Ako prežiť dlhý let? Len 5 kľúčových tipov, ktoré som overil

107,392FansLike
189,956FollowersFollow
108,606FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Ako prežiť dlhý let? Tento článok píšem na palube najdlhšieho letu na svete, z Nového Zélandu do Dohy, ktorý trvá 18 hodín bez prestávky. A zvládam to celkom statočne. Rozhodol som sa spísať moje tipy, ako zvládnuť dlhý let bez ujmy na psychike. Ak nerátam tento, môj druhý najdlhší trval 13 hodín z Bangkoku do Kolína. Chcel som vyskočiť. Prečo? Lebo som naň bol nepripravený. A navyše mal hnačku.

Letel som aj v biznis, aj v ekonomickej triede. Nasledujúce rady však platia bez ohľadu na to, v akej triede letíš a koľko za letenku zaplatíš.

Ako prežiť dlhý let


V tomto článku sa dočítaš:

  • ako vydržať dlhý let
  • vysvetlím ti, prečo je lepšie sedieť v uličke, než pri okne
  • povieme si, že alkohol do lietadla nepatrí
  • dám ti super tip, ako využiť kávu vo svoj prospech

ako prežiť dlhý let
Trúfaš si? 18 hodín nonstop.

Žiaden alkohol

Keď som letel z New Yorku do Lisabonu, vypil som štyri poháre vína. Síce som celý let prespal, po zobudení som sa cítil otrasne. Alkoholu sa v lietadlách tvrdohlavo vyhýbam. Jednak vo výške 12 kilometrov rýchlo udrie do hlavy, no tá potom tiež poriadne bolí. Keď som sa zobudil, cítil som sa príšerne, bolela ma hlava a bol som nepríjemný. Alkohol v lietadle rozhodne nie. Ak chceš vedieť, ako prežiť dlhý let, určite nepi alkohol.

ako prežiť dlhý let
Jeden pohár šampanského je moje maximum.

Sadni si do uličky

Pri dlhých letoch zásadne sedím v uličke a to hneď z dvoch dôvodov. Prvým je, že sa chodím sem-tam prejsť. Druhý vysvetlím v ďalšom bode. Aj keď pohľad z okna milujem najviac na svete, na dlhom lete v ekonomickej triede si k nemu nesadnem ani omylom. Vystrieť si nohy je veľmi dôležité, nechceš riskovať trombózu.

Čekni, ako prebieha najdlhší let na svete v biznis triede s Qatar airways:

Pi veľa vody

Najdôležitejšie je piť mrte veľa vody. Nespolieham sa na vodu, ktorú dostanem od letušiek. Tej je málo. Skús si to pri najbližšom dlhom lete zrátať. Ak narátaš liter, asi lietadlo šoféruješ a si pilot. Tí dbajú na pitný režim. Ale teraz vážne. Počas dlhých letov vypijem aj tri litre vody, hlavne z nudy. Celý priebeh cestovania lietadlom je potom znesiteľnejší.

No a čo je ten druhý dôvod, prečo sedím v uličke? Často chodím cikať. Toľko vody telo nemá šancu udržať a to je super-duper. Pitný režim dodržaný, pohyb tiež a nemusím otravovať suseda na stoličke vedľa. Asi by sa mi nepoďakovali, ak by som ich kažých 45 minút budil z alkoholového opojenia. Ulička a mrte veľa vody sú kamky, ktoré sa kamošia najviac v lietadle. Ako prežiť dlhý let? Pi veľa vody.

Ako vydržať dlhý let

Prispôsob sa časovému pásmu

Vždy si čas danej destinácie nastavím hneď, ako sa zatvori dvere lietadla. Rýchlejšie sa tak mozog prestaví. Keď som sedel v lietadle na Nový Zéland a videl na mobile, že tam práve zapadá slnko, snažil som sa zaspať aj v lietadle. Jednoducho, chovaj sa podľa toho, koľko hodín je v tvojej destinácii. Ak letíš v biznis triede, dohodni sa s letuškou, o koľkej ti má dať jesť. Bohužiaľ, cestujúci v economy tieto vymoženosti nemajú.

[socialpoll id=“2468963″]

ako prežiť dlhý let
Niekde nad Austráliou.

S kávou opatrne

Káva je super a využi ju vo svoj prospech v rámci privykania si na nové časové pásmo. Ja som po ceste na Zéland pil kávu aj v noci, lebo tam bol vtedy deň, aby som so zvykol. Po ceste na späť som si kávu nedal, lebo som vedel, že na Slovensku je vtedy už noc. Dáva to zmysel.

ako vydržať dlhý let
Obleč sa pohodlne.

Milan „Bez Mapy“ Bardún, cestovateľský blog, ktorý trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek od roku 2013

PS: Páčil sa alebo ti pomohol môj článok? Pozri sa do môjho obchodu.

Cestovaniu zdar!

1 COMMENT

  1. Ja cestujem pod vplyvom vina, ale taktiez doplnam tekutiny v lietadle standardne tak raz za hodku idem na wc a tak ide let ovela lahsie a je to znesitelnejsie ako pise autor … my s priatelom ked letime, tak standardne si pribalujeme mrkvove cipsy a k tomu filmy do tabletu aby nam let presiel rychlejsie najlepsie bondovky lebo tie udrzia v strehu celkom dlho 😀 a este na setrenie casu pocas lietania a prepravy celkovo pouzivame palubne skrupinove kufre (mame taky sik cez najkufre) – netreba kufor zanasat na check in a ani ho potom cakat po prilete na pase – staci sa vziat a ist

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.