Čo vidieť na Holboxe v Mexiku podľa Milana Bez Mapy & kde sa najesť

103,217FansLike
187,229FollowersFollow
108,106FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Návšteva ostrova Holbox bola hlavným programom môjho pandemického výletu do Mexika. Cestovať na druhú stranu planéty počas svetovej pandémie, kde sa nás snažili presvedčiť, že cestovanie je veľké tabu, bolo vzrušujúce a spočiatku som bol z toho trochu nervózny. A poviem vám, v danom momente som nemohol urobiť nič lepšie…

V Mexiku som mal niekoľko plánov, vrátane pyramíd v Chichen Izta, a chcel dokončiť to, čo som nestihol v roku 2017, keď som sem cestoval prvýkrát a doplniť svoj blog o Mexiku o nové články. Prečítajte si tiež moje tipy na to kam a kedy ísť do Mexika. Veľa času som strávil aj na ostrove Cozumel, no keď to teraz spätne porovnávam s ostrovom Holbox, bol to trochu zabitý čas.

Holbox sa číta a vyslovuje ako Holboš, prečo? Neviem. Názov ale znamená „čierna diera“ a ostrov sa tak volá sa tak kvôli tmavej vode spôsobenej mangrovníkovými porastmi v lagúne Yalahao. Tá sa na moje prekvapenie nenechádza na ostrove, ale na pevnine pri ostrove. Zvláštne.

Návšteva ostrova Holbox v Mexiku podľa Milana Bez Mapy

Ako sa dostať na ostrov Holbox z letiska Cancúnu v Mexiku

 1. Súkromný taxi,
 2. ADO bus,
 3. shuttle bus z letiska do prístavu

Na otázku ako sa dostať na ostrov Holbox z Cancúnu existuje viacero odpovedí. Súkromnou dopravou to vyjde na najviac peňazí, ja som si vybral červené ADO busy. Stačí si kúpiť autobusový lístok z hlavnej autobusovej stanice v Cancúne do mesta Chiquilá, odtiaľ si zobrať tuk tuk do prístavu, prestúpiť na loď a odviezť sa priamo na Holbox. Raj na zemi v Mexiku.

Čo dôležité by som chcel poznamenať je, že ADO autobusy z Cancúnu do Chiquilá chodia iba raz denne, vždy ráno. Tak si to dobre naplánujte. Preto vám tiež odporúčam kúpiť si autobusový lístok o deň skôr, aby sa nestalo, že bude vypredané. Celá cesta trvá tak pol dňa, ferries z prístavu na ostrov chodia každú pol hodinku. Neskôr som zistil, že existuje aj shuttle service medzi letiskom v Cancúne a prístavom v Chiquilá.

Ferry na Holbox z mesta Chiquilá
Ferry na Holbox z mesta Chiquilá chodí každú pol hodinu až hodinu.

Kedy ísť do Mexika na ostrov Holbox a kedy je najlepší čas na návštevu a cestovanie

Turistická sezóna je v tejto časti Mexika počas našej zimy. Najlepší čas na návštevu je od novembra do februára, no ak plánujete pozorovať plameniaky, kvôli ktorým sem chodí veľa fotografov, tie sa na ostrove vyskytujú od apríla do októbra. Pri troche šťastia ich uvidíte aj mimo sezóny plameniakov, ja som videl až jedného, lol.

Tipy na ubytovanie na Holboxe v Mexiku, hotely, hostely a Airbnb

Ubytovať sa na Holboxe nie je problém, no ubytovanie je tu drahšie než v iných oblastiach tejto časti Mexika. Ja som vyskúšal viacero ubytovaní na Holboxe, no najviac sa mi páčilo v Hosteli Che, kúsok od prístavu. Prenajal som si v tam celú izbu sám pre seba, aby som mal kľud, no ostal v komunite cestovateľov.

Keď som mal chuť na párty, zišiel som dole k bazénu a baru, kde bol vždy niekto. Keď som chcel spať, zatvoril som sa na izbe. Na Holbox sa v roku 2022 plánujem vrátiť s mamou, už máme letenky, možno sa ubytujeme v hosteli Che. Uvidím. Vyskúšal som aj iné ubytovanie, no potom som sa vrátil kvôli komunite do Che Holbox.Čo vidieť a zažiť na ostrove Holbox v Mexiku a kam ísť

 1. Punta Mosquito, pozorovanie aligátorov, krokodílov a plameniakov
 2. Punta Cocos, pozorovanie planktónu, žralokov a kajakovanie
 3. Grafitti v meste
 4. Zumba class a kultúra dedinského ostrova
 5. Venčenie psov

Dobré reštaurácie a street food na Holboxe, čo ochutnať a kam ísť

 1. Painapol, najlepšia raňajkáreň na ostrove
 2. El Hornito Argento Pizza a la Leña s typickou homáriou pizzou
 3. Barba Negra na večeru v mexickom štýle
 4. ALMA bar s bazénom na streche hotela so západom slnka do mora
 5. Hot Corner na párty

Určite na ostrove ochutnajte:

