Ako na víza do Nepálu pre Slovákov a trekking permit? Kašli na internet.

Potrebujem cestovné poistenie či stačí Európsky zdravotný preukaz?

Európsky zdravotný preukaz alebo cestovné poistenie? “Ja mám preukaz poistenca, ja nepotrebujem cestovné poistenie”. Toto je najčastejší argument, ktorý čítam od čitateľov v komentároch k...

Pedikúra rybičkami je nebezpečná a môže viesť k amputácii prstov

Pedikúra rybičkami je jedna z tých najhorších vecí, ktoré si môžete dopriať na dovolenke. Sám som ju kedysi skúsil, kým som ešte nevedel, aké...

Kde hľadať študentské zľavy na letenky & zľavový kód od Emirates

Študentské zľavy na letenky existujú, no veľmi sa o nich nehovorí. Prečo? Podľa mňa sa neoplatia. Respektíve, majú naozaj veľa rôznych podmienok, ktoré nespĺňa...

Mount Everest nie je najvyššia hora sveta. Milan búra mýty.

Mount Everest nie je najvyššia hora sveta. Je to Mauna Kea na Havaji, pokiaľ sa počíta výška od základne k vrcholu. Jej základňa sa...

Ako zarába Ryanair ak má letenky za 9 Eur? Milan búra mýty

Letenky za 9 Eur sa stali legendárnymi a predáva ich najmä Ryanair a iné nízkonákladové letecké spoločnosti. Ryanair je nízkonákladová letecká spoločnosť, ktorá zarába...

Prečo potrebujem kreditnú kartu pri prenájme auta na dovolenke?!

Prečo potrebujem kreditnú kartu pri prenájme auta na dovolenke?! Má to niekoľko dôvodov, ktorými sa chráni spoločnosť, ktorá vám auto prenajíma. A hoci sa...
101,217FansLike
175,421FollowersFollow
105,320FollowersFollow

Víza do Nepálu pre Slovákov nie sú žiaden problém. Ak ideš do Nepálu ako turista, o víza požiadaš po prílete alebo vstupe na územie Nepálu cez niektorú z hraníc. Aj keď to je naozaj jednoduché, na internete som našiel niekoľko zlých informácií o vízach do Nepálu. Čítaj ďalej, čo je pravda a čo nie. Tento článok píšem v deň, kedy som prišiel do Nepálu.

Ako získať víza do Nepálu pre Slovákov

TIP: Na ubytovanie v Nepále využívam hlavne AirBnb, ktoré tu je na vysokej úrovni a za málo peňazí. Vezmi si tento 30 € kupón na tvoje ubytko (kdekoľvek vo svete), čo sú aj tri noci v Kathmandu zadarmo.

TIP2: Pozri sa medzi aktuálne akciové letenky do Kathmandu, či sú dáke dobré ponuky na letenky do Nepálu. Ak nie, odkaz si ulož a skús pozrieť neskôr.

víza do nepálu slovensko
Moje víza do Nepálu.

Práve sedím v autobuse z hraničného mesta Kakarbhitta smerom do Káthmándu. Len pred pár hodinami som dostal svoje víza do Nepálu a pripravil sa na to až príliš moc. Asi som veľká poctivka a veľa čítam návody na internete, haha.

Pamätám si, ako som pešo prešiel po moste ponad rieku, ktorá oddeľuje Nepál a Indiu, z mesta Panitanki v Západnom Bengálsku do Kakarbhitta v Nepále. Akonáhle som našiel oddelenie, kde sa dávajú víza do Nepálu, policajt sa ma pýta “Where are you from?”, hovorím, že Slovakia. On na to, že “Somalia has forbidden access to Nepal”. Policajt sa ďalej pýta, či potrebujem víza. OMG. Tak som mu vysvetlil aký druh víz potrebujem a ešte som mu aj povedal, koľko stoja. Na školení zrejme nedával pozor. Potrebujem 15 dňové víza za 25 amerických dolárov.

Prečítaj si tiež čo ochutnať v Nepále a aká je nepálska kuchyňa. Sú dve nepálske jedlá, ktoré maximálne odporúčam.


Potrebujem víza do Nepálu?

