Cestovanie lietadlom so psom, koľko stojí a ako psa pripraviť

110,945FansLike
193,649FollowersFollow
109,424FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Cestovanie lietadlom so psom je určite nočná mora. Ako pre majiteľa, tak pre psa samotného. Rozhodol som sa zozbierať všetky dôležité informácie o tom, ako na cestovanie lietadlom so psom. Dnes, tak ako ľudia, môžu lietadlom cestovať aj zvieratá a psy.

Cestovanie lietadlom so psom

Pred tým, než svojmu psovi kúpiš letenku si prečítaj tieto rady, ako zvládnuť cestovanie lietadlom so psom. Pozor, nie všetky letecké spoločnosti prepravujú zvieratá a psy, preto si pred zakúpením letenky podrobne naštuduj, ktorá letecká spoločnosť vezme tvojho chlpatého kamoša na palubu.

Cestovanie lietadlom so psom
Kamoš z Kolumbie.

Zoznam známych leteckých spoločností, ktoré akceptujú a neakceptujú psov v lietadle

Vypísal som zoznam najznámejších leteckých spoločností a našiel na ich web stránkach informácie o tom, či a ako prepravujú zvieratá v kabíne. Ide hlavne o psy, mačky, fretky a vtáky. Väčšia leteckých spoločností povoľuje cestovanie lietadlom so psom v kabíne pod sedadlom.

Avšak, to že psovi nemusíš kúpiť letenku neznamená, že prídeš na letisko a povieš im „Aha, pes!“. Pes musí mať v lietadle rezervované miesto, preto po kúpe tvojej letenky zavolaj do leteckej spoločnosti a povedz im, že si chceš zobrať aj psa. Je to dôležité. Exituje nariadene ktoré hovorí, že na palube lietalda môžu byť naraz len dva psy. Podľa noriem môže byť jeden pes posadený vpredu kabíny a druhý vzadu. Nikdy vedľa seba.

Často je váha psa limitovaná do 8 až 14 kg. Väčšie psy už musia do podpalubia ku kufrom. V tejto váhe je tiež zarátaná aj taška. Ak má psík 6 kg a taška 2kg, na palubu môže ísť. Niektoré letecké spoločnosti dovoľujú prepravu iba v podpalubí a iné (hlavne low cost, nízkonákladovky) nepovoľujú zvieratá v lietadle vôbec.

Aeroflot áno, do 8 kg v kabíne
Air France áno, do 7,7 kg v kabíne
Air Berlin skrachovali 🙂
Air Europa áno, s povolením spoločnosti
Air Malta áno, do 10 kg v kabíne
Alitalia áno, s povolením spoločnosti
Austrian áno, do 14 kg v kabíne
ČSA áno, do 8 kg v kabíne
British airways áno, ale iba v batožinovom priestore
Emirates áno, ale iba v batožinovom priestore
Etihad áno, ale iba v batožinovom priestore
Eurowings áno, do 8 kg v kabíne
Finnair áno, do 8 kg v kabíne
Iberia áno, do 8 kg v kabíne
KLM áno, do 8 kg v kabíne
Lauda Air neprepravuje zvieratá
LOT Polish airlines áno, do 8 kg v kabíne
Lufthansa áno, do 8 kg v kabíne
Norwegian áno, do 14 kg v kabíne
Qatar áno, ale iba v batožinovom priestore
Ryanair neprepravuje zvieratá
Smart Wings áno, do 8 kg v kabíne
Travel service áno, do 8 kg v kabíne
Vueling áno, do 8 kg v kabíne
Wizz Air neprepravuje zvieratá

Orkem aeroliniek obmedzujú prepravu zvierat v lietadle aj letiská. Takým je napríklad HongKong.

Milan odporúča: Pozri si toto video. Kedysi existovala letecká spoločnosť čisto pre domáce zvieratá, no nedávno skrachovala. Ich sloganom bolo, že pes v lietadle nie je batožina, ale pasažier.

