Ako spraviť 360° fotku + návod, ako ju nahrať na Facebook

Pedikúra rybičkami je nebezpečná a môže viesť k amputácii prstov

Pedikúra rybičkami je jedna z tých najhorších vecí, ktoré si môžete dopriať na dovolenke. Sám som ju kedysi skúsil, kým som ešte nevedel, aké...

Kde hľadať študentské zľavy na letenky & zľavový kód od Emirates

Študentské zľavy na letenky existujú, no veľmi sa o nich nehovorí. Prečo? Podľa mňa sa neoplatia. Respektíve, majú naozaj veľa rôznych podmienok, ktoré nespĺňa...

Mount Everest nie je najvyššia hora sveta. Milan búra mýty.

Mount Everest nie je najvyššia hora sveta. Je to Mauna Kea na Havaji, pokiaľ sa počíta výška od základne k vrcholu. Jej základňa sa...

Ako zarába Ryanair ak má letenky za 9 Eur? Milan búra mýty

Letenky za 9 Eur sa stali legendárnymi a predáva ich najmä Ryanair a iné nízkonákladové letecké spoločnosti. Ryanair je nízkonákladová letecká spoločnosť, ktorá zarába...

Prečo potrebujem kreditnú kartu pri prenájme auta na dovolenke?!

Prečo potrebujem kreditnú kartu pri prenájme auta na dovolenke?! Má to niekoľko dôvodov, ktorými sa chráni spoločnosť, ktorá vám auto prenajíma. A hoci sa...

3 rady ako dostať odškodné za meškanie lietadla + zľavový kód

Odškodné za meškanie lietadla je niečo o čom mnohí ani len netušia, že môžu dostať a majú nárok. Veľakrát mi píšete na Instagrame, že...
97,246FansLike
163,701FollowersFollow
103,101FollowersFollow

Vyskúšal 360 stupňovú kameru Motorola Moto Mods 360 a spravil niekoľko pekných 360 stupňových fotografií a videí. V tomto článku zhrniem, ako spraviť 360 fotku s týmto modulom tak, aby si bol spokojný a pridám niekoľko svojich odporúčaní, aby bola fotka tip top. 

Ako spraviť 360 fotku

Moto Mods 360 som dostal od LenovoOnline.sk na jeden mesiac, aby som s ním cestoval po Kolumbii. Za ten čas som a s ním pekne vyhral. Do tohto článku pridávam konkrétne fotografie spravené modulom a odkaz na video, ktoré som natočil.

S modulom Moto Mods 360, ktorý je doplnkom k smartfónom Motorola Moto rady Z sa mi robili 360 stupňové fotografie jednoducho. Myslím si, že to bol cieľ výrobcu, vyrobiť modul k smartfónom, ktorý sa používa šikovne a rýchlo. Proste pripojíš a ideš. Žiadne komplikované nastavenia. Ja som ho používal s telefónom Motorola Moto Z2 Play a vyskúšal si, ako spraviť 360 fotku.

ako spraviť 360 fotku
Motorola Moto Z2 Play so zapnutým Moto Mods 360 modulom.

Urobiť 360 stupňovú fotku je naozaj easy. Ako som spomenul, myslím, že to bol cieľ výrobcu. Rovnakým spôsobom sa dajú natočiť aj 4K videá pomocou 12-megapixelovej kamery, ktorú má Moto Mods 360 navrchu. Pri prvom pripojení modulu sa zobrazí niekoľko základných nastavení a rýchly návod, ako modul používať. Samotná kamera má aj vlastné gumené púzdro, ktoré ju chráni pred škrabancami.

  1. Ako spraviť fotografiu? Moto Mods 360 pripojím k telefónu – drží tam magnetom, čiže nespadne, no ľahko sa dá dať opäť dole.
  2. Telefón automaticky modul aktivuje, zavibruje a upozorní ma, že je k Moto Mods 360 pripojený a môžem robiť fotografie.
  3. Kliknem na ikonku fotoaparátu a môžem fotiť alebo natáčať videá. Nemusím inštalovať žiadne extra aplikácie a modul pracuje s natívnou aplikáciou na robenie fotografií, ktorú má smartfón predinštalovanú. Ako spraviť 360 fotku? Pripojím modul, kliknem na foták a mám.

