Čo navštíviť v Andorre a tipy podľa Milana Bez Mapy

110,945FansLike
193,649FollowersFollow
109,424FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Čo navštíviť v Andorre? Celá Andorra bola pre mňa dlho veľkou neznámou. Krajina, o ktorej takmer nič nevieme, jedna z najmenších na svete, vtlačená medzi Španielskom a Francúzskom. Na internete som našiel superlatívy, ako krásna, nádherná, dych vyrážajúca, ohromujúca. Je to pravda? Zhrniem na konci článku. V Andorre sa dajú robiť presne tri veci, nakupovať, chodiť na túry a v zime lyžovať.

Čo navštíviť v Andorre, kam ísť a tipy na pamiatky podľa Milana Bez Mapy

Čo navštíviť v Andorre a tipy podľa Milana Bez Mapy
Čo navštíviť v Andorre a tipy podľa Milana Bez Mapy
 • Andorra nemá medzinárodné letisko, lietadlom sa sem nedostanete.
 • Krajina je hornatá a hlavné mesto, Andorra La Vella najvyššie položeným hlavným mestom v celej Európe. Jeho nadmorská výška je 1 023 metrov nad morom.
 • Jednou z najobľúbenejších vecí v Andorre je túra po Gran Recorrido País, treku, ktorý vás prevedie z jednej strany krajiny na druhú.
 • Ak ste lyžiar, o Andorre ste už určite počuli a viete, že medzi veci čo navštíviť v Andorre patria aj lyžiarske strediská

Celodenný výlet do Andorry z Barcelony. Potrebujem pas alebo stačí občiansky?

Andorru môžete absolvovať ako celodenný výlet z Barcelony. Hľadal som veľa spôsobov ako sa tam dostať, či už cez organizované zájazdy, vlakom, autobusom alebo prenajať auto. Najradšej by som si prenajal auto, no keďže som si nápad navštíviť Andorru zmyslel noc predtým, autá boli všetky prenajaté. Vlaky do Andorry nechodia vôbec (veď kto by aj ťahal železnicu do tak vysokých hôr, že?).

Autobusová spoločnosť Alsa ponúka expresné linky bez prestupu do hlavného mesta Andorry z Barcelony. Navyše, ich harmonogram perfektne ladí s mojim nápadom ráno prísť a večer sa vrátiť. Autobusy odchádzajú zo stanice Estación Nord a keď sa vám podarí kúpiť expresný autobus, z Barcelony ste v Andorre za 3 hodiny a 15 minút. Spiatočne cesta stojí okolo 30 EUR. Do Andorry stačí na vstup slovenský občiansky, pas netreba. Tu nájdete lacné letenky do Barcelony.

Čo navštíviť v Andorre


Zaujímavosti o Andorre, daňovom raji a tabakovom priemysle

 1. Andorra vyrába veľa tabaku. V Andorre bývala továreň na cigarety a vďaka jej statusu daňového raja si tam môžete cigarety kúpiť oveľa lacnejšie ako v Španielsku alebo Francúzsku. Pašovanie cigariet je v Andorre dlhodobým problémom, alebo skôr tradíciou? Andorra je preto tiež jedným z mála miest v Európe, kde sa stále dá fajčiť v uzavretých priestoroch na verejných miestach.
 2. Andorra je jediné spolukniežatstvo na svete. Kniežatstvo je miesto, ktorému vládne knieža. Monako je príkladom kniežatstva, no Andorra je však spolukniežatstvo. Majú dvoch princov, ktorí spoločne zdieľajú titul princa. Prekvapivo ani jeden z dvoch princov nepochádza z Andorry. Jedným z princov je francúzsky prezident Emmanuel Macron. Ďalším spoluvládcom je biskup z Urgell, ktorým je v súčasnosti Joan Enric Vives Sicília. Pozícia je ústavná podobná britskej monarchii a nemá žiadnu skutočnú moc. Okrem obmedzených vecí musia dvaja princovia vykonávať svoju autoritu spoločne, nie oddelene. Toto je jediná krajina, kde je jedna z ich hláv štátu (prezident Francúzska) demokraticky zvolená inou krajinou. Druhého kniežaťa, biskupa, menuje hlava štátu inej krajiny (pápež).
 3. Andorra je jedinou krajinou na svete, ktorej úradným jazykom je katalánčina.
  Katalánsky sa hovorí v regiónoch Španielska, v niektorých častiach Francúzska a ešte menšom kúsku Sardínie. Andorra je však jedinou krajinou, ktorá používa katalánčinu ako úradný jazyk.
 4. Andorra nemá národnú banku a nikdy nemala vlastnú menu. Andorra v súčasnosti používa ako svoju menu euro. Predtým používala španielsku pesetu a niekedy aj francúzsky frank. V Andorre nie je žiadna národná banka, takže ak sa chce krajina zadlžiť, musí využívať súkromné banky.
 5. Andorra nie je súčasťou EÚ, EZVO ani eurozóny. Nie je členom väčšiny veľkých európskych asociácií. Aj keď krajina používa euro, technicky nie je súčasťou eurozóny. Má osobitný vzťah s EÚ, v ktorej sa riadi obchodnými pravidlami pre priemysel, nie však pre poľnohospodárstvo. Nie je ani zmluvnou stranou Schengenskej zmluvy, do Andorry sa však dostanete iba cez Španielsko a Francúzsko, ktoré sú zmluvnými stranami zmluvy.

