Balenie do príručnej batožiny mi uľahčujú tieto praktické vychytávky

Biele pruhy za lietadlom, Chemtrails, (ne)slúžia na otrávenie ľudí

Biele pruhy za lietadlom. Večná téma konšpirátorov, ktorí veria, že slúžia na vraždenie ľudí, roznášanie chorôb či škodcov alebo vírusov, ktoré zmenia ľudí na...

Sú turbulencie nebezpečné? Áno ak…Milan búra mýty

...ak si nezapnete bezpečnostný pás. Sú turbulencie nebezpečné? Túto otázku dostávam veľmi často. Pochopiteľne, ak človek sedí v lietadle, ktoré letí 800 kilometrov za...

Čo znamená tajná skratka SSSS na letenke? Milan búra mýty

Skratka SSSS na letenke neveští nič dobré. Keď niekam letíte a na letisku vám dajú palubný lístok, boarding pass, nájdete na ňom okrem vášho...

4 mýty o kupovaní lacných leteniek, ktorým ľudia veria v roku 2023

Mýty o kupovaní lacných leteniek ma dostávajú do kolien rok čo rok. Najmä preto, že im ľudia stále veria. Či kedysi platili neviem, no...

Prečo musím tekutiny na letisku rozdeliť do 100ml? Milan búra mýty

Tekutiny na letisku, nekonečná téma. Viete čo nemám rád na cestovaní? Pár vecí by sa našlo. Jedno z tých najotravnejších, no z hľadiska bezpečnosti...

Jedlo v lietadle chutí zle a Milan Bez Mapy vie prečo

Jedlo v lietadle chutí horšie. Viete prečo? V dnešnom dieli Milan búra mýty, kde rozoberám rôzne mýty spojené s cestovaním, si povieme niečo málo...

Balenie do príručnej batožiny môže byť pre mnohých celkom oriešok. Najmä vtedy, ak cestuješ s nízkonákladovou leteckou spoločnosťou. Minule som napísal článok s názvom rozmery príručnej batožiny všetkých známych leteckých spoločností a ľudom sa veľmi páčil. Ja cestujem s príručnou batožinou na 99% mojich letov. Naposledy som cestoval s kufrom začiatkom roka 2016, keď som letel do Juhoafrickej republiky na tri týždne. Avšak, koncom roka som sa vydal na cestu okolo sveta s tým, že neviem, kedy sa vrátim. Samozrejme, iba s príručnou batožinou. Ako som sa zbalil? Nuž, v pohode. Čekuj fotky.

Balenie do príručnej batožiny a moje praktické triky

Toto nižšie je moja štandardná príručná batožina s ktorou cestujem po svete už nejaký ten čas. Zmestí sa do nej všetko, čo potrebujem a časom som prišiel na celkom šikovné triky, ktoré mi šetria miesto a robia moju príručnú batožinu ešte praktickejšou a organizovanejšou.

Keď som minule cestoval do Las Vegas, taktiež som sa zbalil do príručnej batožiny. Veď ak by som aj vyhral v kasíne, kde je ruleta zadarmo, asi by som sa domov tak skoro nevrátil a precestoval celú Ameriku. A komu sa chce nosiť ťažké kufre?

Čo je v mojej príručnej batožine? Toto:

 • všetky káble a nabíjačky
 • dva mobily (iPhone 4S a záložnú starú Nokiu)
 • MacBook Air a GoPro Hero 4
 • 8 kusov spodného prádla
 • 10 tričiek
 • dvoje plavky a dvoje kraťasy
 • asi 7 párov ponožiek
 • jedny tepláky a jednu mikinu
 • hygienické potreby
 • športové tenisky, žabky a na nohách Conversy
Balenie do príručnej batožiny
Toto je moja príručná batožina na cestu okolo sveta a môj celý život v nej

Ako sa zbaliť do príručnej batožiny na dlhšiu dobu?

Kľúčom k úspechu je rozum. Ja mám vždy dostatok oblečenia na jeden týždeň až desať dní. Kombináciou mi to však vydrží aj dva až tri týždne. V tomto intervale aj periem a naozaj to stačí. Cieľom je nebrať všetko čo vidím, ale naozaj nad tým rozmýšľať. Druhou praktickou radou ako sa zbaliť do príručnej batožiny je používať pomôcky.

