Čo vidieť v Kuchyni a tip na túru na Vysokú do Malých Karpárt

107,392FansLike
189,956FollowersFollow
108,606FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Čo vidieť v Kuchyni? V rámci koronavírusu kolujú na internete rôzne vtipy, ktoré ma zatiaľ stále veľmi bavia. Aspoň niečo, čo ma tieto dni rozveselí. Jedným zo série koronavtipov sú aj príspevky na Facebooku o tom, kde budú ľudia tráviť voľný víkend. V obývačke, alebo Los Obyvačkos, v kúpeľni na Playa de Kupelňos alebo v Kuchyňa city.

Čo vidieť v Kuchyni tip na túru na Vysokú v Malých Karpatoch
Čo vidieť v Kuchyni tip na túru na Vysokú v Malých Karpatoch.

Čo vidieť v Kuchyni a pamiatky, ktoré treba navštíviť počas výletu

Tieto vtipy mi ale do hlavy vnukli nápad – na strednej škole som mal spolužiačku z Kuchyne. Malej obce v okrese Malacky, medzi Pernekom a Rohožníkom. Takže, čo vidieť v Kuchyni? Ak hľadáte viac tipov, prečítajte si celý blog o Slovensku.


Čo vidieť v Kuchyni a tip na výlet na Vysokú v Malých Karpatoch

Popravde, v Kuchyni som bol iba raz, počas túry na Vysokú z Malých Karpát, no názov tejto dediny ma tak fascinoval, že jej veľmi stručný popis na Wikipedii som sa rozhodol rozšíriť v tomto článku o tom, čo vidieť v Kuchyni a dať dokopy všetko, čo internet o tejto dedinke hovorí. Odkaz na zdroje nájdete pod článkom.

Kuchyňa si zaslúži viac turistov, hlavne po skončení koronavírusu, kedy budeme musieť všetci spolu pomôcť domácemu cestovnému ruchu na Slovensku, aby sa zotavil. Kuchyňa je naša malá slovenská obec pri Malackách, ktorá leží rovno pod Pezinskými Karpatami.

Návšteva Kuchyne a Bobrej hrádze a tipy čo vidieť

Čo vidieť v Kuchyni tip na túru na Vysokú v Malých Karpatoch
Čo vidieť v Kuchyni tip na túru na Vysokú v Malých Karpatoch.

Čo vidieť v Kuchyni

Wikipédia tvrdí, že v Kuchyni je iba kostol z roku 1701 a kaplnka. Takú ešte ale nehrali, aby Milan Bez Mapy len na kostoly pozeral počas výletu. Poďme ďalej! Prvá písomná zmienka o Kuchyni je z roku 1206 v rámci prvej zmienky o Malackách. Pôvod názvu je vraj odvodený od miesta, kde si kedysi vojaci zriadili kuchyňu a varili tu. Či to je pravda, neviem.

A hoci má obec Kuchyňa počet obyvateľov nižší než 2000 ľudí, konkrétne 1692 v roku 2016, stále stojí za návštevu aj vďaka neďalekej prírodnej rezervácii Vysoká, či faktu, že je jednou z najstarších obcí na Záhorí. V Kuchyni nájdeme okrem kostolov aj tie klasické dedinské vychytávky a hajlajty, ako je miestny hasičský zbor, skupina Červeného kríža, a pozor, Slovenský zväz zdravotne postihnutých a každoročné Vianočné trhy. Tie by som si pozrel.


Čo navštíviť v Kuchyni a kam ísť na turistiku

 • Centrum obce s historickým kostolom a kaplnkou,
 • vodnú nádrž Kuchyňa,
 • náučný chodník Bobria hrádza,
 • lávku na jazere, ktorá je súčasťou náučného chodníka,
 • spravte si piknik v neďalekom kempe,
 • vydajte sa na turistiku na jednu z dvoch turistických trás z mesta,
 • navštívte prírodnú rezerváciu Vysoká.

Bobria hrádza v Kuchyni a vodná nádrž

Jednoznačne najväčším lákadlom Kuchyne je jej rovnomenná hrádza, Kuchyňa. Na nej stojí drevená lávka, ktorej sa hovorí Bobria hrádza a práve toto miesto je ideálnym východiskovým bodom na rôzne druhy turistiky v okolí, keďže tu začínajú dva turistické chodníky a rôzne trasy, náročné aj ľahké. Hneď vedľa jazera stojí aj maličký kemping.

