Tipy ako poistiť dovolenku alebo zájazd a na čo si dať pozor

110,307FansLike
192,643FollowersFollow
109,024FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Ako poistiť dovolenku či zajazd? Plánovanie je potrebná činnosť (aj keď viem, že nie všetci ju obľubujete), no samotné cestovanie neraz prináša nečakané udalosti. Niekedy sa dovolenkové plány môžu obrátiť naruby v priebehu pár minút. Letenky kúpené, ubytovanie rezervované, zájazd vyplatený. V tom zasiahne choroba, vyskytne sa úraz či prídu záplavy.

Nečakané udalosti môžu viesť k ďalším výdavkom na stornovacie poplatky. Je dobré však vedieť, že existuje spôsob, ako sa pred podobnými nepríjemnosťami chrániť, a tým je poistenie storno poplatkov

Poistenie storna zájazdu alebo poistenie storno poplatkov

Tipy ako poistiť dovolenku alebo zájazd a na čo si dať pozor
Tipy ako poistiť dovolenku alebo zájazd a na čo si dať pozor

Určite ste už tento pojem počuli. No rozumiete, čo sa pod spleťou týchto slov naozaj skrýva? Viete, v akých prípadoch je výhodné ho mať uzatvorené? V tomto článku vám poviem o význame tohto druhu poistenia a ako vám môže pomôcť, ak chcete zrušiť zájazd.

Čo je poistenie storno poplatkov

Poistenie storno poplatkov, kde patrí napríklad poistenie storna zájazdu, je špeciálny typ pripoistenia(rizika) v rámci cestovného poistenia, ktoré vás chráni v prípade, že musíte zrušiť svoj plánovaný výlet vrátane letenky. 

Toto poistenie sa dojednáva pre prípad vzniku nákladov poisteného v dôsledku zrušenia vopred objednanej a zaplatenej zahraničnej cestovnej služby v cestovnej kancelárii, cestovnej agentúre alebo u iného obdobného poskytovateľa, na základe čoho vznikol poskytovateľovi služby nárok na odstupné. Nákladmi poisteného sú náklady vynaložené na dopravu a/alebo ubytovanie a/alebo doplnkové služby, ktoré mal klient vopred objednané v rámci cestovnej služby. Zložité vety, viem, ale ja vám ich rád vysvetlím. 

Ako zrušiť dovolenku či letenky a dostať naspäť peniaze

Poistenie storno poplatkov teda predstavuje plnenie v objednanej a zaplatenej zahraničnej cestovnej službe, napríklad pri kúpe dovolenky či zájazdu vrátane, cestovného lístka, letenky, ubytovania. Z toho vyplýva, že poistenie zvyčajne kryje storno poplatky a náklady, ktoré by ste inak museli uhradiť cestovnej agentúre, leteckej spoločnosti alebo hotelu

Pozor však na to, že na plnenie musíte mať naozaj vážny dôvod. Čiže, keď si myslíte, že sa vám na tú dovolenku až tak nechce ísť, tak neuspejete. Nie, nie. Takto poistenie storno poplatkov nefunguje. Avšak, nedávno som písal článok s tipmi ako zrušiť letenky a dostať naspäť peniaze, prečítajte si. 

Keď uzavriete poistenie storno poplatkov v dostatočnom predstihu pred dovolenkou, máte istotu, že ak sa niečo neočakávané stane a nebudete môcť cestovať, poistenie vám preplatí storno poplatky. To môže byť veľmi užitočné v prípade nečakaných situácií, ktoré vám môžu zabrániť v odchode na dovolenku, ktorú máte zaplatenú niekoľko mesiacov vopred. Ak neviete ako poistiť dovolenku, čítajte ďalej.

Zoznam neočakávaných udalostí ktoré ovplyvňujú poistenie dovolenky

 • vážna chorobu či úraz alebo zhoršenie choroby, 
 • zdravotné komplikácie v tehotenstve do 26. týždňa, 
 • vážne ublíženie na zdraví oznámené aj orgánu činnému v trestnom konaní,
 • smrť poisteného alebo blízkej osoby,
 • živelná udalosť v mieste trvalého bydliska alebo mieste odchodu dopravného prostriedku, ktorým má poistený odcestovať na cestu,
 • vojnový konflikt či terorizmus v cieľovom mieste cestovnej služby…

Poistenie storno poplatkov sa nevzťahuje na tieto veci

 • choroby existujúce v čase uzatvárania poistenia,
 • akútne zhoršenie choroby, úrazu alebo ich následkov, 
 • plánovaný zdravotný zákrok,
 • umelé prerušenie tehotenstva s výnimkou od lekára zo stanovených príčin,
 • prenosné pohlavné choroby alebo AIDS,
 • manipuláciu so strelnou zbraňou či výbušninou,
 • náhradníka, ktorého si nájde poistený, ktorý stornoval cestovnú službu.

Poistenie dovolenky v ČSOB Poisťovni a výnimka pre last minute dovolenky

Poistenie dovolenky v ČSOB Poisťovni a výnimka pre last minute dovolenky
Poistenie dovolenky v ČSOB Poisťovni a výnimka pre last minute dovolenky

Bežné cestovné poistenie na dovolenku si viete, napríklad aj v ČSOB Poisťovni, uzatvoriť online do pár minút s platnosťou už od 3 hodín od zaplatenia. V prípade poistenia storno poplatkov je však nutné mať hotové poistenie najneskôr 14 dní pred začiatkom cesty.

Ak cestujete do zahraničia viackrát ročne a máte platobnú kartu ČSOB, k účtu Extra Pohoda môžete mať výhodné cestovné poistenie Standard, ktoré zahŕňa okrem poistenia batožiny či liečebných nákladov a zodpovednosti za škodu, aj zásah horskej služby na Slovensku a možnosť vycestovať až na 60 dní. Cestovné poistenie  Exclusive je ešte komplexnejšie a zahŕňa aj storno poplatky. Prečítajte si koľko stojí výjazd horskej služby v Tatrách.

Okrem spomenutého, zahŕňa variant Exclusive tiež vyššie limity poistenia liečebných nákladov (do 500 000 €) aj poistenie trvalých následkov úrazu či možnosť vycestovať až na 90 dní v rámci jednej cesty. Nehovoriac o tom, že je v ňom aj úrazové poistenie, meškanie odletu či batožiny, nadštandardné asistenčné služby, no dôležité je, že obsahuje aj poistenie storno poplatkov.  

Ak si dovolenky zvyknete plánovať dlho dopredu a nemáte istotu, čo by sa mohlo stať v budúcnosti, je rozumné zvážiť túto formu poistenia. Čím skôr poistenie uzatvoríte, tým lepšie to bude pre vás. V prípade last minute pobytov poistenie storna spravidla nepomôže. Nechajte starosti doma a cestujte na dovolenku s poistením od ČSOB Poisťovne. Ako to robím aj ja.

Cestujte. Článok vznikol v spolupráci s ČSOB Poisťovňou.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.