Čo vidieť v Bruseli, praktické tipy a pár nápadov na výlety

Trápi vás stratený kufor na letisku? Tipy ako predísť strate batožiny

Stratený kufor na letisku dokáže pokaziť celú dovolenku, hoci letecká spoločnosť za to nemôže. Neveríte? Čítajte ďalej. V dnešnom článku mám pre vás tipy...

Kam idú výkaly z toalety v lietadle, keď spláchnem? Milan búra mýty

Toalety v lietadle sú jedna veľká záhada. Viete, kam ide obsah toalety v lietadle, keď spláchnem? Nie, nepadajú ľuďom na hlavy a do bazénov,...

Sú piloti v Ryanair neskúsení a nevedia lietať? Milan búra mýty

Sú piloti v Ryanair neskúsení? Ľudia tvrdia, že nebudú lietať s Ryanairom, že to je najhoršia letecká spoločnosť v Európe. Toto je nový diel...

Ako na cestovanie počas Ramadánu a rady ktoré sa zídu

Cestovanie počas Ramadánu má svoje výhody aj nevýhody. Spomeniem ich nižšie, no veľa z nás má z cestovania počas Ramadánu zbytočný strach. Ja som...

Zlé meno na letenke (obvykle) nebýva problém, ako ho opraviť?

Zlé meno na letenke nebýva až taký problém. Ja už som prestal počítať, koľkokrát som si kúpil letenku so zlým menom alebo preklepom. Keď...

Oplatí sa nakupovanie v Duty Free a ako vzniklo? Milan búra mýty

Oplatí sa nakupovanie v Duty Free? Úspory, ktoré získate z bezcolných nákupov, závisia vo veľkej miere od toho, čo kupujete a kde to kupujete....
66,358FansLike
130,087FollowersFollow
79,244FollowersFollow

Na otázku čo vidieť v Bruseli som si išiel odpovedať sám. Je to jedno z posledných hlavných miest v Európskej únii, ktoré som nenavštívil. Keďže let z Bratislavy do Bruselu trvá zhruba hodinku a pol, prečo neísť hneď teraz? Popravde, bol som prekvapený, keď som sa ľudí na Facebooku Cestujeme bez mapy pýtal, čo vidieť v Bruseli a veľa z nich mi povedalo, že sa im to mesto nepáčilo. Že nie je ničím zaujímavé. Skoro som sa nechal odradiť a v deň odletu som rozmýšľal, že nikam nepôjdem. Avšak, išiel som a Brusel si zamiloval. Tak teda, čo vidieť v Bruseli? Poďme sa na to pozrieť.

Čo vidieť v Bruseli, praktické info pred cestou a moje tipy


V tomto článku sa dočítaš:

 • ako sa dostať z letiska Charleroi do Bruselu
 • čo vidieť v Bruseli a kam si spraviť výlet
 • ako sa pohybovať po meste

Rýchle praktické okienko:

Ako sa dostať z letiska Charleroi do Bruselu? Autobusom, ktorý stojí od 5 do 12 €. Kúp si ho hneď, ako kúpiš letenku, tie 5 € lístky mám pocit, že sú iba vtedy, keď si ich objednáš tridsať rokov dopredu. Autobus ťa zavezie na stanicu Brussels-Midi, čo je v centre a cesta trvá zhruba hodinu. Odtiaľ sa metrom dostaneš kamkoľvek v rámci mesta.

Ako sa pohybovať po Bruseli? V automate si kúp 24hodinový lístok, ktorý platí na metro, električky a autobusy. Stoji 7,50 €, dá sa platiť kartou a fakt sa oplatí. Ak sa potrebuješ dostať z bodu A do bodu B, použi Google Maps, ktoré ti ukážu, akým spojom sa tam dostaneš a kde je zastávka.

Koľko peňazí si nachystať? Nuž v Bruseli je drahšie ako v Bratislave, ale je to znesiteľné. Hotové jedlo v potravinách stojí okolo 6 €, v reštaurácii sa jedlá pohybujú od 12 € za porciu. Za pivo necháš okolo 4 až 8 €.


