Home Európa Island Zaujímavosti o Islande, ktoré ťa posadia do lietadla už dnes večer

Zaujímavosti o Islande, ktoré ťa posadia do lietadla už dnes večer

6
Zaujímavosti o Islande, ktoré ťa posadia do lietadla už dnes večer
zaujímavosti o islande

Zaujímavosti o Islande sú niečo, čo by si si mal určite prečítať pred tým, než sadneš do lietadla, objavovať krajinu sopiek a vodopádov. Island sa postupne stáva turistickým hitom aj vďaka nízko náklaodvým leteckým spoločnostiam, ktoré tam lietajú z našich končín. 

Zaujímavosti o Islande

Minule som videl super priame lety na Island z Budapešti s Wizzair. Prečítaj si zaujímavosti o Islande, ktoré ťa posadia do lietadla už dnes večer. Island má jeden z najaktívnejších gejzírov na svete a poslúžil aj Julesovi Verne ako námet k napísaniu Cesty do stredu zeme, čo je moja najobľúbenejšia kniha z detstva. Dovolenka na Islande je dnes super v kurze.

zaujímavosti o islande
Typické Islandské scenérie.
 1. V priemere každé štyri roky vybuchne na Islande sopka. Ten najväčší výbuch si však všetci pamätáme z roku 2010, kedy vybuchla sopka Eyjafjallajökull. Letecká doprava nad Európou sa zastavila na pár dní.
 2. Island bol osídlený ako jedno z posledných miest na planéte. Prví ľudia sem prišli v druhej polovici 9.storočia. V roku 1000 tu bolo zo zákona zavedené kresťanstvo.
 3. Od roku 1915 až do 1989 bolo pivo na Islande úplne zakázané. Okrem neho boli na Islande dlho zakázané aj všetky ostatné alkoholické drinky. Táto prohibícia sa vtedy zdala ako pokrokové rozhodnutie, podobne, ako sa dnes na mnohých miestach zakazuje fajčenie. Dnes na Islande kúpiť Veľrybie pivo, ktoré vyrába pivovar Stedji. Pivo sa dochucuje časťami veľrýb, ako aj ich semenníkmi. Mňam?

 4. Okrem alkoholu boli v roku 2010 na Islande zakázané striptízové kluby, keďže ide veľmi feministicky orientovanú krajinu.
 5. O Islande sa hovorí, že je tu nelegálne chovať korytnačky a hady. Ide o výmysel, no pre krátke dni a dlhú zimu tu plazy nie sú obľúbenými domácimi zvieratami.
 6. Islandčina sa vyvinula zo stredovekej Nórčiny a od vtedy jej ostala veľmi podobná. Bežný Islanďan teda bez problémov prečíta texty staré aj tisíc rokov.

 7. Priezviská sa na Islande nepoužívajú. Ak si Islanďan, tvoje priezvisko bude zložené z krstného mena tvojej matky alebo otca s koncovkou -dóttir, ak si dcéra, alebo -son, ak si syn. Na Slovensku by si sa volala „Jana Romanina dcéra“
 8. Na celom Islande nie je ani jeden McDonald’s, keďže Islanďania žijú zdravo. Za najviac nezdravé jedlo na Islande môžeme pokladať Subway, či KFC, haha.
 9. Na Islande nežije ani jeden komár. Má to veľmi jednoduché vysvetlenie. Počasie sa na Islande mení veľmi rýchlo a životný cyklus komára (narodenie, dospelosť, rozmnoženie) nestihne prebehnúť.Avšak, jazero Mývatn, čo v preklade znamená Komárie jazero, je obklopené nepríjemným hmyzom. Aj keď nejde o komáre, ale o čierne mušky (black fly, po Islandsky bitmý). Počas leta ich sú tu obrovské húfy.
zaujímavosti o islande
Kone na Islande.
zaujímavosti o islande
Ubytoval by si sa tu?

Prečo navštíviť Island

Návšteva Islandu je niečo, čo si budeš ešte dlho pamätať. Krajina ohňa a ľadu je celkom trefné pomenovanie, pre sopky a ľadovce, ktorú tu stoja doslova vedľa seba. Ostrov sa nachádza priamo pod polárnym kruhom, kde od polky mája do neskorého júla môžeš zažiť polnočné slnko. Ide o jav, kedy slnko zapadne za obzor krátko po polnoci a svitať začne už o tretej ráno. Naopak, počas zimných hodín tu je denné svetlo iba 4 hodiny. Depka, čo?

TIP: Keď budeš na Islande, zaži pozorovanie veľrýb. V oceáne okolo Islandu žije viac ako dvadsať druhov veľrýb.

Dôvodom, prečo navštíviť Island je určite aj polárna žiara. Island je doslova na vrchu sveta a ide o jedno z najlepších miest na planéte, odkiaľ môžeš pozorovať polárnu žiaru. Najväčšia šanca, že niečo uvidíš, je od septembra do polky apríla. Island je geotermálnym rajom. Je to kvôli tomu, že má aktívne sopky, ktoré pod zemským povrchom zohrievajú vodu.

Ako kontrast si potom môžeš ísť zapózovať pred ľadovce. Až 11% povrchu Islandu je pokrytý ľadovcami. Ten najväčší sa volá Vatnajökull.

PS: Pozri si moje obľúbené video o Islande, ktoré ma vždy dostane do nálady, haha.

Island pokladám za veľmi zaujímavú krajinu na cestovanie, ktorá je iná. Čím? Dnešný trend chodiť do Thajska a piť tam lacné pivo mi už nepríde originálny. Prečítaj si môj blog o Thajsku.

Island je studený, nepreľudnený a má niekoľko dych berúcich miest, kde si jednoducho musíš spraviť selfíčko!

Prečítaj si zaujímavosti o Islande a dôvody, prečo ísť na Island už dnes večer. Krajina, ktorá je iná a originálna. Island nie je pre tých, čo sa radi válajú na pláži. Island je pre tých, čo milujú dobrodružstvo a čerstvý vzduch. Prečítaj si zaujímavosti o Islande.
Prečítaj si zaujímavosti o Islande a dôvody, prečo ísť na Island už dnes večer. Krajina, ktorá je iná a originálna. Island nie je pre tých, čo sa radi váľajú na pláži. Island je pre tých, čo milujú dobrodružstvo a čerstvý vzduch. Prečítaj si zaujímavosti o Islande.

6 COMMENTS

 1. Ja len mini poznamka k tomu mc donaldu – island je jedina krajina kde mekac krachol ale urcite nie kvoli zdravemu zivotnemu stylu 🙂 maju svoje fastfoody s hamburgermi, ktore su tak vysperkovane ze chutia na nerozoznanie od tych mekacovych, alebo aj lepsie…tak preto 🙂

 2. Väčšinu faktov sme sa dozvedeli od sprievodcov. Pri terajšom globálnom oteplivani za 150 r nebude na Islande jediný ľadovec. Zaujímavá interaktívna výstava o tomto je v Perlan v Reykjaviku. Celý Island je úchvatný. Fascinujúci. Pevne verím že sa tam ešte vrátime

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.