3 dobré rady ako na poistenie proti úrazu na dovolenke 

110,945FansLike
193,649FollowersFollow
109,424FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Poistenie proti úrazu na dovolenke? Úrazové poistenie v čas dovolenky nepodceňujte. Prečo? Každá dovolenka so sebou prináša riziko úrazu. Či plávate vo vodách Jadranského mora, alebo šnorchlujete v Červenom mori. A dokonca aj obyčajná hra bedmintonu so súrodencom vie narobiť šarapatu, moje sesternice by vám o tom vedeli rozprávať.

Takisto aj mňa na mojej druhej návšteve Grónska mohlo postihnúť vykĺbené rameno, roztrhnuté väzy v kolene či zlomenina členka, najmä pri tých túrach, kde viac pozeráte na okolité ľadovce, než pod nohy. A nielen túry, dvakrát som si bol zabehať a na ceste bola námraza.

Poistenie proti úrazu na dovolenke

3 dobré rady ako na poistenie proti úrazu na dovolenke 
3 dobré rady ako na poistenie proti úrazu na dovolenke

Čo je poistenie proti úrazu a prečo je dobré ho mať pri cestovaní

Úrazové pripoistenie je jednou z poistných ochrán, ktoré môžu mať vplyv na naše životy v prípade nečakaných udalostí. Či už ide o vážny úraz, ktorý nás pripraví o schopnosť pracovať a cestovať, alebo o úraz s trvalými následkami alebo smrť v dôsledku úrazu, úrazové poistenie poskytuje finančnú ochranu v čase, keď ju najviac potrebujeme.

Úrazové pripoistenie je typ poistenia, ktorý ma chráni v prípade úrazu spôsobeného náhodne a môže byť súčasťou viacerých variantov cestovného poistenia. Tento typ pripoistenia sa líši od bežného poistenia liečebných nákladov tým, že sa zameriava výlučne na úraz spojený s trvalými následkami alebo so smrťou, a nie na úhradu liečenia choroby alebo iné zdravotné komplikácie.

Predmetom úrazového pripoistenia sú teda trvalé následky úrazu vo výške aspoň 10 %, smrť následkom úrazu resp. ich finančné odškodnenie. A ten úraz sa môže stať kedykoľvek, komukoľvek a kdekoľvek. Veď asi vieme, ako to chodí. Ako naschvál a vždy keď to najmenej čakáme. Ale ruku na srdce, kedy čakáme na úraz? 😀

Liečebné náklady a úrazové pripoistenie – aký je medzi nimi rozdiel?

Nezáleží na tom, či budete na dovolenke v cudzine týždeň alebo idete do zahraničia brigádovať na 2 mesiace. Ak sa vám v zahraničí stane zranenie, ktoré si bude vyžadovať lekárske vyšetrenie alebo zákrok, bez cestovného poistenia preplatíte celú dovolenku niekoľkonásobne. Z cestovného poistenia sa vám náklady preplatia za predpokladu, že budete pri poistnej udalosti postupovať správne, zodpovedne a podľa pokynov asistenčnej služby.

Aby som bol konkrétnejší, moja ČSOB Poisťovňa poskytuje krátkodobé a dlhodobé cestovné poistenie, súčasťou ktorého je poistenie liečebných nákladov až do 300 000 €. Poistenie kryje nevyhnutné liečebné náklady v zahraničí v súvislosti s akútnym ochorením, úrazom alebo smrťou. Nevyhnutné ošetrenie či hospitalizáciu uhradí poisťovňa.

Úrazové pripoistenie, ktoré si k cestovnému poisteniu môžete dojednať, slúži ako jednorazové odškodnenie smrti v dôsledku úrazu resp. trvalých následkov po úraze s aspoň 10 % poškodením zdravia. Či už pôjdete na ľahkú turistiku, zabehať si alebo zahrať futbal s chalanmi z hotela, je to považované za rekreačný šport, ktorý  môžete vrámci úrazového pripoistenia vykonávať.

Ani zdanlivo malé úrazy však netreba brať na ľahkú váhu. Človek nikdy nevie ako sa to môže skomplikovať. Kamarát si bol na dovolenke zahrať futbal, zle padol a operovali mu koleno, mesiac bude na lôžku. A pritom taká blbosť, ale ťažšie trvalé následky ho už neminú.

