Čo vidieť v Kathmandu a dôvod, prečo si tu ihneď kúpiť rúško

107,392FansLike
189,956FollowersFollow
108,606FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Čo vidieť v Kathmandu? Na internete som čítal, že veľa ľudí cez Kathmandu len prejde na ich ceste do Himalájí a na výstup k Mount Everest. Avšak, mne meno Kathmandu znelo tak strašne exoticky, že som sa tu rozhodol ostať pár dní a zistiť, čo vidieť v Kathmandu. O tomto mesie viem, od kedy som začal počúvať Janis Joplin, kde v pesničke Cry Baby spomína Kathmandu.

Čo vidieť v Kathmandu a tipy na výlety počas návštevy

čo vidieť v kathmandu
Monkey temple.

Celý zoznam toho, čo vidieť v Kathmandu aj s mojimi komentármi nájdeš rozpísané nižšie. Tu ešte prikladám pár praktických tipov a rád k tomu, ako fungovať v Kathmandu ako turista. Nepál rozhodne stojí za návštevu, nezabudni, že do Nepálu potrebuješ víza.

TIP: Pozri si aktuálne akciové letenky do Kathmandu a ak tam nič práve nie je, odkaz si ulož, zoznam sa každý deň obmieňa.

  1. Thamel, čo je turistická časť mesta, kde budeš aj ubytovaný. Mne sa veľmi páčila, je tu veľa kaviarní, reštaurácií a sú na úrovni. Ak cestuješ dlhšie, určite ti dobre padne navštíviť dáku západne vyzerajúcu kaviareň s rýchlym internetom a super frapečkom. Thamel je turistické centrum Kathmandu a mne sa veľmi páčilo.
  2. The Garden of Dreams je záhrada. Najskôr som si hovoril, že tam nepôjdem, no keď som videl v akom stave je mesto, hneď som pochopil, že toto je asi jediné verejné miesto, ktoré má trochu zelene a dá sa tu sadnúť do trávy. Po dňoch strávených v prachu bolo veľmi super vyzuť sa a prejsť sa po zelenej tráve. Park v Kathmandu je taká rarita, že sa sem platí vstupné, 200 rupií. Avšak, stojí to za to.
  3. chrám Svájambhú (Swayambhunath) je jeden z chrámov v Kathmandu, ktoré treba vidieť. Je fakt pekný a hovorí sa mu aj Monkey Temple, lebo je tu veľa opíc. Bacha na veci, opice kradnú. Výhľady z chrámu, ktorý je na kopci, sú fakt super a vidno celé Kathmandu. Vstupné je 200 rupií.
  4. Durban square je kultúrne námestie Kathmandu a fakt odporúčam. Mega to tu žije a sú tu všelijaké vône, stánky s jedlom a celkovo, tá atmosféra je veľmi…nepálska. Vraj sa tu tiež platí vstupné, no odomňa ho nikto nepýtal a ni by som nevidel, že kde sa dá zaplatiť.
  5. chrám Pashupatinath,
  6. a celodenný výlet do Bhaktapur z Khatmandu je jeden z top zážitkov v Nepále. Bhaktapur bolo kedysi hlavné mesto Nepálu, no dnes je jeho historické centrum ukážkou nepálskej kultúry. O Bhaktapur budem neskôr písať celý článok. Vstupné stoji 1500 rupií, no opäť, oplatí sa.

+ ak máš čas, veľa ľudí mi odporúčalo mesto Pokhara, no keďže tam cesta autobusom trvá 7 hodín, na jednu noc by sa mi to neoplatilo a viac som nestíhal. Ideálne ostaň 3 noci v Khatmandu a potom šup do Pokhara alebo dáky trek, či Everest Base Camp. Návšteva Kathmandu ti má čo ponúknuť.

čo vidieť v kathmandu
Monkey Temple.
čo vidieť v kathmandu
Thamel.
čo vidieť v kathmandu
Thamel.

Návšteva Kathmandu

Ubytovanie v Kathmandu

Ubytovanie v Kathmandu nie je vôbec problém. Ja si rád rezervujem veci dopredu, no chodí sem veľa Američanov, ktorí idú na blind. Naozaj, v Kathmandu je toľko hotelov, hotelov, airbnb, že naozaj je z čoho vyberať. Ja som sa ubytoval v Cocina Mitho Chha a rezervoval to cez Airbnb. Je to asi desať minút peši od hlavnej turistickej časti, Thamel. Mal som svoju izbu a súčasťou je aj reštaurácia, kde za asi tri eurá robia super sýte raňajky. Návšteva Kathmandu bude super, ak budeš mať dobré ubytovanie.

TIP: Vezmi si môj airbnb kupón v hodnote 30 € na ubytovanie v Kathmandu, alebo kdekoľvek inde na svete.

čo vidieť v kathmandu
Záhrada snov.
čo vidieť v kathmandu
Miestne čaje.
čo vidieť v kathmandu
Pozor, kradnú!

