5 vecí, ktoré ma cestovanie naučilo za JEDEN rok

125,179FansLike
211,304FollowersFollow
114,324FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a podľa Forbes jeden z TOP 10 infuencerov na Slovensku.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

8.Decembra 2014 to bol presne 1 rok, odkedy som na tento blog napísal prvý článok. Mnoho ľudí sa ma pýtalo, čo ma to ešte baví, cestovať a písať o tom a prečo každú nedeľu publikujem nový článok. Vedeli ste, že keď niečo robíte určitú dobu, stane sa to zvykom? A to je odpoveď – cestovanie sa stalo mojim zvykom.

Prvý článok ktorý som publikoval bol o mojom pobyte v Estónsku, kde som študoval záhradnú architektúru a posledných 12 mesiacov bolo nenormálnych čo sa týka cestovania a cestoval som oveľa viac, ako som plánoval, ale tak to býva, veci sú úplne inak ako si ich plánujeme. No na druhej strane, nebol by život nudný ak by bolo všetko tak ako plánujeme? 

Sheikh Zayed Grand Mosque v Abu Dhabi, Marec 2014

2014 V SKRATKE

Na začiatku roku 2014 som bol stále ešte v Estónsku a dodnes si pamätám, ako som po Vianociach letel za 50 EUR naspäť s prestupom v Bruseli a potom autobusom do Tartu. Ryanair sa stal mojou obľúbenou aerolíniou. Keď som naposledy odlietal z Estónska vo Februári, smerom do Osla v Nórsku, cítil som nostalgiu a raz sa tam opäť vrátim. No už nie ako študent.

pláž Jumeriah bola veľkým sklamaním Dubai, Marec 2014

V Marci som letel s kamarátom do Spojených Arabských Emirátov, aby sme navštívili Dubai a Abu Dhabi a musím povedať, že som sa zamiloval do moslimskej kultúry. Stál som na najvyššej budove sveta Burj Khalifa a navštívil asi najkrajšiu mešitu na svete s najväčším lustrom – Grand Mosque v Abu Dhabi. Bola to úžasná bodka v skladačke mojich pozitívnych myšlienok a pocitoch o Arabskej kultúre a viem si tu predstaviť žiť. Zbožňujem ako títo ľudia vedia držať krok s modernou kultúrou a popritom sa držať toho čomu veria a modliť sa 5 krát za deň.

medzičasom v USA

O dva mesiace neskôr som už sedel v lietadle z Amsterdamu do New Yorku. New York som už navštívil, tak som nepredpokladal, že sa sem vrátim tento rok…až tri krát. Pracoval som v letnom tábore pre deti, blízko New Yorku po dobu desiatich týždňov. Možno to znie ako klišé, no bolo to najlepšie leto môjho života. Spoznal som veľa úžasných ľudí a spoznal som bližšie americkú kultúru, ktorá nieje až tak strašná ako sa všetci domnievajú podľa toho, čo vidia v televízii. Práca v letnom tábore v USA bola ako dovolenka zadarmo. Prečo do kelu jedia Američania cestoviny s bagetou a solia si melón? Po 10 týždňoch v Connecticute som navštívil Západné pobrežie – San Francisco, vyhral som peniaze v Las Vegas a videl televízne hviezdy v Los Angeles.