Aj pri krátkodobom cestovnom poistení v akejkoľvek poisťovni odporúčam odsledovať si, či obsahuje úrazové pripoistenie, ak oň máte záujem.

Tri tipy na čo si dať pozor pri uzatváraní cestovného poistenia

 1. Skontrolujte si, či vaše cestovné poistenie zahŕňa aj úrazové pripoistenie. Nie je to automatika, v niektorých prípadoch si ho viete zvoliť dobrovoľne ako pripoistenie.
 2. Ak cestujete pravidelne, viac sa vám zrejme oplatí dlhodobé cestovné poistenie, než poistenie na jednu cestu.
 3. V prípade, že už máte produkty ČSOB Poisťovne, ako napríklad kartu k účtu, na cestovné poistenie môžete získať zľavu a obsahuje aj krytie rekreačných športov. Odkaz tu.

Tieto športy patria medzi rekreačné športy a platí na ne úrazové poistenie

Športov, ktoré sa radia medzi rekreačné, je naozaj veľa. Vyberiem vám ako príklady tieto:

 • aerobik
 • atletika
 • balet (som prekvapený, že balet je šport)
 • basketbal a bedminton
 • beh, beh na lyžiach
 • biliard a bowling
 • cyklistika
 • florbal
 • jazda na koni, slonovi alebo ťave
 • (rekreačne) futbal, golf, joga, ľadový hokej, hádzaná
 • plávanie, paddleboarding
 • rekreačné lyžovanie a snowboarding
 • vodné lyžovanie
 • šnorchlovanie, surfing
 • stolný tenis, šach, šípky,
 • turistika alebo horská turistika,
 • vodné pólo, volejbal a zumba…
Aj jazda na bicykli je pokladaná za rekreačný šport a preto na ňu potrebujete úrazové poistenie.
Aj jazda na bicykli je pokladaná za rekreačný šport a preto na ňu potrebujete úrazové poistenie.

Každá poisťovňa má zoznam rekreačných a rizikových športov iný, preto vám radím dopredu si prečítať ich podmienky a výluky z poistenia, na základe športov, ktoré plánujete na dovolenke vykonávať. Rizikové športy sú napríklad box, bungee jumping, horolezectvo, let padákom či balónom, paintball alebo triatlon.

Na čo sa nevzťahuje poistenie proti úrazu v zahraničí

Pozor na to, že úrazové poistenie sa nevzťahuje na prípady, ak úraz nastal v dôsledku vykonávania činnosti patriacej k rizikovým športom a ani v tom prípade, ak sa zhoršili následky úrazu z dôvodu nevyhľadania zdravotnej starostlivosti alebo nerešpektovania odporúčaní lekára či asistenčnej služby.

Úrazové poistenie si môžete dojednať aj bez spojenia s cestovným poistením

Úrazové poistenie slúži k zmierneniu vašich finančných následkov po úraze, aby sa prechodne nezhoršila finančná situácia vo vašej rodine. V prípade  práceneschopnosti a trvalých následkov úrazu, tak neprídete o všetok svoj príjem. S úrazovým poistením a poistením života Spirit od ČSOB a ich Prémiovým balíkom získavate aj denné odškodnenie v rámci EU vyplatené už počas liečby. Ani dochádzania do práce bicyklom sa tak už nemusíte obávať. Poistenie kryje i zásah Horskej záchrannej služby v slovenských horách.

Ako si zjednať cestovko s úrazovým pripoistením?

Dôležité je vybrať si. V ČSOB Poisťovni máte na výber krátkodobé a dlhodobé cestovné poistenie alebo cestovné poistenie k platobným  kartám. Stačí si zvoliť variant s úrazovým pripoistením, ak oň máte záujem. Aj mladí od 15 do 25 rokov si môžu dojednať svoj variant dlhodobého cestovka vrátane úrazového pripoistenia. Následne stačí vyplniť krátky formulár na webe ČSOB a v priebehu troch minút máte hotovo.

Článok vznikol v spolupráci s ČSOB Poisťovňou. Milan

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.