Čo vidieť v Štokholme a 8 pamiatok, ktoré odporúčam navštíviť

Kam idú výkaly z toalety v lietadle, keď spláchnem? Milan búra mýty

Toalety v lietadle sú jedna veľká záhada. Viete, kam ide obsah toalety v lietadle, keď spláchnem? Nie, nepadajú ľuďom na hlavy a do bazénov,...

Sú piloti v Ryanair neskúsení a nevedia lietať? Milan búra mýty

Sú piloti v Ryanair neskúsení? Ľudia tvrdia, že nebudú lietať s Ryanairom, že to je najhoršia letecká spoločnosť v Európe. Toto je nový diel...

Ako na cestovanie počas Ramadánu a rady ktoré sa zídu

Cestovanie počas Ramadánu má svoje výhody aj nevýhody. Spomeniem ich nižšie, no veľa z nás má z cestovania počas Ramadánu zbytočný strach. Ja som...

Zlé meno na letenke (obvykle) nebýva problém, ako ho opraviť?

Zlé meno na letenke nebýva až taký problém. Ja už som prestal počítať, koľkokrát som si kúpil letenku so zlým menom alebo preklepom. Keď...

Oplatí sa nakupovanie v Duty Free a ako vzniklo? Milan búra mýty

Oplatí sa nakupovanie v Duty Free? Úspory, ktoré získate z bezcolných nákupov, závisia vo veľkej miere od toho, čo kupujete a kde to kupujete....

Biele pruhy za lietadlom, Chemtrails, (ne)slúžia na otrávenie ľudí

Biele pruhy za lietadlom. Večná téma konšpirátorov, ktorí veria, že slúžia na vraždenie ľudí, roznášanie chorôb či škodcov alebo vírusov, ktoré zmenia ľudí na...
66,358FansLike
130,087FollowersFollow
79,244FollowersFollow

Čo vidieť v Štokholme? Toto mesto som navštívil viackrát a po mojej druhej návšteve som bol Švédskom tak ohúrený, že som sa začal učiť po švédsky. Síce mi to vydržalo presne dva týždne, moja láska k Štokholmu a ku Švédsku trvá dodnes.


Vypočujte si článok ako podcast:


Pripravil som článok na tému čo vidieť v Štokholme, kam ísť a ktoré pamiatky treba počas návštevy Štokholmu navštíviť.

Čo vidieť v Štokholme, kam ísť a ktoré pamiatky treba navštíviť

návšteva stokholmu
Návšteva Štokholmu, autor: Milan Bez Mapy

Kedy je najlepšie ísť do Štokholmu a aké je tu počasie?

 • Počasie v Štokholme je celkom ľahko predvídateľné, keďže ide o typickú severskú krajinu. Letá tu môžu byť miestami prekvapivo horúce a zimy prekvapivo studené. Ja som si Štokholm vyskúšal začiatkom leta, no aj uprostred zimy. Ak by som sa mal rozhodnúť, kedy sa mi v Štokholme páčilo viac, v zime by som sa sem už nevrátil z jedného dôvodu – je tu zima a fúka, haha.

Štokholm je počas leta nádherne zelené mesto, ktoré si jednoducho musíte prejsť peši alebo na bicykli, čo v zime nie je tak úplne možné.

Čo vidieť v Štokholme a pamiatky, ktoré odporúčam navštíviť
Letná pohoda na terase v starom meste Gamla Stan, autor: Milan Bardún.
Čo vidieť v Štokholme a pamiatky, ktoré odporúčam navštíviť
Zimná pohoda pod vodou, autor: Milan Bardún

Ako na ubytovanie v Štokholme a letenky do Štokholmu

Ako na prepravovať po Štokholme – na bicykli alebo loďou

 • Odporúčam vám kúpiť si neobmedzenú metro kartičku v prípade, že ste sa pre návštevu Štokholmu rozhodli v zime. V lete by som to zrejme riešil jednorazovými lístkami na cestu, keďže Štokholm je mesto, ktoré sa dá ľahko prejsť pešo, teda centrum.
  Alebo lepšia alternatíva, prejdite si Štokholm na bicykli. Mesto sa rozprestiera na 14 ostrovoch a preto sa mu hovorí aj Benátky severu. Inak, prečítajte si čo vidieť v Benátkach keď už je reč.

