9 jedál čo ochutnať na Madeire a moje tipy na reštaurácie

107,392FansLike
189,956FollowersFollow
108,606FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Čo ochutnať na Madeire? Všetko. Môj blog na tému čo vidieť na Madeire je veľmi úspešný a som rád, že toľko Slovákov má záujem o návštevu Madeiry. Viete však aké jedlo treba ochutnať na tomto ostrove? V článku vás prevediem tradičným jedlom Madeiry, ktoré musíte počas svojej dovolenky ochutnať.

Čo ochutnať na Madeire a ako chutí portugalská kuchyňa

Kým začneme, tieto reštaurácie si uložte na svoj zoznam miest kam ísť jesť na Madeire. Môj žalúdok a peňaženka ich dostatočne overili:

 1. V Mercado dos Lavradores vo Funchali je milá kaviareň, kde robia neuveriteľné marakujové pastéis. Hneď vľavo od hlavného vchodu. Ja som tam chodil na raňajky. Koláčik a kávička, haha.
 2. Super kaviareň je aj pri Cabo Girao, kde som zas objavil marakujový cheesecake. Mňam!
 3. Reštaurácia Sol Poente v meste Ponta do Sol je super miesto na pozorovanie západu slnka do oceánu. Nachádza sa na vyvýšenom útese s výhľadom na mesto aj vodu.
 4. Podnik O Forno v meste Ponta do Pargo  nesmiete vynechať, ak chcete ochutnať tradičný špíz. Z celého ostrova mi práve tu chutil najviac. Je to lokálna reštaurácia a občas tu majú plno. Skúste si urobiť rezerváciu.


Typické jedlo Madeiry a rozdiel medzi Pastel de Nata a Pastel de Belém

Ľudia, ktorí žijú na ostrovoch po celom svete vedia, že na dobré jedlo nepotrebujete zložité recepty ani produkty z druhého konca sveta. Ostrovania sú ľudia, ktorí sa naučili žiť z pevniny a loviť z mora. Hovorí o tom typické jedlo Madeiry, jej korene, dedičstvo portugalských kolonizátorov a obchodné vzťahy s inými európskymi krajinami v priebehu storočí. Ja som tu strávil niekoľko dní, a musím povedať, že typické jedlo Madeiry mi veľmi chutilo. Prečo? Pre svoju jednoduchosť.

Rozdiel medzi Pastel de Nata a Pastel de Belém

Toto je zoznam deviatich typických jedál, ktoré musíte ochutnať na Madeire. Okrem toho nezabudnite ani na tradičný Pastel de nata, ktorý môžete nájsť aj pod názvom Pastel de Belém. Aký je medzi nimi rozdiel? Pastéis de Belém, nazývané aj pastéis de nata, sú krémové tartaletky s priemerom 8 centimetrov, vyrobené podľa kedysi tajnej receptúry, ktorá nebola odhalená takmer dvesto rokov.

Aký je medzi nimi rozdiel? Nie všetky pasteis de nata sú pasteis de Belém. Iba tie, ktoré pochádzajú z Fábrica de Pastéis de Belém podľa pôvodného tajného receptu, sú Pastéis de Belém.

Jedlá čo ochutnať na Madeire

 1. Limpets,
 2. mäsový špíz,
 3. bolo do caco,
 4. picado,
 5. filete de espada,
 6. tuniakový steak a ustrice,
 7. bolo de mel,
 8. rum 970,
 9. poncha.

Čo ochutnať na Madeire podľa Milana Bez Mapy

Limpets

Limpets sú slimáky z mora. Keď som si ich prvýkrát objednal, myslel som si, že to sú morské mušle. Až keď som ich zjedol, som prišiel na to, že to boli slimáky. Osobne mi to nevadí, lebo chutili fenomenálne. Odporúčam ich ako predjedlo, sú veľmi lacné a s typickým chlebíkom bolo do caco kráčajú ruka v ruke do vášho žalúdka.

Až mi vyhladlo. Tento mäkkýš, ktorý rastie prilepený na skalách, sa zvyčajne podáva grilovaný. Keď sú lipky očistené, aby sa z nich odstránil všetok piesok, všetko, čo musíte urobiť, je položiť ich na gril (niektoré pridávajú cesnak a petržlenovú vňať) a potom ich pokvapkať citrónovou šťavou, keď budú na tanieri.

Limpets sú morské slimáky obľúbené ako predjedlo.
Limpets sú morské slimáky obľúbené ako predjedlo.

