Bezpečnosť na Filipínach bla bla…Šibe ti? Poď sem a hneď.

107,392FansLike
189,956FollowersFollow
108,606FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Bezpečnosť na Filipínach mojimi očami: Pár dní pred mojou cestou na Filipíny mi mama povedala, že počula v správach niečo o tom, že na Filipínach sa pomaly začína voja a že je veľmi nebezpečné tam cestovať. Vraj dokonca poisťovne prestanú preplácať náhradu škody všetkým tým, ktorí idú na Filipíny. Ako to však tak s telkou a správami býva, vždy sa dopočujeme len to najhoršie a informácia o tom, aké sú Filipíny obrovské a že majú vyše 7 000 ostrovov ostala premlčaná. Aká je teda bezpečnosť na Filipínach a ako som sa tu cítil ja? Nuž, skvele.

Bezpečnosť na Filipínach je relatívna. Záleží, kam ideš

bezpečnosť na Filipínach
Deti nakupujú v miestnych potravinách na ostrove Malapascua

Nejdem sem písať o tom, že ma môže niekto prepadnúť aj doma, keď idem vyniesť smeti. Pri cestovaní je dôležité byť ostražitý a vyhýbať sa konfliktným zónam, ktoré nie sú vhodné pre turistov. Veľmi dlho sa chcem ísť pozrieť do Káhiry v Egypte napríklad, no dlhodobo to je nebezpečná destinácia na návštevu. Verím, že sa tam raz dostanem. Čo sa týka bezpečnosti na Filipínach, záleží, kam ideš. Filipíny sa skladajú z troch hlavných zón – severnej, strednej a južnej. Práve tá južná je problémová, nakoľko sa tam veľmi nemusia moslimovia s kresťanmi. Ak si pozrieš mapu „bezpečnosti“ Filipín, uvidíš, že iba zhruba tretina je označená červenou. Sú teda Filipíny nebezpečné? Sú, ak pôjdeš dole.

Nebezpečné budú určite pre každého, kto sa chce stravovať zdravo. Zdravá strava na Filipínach jednoducho neexistuje. Viac vyprážaného som ešte nikde inde vo svete nevidel.

Ja som sa zdržoval v okolí ostrova Cebu a nemal som absolútne žiaden problém s bezpečnosťou. Stretol som tu nespočetne ostatných turistov (najmä z Veľkej Británie), ktorí tu cestujú dlhodobo a tiež sa im nič nestalo. Nehovorím však, že si nemáš dávať pozor. Samozrejme aj ja, keď som opustil hotel alebo hostel som si svoje veci zamkol a pas skryl, nakoľko príležitosť robí zlodeja (ako hovorí moja mama) no naozaj som sa nebál a necítil nebezpečne, keď som sa po zotmení prechádzal uličkami a sledoval filipínsky život.

Môj osobný pocit z Filipín

Na internete je toho popísaného kadečo a všetko musí byť pravda, keďže to je na internete. Avšak, ja som sa do Filipín zamiloval. Väčšinu času som strávil na ostrove Malapascua, čo je malý ostrov severne od Cebu. Pozri si v článku, ako to tam vyzeralo v bežnú sobotu ráno. Deti ma tu poznali po mene, mal som obľúbenú pekárku a veľa času trávil práve s nimi na pláži. Lúskali sme orechy, robili si videá a mali kopec srandy. Taktiež dospelí sa mi na ulici prihovorili, popriali dobré ráno a nebolo tu ani veľa otravných obchodníkov. Ak som povedal, že si nechcem kúpiť tie perly, pán poďakoval a odišiel. Žiaden tlak. Nó prešr.

Bezpečnosť na Filipínach

internet na filipínach
Školáčky počas veľkej prestávky v škole
bezpečnosť na filipínach
Ranná sprcha je zvyk, ktorí majú mnohí ľudia na svete. Aj na Filipínach.

Filipíny som si zamiloval a vôbec sa tu necítil nebezpečne. Samozrejme, že pred tým, než som sem išiel som si naštudoval, ktoré časti nie sú odporúčané na návštevu a vyhol sa im. Nerád riskujem. Pre budúcnosť, keď budeš počuť niečo v telke, over si to z viacerých zdrojov lebo práve strach je to, čo živí médiá.

Milan Bardún, svet k tebe domov už od roku 2013

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.