VECI, KTORÉ MA CESTOVANIE NAUČILO ZA JEDEN ROK

  1. MÉDIÁ PREHÁŇAJÚ – všetko bude OK, sú to ľudia ako vy, ktorých stretávate počas cestovania. Naučil som sa zachovať chladnú hlavu v rôznych situáciách (ako ostať bez hotela v NYC a ustlať si v Central Parku) a nestresovať. Svet je nebezpečný  aj doma, rovnako ako v NYC, tak načo ten povyk, haha. Za celý rok sa mi nestala žiadna nepríjemná situácia, vynímajúc prefíkaných taxikárov a pamätám si, ako som išiel do Rumunska a všetci ma strašili že ma tam zabijú a podobne – Rumunsko sa stalo mojou naj obľúbenejšou krajinou v Európe.
  2. ROZOZNÁM PRÍZVUKY – konečne!! Ak by sme sa práve rozprávali po anglicky, s najväčšou pravdepodobnosťou by som vám vedel povedať, odkiaľ ste prišli. Počas pobytu v Estónsku som sa napočúval estónskych, nemeckých, francúzskych, poľských či amerických prízvukov dosť. Hlavne tie francúzske sú charakteristické, haha. Počas pobytu v USA som sa konečne naučil rozpoznať americký a britský prízvuk a je pravda, čo hovoria všetci učitelia angličtiny – Angličania spievajú. Tiež by som pravdepodobne vedel povedať, či ste zo Španielska alebo Latinskej Ameriky.
  3. MÁM REŠPEKT PRED LIETANÍM – letecká doprava je nespoľahlivá, to vieme. Počas tohto roka som strávil takmer 65 hodín v lietadle a preletel vyše 40 000 kilometrov, čo je obvod zeme. Mal som niekoľko meškaní, hlavne počas večerných letov a stále si pamätám, ako som dostal kompenzáciu 10 EUR za 3 hodinové meškanie letu Wizz Air z Rigy v Lotyšsku do Eindhovenu v Holansku. Pred odletom do Bostonu z Los Angeles, čo je vyše 5 hodín dlhý let sa nám pokazil motor a museli sme sa vrátiť na letisko a vyše hodinu čakať, kým to spravia. Počas celého letu som nespal a hypnotizoval motor, či vybuchne alebo odpadne. V kontexte s týmto, v roku 2014 sa stalo viacero leteckých nešťastí, ktoré mi vyrazili dych, či už spôsobených vojnami alebo samovražednými pilotmi. Pokoj všetkým obetiam.
  4. SOM ZASA O KÚSOK VIAC TOLERANTNEJŠÍ -keď cestujete, stretnete ľudí z celého sveta, rôznych kultúr či náboženstiev. Za obdobie šiestich mesiacov som videl zahalené ženy v čiernom prechádzať sa uličkami Dubaja, ktoré sú striktné a 100% presvedčené tomu, v čo veria. O pár mesiacov neskôr som videl mužov na opätkoch prechádzať sa po uliciach, takmer nahé ženy v metre v LA či bezdomovcov fajčiacich marihuanu v uliciach San Francisca. Svet je veľké miesto a ja som ho prišiel spoznať, nie odsudzovať alebo meniť.
  5. CHCEM CESTOVAŤ – ako som tak písal o všetkých tých cestách počas celého roka, vybudoval som peknú web stránku s denným počtom čitateľov. Keď som publikoval prvý článok na web, bál som sa, že nebudem mať o čom písať no teraz sa bojím toho, že nemám dostatok času – chcem písať o všetkom a dávať cenné rady no je stále viac a viac ciest na ktoré sa chystám alebo som bol. Momentálne píšem o lete v Amerike, no medzitým som bol už v Írsku, chystám sa do Ázie a neskôr na Kaukaz. Svet je veľký a je toľko miest, kde som ešte nebol…

hlboko pod Parížom, na najstrašidelnejšom mieste sveta

ČO BUDE ĎALEJ? 

Momentálne sa „zotavujem“ z cesty do Dublinu, nikdy predtým som nebol v Írsku a po celom tom cestovaní po Amerike a Blízkom Východe mi chýbala európska kultúra. Čoskoro sa budem baliť opäť a pôjdem objavovať juhovýchodnú Áziu a neskôr toho roku navštívim 3 krajiny, o ktorých sme mnohí ešte veľa nepočuli 🙂

Písanie o cestovaní prinieslo mnoho nového do môjho života, dal som niekoľko rozhovorov, stretol iných cestovateľov a mnoho zaujímavých ľudí. Jedným z nich je aj pani doktorka Kristina Mattes, žena z Nemecka s ktorou sa môžem rozprávať celé hodiny o jej cestách. Nebola snáď len na mesiaci 🙂 Mimo iného som sa naučil ako funguje SEO (optimalizácia vyhľadávania google), čo ľudia hľadajú, čo ich baví čítať a čo nie. Konečne som pochopil ako funguje Twitter a zistil som, že je dosť ťažké zostať na „vrchu“ internetu, keďže je tu mnoho iných článkov a cenných rád a jediným spôsobom ako si udržať pozornosť je stále prinášať niečo nové.

čas na kávu s pani Mattes

Bol to úžasný rok a je toho mnoho, čo som si z neho odniesol. Chcem možno začať s video blogmi (uvidíme) a aj napísať knihu. Rok 2015 bude iný a môj život sa zmení, no jedno viem – budem cestovať oveľa, oveľa viac.

Milan Bardun – pretože cesta je cieľ

4 COMMENTS

    • Ďakujem. No ja mám opačné „šťastie“ – vždy vychytám dáke meškania a podobne. Minule dokonca po pristáti najskôr zatkli pasažiera, ktorý fajčil na toaletách a až potom pustili ostatných z lietadla. A inokedy zas letuška vzala pas pasažierovi, lebo bol vraj dáky utečenec či čo a tiež si poňho prišli policajti.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.