Mäsový špíz

Mäsový špíz musíte ochutnať. Napriek tomu, že Madeira je ostrov, mäso hrá dôležitú úlohu v typickom jedle Madeiry a zoznam klasických receptov zahŕňa niekoľko jedál, ktoré využívajú hovädzie aj bravčové mäso. Prekvapivo, jedlo, ktoré sa vždy jedáva na Vianoce, je guláš vyrobený z bravčového mäsa, vína a cesnaku.

Mäsový špíz na Madeire.
Mäsový špíz na Madeire.
Podnik O Forno v meste Ponta do Pargo  nesmiete vynechať, ak chcete ochutnať tradičný špíz. Z celého ostrova mi práve tu chutil najviac. Je to lokálna reštaurácia a občas tu majú plno. Skúste si urobiť rezerváciu.
Podnik O Forno v meste Ponta do Pargo  nesmiete vynechať, ak chcete ochutnať tradičný špíz. Z celého ostrova mi práve tu chutil najviac. Je to lokálna reštaurácia a občas tu majú plno. Skúste si urobiť rezerváciu.

Bolo do Caco

Bolo do Caco je typický chlieb Madeiry vyrobený z pšeničnej múky. Je ploský a má zaoblené okraje. Jeho názov je odvodený od spôsobu, akým sa donedávna varil, na čadičovom kameni zvanom caco a na žeravom uhlí.

Obvykle je podávaný horúci, napríklad ako predjedlo, s cesnakovou maslovou nátierkou na roztopenie, alebo dokonca ako hlavné jedlo, ale také ľahšie. Bežne sa používa pri výrobe sendvičov s rôznymi náplňami, ako sú Prego no Bolo do Caco, šunka či chobotnica. Mne mega chutil a objednával som si ho vždy, keď som išiel do reštaurácie.

Bolo do Caco je typický chlieb Madeiry vyrobený z pšeničnej múky.
Bolo do Caco je typický chlieb Madeiry vyrobený z pšeničnej múky.

Picado

Mäsové kúsky s hranolkami, ktoré sa pripravujú takmer vo všetkých reštauráciách na ostrove. Tradične sa pripravuje z hovädzieho mäsa nakrájaného na malé kocky, vyprážaného a ochuteného cesnakom a korením. Picadinho sa zvyčajne podáva na tanieri, o ktorý sa delí niekoľko ľudí, ktorí z neho jedia špáradlom alebo vidličkou. Verzie ktoré obsahujú mäso z chobotnice sú už trochu exotické.

Filete de espada je ryba s banánom. Odporúčam aj ustrice a steak z tuniaka. Na Madeire chutia nejako lepšie.

Jedenie ustríc je moja obľúbená činnosť.
Jedenie ustríc je moja obľúbená činnosť.

Bolo de mel

Ide o medový koláč, nájdete ho v každej cukrárni. Nezamieňajte si bolo do caco a bolo de mel – prvé sa konzumuje ako predjedlo a druhé ako dezert. Obe sú typickými jedlami na Madeire. Ide o piškótu s vlašskými orechami, mandľami, madeirským vínom, škoricou, klinčekmi, ktorá sa hodí ku káve, mlieku alebo sladkému vínu. Je to tiež faj tip na kulinársky suvenír, ktorý si zbalíte do kufra.

Môžem si zobrať jedlo do lietadla? Prečítajte si môj článok zo série Milan búra mýty, kde vyvraciam cestovateľské nepravdy.

Rum 970 a poncha

Rum 970 je typický rum ostrova. Ja som ho neochutnal, no predávajú ho všade a používa sa aj v drinku Poncha. Poncha je najtradičnejší nápoj Madeiry! Môže sa piť ako v lete s ľadom, tak aj v zime, pretože obsahujú veľa vitamínu C. V priebehu rokov sa tento recept zdokonalil, v súčasnosti je brandy trstinový cukor nadčasovým drinkom.

Odporúčam ochutnať rôzne príchute ponche, napríklad paradajku, marakuju či pomaranč. Práve marakuja je ovocie, na ktorom „beží“ celá Madeira. Toto ovocie je tu niečo ako pre nás marhuľová sezóna v lete. Madeirčania milujú marakuju a dávajú ju všade. Odporúčam marakujové pasteis či cheesecake.

Kaviareň v mercado dos lavardores.
Kaviareň v mercado dos lavardores.
Pastel de nata.
Pastel de nata.
9 jedál čo ochutnať na Madeire a moje tipy na reštaurácie
9 jedál čo ochutnať na Madeire a moje tipy na reštaurácie

Cestujte a jedzte 🙂
Milan Bez Mapy

2 COMMENTS

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.