Chceš zarábať ako influencer? Tieto 3 veci ti žiaden NIKDY neprizná

103,217FansLike
187,229FollowersFollow
108,106FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Ako zarábať ako influencer? Tento článok píšem na palube lietadla z Viedne do New Yorku, momentálne niekde pri Grónsku. Do New Yorku sa jednou nohou pomaly, ale isto sťahujem, keďže to mesto milujem. Napĺňa na nenormálnou energiou a nápadmi, ktoré ako influencer potrebujem.

Zarábať ako influencer v dnešnej dobe môže každý

Nechce sa ti čítať? Tento článok si môžeš aj vypočuť:

Chceš zarábať ako influencer? Tieto 3 veci ti žiaden NIKDY neprizná
Chceš zarábať ako influencer? Tieto 3 veci ti žiaden NIKDY neprizná.

Ako sa tak pozerám na oblaky a nekonečný Atlantický oceán, v hlave sa mi spustil rad myšlienok. Dnes je rok 2019 a bude to presne 6 rokov, od kedy som založil cestovateľský blog Bez Mapy. Ako ja, aj tento blog sa za tie roky zmenil. Poriadne. Kedysi mi hovorili bloger, potom digitálny nomád, dnes som vraj influencer.

Ten klasický koncept travel blogera „Tu máš 4 super duper úžasné tipíčky ako ušetriť šesťkrát viac peňazí“ som znenávidel a v dnešnej dobe mi založenie travel blogu a dávanie tipov ako šetriť každý jeden cent, príde neoriginálne, resp. niečo, s čím už ťažko preraziť v dave blogerov. A že to je veľký dav.

Svoj koncept som teda postupne zmenil a síce to je stále cestovanie, viac než rady, dávam ľudom myšlienky, ako sa pozerať na svet okolo. Niečo ich naučiť a ukázať, že cestovanie nie je univerzálnym kľúčom k šťastnému životu. Kľúčom je spokojnosť s tým, čo v živote robíš, či už je to vysnívaná práca, rodina, alebo hoc aj to cestovanie. Každý má to svoje, no myslieť si, že dám výpoveď a budem cestovať, ti dá dokopy život, je hovadina. A byť influencer? V prvom rade si treba upratať svoj život a až potom inšpirovať ostatných.

Blog som založil v roku 2013 a po 3 rokoch sa rozbehol natoľko, že od roku 2016 je mojou prácou na plný úväzok. Začal som na nule, avšak, toto počúvam každý deň:

„Ty máš prácu snov. Cestuješ si po svete, odskočíš si do New Yorku, živí ťa to a si sám sebe pán.“

Áno, všetko je pravda. Ale ako všade na svete, každá minca má dve strany. Preto som sa rozhodol napísať tri veci, ktoré ti o zarábaní ako influencer nikto nepovie. Za tie roky som si vystriedal všetko, úplné vyhorenie až po veľké kampane s medzinárodnými značkami a viem to pekne porovnať. Ako zarábať ako influencer?


Byť influencer je práca, ktorá pozná stereotyp

Keď som to celé v roku 2016 otočil na prácu na plný úväzok, bol to taký test-netest. Veď nemám čo stratiť, hovorím si. Skúsim, vyjde. Nevyjde? Vrátim sa do kancelárie a skúsim niečo iné. Veď zarábať ako influecner nie je jediná vec, ktorú by som chcel v živote dokázať (v tom čase slovo influencer neexistovalo).

Vďaka tomu, že som k blogovaniu pristupoval zodpovedne a systematicky, vyšlo to na plnej čiare a dodnes si pamätám leto 2017. Bolo to asi najlepšie leto v mojom živote – celé som ho strávil pri jazere, odkiaľ som odpisoval na pracovné mejly a svet bol totálna gombička. Peniaze sa sypali rýchlo a ľahko a ja som si myslel, že takto to bude do konca života. Spoluprác som mal tak primerane a mal čas na všetko. Proste, patril mi svet. Myslel som si, že zarábať ako influencer je gombička.

Bohužiaľ, dlho to nevydržalo. Prichádzalo stále viac a viac roboty okolo blogu, viac spoluprácponúk, že sa to na mňa jedného dňa celé zosypalo. O rok neskôr, v lete 2018 som zrazu nemal čas ísť k jazeru, lebo som mal veľa roboty. Ten istý blog, ktorý ma vytrhol z kancelárskej stoličky, ma do nej znova posadil. Doma v obývačke. Vonku bolo 30 stupňov a ja som vedel, že toto nechcem. Nechcem byť otrokom blogu, ktorý mi mal dať slobodu, no nakoniec ma znova spútal s klávesnicou. Zarábať ako influencer bol môj sen, no nakoniec som pracoval viac, ako by som pracoval, kebyže som niekde zamestnaný.