 • rastlinný nápoj Horchata
 • Tacos al pastor a Tacos con chorizo
 • Citrónové a paradajkové pivo, čo je mexická špecialita

Najkrajšie pláže na Holboxe


Čo vidieť na Holboxe a kam ísť v Mexiku podľa Milana Bez Mapy

Punta Mosquito, pozorovanie aligátorov, krokodílov a plameniakov

Väčšinu ostrova Holbox v Mexiku tvorí mangrovníkový porast plný chránených vtáčích území. Je jedným z najlepších miest na pozorovanie vtákov v mexickom Karibiku. Niektoré druhy, ktoré možno pozorovať, sú fregaty, ibis biely, gazela biela, kormorány, ružové špachtle, pelikány biele a šedé, volavky, a samozrejme, plameniaky, ktoré migrujú od apríla do októbra na ostrov. Ja som tu bol v januári a pár som ich videl.

Prejdite sa na Punta Mosquito po pláži. Odporúčam vám vyraziť skoro ráno, kvôli odlivu. More odíde a každé ráno tu tak vznikajú pieskovo biele ostrovčeky, kde si ľudia vždy rozložia uteráky a opaľujú sa. Po ceste si však dajte pozor na krokodíly a raje, a sledujte si aj hodinky. More na obed začne opäť stúpať, tak bacha, aby ste tam nezostali zaseknutí ako ja. Po tabuľu, ktorá ohraničuje zákaz vstupu do chráneného územia, to z centra mesta trvá približne trištvrte hodinku, brodením sa vo vode po snehovobielej pláži s vodou po členky. Miloval som tie ranné prechádzky.

Čo vidieť na Holboxe v Mexiku podľa Milana Bez Mapy & kde sa najesť
Punta Mosquito na Holboxe.
Pláže na Holboxe po ceste na Punta Mosquito.
Pláže na Holboxe po ceste na Punta Mosquito pri odlive.

Punta Cocos, pozorovanie planktónu, žralokov a kajakovanie

Na opačnej strane ostrova je Punta Cocos,odporúčam vám prenajať si bicykel a stráviť na tejto časti ostrova celý deň. Za pár pesos majú prenajať kajaky, nájdete tu pekný plážový beach bar, hammocky a super atmosféra pri západe slnka. Po západe slnka vám odporúčam neponáhľať sa domov a skúsiť nájsť plankton. Je vysoko pravdepodobné, že ho uvidíte.

Prečo plankton svieti a čo je bioluminiscencia a chemikália luciferín

Svieteniu planktónu sa hovorí bioluminiscencia. Používa ako obranný mechanizmus na odlákanie predátorov od stvorenia, ktoré sa pokúša zjesť. Drobné záblesky svetla dezorientujú a prekvapia dravca, ktorý v konečnom dôsledku planktón nezožerie, lebo sa zľakne. Tieto drobné organizmy produkujú svetlo pomocou chemikálie nazývanej luciferín. Vojdite do vody a začnite ju poriadne víriť rukou – to spôsobí rozsvietenie planktónu.


Centrum mesta na Holboxe

Pozor, nie je mesto ako mesto. Holbox má dedinskú atmosféru a preto som tu z pôvodných troch dní zostal až štrnásť. Do ostrova som sa zamiloval a čoskoro sa tam vrátim aj s mojou mamou, ktorej sa bude určite veľmi páčiť. Zaujímavosťou je, že na celom ostrove nenájdete jednu spevnenú asfaltovú cestu a auto. To s tým autom nie je stopercentná pravda, miestni tu používajú na prepravu golfové vozíky, no celý Holbox má veľmi kľudnú atosféru a jednoducho sa tu zastavil čas. Úplne.

Odporúčam vám pobudnúť aj v centre mesta, kde sa každý večer trénuje vonkajšia zumba, je tu kopec podnikov, reštaurácií, barov a diskoték, no stále to nemá preplnenú atmosféru. Ja som Holbox navštívil počas pandémie koronavírusu a bol takmer ľudoprázdny. Alebo turista-prázdny, haha. Celé centrum je plné vkusných grafitov, väčšinu z nich nájdete vyfotené v tomto článku. Žiaľ, nikde som sa nedočítal, prečo majú grafitti na Holboxe tak silné zastúpenie a tradíciu. Ak viete, napíšte mi, prosím, do komentára. Ďakujem.

Komunita cestovateľov z celého sveta.
Komunita cestovateľov z celého sveta.
Staff v Che Hostel Holbox
Staff v Che Hostel Holbox

Venčenie túlavých psov z útulku na Holboxe

Keďže môj pôvodný plán bol ostať na ostrove len tri dni, no nakoniec z toho boli dva týždne, hľadal som rôzne aktivity, ako sa zabaviť. Predsalen, človeka nebaví každý deň ležať pod palmou. Noví kamoši mi poradili venčenie psov z útulku. Jedno ráno som sa teda vybral do miestneho útulku, na Google sa volá Refugio Holbox Animal SanctuaryDostal som zlého psa ktorý vôbec nespolupracoval a po hodinke ho vrátil, haha.


