Čo navštíviť v Čičmanoch a tip na mega tradičnú reštauráciu

125,179FansLike
211,304FollowersFollow
114,324FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a podľa Forbes jeden z TOP 10 infuencerov na Slovensku.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Čo navštíviť v Čičmanoch? Popravde, do Čičimian som sa netešil a veľmi sa mi tam nechcelo, keďže som bol sklamaný z Vlkolínca, ktorý ma vôbec neoslovil, myslel som si, že Čičmany budú rovnaká káva. Chyba. Čičmany ma úplne dostali a som veľmi rád, že som tu strávil príjemné dve hodinky. Čo sa tu dá ale robiť?

Čo navštíviť v Čičmanoch

Čičmany sú naozaj malinká dedinka, asi hodinku od Trenčína. Aby si sa ale nesklamal, nie celá dedina má tradičné domy. Celou obcou vedie náučný chodník (ktorý som neabsolvoval, lebo sa mi nechcelo), ktorý ťa prevedie celou históriou mesta a zaujímavými pamiatkami. Čo som robil v Čičmanoch ja? Kúpil dve pohľadnice, jednu poslal do Los Angeles, druhú do Austrálie, navštívil Múzeum Radenov dom a najedol sa v mega reštike. A presne to sa mi páčilo.

Čo navštíviť v Čičmanoch
Ahoj, Čičmany.

Múzeum Radenov dom, zaujímavá história a tradície v Čičmanoch

Zo zaujímavého výkladu v múzeu Radenov dom sa dozvedel aj také pikošky, ako napríklad to, že svadba v Čičmanoch začínala vždy v nedeľu po kostole a trvala tri dni. Zvyk bol taký, že nevesta prešla bývať do rodiny svojho muža. Asi sa mali so svokrou rady, hehe. Keď sa syn stal ženíchom a oženil, zostal bývať v rodičovskom dome, kde sa k nemu prisťahovala nevesta. Mali vlastnú izbu a matrac.

Nevesta si v nedeľu pred svadbou preniesla do nového domova veno, ktorého súčasťou boli napríklad pracovné pomôcky a hlavne pomôcky na pranie, či rumpľa, alebo nástroje na robenie klbka. Vydaté ženy sa navyše česali do dvoch „rohov“, na ktoré išiel čepiec a šatka. Ak si bol teda mladý Čičmanec a prechádzal sa dvoma ulicami dediny, presne si vedel, ktorú slečnu môžeš pozvať do kina a ktorá už nemôže, lebo musí prať mužovi.

Čo vidieť v Čičmanoch

Čo navštíviť v Čičmanoch
Typická výzdoba.

Keď niekto zomrel v Čičmanoch…

Keď niekto v Čičmanoch zomrel, tradícia bola otvoriť všetky okná a dvere, aby duša v pokoji odišla. Zakryli sa všetky zrkadlá, lebo ak by sa duša mŕtveho uvidela v odraze, z domu by nikdy neodišla a ostala by tu strašiť. Od smrti až do pohrebu bola mŕtvola doma v rodine, keďže neexistovali márnice. V horúcom lete to mohol byť celkom problém. Nechcem si predstaviť tú arómu. Čo navštíviť v Čičmanoch? Domy, ktoré majú minulosť.

Rodina po smrti blízkeho fungovala vo veľmi obmedzenom režime a nepracovali. Prvá práca po smrti bola upečenie chleba. Niektoré domy mali aj štyri pece. Tieto domy nemali kúpeľne a toalety boli latríny či kade. Podobne fungovalo aj kúpanie v potoku či umývaním sa nahriatými handrami.

Požiar v Čičmanoch v roku 1921 zmenil výzdobu domov

V roku 1921 bol v Čičmanoch najväčší požiar v histórii obce, kde zhorela veľká časť dediny. Ľudia si tu nanovo postavili nové drevenice, ktoré boli tradične maľované a výraznejšie, ako pred požiarom. Je možné, že tento požiar spôsobila niektorá z rodín, keďže pred požiarom sa varilo na otvorenom ohni priamo v dome. Preto majú staré domy vyššie stropy. Zvnútra boli domy začmudené a aj preto sa domy zdobili z vonku. Po požiari sa zmenil štýl výzdoby a pece mali v domoch vysoké komíny.

