Home Južná Amerika Argentína Cestovateľské tipy pre Buenos Aires podľa Milana Bez Mapy

Cestovateľské tipy pre Buenos Aires podľa Milana Bez Mapy

0
Cestovateľské tipy pre Buenos Aires podľa Milana Bez Mapy
Cestovateľské rady pre Buenos Aires podľa Milana Bez Mapy

Cestovateľské tipy pre Buenos Aires? Baires – ako Buenos Aires hovoria miestni, ma lákalo odjakživa. Ani neviem prečo, no v posledných rokoch som dosť hispano/latinofil a všetko čo hovorí po španielsky, žeriem plnými dúškami. Návšteva Buenos Aires bola v mojom prípade iba otázka času.

Cestovateľské tipy a rady pre Buenos Aires podľa Milana Bez Mapy

Buenos Aires bola u mňa láska na prvý pohľad a to, čo sa o ňom hovorí (že ide o najviac Európsky vyzerajúce hlavné mesto), je pravda. Tento článok je nabitý konkrétnymi tipmi a radami na bezpečnosť, praktické fungovanie a pohodlný pohyb po meste. 

TIP: Ak máte v Buenos Aires len pár dní či hodín, odporúčam vám zarezervovať si jeden z týchto organizovaných výletov.

Cestovateľské tipy pre Buenos Aires podľa Milana Bez Mapy
Cestovateľské tipy pre Buenos Aires podľa Milana Bez Mapy

Návšteva Buenos Aires a praktické tipy, na čo si dať pozor a cestovateľské tipy

Buenos Aires som chcel navštíviť už veľmi dávno, no pre jeho obrovskú vzdialenosť a moju neznalosť španielčiny, som to dlho odkladal. Hlavné mesto Argentíny, tanga, steakov a čo-ja-viem čoho čakalo len na mňa. Počas môjho mesačného cestovania po Argentíne som Buenos Aires navštívil niekoľkokrát a dal dokopy blog + návod pre svojich čitateľov o tom, ako v Buenos Aires fungovať čo najviac prakticky. Nech sa páči. V tomto článku sa dočítate:

  1. Ako na dopravu z letiska do mesta a aká forma presunu je najlepšia, najlacnejšia a najrýchlejšia.
  2. Ako sa pobyhovať po Buenos Aires verejnou dopravou a či je v meste Uber.
  3. Kde sa ubytovať v Buenos Aires.
  4. Či sa oplatí platiť kartou alebo vybrať z bankomatu v Argentíne.
  5. Na čo si dať pozor v Buenos Aires.

TIP: Prečítajte si, koľko € ma stálo mesačné cestovanie po Argentíne so všetkými výdavkami za 31 dní.


Letiská v Buenos Aires a doprava z nich do centra mesta verejnou dopravou a Uberom

  1. Letisko Ezeiza (EZE) funguje najmä pre medzinárodné prílety a odlety z Európy a Ameriky.
  2. Letisko El Palomar (EPA) je malé letisko z ktorého lietajú nízkonákladovky.
  3. Letisko Aeroparque (AEP) je niečo medzi prvými dvoma.

Buenos Aires má tri letiská, no hlavné je EZE. Naň lieta väčšina letov z Európy a tiež som na ňom pristál aj ja po 14 hodinovom lete z Londýna. Pozrite si aktuálne akciové letenky do Buenos Aires. Z centra mesta je Ezeiza vzdialená 40 kilometrov, no v príletovej hale je množstvo spoločností, u ktorých si môžete kúpiť lístok na dopravu do centra, zvyčajne na Plaza de Mayo. Odtiaľ sa metrom dostanete kamkoľek v meste. Existuje ale aj lepší spôsob, autobusová spoločnosť Tienda León.

ezeiza-letisko
Na letisku Ezeiza pred cestou do Ushuaia.

Osobne však odporúčam využiť spoločnosť TiendaLeón, ktorá z letiska odchádza pravidelne v oboch smeroch, priamo na zastávku v Puerto Madero v centre. Lístok stojí okolo 10 € a nikdy sa mi ho nepodarilo kúpiť online, haha. Ja som si prvýkrát na cestu z Ezeiza zobral Uber a platil až 20 €. Keďže je Uber v Argentíne nelegálny, nezastaví vám priamo v pristávacej hale, ale kúsok od nej, ako sú parkoviská. Ak máte veľa batožiny, môže to byť celkom od ruky.

