Čo vidieť v Kaunase: 7 tipov podľa Milana Bez Mapy

107,392FansLike
189,956FollowersFollow
108,606FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Čo vidieť v Kaunase? Litvu som navštívil prvýkrát pred mnohými rokmi a preto som sa potešil, keď som sa dozvedel, že z Bratislavy začne lietať priame letecké spojenie medzi Slovenskom a Litvou, konkrétne do Kaunasu. Mama tam má kamarátku, ktorá nás povodila po celej krajine.

Čo vidieť v Kaunase a tipy na návštevu a pamiatky

Kaunas NIE JE hlavné mesto Litvy, no nachádza sa niečo málo cez hodinku vlakom od hlavného mesta, Vilniusu. Keď som videl túto novú leteckú linku, neváhal som, kúpil si letenku a vydal sa na návštevu Kaunasu a Vilniusu. V tomto článku si prečítajte sedem rád čo vidieť v Kaunase a moje rady a tipy na cestu.

@milan_bezmapy Navštívil som ho za vás, vy nemusíte 😅 Kaunas je fajn vstupný bod na Baltik, keďže letenky z Bratislavy idú už od 9 Eur. Pozrite si čo vidieť a navštíviť a presuňte sa ďalej, napríklad do Vilniusu, ako ja. Vo videu mám preklep, na námestí je radnica, nie kostol. #kaunas #milanbezmapy #litva #letiskobratislava #btsairport #Ryanair #lacneletenky #dnesletim #dnescestujem ♬ sonido original – Milan Bez Mapy

TIP: Pred tým, ako si kúpite letenky do Kaunasu, chcem aby ste vedeli, že neodporúčam v rámci Litvy navštíviť len samotný Kaunas. V tomto meste toho až tak veľa nie je a hoci určite stojí za návštevu, odporúčam výlet spojiť aj s inými mestami v Pobaltí či v Litve. Na Kaunas vám stačí maximálne jeden deň. Ďalej môžete ísť napríklad smer Vilnius, pobrežie a hora krížov, Riga alebo Tallinn, ak máte viac času.

Ako na lacné letenky do Kaunasu z Bratislavy

V čase písania tohto článku lieta z Bratislavy do Kaunasu Ryanair. Ja som letel historicky prvým letom a zaplatil zaň iba deväť eur jednosmerne. Domov som sa vrátil z Vilniusu letom do Viedne.

Na tomto odkaze nájdete aktuálne akciové letenky do Kaunasu, uložte si ho, priebežne sa aktualizuje. Let trvá zhruba hodinku a pol a letisko v Kaunase je pomerne ďaleko od centra. Z letiska som si zobral Bolt, nech nestrácam čas v MHD, a do hotela v centre som sa dostal za pol hodinku.

Kde sa ubytovať v Kaunase a kedy ísť na výlet

Ako vo väčšine Európskych miest, ubytujte sa v centre mesta, ako ja. Býval som v hoteli Kaunas City na hlavnom mestskom bulvári, odkiaľ je väčšina spomenutých vecí, pamiatok a atrakcií v tomto článku na tému čo vidieť v Kaunase v pešej dostupnosti.

Viete sa posunúť aj smerom do úplného historického centra, k mestskej radnici, no keďže pamiatky v Kaunase sú tak trochu rozsypané po celom meste, na pešo to budete mať odtiaľ k väčšine z nich ďaleko. Kedy ísť do Kaunasu? Vtedy, keď chodí lietadlo, haha. Počasie v Litve je podobné tomu na Slovensku, no návštevu Kaunasu odporúčam naplánovať od jari do skorej jesene. Bohvie ako dlho vydrží táto nová priama linka.

Čo vidieť v Kaunase a tipy na pamiatky a výlety

Na Kaunas si naplánujte jeden celý deň, resp. jedno prespanie. Stihnete všetko, čo spomeniem v tomto článku. Presne tak som to urobil aj ja. Poobede som priletel do Kaunasu, pozrel si mesto, ráno vybehol na ďalšie pamiatky a pred obedom sadol na vlak do Vilniusu. Tu je môj zoznam vecí čo vidieť v Kaunase podľa Milana Bez Mapy a tipy na výlety.

  • Hlavné námestie a radnica
  • Kaunas castle
  • Múzeum Diabla
  • Galéria Mikalojus Konstantinas Čiurlionis
  • Lanovka Žaliakalanis Funicular
  • Kostol St.Michael Archangel a hlavný bulvár
  • The Ninth Fort pamätník a múzeum

Hlavné námestie a randica sú, pochopiteľne, úplným centrom Kaunasu. Cez Vianoce tu nájdete pekný vianočný stromček a trhy. Čo sa mi páči je, že ozdoby na stromčeku boli minulý rok z plne ekologických a recyklovateľných materiálov. Keď sa tu budete ponevierať, všimnite si aj tie nízke domy v historickom centre. Kedysi tu mali pravidlo, že žiadna budova nemohla mať viac ako dve poschodia. Toto pravidlo som videl už vo viacerých mestách Európy, obvykle je zriadené kvôli kostolu, aby bol ten najvyššou budovou v meste.