Čo vidieť v Bruseli a zoznam toho, kde som bol ja

Atomium a mini Európa

Tu som sa pekne ototo. Nechoď tam tak skoro ráno, lebo sa dnu nedostaneš. Ja som do Atómia a mini Európy nešiel, nakoľko bolo zatvorené a nechcelo sa mi čakať hodinu, kým otvoria. Vstupné je tu celkom drahé, ale vraj sa oplatí. Nuž, nabudúce keď pôjdem do Bruselu, vyskúšam :) Toto daj ako prvé, nakoľko Atómium v Bruseli je úplne mimo centra a cesta metrom sem trvá zhruba pol hodinu.

Inak, celý život som si myslel, že Atómium v Bruseli meria tak tri metre a ide o symbolický monument. Potom mi kamoš povedal, že ide o gigantickú stavbu, kde sa dá ísť dovnútra. Ty kokso!

čo vidieť v Bruseli
Atómium je gigantické.

Múzeum Európskej histórie

Múzeum Európskej histórie som objavil úplne náhodou počas cesty do Europarlamentu. Vstup je zdarma a dá sa tu stráviť naozaj pol dňa. Keďže som mal v Bruseli iba jeden celý deň, múzeum som dal za zhruba dve hodiny. Nachádza sa tu niekoľko poschodí, ktoré idú chronologicky hore. Najnižšie poschodie je zo najstaršie, kde uvidíš ako bola Európa osídľovaná a dobývaná. Na najvyššom poschodí je súčasná kultúra a politika. Toto múzeum ma celkom bavilo a páčilo sa mi, že je veľmi interaktívne.

čo vidieť v Bruseli
Múzeum je vo vnútri budovy (vľavo) a vstupné je zdarma.
čo vidieť v Bruseli
Milujem ležať v posteli a nasávať informácie.

Dozvedel som sa, odkiaľ pochádzajú párky (z Frankfurtu a Viedne, duh), videl rôzne socialistické heslá a podobne. Neni to len také, že chodíš a kukáš na veci za výkladom. Môžeš sa dotýkať, skúšať, počúvať. Proste paráda – sem sa vrátim a strávim tu celý deň. Súčasťou múzea je aj bar s občerstvením a kaviareň.


TIP: Do Bruselu som letel s Ryanair. Čekni ich nový, moderný dizajn lietadla. Som všetko nafotil.


Prehliadka budovy parlamentu v Bruseli

Na toto som sa veľmi tešil a bol som trošku sklamaný. Prehliadka je taktiež zadarmo a trvá asi iba dvadsať minút. V podstate nás pustili len do veľkej rokovacej sály, kde má každý členský štát Európskej únie svoje zastúpenie. Z audio sprievodu som sa dozvedel veľa zaujímavých informácií o tom, ako sú politici usadení a napríklad aj to, že keďže máme demokraciu, každý z nich má právo vyjadrovať sa vo svojom rodnom jazyku. Hore potom sedia traja tlmočníci v každej kabíne pre danú krajinu, ktorí prekladajú.

čo vidieť v Bruseli
Biznis štvrť.
čo vidieť v Bruseli
Čakám na vstup do Európskeho parlamentu.
čo vidieť v Bruseli
Tu sa rozhoduje o mojej budúcnosti.

PS: Vstupy so sprievodcom sú len v pondelky o 10:00 a 15:00, bez sprievodcu (len audio) od pondelka do štvrtka v časoch 9,10,11:00 a po obede od 14, 15, 16:00. V piatky iba 9,10,11:00.

Historické centrum, Grand Place námestie a cikajúci chlapček

Historické centrum v Bruseli sa mi veľmi páčilo. Nie je veľké, čiže sa v ňom dá pekne poprechádzať. Na každom rohu predávajú Godiva čokoládu a samozrejme wafle rôzneho druhu. Tie keď človek vidí, kašle na všetky svoje zásady zdravého životného štýlu a svoju váhu tiež. Jahody, nutella, šľahačka, zmrzlina. Ešte, že som tu len na jeden celý deň.

čo vidieť v Bruseli
Centrum Bruselu.
čo vidieť v Bruseli
Proste hovadina.
čo vidieť v Bruseli
Oki, tu si rozložím stan.
čo vidieť v Bruseli
Odoláš?