TIP: Po pristátí na letisku si kúpte miestnu SIM kartu u operátor Personal. V odletovej hale majú stánok, približne v strede haly. Na mesiac u nich stojí SIM karta iba 10 € a je na nej nabitých 3GB dát, 100 minút hovorov do zahraničia a dáke esemesky. Volá sa jednoducho “chip”. Celkom sa mi pri cestovaní po Argentíne zišla, najmä vtedy, keď som volal do banky po tom, čo mi zablokovali kartu kvôli podozrivej transakcii. Z letiska El Palomar chodí do centra mesta vlak za 35 minút, ktorý má stanicu peši asi 5 minút od odletovej haly a platí sa pomocou SUBE karty. Z Aeroparque chodia taxíky alebo autobusy.

V Argentíne som najčastejšie lietal s nízkonákladovkami. Najmä Norwegian, JetSmart a môj obľúbený FlyBondi.


Verejná doprava po Buenos Aires, SUBE karta, nelegálny Uber a taxíky

Metro a autobusy s kartou SUBE sú v Buenos Aires na veľmi vysokej úrovni. Jediné, čo je potrebné spraviť je, že si musíte kúpiť v novinovom stánku SUBE modrú kartu, ktorá stojí v prepočte približne jedno euro. Túto kartu si potom nabijete a keď sa vám na nej minú peniaze, môžete ísť do mínusu až 50 pesos. Nevýhodou je, že karta SUBE sa dá dobíjať iba hotovosťou. Síce majú mobilnú appku, no mne sa do nej ako cudzincovi nepodarilo zaregistrovať, keďže nemám DNI číslo, čo je niečo ako rodné číslo Argentínčanov.

Jedna jazda metrom stojí okolo 19 argentínskych pesos (v roku 2020), čo je skoro zadarmo, no v Buenos Aires sa metrom dostanete prakticky kamkoľvek. SUBE karta funguje po celej Argentíne, v mnohých mestách. Okrem Salty mi ňou išlo platiť v každom meste.

Uber je na dopravu po Buenos Aires perfektný a má aj svoju alternatívu, Cabify. Cabify je o trochu drahší, no stále veľmi lacný na naše slovenské pomery. Nevýhodou týchto appiek je, že sú nelegálne a ak vás zastavia policajti, vodič vám povie, aby ste policajtovi potvrdili, že ste kamaráti, haha. Preto vám odporúčam sadnúť si v Uberi v Buenos Aires dopredu. Našťastie sa mi to nikdy nestalo.

uber-buenos-aires
Uber v Buenos Aires funguje, no ilegálne.

Niekedy môže byť problém s platbou kartou v appke. Raz ide, inokedy nejde. Je to ako taká stávková kancelária ifortuna, no s Cabify mi vždy išlo v pohode platiť kartou za jazdu. Opäť, hotovosť je v Argentíne kráľ.


Bicykle zadarmo v Buenos Aires cez mobilnú aplikáciu, očakávania versus realita

Bicykle zadarmo sú zrejme to najlepšie, čo Buenos Aires má v rámci dopravy po meste. Sú oranžové a ak je pekné počasie, určite ich vyskúšajte. Je potrebné si stiahnuť appku MiBici, zaregostrovať sa s pasom, zadať tam na overenie kartu (nič vám nikdy nebude účtované) a jazdiť. V appke som si vždy pozrel, kde je najbližšia MiBici stanica a koľko je tam dostupných bicyklov. Týchto staníc je po celom Buenos Aires kvantum a bicykle si cez pracovný deň môžete prenajať na hodinu, cez víkendy na dve. Potom ich musíte vrátiť do stanice, počkať päť minút a môžete si ho zobrať znova. Odporúčam skúsiť.

bicykel-buenos-aires
Bicykle sú v Buenos Aires zadarmo, veľa z miestnych má ale vlastný.
bicykel-buenos-aires
Oranžové bicykle sú zadarmo.