Ja mám tieto:

 1. zapínacie igelitové vrecúška, ktoré sú vzduchotesné
 2. praktická „kabelka“ do lietadla
 3. prázdna plastová krabička od vitamínov
 4. gumičky do vlasov :)

PRAKTICKÁ POMÔCKA ČÍSLO 1.: Igelitové vrecúška

Áno, sú to presne tie, do ktorých si musíš dať tekutiny na letisku pred tým, než ideš na kontrolu. Má však aj oveľa praktickejšie využitie. Balím si do nich všetko od pasu, cez strojček na vlasy až po hygienické potreby. Super sú aj na malé veci, ktoré inak môžeš stratiť. Mne sa osvedčili na sim karty. Aj keď väčšinou v zahraničí používam medzinárodnú sim kartu ChatSim, kde mám za jednorazový ročný poplatok 12 € neobmedzené správy a emoj na Facebooku, WhatsApp a pod. po celom svete, občas potrebujem aj miestnu simku, keď chcem volať. Ako napríklad v Austrálii. Aby som ich nestratil, takto som si ich zabalil.

Môj extra tip: Prečítaj si výhody a nevýhody sim karty ChatSim, ktorú aktívne testujem

Balenie do príručnej batožiny
Multifunkčné igelitové vrecúško je super na malé veci, ktoré by som inak stratil
Balenie do príručnej batožiny
Pas je v bezpečí aj keď prší, vrecúška sú vodotesné

PRAKTICKÁ POMÔCKA ČÍSLO 2.: Praktická mini „kabelka“

Pôvodne ide o tašku na hygienické potreby z prvej triedy z Etihad Airways. Dal mi ju kamoš, čo tam pracoval. Ja ju však využívam ako doplnok k mojej príručnej batožine. Čo potrebujem na dlhých letoch? Pas pre vyplnenie imigračných papierov, pero, slúchadlá a karty pre kúpenie jedla na palube lietadla (ak nie je v cene letenky). Všetko ostatné mám odložené v hornom odkladacom priestore. Naozaj mi vadia ľudia, ktorí si počas letu desať krát zmyslia, že súrne potrebujú niečo z príručnej batožiny. Keďže lietam veľmi veľa, viem, čo mám mať po ruke.

Balenie do príručnej batožiny
Všetko, čo potrebujem mať po ruke na palube lietadla

PRAKTICKÁ POMÔCKA ČÍSLO 3.: Plastová krabička od vitamínov

Zmestí sa do nej všetko, čo by sa inak mohlo rozkotúľať po príručnej batožine. Ja ju používam na lieky a kondómy. Lieky vždy zaberajú v príručnej batožine mrte veľa priestoru, ak sú v pôvodných baleniach. Ja som si ich však rozstrihal na jednotlivé pilulky, vďaka čomu sú super skladné. Čo sa týka kondómov v príručnej batožine, minule som niekde čítal článok že v peňaženke alebo zadnom vrecku veľmi rýchlo strácajú kvalitu. Hmm.

Balenie do príručnej batožiny
Toto je jedna z najpraktickejších vecí v mojej príručnej batožine

PRAKTICKÁ POMÔCKA ČÍSLO 4.: Gumičky do vlasov

Aj keď nemám dlhé vlasy, gumičky do vlasov sú super-duper praktické. Dá sa nimi zviazať všetko, čo nedrží pokope. Mne sa to oplatilo najmä na káble a ušítka a ušetril som si niekoľko hodín vo svojom živote rozmotávaním káblov. Všetko mám pekne usporiadané.

Balenie do príručnej batožiny
Balenie do príručnej batožiny

Cestovanie s príručnou batožinou a balenie do príručnej batožiny v žiadnom prípade nie je veda. Je to ľahšie, ako postaviť raketu na mesiac. Ja tieto vychytávky využívam na každom lete a moja príručná batožina je že mrte zorganizovaná.

Milan „Bez Mapy“ Bardún, svet k tebe domov už od roku 2013 PS: Páčil sa alebo ti pomohol môj článok? Poďakuj sa mi kávou :)
Uložiť

Uložiť

Uložiť

Najnovšie blogy

dnes najčítanejšie

DISKUSIA

2 comments

 1. moja praktická batožina – malý škrupinkový kufor vector (mám ho od najkufre) – je ľahký, štýlový a odolný voči všetkému ako letisko, chodníky v miláne či dážď v londýne

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.