Kam na Filipíny: Skús ostrov Malapascua a zabudni na moderný svet

Trápi vás stratený kufor na letisku? Tipy ako predísť strate batožiny

Stratený kufor na letisku dokáže pokaziť celú dovolenku, hoci letecká spoločnosť za to nemôže. Neveríte? Čítajte ďalej. V dnešnom článku mám pre vás tipy...

Kam idú výkaly z toalety v lietadle, keď spláchnem? Milan búra mýty

Toalety v lietadle sú jedna veľká záhada. Viete, kam ide obsah toalety v lietadle, keď spláchnem? Nie, nepadajú ľuďom na hlavy a do bazénov,...

Sú piloti v Ryanair neskúsení a nevedia lietať? Milan búra mýty

Sú piloti v Ryanair neskúsení? Ľudia tvrdia, že nebudú lietať s Ryanairom, že to je najhoršia letecká spoločnosť v Európe. Toto je nový diel...

Ako na cestovanie počas Ramadánu a rady ktoré sa zídu

Cestovanie počas Ramadánu má svoje výhody aj nevýhody. Spomeniem ich nižšie, no veľa z nás má z cestovania počas Ramadánu zbytočný strach. Ja som...

Zlé meno na letenke (obvykle) nebýva problém, ako ho opraviť?

Zlé meno na letenke nebýva až taký problém. Ja už som prestal počítať, koľkokrát som si kúpil letenku so zlým menom alebo preklepom. Keď...

Oplatí sa nakupovanie v Duty Free a ako vzniklo? Milan búra mýty

Oplatí sa nakupovanie v Duty Free? Úspory, ktoré získate z bezcolných nákupov, závisia vo veľkej miere od toho, čo kupujete a kde to kupujete....
66,358FansLike
134,387FollowersFollow
81,644FollowersFollow

Kam na Filipíny? Možno môže byť ťažké vybrať si z viac ako 7 tisíc ostrovov, ktoré Filipíny majú, no mám pre teba pomôcku. Skús ostrov Malapascua. Tu sa čas zastavil veľmi dávno a odrazilo sa to najmä na ľuďoch, ktorí sú neuveriteľne milí a priateľský. Predstav si ten pocit, že sa ideš večer prejsť po pláži a mieste deti ťa zdravia a oslovujú tvojim menom, lebo si ťa pamätajú. Turistov tu je minimum a práve pre to to tu vyzerá tak autenticky. Ja som sa do Malapascua zamiloval a jedno viem – vrátim sa sem na dlhšie. Nie je tu veľa digitálnych nomádov pre zlý internet, ale aj to má svoje riešenia.

Kam na Filipíny? Skús ostrov Malapascua a zabudni na civilizácu

kam na Filipíny
Deti počas veľkej prestávky v jedinej škole na ostrove

Malapascua je malý ostrov, ktorý má iba tri kilometre štvorcové. Podľa stránky filipinytravel.cz znamená názov „Mala Pascua“ v španielčine „zlá Veľká Noc“ a ide o obľúbenú potápačskú destináciu. Tento názov vraj vznikol vďaka Španielom, ktorí tu v roku 1520 museli ukotviť svoje lode pre zlé počasie, čo bolo práve v období Veľkej Noci. Miestni ostrovu však hovoria Logon. Má však aj krásne pláže ako Bounty beach alebo menej známu pláž na severe, Langob beach. Tu však pozor na medúzy. Pri otázke „kam na Filipíny“ vždy odpoviem – ostrov Malapascua.

  • Ako sa dostať na ostrov Malapascua

Dôvod, prečo na ostrov Malapascua nechodí veľa turistov je zrejmý. Je to v paži ďaleko. No ja mám pre teba postup, krok za krokom aj s cenovou kalkuláciou, koľko si na cestu odložiť:

  1. Letenka do Cebu City je najdrahšia položka. Kúp si však letenku do Manily a odtiaľ dáku AirAsia alebo s Cebu Pacific. V priemere stoja okolo 20 € jednosmerne.
  2. Z Cebu City, konkrétne z Northern bus terminal si vezmi autobus do mesta Maya. Ja som šiel tým žltým. Odchádzajú zhruba každú hodinu, keď sa naplnia. Cesta trvá 5 hodín a bude ťa stáť od 160 – 220 pesos (3-5 €) v závislosti od toho, či vychytáš klimatizovaný bus alebo nie. Z mojej skúsenosti, tie bez klímy sú väčšia sranda – môžeš mať celú cestu otvorené okno a čekovať prírodu a poriadne rozbitú cestu.
  3. Z konečnej zastávky v Maya si vezmi loď na odstov Malapascua. Stojí okolo 150 pesos (3 €) a plavba trvá pol hodinu. Posledná loď z Maya do Malapascua odchádza okolo štvrtej po obede, čiže si ráno privstaň, aby si ju stihol.