Podľa aktuálnych informácií by mala byť lávka neprístupná pre svoj dezolátny stav. Dajte mi, prosím, vedieť do komentárov a zbehnite sa pozrieť aj vedľa do Lozorna na peknú vodnú nádrž. Na Instagrame som z Bobrej hrádze videl veľa perfektných fotografií, mohli by ju teda opraviť.

Kostol v Kuchyni
Kostol v Kuchyni.

Turistické trasy z Bobrej hrádze v Kuchyni

 • Túra na Vývrat prírodou Malých Karpát s mnohými peknými vyhliadkami, trvá 1 hodinu.
 • Túra na horu Vysoká do nadmorskej výšky 754m na jeden z najvyšších vrchov Malých Karpát, trvá takmer 3 hodiny a môžete pekne prejsť až do Modry k Harmónii.
 • Túra na Piesok na Zochovu chatu je náročnejšia túra až k Modre, ktorá trvá takmer 5 hodín.
 • Výlet na Dreváreň zvrtnete za hodinu a pol.
 • Výlet na lúku Čermák so studňou zvládnete do dvoch hodín.
 • Túra do stredovekej baníckej osady Zumberg vám z Kuchyne zaberie niečo málo cez 5 hodín.

Náučný chodník Bobria hrádza

Kto povedal, že v Kuchyni nič nie je? Jedným z bodov, ktoré ma milo prekvapili, je náučný chodník Bobria hrádza. Na dĺžku meria 1 800 metrov a keď si ho celý prejdete, dozviete sa najmä o miestnych rastlinách a živočíchoch, ktoré sa v Kuchyni a v okolí nádrže Kuchyňa prirodzene vyskytujú.


Túra na Vysokú v Malých Karpatoch, nadmorská výška, náročnosť terénu a prevýšenie

Kuchyňa, žiaľ, nepatrí medzi turistické destinácie, do ktorých by ste sa vybrali len tak kvôli tomu, že to je Kuchyňa. Turistov tu ale nájdete veľa, hlavne cez víkendy. Sú to ale turisti, ktorí idú na túru na Vysokú v Malých Karpatoch, alebo z nej práve prišli. Ja som túto túru absolvoval z Modry Harmónie aj z dôvodu, že ide o ľahšiu trasu s menším stúpaním.

Opačným smerom, z Kuchyne na Vysokú, to je síce na vrchol rýchlejšie, no stúpanie tam je naozaj brutálne a dalo mi zabrať aj opačným smerom, dole. Určite si spravte fotografiu úplne hore pri tom veľkom kríži. Ten do článku nedám, nech máte dáke prekvapenie.

Vyhlad z Vysokej Male Karpaty
Výhľad z Vysokej.
Vyhlad z Vysokej Male Karpaty
Prírodná rezervácia Malé Karpaty.

Celú trasu z Modry Harmónie cez Vysokú do Kuchyne som dal za tri a pol hodiny. Síce je to vzdialenosť iba takmer šestnásť kilometrov, tesne pred vrcholom je poriadny zaberák. Inak je to taká mierne náročnejšia prechádzka. Možno aj nenáročná, ak by som deň predtým necvičil nohy. Stačí sa odviezť Slovak Lines abtobusom na konečnú, Modra Harmónia a odtiaľ ísť po modrej na Vysokú.

Určite si spravte výlet, no ak pôjdete opačne a skončíte v Modre na Harmónii, určite si nedajte obed v tej malej kolibe oproti hotelu. Jedol som tam viackrát a vždy som bol v šoku, ako zle tam varia aj tak základné veci, ako sú bryndzové halušky. Na pivo ale okej. 

Túra na Vysokú z Modry do Kuchyne

Túra na Vysokú v Malých Karpatoch, nadmorská výška, náročnosť terénu a prevýšenie
Celková trasa na Vysokú z Modra Harmónia do Kuchyne.

Jednoducho stačí sledovať modrú turistickú značku, celá trasa je veľmi dobre označená a všetky úseky považujem za bezpečné. Na takéto turistiky používam tieto vodotesné hodinky s GPS, ktoré merajú tep, pomocou GPS aj vzdialenosť, prevýšenie či nadmorskú výšku. Na podobné turistiky, či šport odporúčam. Všetky aktivity následne synchronizujem do aplikácie Strava.

Informácie do tohto blogu o Kuchyni zo získal hlavne z tohto blogu a z oficiálnej stránky obce Kuchyňa.

2 COMMENTS

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.