Na jednom z mojich pracovných výletov som mal autonehodu (našťastie nič vážne, iba šmyk v zákrute, prechod do protismeru a pád s autom do poľa) a vtedy sa mi v hlave zasvietila žiarovka STOP. Prišlo vyhorenie a ja som s tým chcel skončiť. A to mi nikto neveril. Prečo by som skončil s niečím, čo mi dáva takúto slobodu typu „Presťahujem sa na mesiac do New Yorku.“ Myslím, že to pochopí len človek, ktorý to zažil. Celý článok o mojom vyhorení si prečítaj tu s kompletným vysvetlením toho, čo som cítil.

Aktuálne hľadám rovnováhu medzi pracovným životom (áno, pozerám sa na blogovanie ako na prácu) a voľným časom a mám šikovného asistenta. Najzásadnejšia vec, ktorú som zmenil je, že si dávam jeden deň v týždni offline a zásadne nepracujem cez víkendy. Ani keby traktory padali. Mať veľa roboty znamená mať veľa peňazí, no mať veľa peňazí znamená mať málo času na seba. A teraz, čo je pre mňa dôležitejšie? Niečo medzi. Chcem sa živiť blogom a zarábať ako influencer, no chcem byť hlavne spokojný. Všetko som z kolegyňou blogerkou zhrnul v eBooku „Bloger ako zamestnanie„.

Prestal som takmer úplne pracovať za barter (napríklad oblečenie zdarma výmenou za článok, fotku na Instagrame). Argumentujem to tým, že chcem byť schopný si za veci sám zaplatiť. Nie mať všetko zadarmo a tváriť sa, aký som úžasný, že mi to všetko dávajú. A ešte sa tým machrovať na Instagrame, že to mám zadarmo. Lol.

Ako zarábať ako influencer?

kovozoo navsteva
Na výlete v Čechách.

Zarábať ako influecner znamená byť zodpovedný

Mať blog a byť influencer je mať zodpovednosť. Sledujú ma desaťtisíce ľudí a moje články sú mesačne prečítané aj 90 000 krát. Preto si musím dávať veľký pozor na to, čo napíšem, kde sa odfotím, čo poviem. Môže to znieť smiešne, no ľudia mi už nadávali aj za to, že som sa odfotil s autom na zákaze vjazdu, či za to, že som povedal, že (iba) plastové slamky nie sú dôvod, prečo je zem znečistená. Byť influencer znamená byť zodpovedný.

O ostatných travel blogeroch na Slovensku nejdem písať – z nejakého dôvodu ma nikdy nemali radi. Asi preto, že odmietam ísť v ich dave a v ich „formičke“ toho, ako má „správny“ travel blog vyzerať. O tých, ktorí ma kritizovali najviac, je už dnes sotva počuť. Tak veľmi sa držali všeobecného sterotypu toho, čo má bloger robiť a ako má písať, že sa sami udusili. A ja som stále jeden z najčítanejších.

Prečo zarábať ako influencer?

najšpinavšie mestá sveta
Kathmandu v Nepále.

Zarábať ako influencer je jedna vec, no uživiť sa druhá

Minule som sa rozprával s mamou voči ktorej som úplne transparentný v tom, koľko zarábam. Vie, že každý mesiac to je iná suma, no musím trikrát zaklopať, za posledné dva roky som bol v mínuje iba v 2018 v máji, keď som zaplatil daňové priznanie. Zarábať ako influencer a bloger je relatívne nová vec a neexistuje jeden cenník štýlu „čo za koľko“.

Aktuálne sa mi po finančnej stránke darí, skončiť s blogom a zamestnať sa na Slovensku by pre mňa znamenalo zarábať menej. To je ale teraz a vôbec nemusí byť o pol rok. A v tom je ten háčik. Čítaj ďalej. Keď som začal pred 6 rokmi, každý by ma vysmial, ak by som si za fotku na Instagrame vypýtal čo i len päť eur. Nedávno som prijal ponuku na product placement na Instagrame, na sumu, ktorá sa blíži k štvorcifernému číslu. Keď som pred pár rokmi pekne zarábal napríklad na banneroch v článkoch, dnes dať banner na web je skôr výnimka.

Treba sa vedieť v tomto digitálnom svete pohybovať a prispôsobovať. Rád podnikanie prirovnávam k pádu známej Nokie – boli tvrdohlaví a v čase príchodu smartfónov odmietali dať do svojich mobilov Google Android. Do pár rokov pre svoju tvrdohlavosť skrachovali, lebo ľudia chceli mobily s Androidom. A to platí aj v oblasti zarábania blogom a ako influencer.

Jedna vec je peniaze zarobiť, druhá sa sa ako influencer uživiť dlhodobo. Vždy, keď mi prvého odídu odvody do sociálky a zdravotky, dostanem malý infarkt. Už to ale beriem ako daň za slobodu. Dôležité je nebyť tvrdohlavý a vedieť sa prispôsobiť tomu, čo sa teraz vo svete blogovania nosí a naopak, čo je už totálne out. Týmto nechcem nikoho odradiť od založenia blogu. Treba ale rátať s tým, že absolútne nič nie je tak, ako na prvý pohľad vyzerá. Zarábať ako influencer sa dá, no treba vedieť, kde je správna miera toho, čo dá človek na internet.

Pozdravujem z New Yorku.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.