Chyba v mene na letenke: Postup, ako to vyriešiť a aké sú tvoje práva

Vitajte na blogu Milana Bez Mapy, ktorý trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek od roku 2013. Otázky k článku píšte dole do komentára, sledujte ma na Instagrame, a hlavne, cestujte :)

Chyba v mene na letenke nepoteší. Stalo sa to už hádam každému, aj mne. Jednoduchý preklep na klávesnici a šup, problém je na svete. Sú dva typy aerolínii, jedny si účtujú stovky eur za zmenu mena na letenke, druhé zmenu mena nepovoľujú vôbec.

Chybu ti však opraviť musia, keďže je rozdiel zmena mena na letenke alebo oprava preklepu. Napíšem ti môj postup, čo sa mi stalo a ako som chybu v mene na letenke opravil zadarmo.

Chyba v mene na letenke a ako ju opraviť

Ja sa volám Milan Bardún, no nedávno som si kupoval letenku z Mexico City do Oaxacy na juhu Mexika. A šup. Keďže som letenku kupoval na mobile a mám tučné prsty, problém bol na svete. Zrazu som bol BardúM, s m a nie n. Mal som chybu v mene na letenke, ktorú som si všimol až v potvrdzovacom maili.

Stalo sa mi zo už aj v Ryanair. Čitateľka mi na Facebooku napísala: „Len pre info, da sa to zmeniť v Ryanair appke (ak to chceš mat spravne, just in case) Do 48 hodín pred plánovaným odletom môžte bezplatne opraviť 3 znaky.“

 

Chyba v mene na letenke: Postup, ako to vyriešiť a aké sú tvoje práva
Chyba v mene na letenke: Postup, ako to vyriešiť a aké sú tvoje práva.

Ako zmeniť meno na letenke

Čo by si mal vedieť: IATA (Medzinárodné združenie leteckých dopravcov) má pravidlo, o ktorom vie málokto. V mene na letenke môžeš mať chybné až 3 písmená. Kľudne by som teda mohol letieť aj ako Milan Dargúj. Avšak, neplatí to pri letenkách do USA a pri letenkách so spoločnosťou Emirates, keďže agenti v Amerike chcú mať kompletný zoznam mien pasažierov, ešte pred odletom lietadla. Ak by sa pri lete do USA tvoje meno v pase nezhodovalo s letenkou, nepustili by ťa do lietadla. Háčik je v tom, že nie každá letecká spoločnosť je členom IATA. Aktuálny zoznam leteckých spoločností, ktoré sem patria, nájdeš tu.

Každopádne, ak máš chybu v mene na letenke, letecké spoločnosti ju často opravia zadarmo do 24h po zakúpení letenky. Každá letecká spoločnosť má na to svoje pravidlá. Ryanair to nazýva „grace period“ a na svojom webe tvrdí nasledovné:

„Malé opravy chýb a zlého mena na letenke môžete opraviť do 24h, kontaktovaním našej linky alebo chatu.“

Pre príklad, WizzAir to má vymyslené o niečo šikovnejšie. V administrácii na ich webe môžeš cez internet zmeniť na letenke toto:

 • pohlavie
 • predĺženie mena (pre tých, ktorí majú napríklad dve krstné mená)
 • zmena troch písmen na letenke (napr. z Tohmas na Thomas)

TIP: Pozri si tiež rozmery príručnej batožiny známych leteckých spoločností, aby si sa vyhol poplatkom za nadrozmernú batožinu.


Čo robiť, keď mám zlé meno na letenke a ako ho opraviť?

Napíšem ti tu jednoduchý postup v troch bodoch, aby ti meno na letenke opravili zadarmo. Avšak, negarantujem ti to, keďže nie som letecká spoločnosť.

