Cestovanie počas Ramadánu a tipy, ktoré ti pomôžu pripraviť sa


TIP: Po 9 rokoch blogovania vydávam debutovú knihu INFLUENCER, ktorá však nie je návodom ako cestovať lacno, no osobným pohľadom na zákulisie "dokonalého" života jedného influencera, Milana Bez Mapy.Kniha Influencer, Milan Bez MapyJe to otvorená spoveď bez filtra o tom, kto stojí za značkou Milan Bez Mapy, jedného z najčítanejších cestovateľských blogov na Slovensku. Prečítajte si ju a sledujte ma na Instagrame @milan_bezmapy.


Cestovanie počas Ramadánu má svoje výhody aj nevýhody. Spomeniem ich nižšie, no veľa z nás má z cestovania počas Ramadánu zbytočný strach. Ja som bol v mnohých moslimských krajinách počas Ramadánu a keďže som o tom dopredu vedel, nemal som problém pripraviť sa. Až na jeden deň na Maldivách.

Cestovanie počas Ramadánu

Študentky na Maledivách
Študentky na Maledivách musia ísť do školy aj keď je Ramadán

Čo je Ramadán a ako ho moslimovia dodržiavajú? Ramadán je moslimský sviatok, ktorý oslavujú moslimovia v arabských krajinách po celom svete. Ramadán sa opakuje každý rok, no vždy v inom období. Spočíva v tom, že moslimovia preukazujú takto oddanosť Alláhovi tým, že celý deň od východu slnka až do jeho západu vôbec nejedia, nemajú sex, nefajčia a nepijú. Tí najortodoxnejší dokonca neprehĺtajú svoje sliny, čiže ak uvidíte po prechádzkach moslimskou krajinou mužov, ktorí pľujú na zem, neberte si to osobne. Ak je Ramadán, tak ho len dodržiavajú veľmi striktne. Akonáhle slnko zapadne, otvoria sa obchody, reštaurácie a všetci môžu jesť, piť a fajčiť až do východu slnka.

Tehotné ženy a chorí ľudia Ramadán dodržiavať nemusia, nakoľko ich Alláh miluje a nechce, aby sa mali zle. To mi povedal malý chalan, keď som sa zatúlal v Marrákeši v Maroku v odľahlých uličkách. Povedal „Naše náboženstvo je slobodné a nikomu neubližuje“. Ramadán obvykle trvá jeden mesiac a po jeho skončení sú veľké oslavy pripomínajúce naše Vianoce. Rodiny sa navštevujú niekoľko dní po sebe, jedia, zabávajú sa a užívajú si. Alkohol však nikdy nepijú.


ZAUJÍMAVOSŤ O RAMADÁNE: Niektorí moslimovia, ktorí Ramadán dodržiavať nechcú (je ich málo) počas tohto mesiaca cestujú. V Koráne sa píše o tom, že moslim na cestu potrebuje dostatok sily a preto Ramadán na cestách dodržiavať nemusí. Cestovanie počas Ramadánu ich teda vlastne od povinností voči Alláhovi odbremeňuje.


VÝHODY CESTOVANIA POČAS RAMADÁNU:

  • ceny za ubytovanie a letenky sú tretinové
  • nebudeš sa tlačiť medzi turistami, v tomto období je ich málo

NEVÝHODY CESTOVANIA POČAS RAMADÁNU:

  • cez deň sú mestá mŕtve, všetci odpočívajú
  • všetky obchody sú zatvorené
  • moslimovia môžu byť viac podráždení tým, že sú hladní a smädní
  • nemôžeš jesť a piť na verejnosti pred ostatnými
Cestovanie počas Ramadánu
Pre turistov je zakázané na verejnosti piť a jesť. Ja som už nevydržal, tak som si vodu aspoň zakryl

Môj zážitok z cestovania počas Ramadánu 1: Sedel som vo vlaku z Casablancy do Marrákeša. Bol Ramadán a všetci boli hladní. Ja tiež, nakoľko som pred ostatnými nemohol jesť a piť. Je to zakázané. Akonáhle zapadlo slnko (všetci to pozerali aj na hodinkách na sekundu presne) celý vagón ožil, všetci ožili a začali komunikovať, jesť a zdieľať jedlo. Jeden chalan zjedol polovičku kroasantu a zvyšok dal spolusediacej, ktorá sa mu páčila. Nám ponúkol mandle, ktoré chutili famózne.

Môj zážitok z cestovania počas Ramadánu 2: Bol som na Maldivách, kde aj keď som vedel, že je Ramadán, netušil som, do akej miery to ovplyvní moju cestu. Maldivy sú 100% moslimská krajina a keď sa povie, že zatvoria všetko, tak zatvoria. Kebyže si večer pred nakúpim jedlo, nemusel som počas dňa hladovať s nimi. Takto som viac menej nechcete dodržal Ramadán počas cestovania aj ja. Dovolenka na Maldivách mimo rezortu je pre to o to viac originálna, keďže musíš dodržiavať miestne zvyky.

Avšak, netreba sa ničoho báť. Ak dopredu vieš, že budú potraviny zatvorené, kúpiš si jedlo skôr. Cestovanie počas Ramadánu stojí oveľa menej, len vyžduje trochu viac plánovania. Hlavne nezabudni na to, že nesmieš na ulici pred ostatnými jesť, fajčiť a mať sex. Haha.

Milan Bardún, svet k tebe domov už od roku 2013


TIP: Po 9 rokoch blogovania vydávam debutovú knihu INFLUENCER, ktorá však nie je návodom ako cestovať lacno, no osobným pohľadom na zákulisie "dokonalého" života jedného influencera, Milana Bez Mapy.Kniha Influencer, Milan Bez MapyJe to otvorená spoveď bez filtra o tom, kto stojí za značkou Milan Bez Mapy, jedného z najčítanejších cestovateľských blogov na Slovensku. Prečítajte si ju a sledujte ma na Instagrame @milan_bezmapy.


Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.