Cestovanie do Izraela: Na tento krížový výsluch sa priprav
4.3 (86.67%) 3 votes

Cestovanie do Izraela? Čiastočne aj kvôli dianiu vo svete som pred letom do Izraela, konkrétne do Tel Avivu zažil ten najhorší krížový výsluch na letisku v Budapešti. Je všeobecne známe, že pred letmi do Izraela sú bezpečnostné podmienky oveľa prísnejšie, no krížový výsluch prekvapil aj mňa. Viacero otázok položených úplne inak, no nakoľko som mal úplne čisté úmysly, moje odpovede sa zhodovali.

Cestovanie do Izraela – na čo sa pripraviť?

Moja situácia na letisku v Budapešti bola trochu komplikovaná. Aj keď som nepašoval žiadne podozrivé dokumenty a podobne, počas krížového výsluchu som si musel dať pozor. Prečo? To, že idem do Izraela som sa dozvedel asi hodinu a pol pred odletom. Celý príbeh začal tak, že sme sa s kamarátmi dohodli, že pôjdeme do Ríma. Vraveli, že letenky sú kúpené, že sa nemusím o nič starať. Po príchode na letisko som však dostal do ruky letenky do Tel Avivu, čo mi najskôr vyrazilo dych. Problém bol, že sme hneď išli na Check in, kde sa začal asi dvadsať minútový výsluch všetkých z nás – oddelene. Jediné, čo mi stihla Monika pošepkať pred tým, než som sa postavil k stolíku bolo “hlavne nespomínaj, že si nevedel, že ideš do Izraela”. Najbezpečnejšie letisko na svete nemá svoju povesť zadarmo.

blog o izraeli

Bezpečnostné otázky pred letom do Izraela

Na letisku v Budapešti sa ma pani pýtala viacero otázok. Po každej sérii išla za pracovníkmi, ktorí spovedali mojich kamarátov. Tu je zoznam otázok, ktoré si pamätám:

“Na ako dlho idete do Izraela?”

“Ako pôjdete z letiska do centra?”

“S kým tam idete? Ukážte mi ich prstom”

“Kde pracujete a ako si môžete dovoliť toľko cestovať?”

“Máte z práce vizitku?”

“Ak teda nemáte vizitku, ukážte mi dáke pracovné emaily, prosím”

“Odkiaľ poznáte ľudí, s ktorými cestujete do Izraela?”

“Ako dlho sa s nimi poznáte?”

“Aký je váš plat?”

“Prečo letíte z Budapešti ale nie z Viedne?”

“Pozerali ste si, aký je rozdiel medzi cenou letenky z Budapešti a z Viedne?”

“Čo plánujete navštíviť v Izraeli?”

“Čo ste študoval?”

“Prečo nepracujete v obore, ktorý ste vyštudoval?”

“Pre oblasť, v ktorej pracujete nepotrebujete titul?”

“Čo je predmetom vašej práce?” – stručne som povedal, že zvyšovať návštevnosť webstránok

“Ako teda zvyšujete návštevnosť webov?”

“Vidím, že máte v pase viacero pečiatok zo Spojených arabských emirátov. Prečo ste tam išli viac krát?”

“Čo ste robili v Azerbajdžane?”

“Poznáte niekoho v Izraeli alebo sa tam idete s niekym stretnúť?”

cestovanie do izraela

Toto je len zlomok otázok, ktoré sa má pýtali na letisku v Budapešti. Spoločnosť El Al, s ktorou som letel tam mala mnoho pracovníkov, ktorí si robili svoju prácu. Pracovníčka, ktorá má vypočúvala si sem tam odbehla pokecať s pracovníkom, ktorý spovedal kamaráta. Verím, že si bola overiť, či obaja hovoríme to isté. Možno sa vám môžu zdať toľké otázky zbytočné, no objavil som v tom malý Matrix.

Pracovníčka sa viac krát inými vetami opýtala kam idem a do kedy sa tam zdržím. Tieto dôležité otázky kombinovala s úplne zbytočnými ako napríklad “Ako zvyšujete návštevnosť webstránok?”. Po sprche zbytočných otázok opäť prišli tie isté a to že s kým idem, kam a na ako dlho. Tie zbytočné otázky boli podľa mňa na odvedenie pozornosti. Avšak, takýto výsluch budete mať pravdepodobne len v prípade, že letíte izraelskou leteckou spoločnosťou. Ak letíte do Izraela napríklad s Austrain Airlines, výsluch vás čaká až po pristátí v Tel Avive alebo vôbec.

Cestovanie do Izraela považujem za naozaj bezpečné. Niekto mi dokonca hovoril, že to čo sa stalo na letisku v Bruseli by sa na letisku v Tel Avive nikdy stať nemohlo. Prečo? Práve kvôli týmto bezpečnostným krížovým výsluchom.

Milan Bardún, svet k vám domov už od roku 2013

18 KOMENTÁRE

    • Ja som cestovala s kolegyňou, ktorá vôbec nevie po anglicky, ešte som to za ňu musela tej pani vysvetľovať a nechali ju tak, mňa potom vypočúvala asi 20 minút a kládla mi takmer identické otázky ako sú uvedené v tomto príspevku a musím povedať, že je to riadne nepríjemné, hlavne keď máte pocit, že vás vnímajú ako podozrivú osobu. Nuž ale bezpečnosť je bezpečnosť, treba to len vydržať a hlavne nepôsobiť príliš nervózne :–)

  1. Na sa na plat nepytali, ale hlavne ci mi niekto pred cestou nieco nedaroval, ci som niekde nenechala batozinu bez dozoru atd. Vsetkych nas vtedy pustli do lietadla okrem milej dievcinky, ktora sa neskor stala radovou sestrou. Tu poslali nabok, poriadne si ju podali a potom ju autom priviezli k lietadlu. Mali ju zrejme za podozrivu. Oni su prisni aj preto,ze po vypocuti cestujucich musia letiet s nimi, ak by sa nieco stalo, boli by tiez obetami.

  2. to seriozne musis prezradit svoj plat? A co ked nemam ziadnu pracovnu vizitku, ani maily? Ved na dovolenku predsa nenosim pracovany notebook :D

  3. V Juni som cestoval s kamoskou do tel avivu a tam na letisku ju drzali asi 90 minut, zobrali jej pas, vypocuvali, natahovali a potom ju pustili. Letela s Turkish a bola v skupine 6 ludi a povedala ze ju do Izraela uz nikto nedostane tak lahko. Ked tomu chlapovi povedala ze co sa deje, preco ju stopli tak jej iba povedali ze random check. A ze ked sa jej nechce cakat moze letiet naspat do viedne!

  4. No na Ben Gurion letisko len tak neprides jak u nas este pred „Bruselom“ na taxiku na kavu. Vraj je tam viac perimetrov na prechod, cize prist do haly a odpalit sa je dost sci-fi. To iste sa vraj tyka letiska v Ejlate.

Odpovedať

Okomentuj
Sem napíš svoje meno

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.