nepracujú a každý sa dokáže uživiť bez závislosti na partnerovi. Tak, ako chcem byť nezávislý ja, nechcem, aby bol na mne niekto finančne závislý. Omg, teraz zniem ako extrémistická feministka.

Nechcem tým povedať, že mám problém niekomu z lásky kúpiť letenku, ako darček, alebo pozvať na dovolenku, či do wellness hotela, keď sa mi bude dariť. Obdarovať niekoho je iné, ako niekoho živiť.


TIP: Keď si rovnako hysterický ako ja a konflikty riešiš odletením na druhý kontinent, čekni aktuálne akciové letenky, či ti tam niečo nesadne. Ja som odišiel na Filipíny. 


Zarábanie blogom je vrtkavé. V jednom mesiaci si zarobím na luxusnú dovolenku na Maledivách, v druhom je to celkom priemerné. V minulom roku som za jeden mesiac vyfakturoval skoro 2000 €, no mesiac na to sotva 650 €. Myslím, že ide o jedno z najmenej stálych podnikaní – podnikanie na internete. Všeobecne, živnostníci majú nepravidelné príjmy a pre zarábanie blogovaním to platí trikrát viac.

Zarábanie blogovaním je veľmi nestále podnikanie

zarábanie blogovaním
Playa Blanca, Cartagena, Kolumbia

Keď sa ale pozriem na svoje zárobky za minulý rok, v mínuse som bol len raz. V máji, kedy som zaplatil daňové priznanie a najskôr v decembri, kedy som si dva dni pred odletom kúpil za 850 € letenku z Panamy domov, aby som prekvapil rodinu. December som našťastie nakoniec vykryl.

Iné mesiace sa mi darilo, dokázal som si zarobiť dosť, uživiť seba, ostalo mi aj na cestovanie a aj som si niečo našetril. Ideál. Napísal som tiež článok o tom, koľko mi zarobila Google AdSense reklama na blogu. Prečítaj si ho. V tejto tematike má veľa ľudí idealizované predstavy, ktoré su mrte vzdialené realite. Zarábanie blogovaním nie sú blikajúce Google reklamy. Aspoň nie na Slovensku.


TIP: Napísal som eKnihu „Bloger ako zamestnanie“ kde na 197 stranách spolu s Crazy Sexy Fun Traveler nájdeš komplentý návod od A po Z, ako zarábať blogom. Súčasťou knihy je aj pracovný zošit zadarmo, v ktorom sú konkrétne úlohy z našej blogerskej praxe.


Blog Bez Mapy by dokázal uživiť dvoch ľudí, no to by bolo všetko. Neostali by mi extra peniaze na cestovanie, investovanie do nových projektov a musel by som veľmi znížiť svoj životný štandard. Navyše, ak by som mal zlý mesiac, išli by sme obaja do mínusu, z čoho by som bol zbytočne v strese.

Čo z toho vyplýva? Zarábať blogom budem naďalej, no neplánujem ním živiť niekoho ďalšieho. A ak áno, nebolo by to zadarmo. Aj keď sa to nezdá, na takom blogu je mrte veľa roboty a ja neobsedím na zadku – stále niečo vymýšľam. Aktuálne mám tak dlhý zoznam vecí, čo chcem spraviť a vylepšiť, že mi to zaberie asi rok aplikovať všetky vylepšenia na web. Budem k tomu potrebovať tiež pomoc odborníkov, keďže ja na programovanie veľmi nie som.

Nevylučujem, že nebudem v budúcnosti potrebovať pomoc, niekoho na brigádu, no aktuálne mi to vyhovuje tak, ako to je a zarábanie blogovaním by som nemenil.

zarábanie blogovaním
Zarábanie blogovaním.

26 COMMENTS

  1. chapem tvoj pristup, tiez nemam vobec problem cestovat sama 🙂 v tvojej uvahe vsak nepocitas s tym, ze „partak/cka“ by ti zvysovala prijem. Je vela cestujucich parov, co sa zivia podobnym sposobom a funguje im to. Jeden nataca videa, druhy ich striha a tak podobne. S dalsim clovekom by si mohl rozbehnut vacsie projekty, pripadne cielit na vacsiu skupinu ludi. Takze…. vezmes si ma? 😀

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.