Počas potuliek centrom sa môžeš zastaviť aj pri cikajúcom chlapčekovi, ktorý je podobná blbosť ako bratislavský Čumil alebo morská víla v Kodani. Ale tak raz treba – prišiel som, videl som, odišiel som. Keby bol aspoň väčší…a ten chlapček tiež. Očekuj aj Grand Place, čo je obrovské nádherné námestie v úplnom centre Bruselu. Architektúra ťa tu úplne pohltí.

Bois De La Cambre park

Čo by som to bol za vyštudovaného záhradného architekta, keby som nenavštívil aj dáky ten poriadny parčisko v Bruseli. Pod ruku mi prišiel Bois De La Cambre park, nakoľko som bol neďaleko ubytovaný. Ide o gigantický park, po ktorom som sa prechádzal bosý a bol si zabehať okolo jazera. Popoludní tu bolo na môj vkus už trošku viac ľudí, ktorí tu hrali frizbee, čítali si knihy alebo sa opaľovali. Veľmi mi tento park pripomínal Londýnske parky, kde je bežné, že v nich ľudia trávia celé dni.

čo vidieť v Bruseli
Nádherný park pri centre Bruselu.

No a jednu vec nepochopím. Prečo mi na Facebooku tak veľa ľudí písalo, že sa im Brusel nepáčil? Mne prišiel ako veľmi príjemné mesto s pochodovou atmosférou. Aj keď jednu vec musím podotknúť, Belgičania nie sú veľmi priateľskí. Obvykle som z takýchto veľkých, svetoznámych miest naučený, že sú ľudia milí, ohľaduplní a podobne. No v Bruseli som toto nezaznamenal. Tu si každý ide svoje. Avšak, za mňa – toto mesto sa mi veľmi páčilo.

Milan „Bez Mapy“ Bardún, cestovateľský blog, ktorý trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek od roku 2013 PS: Páčil sa alebo ti pomohol môj článok? Poďakuj sa mi kávou :)
Uložiť

Uložiť

Uložiť

Najnovšie blogy

dnes najčítanejšie

DISKUSIA

79 comments

 1. tak keď mohla pani môžem aj ja :D V Bruseli som žila necelý rok a z neznámych príčin a kvôli atmosfére je to pre mňa srdcovka hoci sú na svete krajšie miesta (aj mestá). Bývala som v 4 rôznych častiach,.Také pekné počasie ako na foto nie je úplne výnimočné, napríklad tohtoročná jeseň snáď bola teplejšia a krajšia ako v Bratislave a hoci v lete neskáče na teplomeri 35°C niekomu bruselských 20-25 vyhovuje, na sightseeing idealne ;) rovnako hoci na bezpečnosť si treba dávať všade pozor, nemyslím si že je to tam také zlé, mne sa nič zlé nestalo a to som teda pravidelne bola víkendy v meste do noci vonku, od jari do jesene aj na množstve kultúrnych podujatí ktoré v bruseli sú v parkoch, na námestiach, stále sa niečo deje… samozrejme nechodila som po okrajových častiach mesta sama…nechcem zľahčovať že sa také veci nedejú ale ako už bolo písané to je extrémne SUBJEKTÍVNE a zavrhovať niekoho názory s tým že je povrchný lebo nie je kritický, ešte k tomu keď je vyslovene turistický sa mi zdá ako trochu hlúpe…rovnako ako pomaly odsúdiť za to mesto v negatívnom tóne…keď za mnou prišli kamaráti na týždeň samozrejme som im ukázala to najlepšie a nebrala ich podvečer sa prechádzať do pochybnej štvrti kde ani sama normálne nejdem:)

 2. Ale Milanku….samozrejme ,ze i taka moze byt tealita v danej krajine.Aby sme spoznali zakutia resp.zvyky a obycaje a miestnu subkulturu je potrebe tam.zit aspon mesiac.Tiez mam podobnu skusenost z Bruselu….ale je to o jednotlivcovi a neda sa to bagatelizovat a pausalizovat.Podla tohto vzoru by som kludne mohol tvrdit,ze 99,9%slovakov je mega rasisticke,xenofobne ,homofobne a pod…

 3. nerozumiem velmi tvoje rozhorcenie..ty si si napisal svoj nazor, ona takisto..v com je teda problem? kazdy to proste vidite inak a kazdy citatel si z toho zoberie co sam chce..