Prešiel som už nejednu hranicu, a preto som mal poctivo nachystané kópie pasu, letenku preč z Nepálu do Indie, fotku v pasovom formáte, peniaze a vyplnený formulár so žiadosťou o víza do Nepálu, ktorý sa dá vyplniť online pod odkazom, aby mi ušetril čas strávený na hranici. Avšak, policajt povedal, že to nepotrebuje a znova som musel vyplniť nové dokumenty a toto robil úplne zbytočne.

Na internete sa píše, že potrebujem:

  • Jednu fotku v pasovom formáte,
  • kópiu môjho pasu,
  • peniaze v dolároch alebo eurách na víza, podľa toho, na ako dlho idem do Nepálu,
  • odporúčaný je aj vyplnený formulár z oficiálnej stránky víz do Nepálu. Ten, ktorý policajt nepotreboval.

Čo som v skutočnosti potreboval?

  • Fotku v pasovom formáte,
  • doláre na moje víza do Nepálu. To je všetko.
  • Formulár mi dali vyplniť znova, priamo na hranici.

Chcem však upozorniť, že do Nepálu som vstúpil z úplného konca sveta z Indie, kde vonku po ulici chodili kravy. Verím, že ak ideš do Nepálu lietadlom priamo do Káthmándu, čo je hlavné mesto, tak môže byť prístup polície viac profesionálny. Hranica v Panitanki do Kakarvitta je určená hlavne pre Indov a veľa turistov tadeto za deň neprejde. Popravde, bol som jediný. Široko ďaleko.

No a háčik je v tom, že Indovia víza do Nepálu nepotrebujú a ani sa nemusia niekde nahlasovať. Len prejdú, ako je to u nás v európskej únii. Takže na tejto hranici skapal pes a veľa pečiatok tu turistom nerozdajú. Treba si dať pozor na niektoré hranice, lebo nie cez všetky môžeš ako turista vojsť do Nepálu. Niektoré sú určení iba Indom. Ty môžeš na vstup a výstup z a do Nepálu využiť iba tieto:

  • Letisko v Kathmandu (KTM)
  • Kakarbhitta
  • Birgunj
  • Kodari
  • Bhairahawa
  • Nepalgunj
  • Dhangadhi
  • Mahendranagar

Víza do Nepálu pre Slovákov, druhý víz a trekking permit do Himalájí

  • 15 dňové stoja 25 dolárov,
  • 30 dňové víza sú za 40 dolárov,
  • 90 dňové víza stoja 100 dolárov.

Osobne si myslím, že sú to celkom normálne ceny za víza. Nie ako India, kde víza do Indie poriadne zdraželi. A pritom ide iba o byrokraciu. Ak však chceš v Nepále aj trekovať, na to je potrebné vybaviť okrem klasických turistických víz do Nepálu aj víza na trek a povolenie. Všetko o povolení na trek a vybavení trekking permitu si prečítaj tu. Budeš potrebovať takzvanú TIMS kartu. Aby si dostal trekking permit, priprav si nasledovné:

  1. Vyplniť online formulár,
  2. kópiu pasu,
  3. kópiu tvojich víz do Nepálu,
  4. zoznam všetkých, ktorí idú na trek,
  5. program treku,
  6. cestovné poistenie.
Himaláje trek
Himaláje.

Nepálske víza pre Slovensko a na čo si dať pozor?

Na internete sa uvádza, že je možné za víza zaplatiť aj indickými rupiami. Nie je to pravda. Platiť sa dá len dolármi, eurami, librami, kanadskými a austrálskymi dolármi. Ďalej japonskými jenmi a pod., ale to už nie je podstatné. Máj pripravené americké doláre. Môj airbnb hosť v Indii mi hovoril, že nepálske hranice riadia Američania a preto je najvýhodnejšie za víza do Nepálu platiť dolármi.

Travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Dvojnásobný víťaz Social Awards 2022 & 2023 v kategórii Cestovanie, autor knihy Influencer a 2. najvplyvnejší influencer Slovenska podľa rebríčka Forbes 2023.

Milan Bez Mapy

Bloger, spisovateľ, influencer

Najnovšie blogy

dnes najčítanejšie

DISKUSIA

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.