Domy v Čičmanoch boli spravidla väčšie, lebo v tej dobe boli veľké rodiny. Tie sa zväčšovali presne tým, že sa do nich sťahovali nevesty synov, ktoré tu potom porodili deti. V každej komore v dome žila jedna rodina a celý dom tak mohol mať aj 30 obyvateľov. Všetci bývali spolu z toho dôvodu, že mali spoločný majetok, ktorý bol tak malý, že sa im ho neoplatilo rozdeliť. Čo navštíviť v Čičmanoch? Všetky domy, haha.

Čo navštíviť v Čičmanoch
Tradičné kroje.
Čo navštíviť v Čičmanoch
Nájdi vzory z domu.

Ako sa živili tradiční Čičmančania?

Muži pracovali ako drevorubači v lesoch a vždy robili v dvojiciach, aby vedeli spíliť strom. Tiež boli tesári, šindliari a hospodári. Dobytkárstvo a držba oviec fičala vo veľkom a bolo tu až 17 salašov na výrobu bryndze. Robili sa aj údené syry a zásoby tvarohu na obdobie, keď nebolo mlieko, keďže tvaroh sa dá v poho sušiť. Pre studené horské počasie sa v Čičmanoch dali pestovať len základné potraviny, ako sú zemiaky a jačmeň. Problémom je, že tu bežne mrzne aj v máji. Aj z toho dôvodu bola strava v Čičmanoch veľmi jednoduchá a obmedzená.

Zaujímavou pracovnou pozíciou v Čičmanoch bol Lacný Jožko. Išlo o klasického podomového predajcu lacnej bižutérie, ktorý chodil od dverí k dverám a predával náušnice, náhrdelníky a rôzne hovadinky pre ženy, lesky na pery, šampón proti lupinám a podobne, haha. Prečítaj si tiež zaujímavosti o Vlkolínci a porovnaj, čo ťa zaujalo viac. V článku som tiež podrobne napísal, prečo podľa mňa nemá Vlkolínec atmosféru.

Čo navštíviť v Čičmanoch
V týchto domoch žijú ľudia.

Čičmanské vzory ako námet na tetovanie

Motívy z tradičných krojov sa používali po veľkom požiari v roku 1921 aj na domy, no aj ako výšivky na ďalších krojoch. Obľúbené vzory boli esíčka, kohúty či pávy. Pred požiarom sa domy zdobili jednoduchšie, no po požiari si to už fakt ujíždeli, čo vidíme aj na dnešnej podobe tradičných domov v Čičmanoch. Čo navštíviť v Čičmanoch? Tradičné domy.

Čičmanské vzory
Popis všetkých vzorov.

Čičmany a super reštaurácia Humno Ondreja Gregora

Keď som na Instagram napísal, že som v Čičmanoch, nezávisle od seba mi čitatelia odporučili reštauráciu Humno Ondreja Gregora. Zlaté babenky tu obsluhujú v tradičných krojoch a USMIEVAJÚ SA. Asi prvé na Slovensku pochopili, že keď sa čašník usmieva, nebezpečne tým zvyšuje výšku svojho tringeltu. Odporúčam cesnakovú polievku a niečo dobré. Čo vidieť v Čičmanoch? Všetko to dobré jedlo.

PS: Reštaurácia je od novembra do mája zatvorená.

Humno Ondreja Gregora
Humno Ondreja Gregora.

Čičmany ma totálne zmietli z nôh. Po všetkých tých New Yorkoch, Sydney, Kolumbiách či Havaji je veľmi príjemné cestovať po Slovensku a vidieť, že keď chcem vidieť niečo zaujímavé, nemusím sedieť 15 hodín v lietadle.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.