Tip na celodenný výlet z Atén do Delf podľa Milana

103,217FansLike
186,749FollowersFollow
108,106FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Celodenný výlet z Atén do Delf som sa rozhodol absolvovať počas mojej nedávnej cesty do Atén pri príležitosti otvorenia novej priamej leteckej linky z Bratislavy s Aegean airlines.

Tu si prečítajte čo vidieť v Aténach a poďte so mnou na výlet do tohto známeho archeologického náleziska, ktoré je ideálne ako tip na celodenný výlet z Atén. Ráno tam a večer naspäť.

Tip na celodenný výlet z Atén do Delf

Tip na celodenný výlet z Atén do Delf podľa Milana
Tip na celodenný výlet z Atén do Delf podľa Milana

Kde sú Delfy a ako sa sem dostať

Delfy sú historické miesto v Grécku, nachádzajúce sa na svahoch hôr Parnassus, asi 180 km severozápadne od Atén. Ja som o nich vedel, počul, no pri mojich predchádzajúcich návštevach Atén mi nikdy nenapadlo sa sem ísť pozrieť. Sú známe hlavne ako miesto starovekého orákula, kde sa Apollón, grécky boh svetla, umenia a proroctiev, údajne vyjadroval prostredníctvom výročného proroctva v chráme Apollóna.

TIP: Tu si pozrite aktuálne akciové letenky do Atén.

Dnes sú Delfy populárnou turistickou destináciou so zachovanými historickými pamiatkami a múzeom, ktoré ponúkajú pohľad do histórie starovekého Grécka. Páči sa mi, že ich najväčšou prednosťou je to, ako dobre sú Delfy zachované a pamiatky v nich majú nevyčísliteľnú hodnotu.

Ako sa dostať do Delf

No máte dve možnosti. Prenajať si auto alebo ísť organizovaným výletom. Autobusy sem (vraj) chodia, no to by ste v ňom strávili väčšinu dňa. Ja som išiel organizovaným výletom s malou skupinkou, našiel som si ich na internete, zaplatil a pekne ma povodili.

História Delf a prečo ich navštíviť

Ako to ale začalo? História Delf sa začína už v staroveku, keď toto miesto bolo centrom gréckeho sveta. Delfy boli tiež miestom, kde sa konali hry, súťaže atletiky a hudby venované Apollónovi. Tieto hry boli súčasťou väčšieho náboženského festivalu, ktorý sa konal každé štyri roky.

V 4. storočí pred naším letopočtom, po perzských vojnách, Delfy získali na význame ako centrum gréckej kultúry a umenia. Avšak vplyv Rímskej ríše sa postupne rozrastal a grécka nezávislosť klesla. V roku 393 nášho letopočtu boli delfské pohanské chrámy uzavreté po príkaze cisára Theodosia I.

Od tej doby sa Delfy postupne stali opusteným miestom a ich význam ako náboženského centra a miesta s kultúrnym vplyvom sa zmenil. Dnes sú Delfy známe predovšetkým ako historické miesto a turistická atrakcia, ktorá priťahuje ľudí z celého sveta svojou bohatou históriou a pamiatkami starovekého Grécka.

Čo vidieť v Delfách

Delfské archeologické múzeum

Múzeum sa mi najskôr moc nechcelo navštíviť, no potom som sa nechal ukecať. Obsahuje množstvo artefaktov a umeleckých diel zo starovekého mesta. Medzi najznámejšie patrí socha Apollóna známa ako Apollón z Delf, no popravde, tých sôch je tam toľko, že som to celé rýchlo prebehol a išiel na kávu do kaviarne.

Už som bol dosť uťahaný z celej ten prechádzky po Delfách, a možno bola moja chyba, že som si toto múzeum nechal až na úplný záver.

Chrám Apollóna

Tento chrám bol centrom delfského orákula a je symbolom tohto miesta. Má nádhernú architektúru a pozostatky starovekých zvykov a tradícií. Čo to ale orákulum je? Orákulum je osoba alebo vec, o ktorej sa predpokladá, že poskytuje pohľad, múdre rady alebo prorocké predpovede, najmä vrátane predpovedí budúcnosti, inšpirovaných božstvami.

Ak sa to robí okultnými prostriedkami, je to forma veštenia. V širšom zmysle sa môže aj samotné miesto, kde sa robí veštba, nazývať orákulum.

Tip na celodenný výlet z Atén do Delf podľa Milana
Tip na celodenný výlet z Atén do Delf podľa MilanaTip na celodenný výlet z Atén do Delf podľa Milana
Tip na celodenný výlet z Atén do Delf podľa Milana
Tip na celodenný výlet z Atén do Delf podľa Milana

Delfské divadlo

Staroveké divadlo v Delfách je úžasné svojou architektúrou a ponúka nádherný výhľad na údolie pod ním. Odporúčam sa naňho pozrieť pekne zvrchu, ide o jedno z najviac zachovaných divadiel na svete. Delphi Theatre, ktoré sa využívalo na predstavenia a stretnutia je jeho ťahákom.

Štadión v Delfách

Miesto, kde sa konali staroveké olympijské hry, je tiež skvelé na návštevu. Štadión Delphi sa nachádza ďalej po svahu od hlavného archeologického náleziska a v dávnych dobách sa na ňom konali atletické súťaže, ako napríklad Pythian Games. Štadión je súčasťou väčšieho archeologického komplexu.

Aténska pokladnica

Malá, zložito navrhnutá budova postavená na pamiatku víťazstva Aténčanov v bitke pri Maratóne.

Tholos of Delphi

Kruhová budova s ​​dórskymi stĺpmi, ktorá kedysi slúžila ako svätyňa. Je to zaujímavá architektonická stavba, ktorá stojí za návštevu. Okrem archeologických nálezísk ponúkajú Delphi úchvatné krásne na okolitú krajinu, nad ruinami sa týči hora Parnas.

Tip na celodenný výlet z Atén do Delf podľa Milana
Tip na celodenný výlet z Atén do Delf podľa Milana
Tip na celodenný výlet z Atén do Delf podľa Milana
Tip na celodenný výlet z Atén do Delf podľa Milana

Mne sa Delfy veľmi páčili a pokladám ich za príjemný spôsob ako si oživiť návštevu Atén. Je síce pravda, že sú trochu ďalej, no mne sa sem oplatilo merať cestu.

Milan

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.