Doprava v Kathmandu a Uber

Nuž, dodnes som nezistil, ako funguje ich chaotický systém verejnej dopravy. Ja som v Kathmandu používal najmä taxíky a veľa chodil pešo. Všetky hlavné turistické atrakcie sú v Kathmandu dostupné pešo z časti Thamel. Ak potrebujem taxík, nájdem ho do pár sekúnd, keďže taxikárov je tu fakt veľa.

Napríklad, do Kathmandu som prišiel autobusom, ktorý ma vysadil niekde na predmestí. Cesta do centra (ktorú som zjednal) stála 400 rupií. Aplikácie ako Uber v Kathmandu nie sú, no majú tu vlastnú appku, ktorá sa volá EddyCab. Na to, aby si sa do nej mohol registrovať treba nepálske číslo, no sim karty predávajú úplne všade. Myslím si, že je to zbytočné, keďže s taxíkmi tu fakt nie je problém a stoja všade na každej ulici. Hlavne zjednávaj.

čo vidieť v kathmandu
Typické ráno.

Bezpečnosť v Kathmandu

Celkovo, Nepál patrí medzi bezpečné krajiny. Sem tam sa s tebou niekto vyfotí, lebo si biely, sem tam sa spýta, či nepotrebuješ taxík alebo sprievodcu. Nemal som strach chodiť uličkami, ani večer. Nepálci sú veľmi príjemní a sám som bol milo prekvanený, že aj keď chcú predať a oslovia ťa, sú milí a keď povieš že nie, ďakujem, netlačia na nikoho. Toto mi je veľmi sympatické. Kathmandu pokladám za bezpečné mesto a to som navštívil rôzne časti, keďže tu chodím peši. Na tie pohľady si človek po čase zvykne.

POZOR: Kathmandu je extrémne znečistené smogom a prachom. Hlavne po poslednom zemetrasení je to s tým prachom fakt hrôza. Ja som toto upozornenie najskôr nebral nijak vážne, no po prvých dňoch, keď som začal smrkať čierne šušne, som si radšej kúpil rúško. Nosí ho tu veľa miestnych a predávajú ich všade. Rúško naozaj odporúčam!

čo vidieť v kathmandu
Bhaktapur.

Bankomaty v Kathmandu

Na mnohých miestach som vedel platiť kartou, no všade sú bankomaty. Hlavne v časti Thamel. Poplatok za výber si často účtujú okolo troch eur, tak som si vždy vyberal viac, nech neplatím zbytočne veľa poplatkov. Avšak, platba kartou v Kathmandu nie je problém skoro v žiadnej reštaurácii, ktorá dáko vyzerá.


Koľko peňazí do Kathmandu a Nepálu

Môj denný rozpočet na jedlo tu je 1500 rupií (11 €), čo je 500 rupií na raňajky, 500 na obed a 500 na večeru. Bohato to stačí a niekedy mi aj ostane rozpočet. Ostatné veci ako taxi, vstupy, suveníry platím navyše.


Zásuvky v Nepále

Zásuvky v Nepále sú rôzne. Nemajú len jeden typ, no naše európske zástrčky tam v pohode pasujú.

zásuvky v nepále a zástrčky
Jeden typ.
zásuvky v nepále a zástrčky
Ďalší typ.

Reštaurácie a kaviarne v Kathmandu + tip, kde kúpiť super suvenír

Ako som povedal, v Kathmandu je fakt veľa reštaurácií, hlavne v Thameli. Ja som si však obľúbil kaviareň Himalayan Java Coffee, kde som chodil pracovať, aj keď ten internet by mohli mať lepší. Robia tu super kávu aj čaje, majú zákusky a je to presne ten typ kaviarne, ktorý som spomínal vyššie. Taký malý únik na západ, haha.

Pre typickú nepálsku kuchyňu odporúčam B.K.’s Place, kde som sa vždy išiel doslova prežrať kuracích MOMO. Odporúčam všetko, čo majú v menu. Je to taká diera trochu, no robia tu autentickú kuchyňu. Tiež som si veľmi obľúbil reštauráciu Kathmandu Kitchen v centre Thamelu s ich perfektným Masala milk tea a nepálskym jedlom. Mňam! Čo vidieť v Kathmandu? Vyskúšať všetky tie reštaurácie. Pozor, vždy sa prirátava k cene navyše 10% daň.

No a hneď vedľa B.K.’s Place stojí (vyzerá to ako obchod s alkoholom, no majú všetko) ANNAPURNA MART, kde som nakúpil super suveníry. Predávajú tam nepálske čaje v pekných drevených krabičkách a stoja asi len 400 rupií. Návšteva Kathmandu stojí za to, nevynechaj ho pri tvojom cestovaní Nepálom, no čo vidieť v Kathmandu? Snáď ti tento blog pomôže.

čo vidieť v kathmandu
Niekto suvenír?
čo vidieť v kathmandu
Simky predávajú všade.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.