Zvýšenie produktivity: Tieto programy a aplikácie pomáhajú mne

113,067FansLike
200,384FollowersFollow
111,530FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Zvýšenie produktivity alebo jej udržanie ma trápilo dlho po tom, ako som dal výpoveď v práci a začal sa živiť na internete a týmto blogom. Pred tým som bol naučený sedieť osem hodín v kancelárii a minimálne sa tváriť že pracujem, keď som videl, že pracovali moji kolegovia v open office. Dnes ale pracujem z domu na vlastnej nohe a tu nastáva problém. Ak nebudem pracovať, nič nezarobím a tváriť sa že pracujem? Na také sa podnikatelia nehrajú. Avšak, po čase som si vypracoval zvyky a našiel programy a aplikácie na zvýšenie produktivity. Používam tieto:

Programy a aplikácie na zvýšenie produktivity, ktoré sa mi osvedčili

Zvýšenie produktivity
Podnikatelia dovolenku nepoznajú.

Program na blokovanie Facebooku a iných stránok: Self control

Self control milujem. Vyskúšal som viacero iných programov, aj platené, no Self control sa mi osvedčil najviac. Nastavím si koľko hodín chcem pracovať, do zoznamu napíšem, ktoré stránky chcem blokovať a nič na svete ich neodblokuje. Obvykle si ráno sadnem k počítaču, naplánujem príspevky na Facebook, odpíšem na správy a zablokujem Facebook na 8 hodín. Na mobile ho nainštalovaný nemám. Toto je vec, ktorá mega funguje a veľmi pomáha mojej profuktivite. Aj pri písaní tohoto článku ho mám zapnutý.

Self control si stiahni tu. Nie som si istý, či je iba na Mac. Avšak, keď som v stredoveku používal Windows, osvedčil sa mi Cold Turkey.

Cloudové úložisko chráni moje súbory

Cloudové úložisko používam už od nepamäti. Dlho som používal MEGA, nakoľko mi dávalo 50 GB úložného priestoru zadarmo. Avšak, keď som to naplnil, prešiel som na Google Drive, kde si mesačne platím 1,99 € za 100 GB. Celkom sa to oplatí v porovnaní s Dropboxom, ktorý mi príde predražený.

Výhody, ktoré má pre mňa cloudové úložisko:

  • k svojim pracovným dokumentom v počítači môžem pristupovať kdekoľvek zo sveta pokiaľ viem prihlasovacie údaje
  • ak sa mi notebook pokazí alebo mi ho nedajbože ukradnú, neprídem o žiadne dáta
  • môžem pracovať aj na cestách a riešiť nepredvídateľné úlohy veľmi rýchlo (príklad: krajina ma pozve na press trip a potrebujú fotokópiu môjho pasu. Ja som odcestovaný, no pas ani notebook nemám pri sebe. Cez mobilnú aplikáciu sa prihlásim do úložiska, kde mám kópiu pasu uloženú. Iba im ju prepošlem)
  • zvýšenie produktivity, kde nemusím stále so sebou nosiť notebook
Trello organizuje moje úlohy a nič nezabudnem

Niekedy mám obdobia, že mám roboty naozaj ponad hlavu a stáva sa mi, že na veľa vecí zabúdam. Raz som dokonca zabudol napísať sľúbený článok pre jednu firmu, ktorá mi zaň zaplatila 100 €. Keď sa pripomenuli, s hrôzou som zistil, že som na nich úplne zabudol.

zvýšenie produktivity
Moje Trello tabule.

Od vtedy používam Trello, čo je aplikácia, do ktorej si zapisujem svoje úlohy a to, čo práve riešim. Mám vytvorené jednotlivé nástenky, kam si karty s úlohami presúvam. Príklad kariet: Práve riešim, Hotovo, Nezabudni a podobne. Fakt super nástroj.

Koľko hodín denne pracovať?

Tento nástroj využívam pomenej, no sporadicky sa k nemu vraciam. Keďže nemám žiadnu pracovnú domu, často pracujem podľa toho, koľko mám roboty a aké je vonku počasie. Vážne, ak nemám veľa roboty a vonku je teplo, idem na celý deň k jazeru. Rozložím si úlohy, ktoré môžem spraviť zajtra a mám voľno.

Znie to pekne ale častejšie mám dni, keď pracujem aj 8 – 12 hodín nepretržite. Sedím doma za notebookom. Vtedy používam Tomato Timer, kde si nastavím, že chcem pracovať napríklad 60 minút. Po uplynutí tejto doby sa ozve a začne pípať. Viem, že je čas na polhodinovú prestávku. Oplatí sa mi to vtedy, keď mám veľa roboty a viem, že budem musieť pracovať dlho. Program na zvýšenie produktivity ako vyšitý.

Dosť často si k práci púšťam zvuky kancelárie. Možno to znie úchylne, ale niečo na tom bude a ten ruch mi pomáha v produktivite.

Viem, kedy mám vypnúť.

Asi najlepším spôsobom ako zvýšiť svoju produktivitu je však vedieť, kedy vypnúť všetko a ísť sa prejsť. Nič ma nenakopne tak, ako notebook vypnutý celý víkend. Hovorí sa, že podnikatelia nepoznajú dovolenku. To je pravda, poznajú však víkendy a tie sú na zvýšenie produktivity najlepšie.


Milan „Bez Mapy“ Bardún, cestovateľský blog, ktorý trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek od roku 2013

Uložiť Uložiť Uložiť

22 COMMENTS

  1. Pekné zhrnutie. Ja používam zas iné tooly, no obecne platí v tomto že menej je viac – aby sa človek nedostal do takej situácie, že viac času mu zaberie vyplňovanie informácií do toolov, ako samotná práca. 🙂

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.