 1. Po zakúpení letenky si ju dôkladne skontroluj, či nemáš zle napísané meno alebo chybu.
 2. Ak áno, skontroluj, či je daná letecká spoločnosť súčasťou Medzinárodného združenia leteckých dopravcov (v linku vyššie). Nepatrí tam každá, lebo členstvo je spoplatnené. Obvykle v združení nie sú nízko nákladové letecké spoločnosti, ako Ryanair, Wizzair… Ak je aerolinka v zozname a na letenke máš zlé len tri písmená, môžeš letieť (neplatí to pri letoch do USA).
 3. Ak letecká spoločnosť nepatrí pod IATA, kontaktuj ich helpdesk do 24 hodín od zakúpenia letenky a požiadaj o zmenu chyby. Opravia ti však len preklep, nie celé meno. Nie sú hlúpi.

Chyba v mene na letenke?

Môj záver: Ja osobne by som sa na pravidlo IATA nespoliehal, aj keď by ho mali dodržiavať. Poznám ľudí, ktorým bežne robia preklepy na letenkách (Schmidtova napíšu Smitova a pod.). Vždy, keď nájdem chybu v mene na letenke, ihneď kontaktujem leteckú spoločnosť, ktorá mi ju zadarmo opraví do 24h. Zlé meno na letenke nie je až taký škandál, ako sa môže na prvý pohľad zdať.

Moju chybu som opravil jednoducho, napísal som leteckej spoločnosti Volaris cez Facebook a chybu v mene na letenke mi opravili do pár minút. Gracias.


Chyba v mene na letenke nepoteší. Stalo sa to už hádam každému, aj mne. Jednoduchý preklep na klávesnici a šup, problém je na svete. Sú dva typy aerolínii, jedny si účtujú stovky eur za zmenu mena na letenke, druhé zmenu mena nepovoľujú. Napíšem ti môj postup, čo sa mi stalo a ako som chybu v mene na letenke opravil zadarmo.
Chyba v mene na letenke nepoteší. Stalo sa to už hádam každému, aj mne. Jednoduchý preklep na klávesnici a šup, problém je na svete. Sú dva typy aerolínii, jedny si účtujú stovky eur za zmenu mena na letenke, druhé zmenu mena nepovoľujú. Napíšem ti môj postup, čo sa mi stalo a ako som chybu v mene na letenke opravil zadarmo.
Vitajte na blogu Milana Bez Mapy, ktorý trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek od roku 2013. Otázky k článku píšte dole do komentára, sledujte ma na Instagrame, a hlavne, cestujte :)

23 KOMENTÁRE

 1. Dobrý den, chcel som sa spýtať. Dnes som robil Online Check-in na mobile do Londýna a nechtiac som do priezviska v Check-ine nedal na moje priezvisko dlzen a mekcen. Vadí to ? Nedal som Martin Košík ale Martin Kosik

 2. Problém nastane aj keď mi chýba medzera medzi dvoma krstnými menami ? Podľa cestovky, by to nemalo robiť problém, vraj systém mená spojil automaticky…čo si myslíš? ;) ďakujem

 3. Ja by som bod č. 1 zmenila na “skontroluj si všetko PRED tým ako zaplatíš” toľko nervov by sme si všetci ušetrili a kupujúci aj peňazí…vedela by som na dlho popísať trampoty s preklepmi nie len v menách cestujúcich

  • Cestujeme bez mapy ja tiež maily po sebe čítam, keď je to nejaký dlhší mail, napr. odpoveď na reklamáciu, tak radšej aj 2x a priezviská radšej kopírujem, aby som sa nepreklepla :D aké chyby ale dokážu porobiť ľudia vo svojich menách, keď kupujú letenky, niekedy sa človek až smeje :D

 4. Ryanair ma 24h grace period na zmenu letov bez poplatku o tom malo kto vie (platí sa len za rozdiel ceny letenky) čo sa týka mena tak to menia kedykoľvek nemusí to byť v grace period (mala som skúsenosti ze v pohode zmenia aj napriek tomu ze check in je done a boarding pasy poslane na email -samozrejme max 3 pismena)

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.