Čo vidieť v Štokholme počas návštevy

 1. Staré mesto Gamla Stan
 2. Múzeum Vasa
 3. Djurgarden ostrovný park
 4. Skansen
 5. Kráľovský palác v Štokholme
 6. Fotografiska
 7. Mestská radnica
 8. Moderna museet

Úplné historické centrum Štokholmu, Gamla Stan, patrí medzi moje najviac obľúbené časti mesta. Jeho vznik sa vraj datuje už od roku 1 200 a ide o také typické historické severské mini mestečko, miestami podobné úzkym uliciam Bratislavy. Je tu množstvo obchodíkov, kaviarní, reštaurácii a hoci sú tu ceny celkom severské, určite vám odporúčam sadnúť si na terasku a pozerať, ako sa tu melú turisti. Na Štokholme sa mi páči, že je to veľmi zelené mesto a hoci Gamla Stan v Štokholme nemá toľko zelene, ako zvyšok mesta, stále sa je na čo pozerať.

Návšteva Štokholmu a starého mesta Gamla Stan a Vianočné trhy

V prípade, že ste v Štokholme vo Vianočnom období, určite vám odporúčam Vianočné trhy, ktoré sú na námestí v Gamla Stan. Za zmienku stojí aj múzeum Vasa, ktoré je najnavštevovanejším múzeom vo Švédsku a dostanete sa sem zadarmo, ak máte menej ako 18 rokov. Absolútnym lákadlom múzea je obrovská drevená loď. Ako som spomenul vyššie, celé mesto Štokholm sa rozprestiera na viacerých ostrovoch, medzi ktorými sa môžete prepravovať buď pešo, metrom, loďou alebo na bicykli.

Djurgarden je jedným z ostrovov, kam sa môžete priplaviť z časti Gamla Stan a ide o akúsi oázu v už aj tak veľmi zelenom meste. Miestni Štokholmčania sem chodia na piknik, festivaly či len tak sa poprechádzať po lese. Nájdete tu spomínané Vasa múzeum, no tiež Abba múzeum či skanzen zvaný Skansen.

Najstarší skanzen na svete je v Štokholme

Skansen je najstarší skanzen na svete a k zhliadnutiu sú tu typické drevené domy. Poriadne sa zadívajte na ich tatranský profil, ktorý sa používal aj v minulosti. Funguje na princípe perodrážky bez použitia klincov. Prejdite sa Skansenom a budete sa cítiť, akoby ste kráčali po Švédsku v 16.storočí.

Čo vidieť v Štokholme a pamiatky, ktoré odporúčam navštíviť
Typické Švédske domy z minulosti, autor: Milan Bez Mapy
Čo vidieť v Štokholme a pamiatky, ktoré odporúčam navštíviť
Kráľovský palác, autor: Milan Bez Mapy
Čo vidieť v Štokholme a pamiatky, ktoré odporúčam navštíviť
Pohľady medzi ostrovmi, autor: Milan Bez Mapy
Čo vidieť v Štokholme a pamiatky, ktoré odporúčam navštíviť
Štokholm, autor: Milan Bez Mapy
Čo vidieť v Štokholme a pamiatky, ktoré odporúčam navštíviť
Legendárna loďka, autor: Milan Bez Mapy

Múzeum fotografie Fotografiska v Štokholme

Fotografiska je múzeum súčasnej fotografie v Štokholme a počas celého roka sa tu koná eklektická výstava. Komplex zahŕňa kaviareň, reštauráciu, obchod a galériu. Z najvyššieho poschodia si môžete vychutnať jeden z najviac závideniahodných výhľadov na mesto. V posledných rokoch múzeum zaznamenalo obrovský nárast počtu návštevníkov a dnes je považované za jedno z popredných svetových fotografických miest.

Reštaurácia na najvyššom poschodí, ktorá ponúka organické a trvalo udržateľné potraviny, je vyhlásená za jednu z najlepších reštaurácií v meste (víkendový brunch je obľúbený najmä u miestnych obyvateľov). V galérii sa počas celého roka tiež nachádza špičková živá a klubová hudba.


ANKETA: Máte radšej severské alebo južanské krajiny?

Ukázať výsledky

Loading ... Loading ...

Čo vidieť v Štokholme počas návštevy a kam ísť na výlet

švédske mäsové guličky
Švédske mäsové guličky, autor: Milan Bez Mapy

Mestská radnica v Štokholme

Radnica je na okraji vody a je zakončená tromi zlatými korunami. Je to jedna z najznámejších budov Štokholmu z pohľadníc. Vo vnútri sa nachádzajú montážne miestnosti, kancelárie, umelecké diela a mašinéria občianskej demokracie. Netradičným zážitkom je možnosť prezrieť si mesto priamo z veže.

Najnovšie blogy

dnes najčítanejšie

DISKUSIA

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.