Celá moja cesta z Cebu City na ostrov Malapascua trvala takmer 6 a pol hodiny aj čakaním na prestup na loď. Dokopy som bez letenky zaplatil zhruba 9 €.

kam na Filipíny
Ostrov je naozaj veľmi exotický
  • Internet na ostrove Malapascua

Internet na Filipínach je kategória sama o sebe. Avšak, napísal som o tom celý článok s radami a tipmi ako aj napriek pomalému internetu môžeš aj ty na Filipínach surfovať na 4G sieti. Článok si prečítaj tu: Internet na Filipínach ma naučil dve veci. Hlavne trpezlivosti a…

  • Bankomaty na ostrove Malapascua

Banko-čo? Len hotovosť. Na málo miestach sa dá platiť kartou a obvykle ti prirátajú 5 % poplatok k celej sume. Ak ostaneš úplne bez peňazí, budeš sa musieť dákym zázrakom prepraviť naspäť na pevninu a hľadať bankomat. Preto si vyrátaj koľko budeš potrebovať na deň, rozmeň si to a na ostrov prídi už s pesos. Nie je tu ani zmenáreň.

  • Doprava a ubytovanie na ostrove Malapascua

Nakoľko ide o veľmi malý ostrov, žiadna doprava tu neexistuje. Väčšina obyvateľov sa po ostrove presúva peši alebo využívajú motorky, ktorých tu je celkom dosť. Za pár šupov môžeš kľudne zjednať cenu aj ty, ale načo? Je tu tak pekne, že si to proste musíš prejsť peši celé. Ak nebudeš vedieť, kam na Filipíny, skús ostrov Malapascua.

Čo sa týka ubytovania, s tým nebude problém. Sú tu lacné hostely aj drahé hotely s full servisom. Tak, ako tu môžeš zaplatiť 5 € za noc, tak aj 50 €. Ako sa tu však tie hotely uživia, keď je tu päť a pol turistu?

  • Jedlo na ostrove Malapascua

Filipínci jedia nezdravo. Obľubujú najmä vyprážané a sladké jedlá. Toto bolo pre mňa to najväčšie sklamanie Filipín, nakoľko som si myslel, že sa tu budem stravovať zdravo. Potraviny na Filipínach sú plné jedla, ktoré má dlhý dátum spotreby (obzvlášť na odľahlých ostrovoch, kde nie je dodávka potravín pravidelná). Našiel som tu najmä čipsy, krekry, konzervované mäso a instantné polievky. Veľmi málo zeleniny a ovocia.

kam na Filipíny
Takéto mňamky som našiel len v hotelovej reštaurácii

Mnoho ľudí sa stravuje na ulici zo stánkov, kde ti pripravia kuracie paprče, črevá alebo iné mňamky. Takže áno, na Malapascua som sa z toho dôvodu stravoval najmä v reštauráciách, kde to však nebolí. Za zhruba 5 € sa tu naješ dosýta. Kam na Filipíny? Sem.

  • Tri pláže na ostrove Malapsacua

1. Bounty beach Pláž Bounty sa často označuje ako jedna z najkrajších pláží na Filipínach. HOVADINA NA ENTÚ. Ide o priemernú pláž, ktorá nie je ničím výnimočná. Navyše po nej behajú túlavé psy (ktoré sú však pokojné a nekúšu) a malé deti, ktoré ti chcú predať náramky. Sú však milé a rýchlo sa s tebou skamarátia. Táto pláž však nie je tak super, ako sa o nej píše. Navyše, počas dňa na nej parkujú člny, čiže ak sa chceš po nej prejsť, budeš sa im musieť vyhýbať. Západ slnka je tu však fenomenálny.

kam na Filipíny
Západ slnka nad Bounty beach

2. Langob beach
Túto pláž som objavil úplne náhodou predieraním sa džungľou. Je na úplnom severe ostrova a vyrazila mi dych. Po Maledivách je to druhá najkrajšia pláž na svete, ktorú som navštívil. Teplá a priezračná voda, biely piesok a nádherné výhľady. Pozor však na medúzy. Na túto pláž sa dostaneš peši, keď pôjdeš cez džungľu stále na sever. Aj keď je ostrov malý, trvať to môže až hodinu nakoľko má veľa kopcov.

kam na Filipíny
Toto je raj a celý pre mňa!

3. Logon beach nestojí za zmienku. Aj keď ju mapa ukazuje ako pláž, ide v skutočnosti o prístav na ktorý prichádzajú lode z Maya. Kúpu sa tu tak maximálne filipínske deťurence.

kam na Filipíny
Logon beach je najmä prístav pre lode z Maya

Milan Bardún, svet k tebe domov už od roku 2013

Najnovšie blogy

dnes najčítanejšie

DISKUSIA

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.