TIP: Prečítajte si čo vidieť v Barcelone


Je Andorra daňový raj?

Andorra je krajina, ktorá má veľmi prepracovaný daňový systém, no nie je úplne oslobodená od daní. Krajina nemá žiadne kapitálové zisky, dane z dedičstva ani z predaja. Okrem týchto výhod andorrská vláda neuvaľuje žiadne clá na dovoz a vývoz. Napriek daniam prestala byť Andorra už pred rokmi daňovým rajom pre susedné krajiny a nedávno aj pre Európsku úniu a OECD. Avšak, stále sa to oplatí. Prečo?

Neexistuje žiadna daň z majetku, žiadna daň z darovania, žiadna daň z dedičstva a žiadna daň z kapitálových výnosov (pokiaľ kapitálový zisk nebol realizovaný kúpou a predajom andorrského majetku). Andorra zaviedla nový režim dane z príjmov fyzických osôb prvého januára 2015.

Osobný príjem od 0 do 24 000 EUR: 0 %. Príjem od 24 001 EUR do 40 000 EUR sa zdaňuje sumou 5 %. Príjem presahujúci 40 000 EUR: 10 %. Okrem toho platia niektoré dane z nehnuteľností a na väčšinu tovarov a služieb sa vzťahuje sadzba dane z pridanej hodnoty vo výške 4,5 %.


Čo navštíviť v Andorre podľa Milana Bez Mapy, čo vidieť a kam ísť

 1. Centrum mesta s množstvom parfumérií
 2. Tečúce hodiny Salvadora Daliho a parížsky most
 3. Kostol Iglesia de Sant Esteve
 4. Casa de la Vall
 5. Turistický chodník Rec del Solà

Centrum Andorra la Vella a parfumérie Júlia

Priznám sa a nebudem klamať, centrum Andorra la Vella mi v mnohých miestach pripomínalo dáky Liptovský Mikuláš. Horské mesto s malou rozlohou, obklopené kopcami a potokom v strede. Odporúčam vám prejsť sa tu. Je to veľa reštaurácií, kaviarní a hlavne parfumérií. A keď myslím veľa parfumérií, myslím každý druhý obchod. A v 99% sa bude jednať o parfumérie Júlia.

Naozaj, po čase to príde smiešne už aj vám. Neviem kto tá Júlia je, no očividne to je najznámejšia žena v Andorre. Značka parfumérie Júlia, ktorú vytvorila Júlia Bonet, sú v Andorre už od roku 1939 a mnohé svetové značky sem distribuuje výhradne Júlia. Zastavte sa aj v Restaurant 120, kde som jedol najlepšiu lososovú pizzu na svete. Je priamo na promenáde.

Návšteva Andorry podľa Milana Bez Mapy

Návšteva Andorry a hlavného mesta
Návšteva Andorry a hlavného mesta
Lososová pizza
Lososová pizza v Restaurant 120

Tečúce hodiny Salvadora Dalího a parížsky most

„La Noblesse du Temps“ sa nachádza na námestí Plaça de la Rotonda v srdci Andorra la Vella. Sochu zobrazujúcu taviace sa hodiny predstavujúce plynutie času nevytvoril nikto iný ako Salvador Dalí. Socha bola odliata v roku 1984 a predtým, ako bola natrvalo inštalovaná na mestskom námestí okolo roku 2010, navštívila mnoho miest.

