Čo vidieť v Bologni a pár overených tipov na reštaurácie a bary

107,392FansLike
189,956FollowersFollow
108,606FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Čo vidieť v Bologni? Keďže Ryanair spustil linku z Bratislavy do Bologne a letenky sa dajú kúpiť už od 21 €, určite sem bude cestovať veľa Slovákov na predĺžené víkendy.


Nemáte čas čítať o tom, čo vidieť v Bologni? Pustite si podcast:


Avšak, na otázku čo vidieť v Bologni som na internete našiel veľa rôznych informácii a tipov. Vybral som z nich preto tie najlepšie a išiel ich do Bologne overiť. Prečítaj si článok a inšpiruj sa aj mojimi tipmi čo ochutnať v Bologni. Bologna má jedno z najstarších a najväčších historických centier v Európe a je tu veľa študentov, kvôli univerzitám.

TIP: Na ubytovanie v Bologni som využil Airbnb v úplnom centre. Prikladám vám zľavový kód na 25 €.
TIP 2: Pozrite sa na aktuálne akciové letenky do Bologne.

Ako na výlet do Bologne

čo navštívit v bologni milan bez mapy
Vitajte v Bologni.

Čo vidieť v Bologni v Taliansku počas návštevy

Dve veže v Bologni sú pravdepodobne najpopulárnejším bodom na zozname čo vidieť v Bologni. Veža Asinelli (Torre degli Asinelli) a veža Garisenda (Torre dei Garisenda) sa nachádzajú hneď vedľa seba. Stoja priamo na námestí Piazza di Porta Ravegnana a sú mestským symbolom.

Dve veže v Bologni

Na vežu Asinelli vedie až 498 schodov a meria takmer 100 metrov. Kedysi slúžila ako väzenie. Druhá veža, Garsienda má iba 47 metrov a zaujímavý je jej sklon tri metre. Avšak, podľa mňa ju opravujú, lebo keď som tam bol, bola obohnaná konštrukciou a robotníkmi. Môže kedykoľvek padnúť a verejnosť do nej nemá prístup, nakoľko je to nebezpečné. Myslíš, že môže konkurovať šikmej veži v Pise?

čo vidieť v bologni
Tá vyššia.
čo vidieť v bologni
Tá nižšia.
čo vidieť v bologni
Pohľad zhora.
čo vidieť v bologni
Moja, pila si?

Lístok na veže v Bologni a vstupné stojí 5 € na osobu, no je ho potrebné kúpiť cez internet – ja som to spravil tak, že som si ho kúpil rovno pod vežou a ukázal kontrole mejl. Easy. Len bacha, hore je to riadny výšľap a miestami sa mi tak točila hlava, že som si myslel, že sa otočím. Mám veľký strach z výšok, no ten výhľad zhora stál za tých päť eur, haha.

Quadrilatero trhy su pýchou Bologne. Tieto trhy majú historickú tradíciu a vznikli tu už v stredoveku. Najviac trhov nájdeš na ulici Mercado di Mezzo, dnes známej ako via Rizzoli. Ide o historické centrum a okrem jedla tu kúpiš aj šperky, oblečenie a rôzne výrobky. Ide o historický trh s bohatou tradíciou, no nie sú otvorené vždy.

Alma mater je Bolonská univerzita, jedna z prvých v Európe a patrí medzi tri najstaršie univerzity v Európe. Okrem troch pápežov a niekoľkých talianskych politikov tu vyštudoval aj Mikuláš Kopernik. Neskôr prišiel na to, že slnko je stred našej slnečnej sústavy. Niektoré zdroje dokonca tvrdia, že ide o najstaršiu univerzitu na svete založenú v roku 1088. Druhou najstaršou univerzitou na svete je Oxfordská univerzita. Osobne ma táto zastávka vôbec nebavila, no hneď vedľa univerzity je botanická záhrada so skleníkmi, ktoré sú celkom fajn na prechádzku. Navyše, vstup zadarminko.

Bologna a jej UNESCO pamiatky

Bologna patrí medzi najbohatšie mestá Talianska s veľmi vysokou životnou úrovňou a jej historické centrum je druhé najväčšie v Európe a má niekoľko UNESCO pamiatok. Žiadne iné mesto na svete nemá toľko arkád ako Bologna, v skutočnosti sú viac ako 38 km dlhé a majú veľmi praktickú výhodu: v Bologni nikdy nepotrebujete dáždnik, pretože pri prechádzke pod nimi nikdy nezmoknete.

čo vidieť v bologni
Botanická záhrada v Bologni.

TIP: Keď budeš v Taliansku, zastav sa aj pri mojom obľúbenom jazere Lago Albano pri Ríme. 


