Živnostník v zahraničí: Toto všetko som musel zariadiť pred cestou

125,779FansLike
211,904FollowersFollow
114,324FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a podľa Forbes jeden z TOP 10 infuencerov na Slovensku.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Ako slovenský živnostník, ktorý chce podnikať zo zahraničia som sa musel na to patrične pripraviť. Išlo najmä o rôznu byrokraciu, ktorá sa v konečnom dôsledku ukázala nie až tak zbytočná. Riešil som viacero vecí, aby som mohol v pohode podnikaž zo zahraničia, nakoľko som sa na Slovensku nenachádzal takmer pol roka. Ako živnostník v zahraničí som nabral veľa skúseností s legislatívou na Slovensku.

Podnikanie zo zahraničia: Ako živnostník v zahraničí to mám celkom výhodné

ubytovanie v chiang mai
Pracujem kdekoľvek zo sveta.

Splnomocnenie na poštu

Toto splnomocnenie som musel osobne vybaviť na pošte a splnomocnil mamu a brata, aby mi mohli preberať poštu, ktorá je do vlastných rúk. Toto je veľmi dôležité.

Elektronické oznamovanie (súhrnný výkaz DPH)

Keďže zarábam aj pomocou Google Adsense reklamy, fakturujem službu do zahraničia (konkrétne do Írska) a musel som sa zaregistrovať na daňovom úrade podľa paragrafu 7a. V praxi teda za každý štvrťrok musím podať súhrnný výkaz všetkých mojich prijímov zo zahraničia a musím to spraviť cez aplikáciu eDane. Je okolo toho celá veda a aby si mohol zarábať s Google Adsense tak ako ja, musíš sa registrovať na daňovom úrade v nasledujúcich bodoch:

  1. Musíš byť živnostník alebo podnikateľ (je aj ďalšia cesta bez živnosti, ale vôbec som to neštudoval).
  2. Zaregistruj sa na daňovom úrade podľa podľa § 7a zákona o DPH. Počkajte, kým ti poštou príde tvoje IČ DPH. Nezľakni sa, platcom DPH sa nestávaš.
  3. Na stránke finančnej správy Slovenskej republiky sa registruj, over pomocou tvojho elektronického občianskeho a bež na daňový úrad so žiadosťou „Dohoda o elektronickom doručovaní“ v dvoch kópiách. Nezabudni si poznačiť aj svoje ID, ktoré dostaneš po registrácii na stránke finančnej správy – daňováčka ho bude chcieť.
  4. Po podpísaní dohody pomocou aplikácie eDane podáš súhrnný výkaz DPH. Je to naozaj jednoduché – napíšeš tam koľko si zarobili a od koho.

Kedy podať súhrnný výkaz DPH?

Január (za december, november, október minulého roku)
Apríl (za marec, február a január)
Júl (za jún, máj, apríl)
Október (za september, august, júl)


TIP: Pozri si, ako vytvoriť faktúru za Google Adsense.


Cestovateľská výbava digitálneho nomáda
Cestovateľská výbava digitálneho nomáda

Cestovné poistenie

Som mal ku kreditnej karte v mBank na 90 dní. Po ich uplynutí som bol časť pobytu bez cestovného poistenia. Avšak, potom som si k inej karte otvoril nové a bol znova krytý. Dôležité je si zistiť, či ho môžeš uzatvoriť priamo zo zahraničia.

Odhlásenie sa zo zdravotnej poisťovne ako živnostník nie je možné.

Milan „Bez Mapy“ Bardún, cestovateľský blog, ktorý trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek od roku 2013 PS: Páčil sa alebo ti pomohol môj článok? Poďakuj sa mi kávou 🙂




Uložiť

Uložiť

Uložiť

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.