Dobré reštaurácie a street food na Holboxe, čo ochutnať a kam ísť

Holbox je aj o gastronómii, ako celé Mexiko. Keďže som tu strávil viac času, spoznal som veľa reštaurácií, ktoré by som veľmi rád zaradil do tohto článku. Samozrejme, len tie najlepšie. Zoradím ich podľa času, kedy ich treba navštíviť. Dobrú chuť.

Tip na raňajky na Holboxe

 1. Raňajky v Painapol sú jednoznačne najlepšie raňajky na celom ostrove. Po čase som už nikde inde nechodil. Sú, pravdepodobne, aj najdrahšie, no stále sa tu bavíme o siedmich eurách za raňajky aj s kávou a nápojom. Odporúčam vám prísť do Painapol skoro ráno, to znamená medzi ôsmou a desiatou. Potom sa naplní turistami a treba sa zapísať na čakačku. Ja som ako princezná spával do desiatej a potom pol hodinu čakal na stôl. Painapol má otvorené len doobeda a robia iba raňajky. Ak si dáte môj milovaný Acai bowl, pošlite mi fotku, nikdy som nejedol lepší. Platí sa len v hotovosti.
 2. Obed v pizza El Hornito Argento. Áno. Ide o argentínsku pizzeriu, no brutálne dobrú. Z nejakého neznámeho dôvodu je na Holboxe extrémne veľa Argentínčanov a typickou pizzou pre ostrov je pizza de langosta, po Slovensky pizza z homára. Platí sa iba v hotovosti.
 3. Barba negra na večeru ponúka mexickú kuchyňu, no moderným spôsobom. Predávajú tu aj vegánske tacos, krevetové čierne tacos a všetky mexické dobroty, no vyrobené netradičným štýlom. Odporúčam tiež enormne veľké drinky a milkšejky. Tu sa dá veľmi výnimočne platiť aj kartou.
 4. ALMA bar na drink pri západe slnka v bazéne. Je to hotelový bar, no netreba si robiť rezerváciu, iba ak by ste chceli sedenie na  veľkej válande priamo pri bazéne. Stačí ísť rovno hore na strechu horela a počkať na západ slnka do mora. Ďakujem za tento večer.
 5. Hot Corner na párty je doslova horúci roh. Každý večer sa tu v uliciach pred klubom tancuje latino a atmosféra abnormálne nenormálna.
ALMA bar pri západe slnka
ALMA bar pri západe slnka.

Určite ochutnajte:

 • Horchata, čo je rastlinný nápoj bielej farby. Mne prvýkrát nechutil, no neskôr som si ho už kupoval aj v potravinách. Sladký nápoj typický pre Mexiko. Je vyrobená z ryže, vanilky a škorice a podáva sa v mnohých mexických reštauráciách.
 • Tacos al pastor a Tacos con chorizo sú typické mexické verzie tacos.
 • Citrónové a paradajkové pivo, čo je mexická špecialita, slané pivo s príchuťou paradajky alebo limetky či citróna. Predávajú ho normálne v potravinách v plechovke, nemôžete si ho nevšimnúť. Paradajkovej verzii sa hovorí michelada. Ide o mexický nápoj vyrobený z piva, limetkovej šťavy, rozmanitých omáčok, korenia, paradajkovej šťavy a čilských paprík.


Tipy čo vidieť na Holboxe a kam ísť v Mexiku podľa Milana Bez Mapy

Do Holboxu som sa zamiloval a veľmi sa teším, keď sa tam znova vrátim. Na záver vám pridám ešte pár tipov, ktoré sa určite zídu.

Predaj liekov bez receptu v Mexiku

 1. Vezmite si hotovosť v mexických pesos. Na Holboxe som našiel iba jeden bankomat, v ošarpanej budove na námestí. Fungoval ale má vysoké poplatky. Zmenárne sa neoplatia.
 2. Platba kartou je tu skôr výnimka, než pravidlo. Ak sa aj niekde dá platiť kartou, predajca tam účtuje extra poplatok, vždy zhruba okolo 2% zo sumy celej platby.
 3. Uvoľnite sa. Je to ostrov a čas plynie pomaly. Na Holboxe je toho menej čo vidieť, no viac čo zažiť.
 4. V lekárniach predávajú lieky, ktoré sú v iných častiach sveta na predpis. To ja len tak =) Tu sa dá všetko zohnať bez receptu. Ako je to s dovozom zo Európy ale neviem.
 5. Na ostrove je všeobecne pomalší internet, najlepšie je si kúpiť sim kartu, ktorej tu hovoria „chip“. Vypýtajte si dátový balíček s neobmedzeným prístupom na sociálne siete. V Mexiku to je úplne bežná ponuka turistických sim kariet. Mne sa najviac oplatil operátor Telcel.
 6. Rozlúčte sa s dobrou kávou. Tú vám nikde na ostrove nespravia a po pár dňoch by som vraždil za dobrým espressom. Nuž, nemôže to tu byť dokonalé.
Voľne dostupné lieky na predpis, ktoré sú v Mexiku na predaj.
Voľne dostupné lieky na predpis, ktoré sú v Mexiku na predaj.

S láskou, Milan Bez Mapy

 

 

 

 

 

 

 

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.