Neďaleko námestia stojí Kaunas castle, na ktorý vám odporúčam vybehnúť a pozrieť si výhľad na mesto. Hneď oproti stojí ten klasický gýčový nápis KAUNAS, ktorý má snáď už každé mesto. Tento hrad je tu postavený už dlhšie, od nejakého 14.storočia a vybudovali ho z tehál, preto je taký pekným oranžový. Slúžil, samozrejme, na obranu mesta v stredoveku.

Neskôr sa Kaunas castle stal väzením a vraj tu strašia duchovia väzňov, haha. Chápem, že takto malé mesto potrebuje podobné príbehy pre turistov. Čo stojí za návštevu je galéria a múzeum v jeho vnútri.

Historické centrum Kaunasu a jeho návšteva

Historické centrum Kaunasu a jeho návšteva

Nápis Kaunas a jeho hrad v pozadí

Nápis Kaunas a jeho hrad v pozadí

Hlavné námesie Kaunasu

Hlavné námesie Kaunasu
Centrum Kaunasu a pamiatky

Centrum Kaunasu a pamiatky

Mne sa síce múzeum Diabla a galériu nepodarilo navštíviť, lebo boli zatvorené, no veľa sprievodcov odporúča aj tieto zastávky počas návštevy Kaunasu. Popravde, vraj je to jediné múzeum o Luciferovi na svete a obsahuje zbierku vyše 3 000 artefaktov s tematikou Satana. Len neďaleko od múzea je už takmer sto rokov postavená najstaršia lanovka v Litve, konkrétne od roku 1931. Bola vybudovaná pre tých, čo nemohli prejsť peši do kostola na kopci, hoci je to len prevýšenie 140 metrov.

Cesta lanovkou na kopec vám zaberie len pár minút, no oplatí sa kvôli výhľadu. Čo je smutné je, že veľkú časť roka je lanovka zatvorená a nie je v prevádzke. Poďme preto ďalej. Hlavný bulvár a kostol na jeho konci je jedna, podľa mňa, z najkrajších častí Kaunasu. Prejdite si celým bulvárom, je tu mnoho reštaurácií každého druhu. Môžete si tu dať večeru.

Ninth Fort of Kaunas Fortress a obsadenie Rusmi a Nacistami

Keď nasadnete na taxi, za zhruba 20 minút sa dostanete k pevnosti Ninth Fort of Kaunas Fortress. Je to trochu od ruky, no za mňa sa určite oplatí pridať na zoznam toho čo vidieť v Kaunase. Pevnosť pripomína temnú históriu Litvy, kedy bola pod okupáciou raz Nacistov a potom Ruska. Tiež je pamätníkom vyše 50 000 židov, ktorí boli zmasakrovaní počas 2. Svetovej vojny.

Lanovka v Kaunase

Lanovka v Kaunase

Prechádzka hlavným bulvárom až ku kostolu

Prechádzka hlavným bulvárom až ku kostolu
The Ninth Fort pamätník a múzeum

The Ninth Fort pamätník a múzeum
The Ninth Fort pamätník a múzeum

The Ninth Fort pamätník a múzeum

Ako cestovať z Kaunasu do Vilniusu

Vlakom. Chodia aj autobusy, ale prečo by niekto išiel busom, keď môže ísť vlakom, že? Cena za lístok v prvej triede je jedenásť eur, dá sa kúpiť online a web je po anglicky. Cesta vlakom z Kaunasu do Vilniusu trvá hodinku a pol a jediná nevýhoda, ktorú na tejto forme dopravy vidím je, že vlak je trochu ďalej od centra.

Tu je odkaz na železničnú spoločnosť. Ja som si, opäť, zobral Bolt. Návštevu Kaunasu nevynechajte, no ako som spomenul vyššie, aby ste mali o Litve ucelenejší obraz, spojte ju s niečim ďalším. Ja som si vybral hlavné mesto.

Cestujte, Milan Bez Mapy.

Vlak z Kaunasu do Vilniusu

Vlak z Kaunasu do Vilniusu
Čo vidieť v Kaunase: 7 tipov podľa Milana Bez Mapy

Čo vidieť v Kaunase: 7 tipov podľa Milana Bez Mapy

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.