  • No tak samozrejme mohla to napisat aj vhodnejsie. Ja som za slusne vyjadrovanie v kazdej situacii avsak na druhej strane nie su to ziadne nadavky (ktorych je na internete a v roznych komentaroch pozehnane), takze by som z toho nerobila velku vedu a sustredila sa viac na obsah (ktory je pre citatela prospesny) nez na formu.

 4. Je rozdiel zažiť veci ako turista/cestovateľ, alebo ako niekto kto žije dlhšie v tej danej krajine/mieste….ale predsa je pochopiteľné, že turista/cestovateľ nemôže mať rovnaký názor vo všetkom ako ten čo tam žije dlhšiu dobu…. Ja žijem v Nórsku, a tiež som si myslela, že je to tu svetové, keď som to bola len pár mesiacov…teraz ten názor mám trochu odlišný

 5. Kolko ludi, tolko nazorov.Nikdy sa nezavdacis vsetkym a to plati dvojnasobne ak niekam verejne davas nejaky svoj content. Kazdy si to precita cez svoju optiku.Ja som bola v Bruseli minuly vikend a pacilo sa mi tam mnoho veci, pocasie vyslo nad ocakavania na toto rocne obdobie a nenarazila som na ziadnu neprijemnost.Ale chapem, ze niekto iny to mohol zazit inak.Pre mna je vsak podstatne to, ako som to prezila ja

 6. to je to isté pre mňa ako by niekto napísal ospevný článok na Dánsko :D tiež by som napísala o cyklistoch v kodani svoje napr :D proste človek ktorý žije v danej krajine má na to iný pohľad, už len z dôvodu toho že má viac informácií a viac pozná pomery :)

 7. Bola som… aj v Atomiu, aj v interaktivnom parlamente, ktore bolo podla mna urcite zaujimavejsie ako to klasicke, cikacik ma tiez prekvapil, ze take male a take slavne…:-D A centrum sa mi velmi pacilo…

 8. Každý názor je veeelmi subjektívny…. niekedy stretneš dobrých ľudí niekedy nepríjemných/otravných ale to ešte neznamená že krajina nie je krásna vždy je to o uhle pohladu… skúsme vo všetkom hľadať do dobre veeeela pozitívneho prajem ✌

 9. Ja som mal naopak veľmi príjemné skúsenosti s miestnymi ľuďmi – prišli, poradili, usmiali sa. Aj keď sme nevedeli ani Ň po francúzsky, tak nám rukami – nohami ukázali čo chceli. Nabudúce choď určite aspoň na celý víkend. :)

 10. Aj názor Tatiani je rovnako subjektívny. Btw keď prídeš do mesta mimo turistického okruhu (nejaky zapadakov blizko dialnice) a v brutálnej cukrárni ti naloži fajnové koláče čistými rukami, tak čo? Belgicko je zaujimavé no určite by som to takto nepreháňala. Nechápem také hejty typu ja mám pravdu a ty si ****.

 11. Bola som v Bruseli minuly tyzden a hovorila som si, preco tento clanok nemoze vyjst o nieco skor
  :D Centrum je skutocne nadherne. Za mna vsak velmi nemilym prekvapenim boli spinave ulice, rozhadzane odpadky vsade navokol. Od hlavneho centra EU som cakala, ze sa o cistotu mesta budu starat.

 12. Bola som v Bruseli a pacil sa mi. Aj minieuropu som navstivila. Len vedla Prazskej orloje je Modry kostolik z Ba. To trosku zarazi ked cakas nieco ine

 13. Ti, ktorym sa mesto nepaci, v nom nestravili 1,5 dna. Toto je povrchny pohlad turistu. Keby si zazil belgicke sluzby (bezne v cukrarni nakladaju zakusky spinavymi paprcami), typicke belgicke pocasie (takato modra obloha je VELMI vynimocna), Arabov, co ta osahavaju v metre medzi nohami… potom by si nepisal taketo hluposti.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.