Myslím si, že ide o celkom šikovný doplnok pre cestovateľa. Ako sa doba vyvíja, aj kvalita techniky stúpa. Pamätám si, keď som bol pred 100 rokmi v Taliansku, fotil na starú Nokiu 3200 a tešil sa z toho, keď bolo na fotke niečo vidno. Dnes robím 360 stupňové fotky a videá, ktoré sú super spomienkou na miesta, ktoré som navštívil.


Odporúčanie č.1: Skús spraviť viac záberov, niekedy sa mi stalo, že boli fotky trošku nakrivo so zlým horizontom. Keďže kamera sníma všetko okolo seba, občas som si neuvedomil, že aj napriek tomu musím myslieť na horizont.

Odporúčanie č.2: Keď točíš video, uisti sa, že pozadie telefónu smeruje k objektu, ktorý natáčaš, resp. ktorý vydáva zvuk. Tri zo štyroch mikrofónov sú na boku modulu, ktorý takto nahráva 3D zvuk. Keď si budeš video pozerať a otočíš sa smerom k objektu, ktorý si točil (a vydával zvuk), hlas bude výraznejší. Celkom super vecička, keď pozeráš video so slúchadlami. Mal som pocit, že miestnosťou naozaj chodím.

Odporúčanie č.3: Vyskúšaj tiež filtre, ktoré má telefón zabudované. Môžeš ich použiť ako na fotky, tak aj videá. Dokonca, z videa môžeš vystrihovať obrázky priamo v mobile, čo je dobré pre Instagram, keďže tam sa zatial 360 stupňové fotky nedajú nahrávať. Achhh.


Námestie Plaza Bolivar v centre Bogoty.

[vrview img=“https://bezmapy.com/wp-content/uploads/2017/12/360.jpg“ ]

Ulice časti La Candelaría v Bogote.

[vrview img=“https://bezmapy.com/wp-content/uploads/2017/12/3601.jpg“ ]

Pohľad na 10 miliónov ľudí z Monserrate v Bogote.

[vrview img=“https://bezmapy.com/wp-content/uploads/2017/12/3602.jpg“ ]

V lanovke do Parku Arví v Medellíne.

[vrview img=“https://bezmapy.com/wp-content/uploads/2017/12/3603.jpg“ ]

Pohľad na okolie Guatapé v Kolumbii.

[vrview img=“https://bezmapy.com/wp-content/uploads/2017/12/3604.jpg“ ]


Ako nahrať 360 stupňovú fotku na Facebook, WordPress a Youtube

Facebook: Nahratie 360 stupňovej fotky a videa na Facebook je jednoduché. Netreba žiadne ďalšie nastavenia, keďže Facebook sám rozpozná, že ide o 360 stupňovú fotografiu či video. Nemá to však dobre premyslené a ako 360 niekedy zobrazuje aj panoramatické fotky, čo sa mi až tak nepáči.

WordPress: To je trochu oriešok. WordPress sám nerozpoznáva iné druhy fotografií a preto som si musel nainštalovať plugin WP-VR view, ktorý je zadarmo. Fotografie a videá musím nahrať do knižnice súborov a potom jednoducho vložiť do článku.

YouTube: YouTube sám rozozná, že ide o 360 stupňové video, no niekedy si môže vypýtať extra potvrdenie, kde klikeš že áno, ide o 360 video. Na jeho prezeranie musíš mať najnovší Chrome, Firefox alebo Operu a na mobile aktualizovanú appku YouTube.

Travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Dvojnásobný víťaz Social Awards 2022 & 2023 v kategórii Cestovanie, autor knihy Influencer a 2. najvplyvnejší influencer Slovenska podľa rebríčka Forbes 2023.

Milan Bez Mapy

Bloger, spisovateľ, influencer

Najnovšie blogy

dnes najčítanejšie

DISKUSIA

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.