Čo vidieť v Bologni: Zoznam tipov plus rady čo ochutnať
4 (100%) 3 vote

Čo vidieť v Bologni? Keďže Ryanair spustil novú linku z Bratislavy do Bologne a letenky sa dajú kúpiť už od 21 €, určite sem bude cestovať veľa Slovákov na predĺžené víkendy. Avšak, na otázku čo vidieť v Bologni som na internete našiel veľa rôznych informácii. Vybral som z nich preto tie najlepšie. Prečítaj si článok a inšpiruj sa aj mojimi tipmi čo ochutnať v Bologni. 

Čo vidieť v Bologni v Taliansku

Dve veže v Bologni sú pravdepodobne najpopulárnejším bodom na zozname čo vidieť v Bologni. Veža Asinelli (Torre degli Asinelli) a veža Garisenda (Torre dei Garisenda) sa nachádzajú hneď vedľa seba. Stoja priamo na námestí Piazza di Porta Ravegnana a sú mestským symbolom.

Na vežu Asinelli vedie až 498 schodov a meria takmer 100 metrov. Kedysi slúžila ako väzenie. Druhá veža, Garsienda má iba 47 metrov a zaujímavý je jej sklon tri metre. Môže kedykoľvek padnúť a verejnosť do nej nemá prístup, nakoľko je to nebezpečné. Myslíš, že môže konkurovať šikmej veži v Pise?

čo vidieť v bologni
Dve veže v Bologni.

Quadrilatero trhy su pýchou Bologne. Tieto trhy majú historickú tradíciu a vznikli tu už v stredoveku. Najviac trhov nájdeš na ulici Mercado di Mezzo, dnes známej ako via Rizzoli. Ide o historické centrum a okrem jedla tu kúpiš aj šperky, oblečenie a rôzne výrobky. Ide o historický trh s bohatou tradíciou.

Alma mater je Bolonská univerzita, jedna z prvých v Európe a patrí medzi tri najstaršie univerzity v Európe. Okrem troch pápežov a niekoľkých talianskych politikov tu vyštudoval aj Mikuláš Kopernik. Neskôr prišiel na to, že slnko je stred našej slnečnej sústavy. Niektoré zdroje dokonca tvrdia, že ide o najstaršiu univerzitu na svete založenú v roku 1088. Druhou najstaršou univerzitou na svete je Oxfordská univerzita.


TIP: Keď budeš v Taliansku, zastav sa aj pri mojom obľúbenom jazere Lago Albano pri Ríme. 


Piazza maiore je hlavné námestie mesta Bologna a deje sa tu toho naozaj veľa. Sú tu výstavy, predstavenia či premietanie rôznych filmov. Hneď za rohom sa taktiež nachádza známa Neptúnova fontána. Na námestí pozorujeme typické prvky 15.storočia. Nájdeš na nej známe stavby ako je Basilica di San Petronio, Palazzo dei Accursio či Palazzo dei Bianchi.

Čo ochutnať v Bologni

  • Mortadella šunka chutí najlepšie v Bologni. Daj si ju s pohárom vína a chlebom.
  • Pizza v Taliansku nepotrebuje komentár. Vážne, čo tu mám napísať?
  • Bolonské špagety v Bologni nenájdeš. Spaghetti alla Bolognese jednoducho v Taliansku neexistujú.
  • Gelato alebo talianska zmrzlina je životná skúsenosť sama o sebe. Môžeš si byť istý, že kamkoľvek v Bologni pôjdeš na zmrzlinu, bude vynikajúca. Keď som bol v Ríme, jedol som len pizzu a zmrzlinu.

Uložiť Uložiť Uložiť

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.