Piazza Maggiore je hlavné námestie mesta Bologna a deje sa tu toho naozaj veľa. Sú tu výstavy, predstavenia či premietanie rôznych filmov. Hneď za rohom sa taktiež nachádza známa Neptúnova fontána. Na námestí pozorujeme typické prvky 15.storočia. Nájdeš na nej známe stavby ako je Basilica di San Petronio, Palazzo dei Accursio či Palazzo dei Bianchi.

Sochár, ktorý bol poverený stavbou sochy Neptúna na Piazza Maggiore, mal zmysel pre humor. Keďže kardinál, ktorý stavbu sochy objednal, ho požiadal, aby mu spravil malé genitálie, sochár poslúchol. Ak ale stojíte na bielom obdĺžniku nakreslenom na zemi vedľa sochy, pozrite sa na Neptúna ešte raz.

TIP: Vieš, prečo je kostol na námestí dvojfarebný a z dvoch materiálov? Keď ho začali stavať, prišli na rad dôležitejšie projekty a na dokončenie nezostali peniaze. Dnes kostol vyzerá ako dva spojené a vyzerá o to zaujímavejšie.

čo vidieť v bologni
Nevyzerá vtipne?

Čo ochutnať v Bologni a tipy na kaviarne a reštaurácie

  • Mortadella šunka chutí najlepšie v Bologni. Daj si ju s pohárom vína a chlebom.
  • Pizza v Taliansku nepotrebuje komentár. Vážne, čo tu mám napísať? Dajte si akúkoľvek pizzu kdekoľvek. Kalórie, predsa, v Taliansku neexistujú.
  • Bolonské špagety v Bologni nenájdeš. Spaghetti alla Bolognese jednoducho v Taliansku neexistujú.
  • Gelato alebo talianska zmrzlina je životná skúsenosť sama o sebe. Môžeš si byť istý, že kamkoľvek v Bologni pôjdeš na zmrzlinu, bude vynikajúca. Keď som bol v Ríme, jedol som len pizzu a zmrzlinu.

Tipy na kaviarne a reštaurácie v Bologni

Pappare je skvelý tip na raňajky v Bologni, kde majú tie najzaujímavejšie kroasanty rôzneho druhu. Všetky sa nedajú ochutnať, no odporúčam na raňajky deci prosecca a pistáciový croissant. Som maximálne zomrel. V Bologni som bol na dva dni a obe raňajky som chodil jesť sem.

raňajky v bologni
Tip na raňajky.

Výlet do Bologne

Café Zamboni je fajn tip, ak sa chcete najesť dobrého talianskeho jedla. Okolo obeda tu majú bufetové all you can eat stoly, za 10 € bez Aperolu, 13 € s Aperolom. Jedlo je tu kvalitné, talianske, a okrem neho majú aj sushi, kávu a dezerty. Normálne sme sa s kamošom bavili, že nechápeme, ako sa im môže toto oplatiť. Ja moc nemám rád all you can eat, lebo nepoznám mieru, no tu som sa dobre napapal a išiel si pospať, haha.

Fleur Du Vin je jedna z kaviarní a barov v Bologni, ktoré som vyskúšal. Tu sa mi páčilo najviac, keďže stoly majú vysunuté priamo do ulice, majú tu vlastný jukebox, kde hrá Janis Joplin a, samozrejme, robia tu mega Aperol. Zo všetkých barov v Bologni sa mi tento páčil najviac.

Čo ochutnať v Bologni a pôvod bolonských špagiet

Tortellino je určite najslávnejšie typické jedlo v Bologni a nájdete ho sa vo väčšine reštaurácií. Ak chcete jesť ako miestny, požiadajte o vývar z Tortellini v bujóne.  Podľa pôvodnej receptúry sa Tortellino pripravuje z čerstvých vaječných cestovín s náplňou mäsa a syra, výlučne z tohto regiónu.

Ak sa ale pýtate, kde vznikol fám o bolonskych špagetách, objednajte si tagliatelle al Ragù. Boloňské špagety, ktoré sa často nachádzajú v reštauráciách iných krajín, sú iba zlou kópiou tagliatelle s omáčkou ragú. Dajte si radšej zelené lasagne, ktoré sú obľúbeným jedlom mesta Bologna. Nenechajte sa zmiasť pridaním špenátu, nie je to vegetariánske jedlo!

Čo navštíviť v Bologni

all you can eat v bologni
All you can eat v Café Zamboni.
čo vidieť v bologni
Môj obľúbený bar v uliciach.

Čo vidieť v Bologni a aké pamiatky navštíviť počas návštevy?

Bologna ma dostala. Viem, že mne sa páči vždy a všetko, ale dlhšie som hľadal destináciu, kam prídem, za pol dňa uvidím všetko a počas zvyšku výletu budem ochutnávať rôzne jedlá, piť kávu a rozoberať nesmrteľnosť chrústa. Ďakujem, Bologna!

 

 

Uložiť Uložiť Uložiť

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.