Pes v lietadle a ako ho pripraviť na cestovanie

 1. Uisti sa, že tvoj pes má správnu veľkosť. Tá totiž rozhoduje o tom, či bude s tebou cestovať pod sedadlom, alebo pôjde do batožinového priestoru. Ak je pes maličký (napríklad čivava) a zmestí sa v klietke pod sedadlo pred tebou, nebude to problém. Často je však váha psa obmedzovaná na rovnaký limit, ako je váha príručnej batožiny. Navyše, ak je pes uštekaný, na palubu ho nepustia.
 2. Uisti sa, že nebude psovi zima. Všetci vieme, že v lietadlách môže byť kosa, obzvlášť na dlhých letoch. Klíma je super, lebo znižuje roznos baktérií, no deka sa ti zíde tak ako pre teba, tak aj pre psa.
 3. Zbaľ si všetko, čo bude pes počas letu potrebovať. Určite to je dostatok jedla, hračiek a odmien za to, že bude pes počas letu ticho a nebude štekať. Horšie, ako plačúce dieťa v lietadle je štekajúci pes. Aj pre to niektoré letecké spoločnosti, ako Emirates, psa do kabíny lietadla nikdy nepustia.

 4. Priprav sa, že budeš platiť extra poplatky. Letenky pre zvieratá bývajú niekedy drahšie ako letenky pre ľudí. Prečo? Aby aerolinky zarobili.

 5. Nezabudni na svoj pet pas. Pes nemôže cestovať lietadlom bez platného pasu. Ak letecká spoločnosť nešpecifikuje, čo v pase musí byť, pre istotu im zavolaj. Nechceš zmeškať svoje lietadlo, lebo doňho nepustia tvojho psa.
 6. Bude super, ak pred samotným letom vezmeš psa na poriadne dlhú prechádzku. Keď bude unavený, rýchlejšie zaspí a nebude v lietadle vyvádzať.

 7. Dve hodiny pred odletom daj psovi napiť poslednýkrát. V lietadle sa nebude mať kde vycikať. Aj keď to môže znieť kruto, v konečnom dôsledku to bude aj pre teba aj pre psa pohodlnejší let.

 8. Sedatíva a lieky na ukľudnenie použi len v tom najnutnejšom prípade. Sú najmä pre psov, ktorí bývajú nervózni alebo sa príliš boja. V tomto prípade je dobré zvážiť, či cestovanie so psom v lietadle je naozaj pre neho nevyhnutné. Sedatíva môžu vyvolať problémy s dýchaním a psa pekne dezorientovať.

Koľko stojí letenka pre psa?

Cena letenky pre psa závisí od každej jednej leteckej spoločnosti. Avšak, psovi letenku kupovať nemusíš. Stačí, ak ju kúpiš sebe a oznámiš leteckej spoločnosti, že plánuješ letieť so psom. Pre príklad, Emirates prepraví tvojho psa iba v batožinovom priestore. Ak váži menej ako 23 kilogramov, bude to za 500 dolárov. Ak váži nad 32 kilo, bude to za 800 dolárov.

Avšak, nie každá letecká spoločnosť je tak drahá. Finnair si vypýta za psa v kabíne 40 € a za psa v batožinovom priestore 75 €. To však platí pri letoch po Európe. Na dlhých letoch do Ázie a Ameriky to už bude 300 €.
Aby som to zhrnul, na cestovanie lietadlom so psom budeš potrebovať nasledovné:

 1. Zisti si, či letecká spoločnosť s ktoru plánuješ letieť prepravuje zvieratá.
 2. Kúp si klasickú letenku a do poznámky (alebo telefonicky) daj vedieť, že plánuješ cestovať so psom. Niekedy je letenka pre psa lacnejšia online ako dodatočne na letisku.
 3. Uisti sa, že je pes očipovaný (prípadne má tetovanie) a platný cestovný pas.
 4. Na základe jeho rozmerov sa rozhodni, či pôjde pes s tebou do kabíny pod sedadlo, alebo do batožinového priestoru.
 5. Prečítaj si moje rady, ako pripraviť psa na cestovanie v lietadle.

so psom do lietadla
So psom do lietadla?

2 COMMENTS

 1. fajn článok, no pár informácii nie je správnych. Napríklad sedatíva sú už dosť rokov absolútne zakázané – pokiaľ na letisku vidia že pes/mačka sú čo i len trošku „obambavení“ odmietajú ich prepraviť, kvôli komplikáciám, ktoré môžu vzniknúť počas letu.
  Ďalšia vec je pas – ten nie je povinný – povinný je očkovací preukaz.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.