S výškou asi 5 metrov si ich určite všimnete. Vláde Andorry ju daroval Enric Sabater, ktorý bol Dalího agentom v rokoch 1968 až 1982. Slávne taviace sa hodiny predstavujú všadeprítomnosť času a identifikujú jeho vládu nad ľudskými bytosťami. Hovorí sa, že jeho inšpirácia pre mäkké hodinky pochádza z neskutočného spôsobu, akým Dáli videl kúsok tekutého syra Camembert, ktorý sa topil na slnku.

Most Mitjavila, priamo za hodinami, je prezývaná aj ako parížsky most, prechádza cez rieku Valira v Andorra la Vella. Ide o kompozitný most zložený z dvoch vetiev. Jedna je rovná a skosená, druhá je zakrivená. Most sám o sebe je most a viac sa stal populárnym s jeho nápisom, na ktorom je názov mesta, Andorra La Vella.

Tečúce hodiny Salvadora Daliho v Andorre
Tečúce hodiny Salvadora Daliho v Andorre.
Parížsky most v Andorre
Parížsky most v Andorre

Kostol Iglesia de Sant Esteve

Ja síce na tie kostoly moc nie som, ale keď už som išiel okolo…Tento farský kostol Andorry la Vella pochádza z 12. storočia. Okrem nádherne žiariacich vitráží a románskej apsidy na jej východnej strane (niektoré fresky z nej dnes ležia v barcelonskom Museu Nacional d’Art de Catalunya) je kostol menej zaujímavý, pretože v 20. storočí bol značne upravený.

Z románskych čias tu ostala polkruhová apsida, najväčšia v kniežatstve, ktorá predstavovala románske nástenné maľby. V architektúre je apsida polkruhový výklenok pokrytý polguľovou klenbou alebo polo kupolou. Svadba v Káne, obraz okrídleného býka a Kristus pred Pilátom sú niektoré z fragmentov obrazového komplexu zachovaného v Katalánskom národnom múzeu umenia.

Vo vnútri chrámu sa nachádza viacfarebný drevený trám a dva barokové oltárne obrazy. Osobitnú pozornosť si zaslúži aj Obraz duší z 18. storočia. Vonku môžeme zvonicu a románsku vežu.

Iglesia de Sant Esteve
Iglesia de Sant Esteve

Casa de la Vall

Casa de la Vall je historický dom v Andorra la Vella. Hneď vedľa kostola. Je sídlom Generálnej rady Andorry. Leží juhozápadne od Andorrskej národnej knižnice. Dedičstvo je zapísané v kultúrnom dedičstve Andorry. Bol postavený v roku 1580 ako kaštieľ a obrannú vežu rodinou Busquets. Poschodie budovy je obdĺžnikové a má dve podlažia. V rohu stojí stará veža v tvare holuba. V záhradách budovy je socha, ktorú navrhol Francesc Viladomat, La Danse.

Casa De La Vall
Casa De La Vall

Turistický chodník Rec del Solà

No a na záver to, čo sa mi v Andorra La Vella páčilo najviac. Turistický chodník, ktorý vedie nad mestom. Ja som sa na chodník napojil hneď za Casa De La Vall na súradniciach 42º 30′ 47.8938″, 1º 31′ 46.5054″.

Vyšliapať hore to je trošku fuška, najmä, ak pôjdete počas horúceho leta, ako ja. Avšak, ten výhľad stojí za to. Odporúčam vám sa po trase chodníka vrátit smerom do centra mesta a dať si poriadny olovrant. Počas prechádzky uvidíte veľké množstvo zeleninových záhrad, kde si vidiecki obyvatelia farnosti pestujú vlastné jedlo.

Turistický chodník Rec del SolàTuristický chodník Rec del Solà


Čo navštíviť v Andorre a tipy podľa Milana Bez Mapy ako celodenný výlet z Barcelony

Andorra la Vella považujem za skvelý tip na celodenný výlet z Barcelony na miesto, na ktoré by vám asi len tak nenapadlo ísť samému od seba. Nečakajte veľa, Andorra la Vella je tiché horské mestečko, najvyššie položené v Európe.

Nájdete tu reštaurácie, svieži vzduch a skvelú lososovú pizzu. Ak ste ešte v Andorre neboli, prečítajte si tento článok na tému čo navštíviť v Andorre a určite prídite. Ak máte viac času, prenajmite si auto a vybehnite mimo esta do hôr.

 

 

 

S láskou, Milan Bez Mapy

 

 

 

2 COMMENTS

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.