Nápad je to veľmi pekný, no v reáli to vyzerá trošku inak. Bicyklov je v Buenos Aires málo a hlavne cez víkendy je takmer bez šance nájsť nejaký voľný. Veľa z nich má defekt, alebo sú inak poškodené a nefunkčné. Sám som kráčal asi tri bloky za bicyklom a keď som bol kúsok od neho, predbehol ma chalan a zobral si ho. V iných staniciach zas ľudia čakajú, kým sa nejaký neobjaví. Ak budete mať šťastie na pekný nový oranžový bicykel, nepustite ho z ruky, haha. Baires mi v tomto trochu pripomínalo Amsterdam. Cyklotrasy sú na veľmi vysokej úrovni a všade (naozaj všade) sa dostanete na bicykli.


Ubytovanie v Buenos Aires a bezpečné štvrti kde sa ubytovať

Na ubytovanie v Buenos Aires som najčastejšie využíval Airbnb, po celom meste je neskutočne veľa bytov rôzneho druhu a typu. S týmto nie je absolútne žiaden problém. Tu vám prikladám 20 € na ubytovanie cez Airbnb kdekoľvek vo svete.

Odporúčam vám mať funkčný WhatsApp, veľa hosťov rado komunikuje práve cez túto appku. Ubytujte sa v časti Palermo, tam som býval ja. Ide o peknú, zelenú a bezpečnú časť v Buenos Aires. Ak máte väčší rozpočet, za zmienku tiež stojí časť pri rieke La Plata, Puerto Madero. Osobne, táto časť Buenos Aires sa mi páčila najviac z celého mesta. V priemere Airbnb v Buenos Aires stojí 20 € na noc za izbu v tých lepších štvrtiach, no videl som ponuky aj na 8 € na samostatnú izbu v centre. Buenos Aires má veľmi lacné ubytovanie. Cestovateľské tipy pre Buenos Aires by sa nezaobišli bez tipov na ubytovanie.


Platba kartou v Buenos Aires, výbery z bankomatov versus hotovosť

Veľká chyba, ktorú som pred odletom do Argentíny spravil bola, že som si nezobral žiadnu hotovosť. Asi len 20 amerických dolárov. Výbery z bankomatu sú v Argentíne extrémne drahé, v prepočte asi 9 € za jeden výber, kde maximálne sa dá vybrať v mnohých bankomatoch iba 4 000 pesos, čo je 60 €. Tak si predstavte, ako veľmi som na tomto prerobil.

V Argentíne si z bankomatu nevyberajte žiadne peniaze, doneste si hotovosť alebo plaťte kartou. V Buenos Aires a vo všetkých väčších mestách sa dá kartou zaplatiť takmer za všetko, hoci to trvá. Musíte sa podpísať na bloček, napísať naň číslo pasu a podobne. Argentína je v tomto trochu negramotná a funguje na efectivo, čo je hotovosť.

Čitateľka mi na Facebooku napísala:

„…s tymi menenim penazi- Argentincania su radi ak im platis cash v USD alebo EUR plus najvyhodnejsie sa meni na ciernom trhu- tam su lepsie kurzy ako dava banka (my sme mali cca 20% lepsi kurz oproti revolutu), lebo Argentincania nemaju lahky pristup k cudzej mene- na Calle Florida v BA je najviac takychto obchodnikov.“

argentínske pesos
Argentínske pesos.

Na čo si dať pozor v Buenos Aires a v Argentíne všeobecne

Buenos Aires je najbezpečnejšie hlavné mesto v Južnej Amerike, no ako všade, dávajte si pozor na osobné veci. Veľmi populárne sú tu krádeže mobilných telefónov. Preto s nimi nekráčajte po meste v ruke, ani ich nemajte na stolíku v kaviarni. Každý jeden Argentínčan, ktorého som stretol, mi povedal, že v Buenos Aires si mám dávať pozor na mobil a nekráčať s ním v ruke po meste. Na internete som tiež čítal o zaujímavom triku na turistov, kde na vás kvapnú horčicu a začnú vás utierať, akože vás okakal vták. Popri tom vám ukrandú peňaženku. Toto sa mi nikdy nestalo a znie mi to trochu absurdne, no dávajte si pozor.

Buenos Aires je nádherné mesto, ktoré naozaj odporúčam navštíviť. Má množstvo pamiatok, relatívne sa tu dohovoríte aj po anglicky a hlave, ide o príjemné, moderné a vyspelé mesto v Argentíne.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.