3 typy Slovákov vo vlaku z BRATISLAVY DO VIEDNE

107,392FansLike
189,956FollowersFollow
108,606FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Sedím vo vlaku na trase Bratislava – Viedeň a nedá mi nezamyslieť sa nad typmi ľudí, ktorí týmto vlakom cestujú. Po krátkom rozmýšľaní by som vedel týchto cestujúcich rozdeliť do troch základných kategórií podľa toho, aký je cieľ ich cesty. Aké sú tieto skupiny a dokážete sa nájsť aspoň v jednej? 😉

TIP: Choďte autobusom s lístkom do Viedne za jedno euro

1. BIZNIS JE BIZNIS

Prvou, asi najpočetnejšou skupinou sú pracujúci ľudia, ktorí chodia do Viedne či Rakúska za prácou a pracovnými pohovormi. Na týchto ľuďoch a ich odevoch vidno, čo je cieľom ich cesty a väčšinou cestujú osamote. S nikým sa nerozprávajú a často sa pripravujú na deň, ktorý ich čaká. Cesta do centra Viedne trvá asi hodinu, čo je prijateľný čas na cestovanie a osobne by mi tiež ráno nevadilo cestovať týmto moderným vlakom do práce. Vidina trojnásobných platov láka mnoho Slovákov a preto hojne túto linku do hlavného mesta Rakúska využívajú.

z Bratislavy do Viedne cestovanie na trase Bratislava – Viedeň je vo vlakoch OBB v skutku pohodlné

2. TURISTI

Druhú početnú skupinou tvoria turisti, ktorí sa po jednodňovej návšteve Bratislavy vracajú do Viedne. Patria sem aj slovenskí turisti, ktorí idú naopak na otočku, či na pár dní privoňať západu. Nebudeme si klamať, na Bratislavu jeden deň, resp. jedna noc stačí a mnoho ľudí z Rakúska prichádza do Bratislavy práve týmto spojom. Sledujem pár sediaci na sedadlách oproti – ide o poľské dievča s holandským priateľom, ktorý bol na Slovensku po prvý krát. Nakoľko sa medzi sebou rozprávajú po anglicky, nedá mi nepočúvať. Navštívili naše hlavné mesto počas ich cesty po Európe a vracajú sa do Viedne po víkende strávenom v Bratislave. Rozoznáte ich podľa toho, že cestujú v športových teniskách a ruksakmi. Môžu jesť doma pripravenú žemľu a počas cesty najčastejšie študujú rôzne mapy a cestovných sprievodcov. Ide o ľudí v každom veku, ktorí na seba nepútajú veľkú pozornosť. Toľko skupinka číslo dva.

3. PSEUDO „SLOVÁKO-RAKUŠANIA“

Treťou, asi najzaujímavejšou skupinou sú tzv. „kráľovné“ či „pseudo Rakúšania“, ktorí idú do Viedne nakupovať (aspoň to vravia ostatným) alebo sa len ukázať a označiť na Facebooku (pozor! nehovorím len o ženách – kráľovná je široký pojem, aplikovateľný aj na mužov). Občas prejde uličkou skupinka dievčat po ceste na toaletu, ktoré si na seba obliekli asi všetko, čo doma našli. Vravím si, že ideálne kandidátky do Nákupných maniačok. Nasledujú ich páni (môžu byť v klobúkoch), ktorí to prehnali s gélom na vlasy, hrubými opaskami či voňavkami s cieľom vyzerať „rakúsky“. Mnohokrát sa ale tomuto cieľu zoširoka minú, čo si však počas robenia selfie s papierovým pohárom Starbucks na Mariahilfer Strasse neuvedomia.

OBB informacny letakVitajte vo Viedni!

Toľko tri skupiny ľudí na trase z Bratislavy do Viedne. Denne túto trasu prejde až 73 priamych vlakov, kde si za sumu 18,80 EUR môžete kúpiť spiatočný lístok, ktorý zahŕňa aj 24 hodinový lístok na metro. Lístky nieje potrebné označovať v označovacích automatoch na metro, stačí sa nimi preukázať prípadnej kontrole (1). Viac informácií na oficiálnych stránkach Slovenských železníc. Ja som sa počas tejto cesty zaradil do skupiny číslo 2, medzi turistov. Potreboval som navštíviť jednu ambasádu vo Viedni, čo som pre pekné počasie spojil s prechádzkou po centre Viedne. Do akej skupiny by ste sa zaradili vy, respektíve čo si myslíte o Slovenských pseudo-Rakúšanoch?

ZDROJE:
(1) Informačný leták spoločnosti OBB „Vitajte vo Viedni“, platný do 12.12.2015, ktorý je k dispozícii vo vlakoch spoločnosti OBB na linke Bratislava – Viedeň a späť.

4 COMMENTS

  1. Zabudli ste na štvrtú skupinu: bezdomovci a feťáci, ktorí sú zvyčajne veľmi hluční, agresívni a neskutočne páchnu na 20 metrov okolo seba.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.