Ako na víza do Nepálu pre Slovákov a trekking permit? Kašli na internet.

110,307FansLike
192,643FollowersFollow
109,024FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Víza do Nepálu pre Slovákov nie sú žiaden problém. Ak ideš do Nepálu ako turista, o víza požiadaš po prílete alebo vstupe na územie Nepálu cez niektorú z hraníc. Aj keď to je naozaj jednoduché, na internete som našiel niekoľko zlých informácií o vízach do Nepálu. Čítaj ďalej, čo je pravda a čo nie. Tento článok píšem v deň, kedy som prišiel do Nepálu.

Ako získať víza do Nepálu pre Slovákov

TIP: Na ubytovanie v Nepále využívam hlavne AirBnb, ktoré tu je na vysokej úrovni a za málo peňazí. Vezmi si tento 30 € kupón na tvoje ubytko (kdekoľvek vo svete), čo sú aj tri noci v Kathmandu zadarmo.

TIP2: Pozri sa medzi aktuálne akciové letenky do Kathmandu, či sú dáke dobré ponuky na letenky do Nepálu. Ak nie, odkaz si ulož a skús pozrieť neskôr.

víza do nepálu slovensko
Moje víza do Nepálu.

Práve sedím v autobuse z hraničného mesta Kakarbhitta smerom do Káthmándu. Len pred pár hodinami som dostal svoje víza do Nepálu a pripravil sa na to až príliš moc. Asi som veľká poctivka a veľa čítam návody na internete, haha.

Pamätám si, ako som pešo prešiel po moste ponad rieku, ktorá oddeľuje Nepál a Indiu, z mesta Panitanki v Západnom Bengálsku do Kakarbhitta v Nepále. Akonáhle som našiel oddelenie, kde sa dávajú víza do Nepálu, policajt sa ma pýta “Where are you from?”, hovorím, že Slovakia. On na to, že “Somalia has forbidden access to Nepal”. Policajt sa ďalej pýta, či potrebujem víza. OMG. Tak som mu vysvetlil aký druh víz potrebujem a ešte som mu aj povedal, koľko stoja. Na školení zrejme nedával pozor. Potrebujem 15 dňové víza za 25 amerických dolárov.

Prečítaj si tiež čo ochutnať v Nepále a aká je nepálska kuchyňa. Sú dve nepálske jedlá, ktoré maximálne odporúčam.


Potrebujem víza do Nepálu?

Prešiel som už nejednu hranicu, a preto som mal poctivo nachystané kópie pasu, letenku preč z Nepálu do Indie, fotku v pasovom formáte, peniaze a vyplnený formulár so žiadosťou o víza do Nepálu, ktorý sa dá vyplniť online pod odkazom, aby mi ušetril čas strávený na hranici. Avšak, policajt povedal, že to nepotrebuje a znova som musel vyplniť nové dokumenty a toto robil úplne zbytočne.

Na internete sa píše, že potrebujem:

 • Jednu fotku v pasovom formáte,
 • kópiu môjho pasu,
 • peniaze v dolároch alebo eurách na víza, podľa toho, na ako dlho idem do Nepálu,
 • odporúčaný je aj vyplnený formulár z oficiálnej stránky víz do Nepálu. Ten, ktorý policajt nepotreboval.

Čo som v skutočnosti potreboval?

 • Fotku v pasovom formáte,
 • doláre na moje víza do Nepálu. To je všetko.
 • Formulár mi dali vyplniť znova, priamo na hranici.

Chcem však upozorniť, že do Nepálu som vstúpil z úplného konca sveta z Indie, kde vonku po ulici chodili kravy. Verím, že ak ideš do Nepálu lietadlom priamo do Káthmándu, čo je hlavné mesto, tak môže byť prístup polície viac profesionálny. Hranica v Panitanki do Kakarvitta je určená hlavne pre Indov a veľa turistov tadeto za deň neprejde. Popravde, bol som jediný. Široko ďaleko.

No a háčik je v tom, že Indovia víza do Nepálu nepotrebujú a ani sa nemusia niekde nahlasovať. Len prejdú, ako je to u nás v európskej únii. Takže na tejto hranici skapal pes a veľa pečiatok tu turistom nerozdajú. Treba si dať pozor na niektoré hranice, lebo nie cez všetky môžeš ako turista vojsť do Nepálu. Niektoré sú určení iba Indom. Ty môžeš na vstup a výstup z a do Nepálu využiť iba tieto:

 • Letisko v Kathmandu (KTM)
 • Kakarbhitta
 • Birgunj
 • Kodari
 • Bhairahawa
 • Nepalgunj
 • Dhangadhi
 • Mahendranagar

Víza do Nepálu pre Slovákov, druhý víz a trekking permit do Himalájí

 • 15 dňové stoja 25 dolárov,
 • 30 dňové víza sú za 40 dolárov,
 • 90 dňové víza stoja 100 dolárov.

Osobne si myslím, že sú to celkom normálne ceny za víza. Nie ako India, kde víza do Indie poriadne zdraželi. A pritom ide iba o byrokraciu. Ak však chceš v Nepále aj trekovať, na to je potrebné vybaviť okrem klasických turistických víz do Nepálu aj víza na trek a povolenie. Všetko o povolení na trek a vybavení trekking permitu si prečítaj tu. Budeš potrebovať takzvanú TIMS kartu. Aby si dostal trekking permit, priprav si nasledovné:

 1. Vyplniť online formulár,
 2. kópiu pasu,
 3. kópiu tvojich víz do Nepálu,
 4. zoznam všetkých, ktorí idú na trek,
 5. program treku,
 6. cestovné poistenie.
Himaláje trek
Himaláje.

Nepálske víza pre Slovensko a na čo si dať pozor?

Na internete sa uvádza, že je možné za víza zaplatiť aj indickými rupiami. Nie je to pravda. Platiť sa dá len dolármi, eurami, librami, kanadskými a austrálskymi dolármi. Ďalej japonskými jenmi a pod., ale to už nie je podstatné. Máj pripravené americké doláre. Môj airbnb hosť v Indii mi hovoril, že nepálske hranice riadia Američania a preto je najvýhodnejšie za víza do Nepálu platiť dolármi.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.