Čo vidieť v Tbilisi? Týchto 5 miest ma dostalo!

Trápi vás stratený kufor na letisku? Tipy ako predísť strate batožiny

Stratený kufor na letisku dokáže pokaziť celú dovolenku, hoci letecká spoločnosť za to nemôže. Neveríte? Čítajte ďalej. V dnešnom článku mám pre vás tipy...

Kam idú výkaly z toalety v lietadle, keď spláchnem? Milan búra mýty

Toalety v lietadle sú jedna veľká záhada. Viete, kam ide obsah toalety v lietadle, keď spláchnem? Nie, nepadajú ľuďom na hlavy a do bazénov,...

Sú piloti v Ryanair neskúsení a nevedia lietať? Milan búra mýty

Sú piloti v Ryanair neskúsení? Ľudia tvrdia, že nebudú lietať s Ryanairom, že to je najhoršia letecká spoločnosť v Európe. Toto je nový diel...

Ako na cestovanie počas Ramadánu a rady ktoré sa zídu

Cestovanie počas Ramadánu má svoje výhody aj nevýhody. Spomeniem ich nižšie, no veľa z nás má z cestovania počas Ramadánu zbytočný strach. Ja som...

Zlé meno na letenke (obvykle) nebýva problém, ako ho opraviť?

Zlé meno na letenke nebýva až taký problém. Ja už som prestal počítať, koľkokrát som si kúpil letenku so zlým menom alebo preklepom. Keď...

Oplatí sa nakupovanie v Duty Free a ako vzniklo? Milan búra mýty

Oplatí sa nakupovanie v Duty Free? Úspory, ktoré získate z bezcolných nákupov, závisia vo veľkej miere od toho, čo kupujete a kde to kupujete....

Obsah článku:

66,358FansLike
134,387FollowersFollow
81,644FollowersFollow

Čo vidieť v Tbilisi? Gruzínsko a hlavné mesto Tbilisi (čítaj Tiflis) zažívaja v poslednej dobe veľký turistický rozmach. Je to spôsobené najmä vďaka lacným letenkám maďarskej leteckej spoločnosti Wizz Air, ktorá sem začala lietať z Budapešti a taktiež z iných európskych miest (do Kutaisi). Sám som sa sem dostal na ich krídlach, no nič nezmení môj názor a to, že to je to podľa mňa najhoršia letecká spoločnosť v Európe. Tbilisi sa mi však páčilo a tu je zoznam miest, ktoré som navštívil. Pohyboval som sa viac menej v centre, no podarilo sa mi zablúdiť aj mimo, nakoľko som bol zvedavý na to, ako Tbilisi vyzerá v skutočnosti.

Čo vidieť v Tbilisi?

  • Historické centrum

Historické centrum v Tbilisi má niečo do seba, no nie je pravé Gruzínsko. Toto historické centrum sa mi nenormálne páčilo a musím povedať, že na rozdiel od zvyšku mesta si naozaj dali záležať, aby sa ukázali pred turistami v dobrom svetle. Toto historické centrum patrí od roku 2007 do svetového dedičstva UNESCO, čo som sa dozvedel až neskôr z internetu. Z architektúry vieme podľa „vrstiev“ čítať, kde presne sa začalo staviať, kedy začal veľký boom rozrastania sa či dokonca „Stalinovu éru“. Historické centrum sa rozkladá čiastočne aj na úpätí kopca, ktorý sa týči vysoko nad mestom. Môžete sa teda poprechádzať po rovine no taktiež sa zapotíte na kopci. Čo vidieť v Tbilisi? Historické centrum jednoznačne patrí medzi tie TOP zastávky.


PS: Ak budete mat viac času, skúste ísť na lyže. Gruzínsko má preslávené lyžiarske strediská, kde dostanú vaše lyžiarky Lange zabrať.


V historickom centre Tbilisi môžete vyskúšať aj veľmi dobrú a tradičnú gruzínsku kuchyňu. Množstvo reštaurácii s prijateľnými cenami ma veľmi potešilo.

lanovka-tbilisi-mesto
Výhľad na Tbilisi z kopca
  • Lanovka v Tbilisi a most Mieru

Lanovka otvorená v roku 2012 je naozajstnou turistickou atrakciou Tbilisi. Spája Rike park s pevnosťou Narikala na vrchu kopca, ktorý je nad mestom. Ak sa rozhodnete využiť lanovku, naskytne sa vám neuveriteľný, 360 stupňový výhľad na celé Tbilisi a okolitú prírodu. Aj keď cesta hore trvá len pár minút a zaplatíte iba jedno Lari (0,40 EUR) rozhodne to stojí za to. Ja mám mierny strach z výšok, no tu mi to vôbec nevadilo.

Cestovateľský tip: Počkajte si na lanovku, na ktorej je napísané „len pre 5 ľudí“. Má sklenené dno :P

Most Mieru v Tbilisi je ďalším príkladom toho, že Tbilisi chce vyzerať pekne a moderne. Tento most vám vyrazí dych rovnako cez deň ako aj v noci. Kto by už niečo takéto čakal v Gruzínsku? Ponad rieku Kura sa most tiahne v dĺžke 150 metrov a spája historické centrum s novou, modernou štvrťou v meste. Nachádza sa na ňom vyše 1200 LED svetielok, čiže v noci svieti ako Vianočný stromček :D Čo vidieť v Tbilisi? Tým, ktorým nie je zle sa môžu takto pekne povoziť.

lanovka-tbilisi
Moderná lanovka s mostom Mieru v pozadí
most-gruzinsko
Most Mieru

Socha v Kartvlis Deda

Inak nazývaná „matka Gruzínska“ je monument, ktorý sa stal symbolom mesta. Tak, ako sa nad Bratislavou týči Televízna veža, nad Tbilisi vidíme Kartvlis Deda. Nad mestom stojí od roku 1958 a dostanete sa k nej najrýchlejšie lanovkou. Aj keď socha sama o sebe nie je veľmi zaujímavá, mne sa výlet sem hore páčil. Pekné, panoramatické výhľady na celú historické centrum si priam pýtajú fotku. Dole môžete ísť tak ako ja peši a po ceste objavíte viacero autentických a pekných Gruzínskych kostolov.

socha-tbilisi-monument
Strážkyňa Gruzínska
  • Mimo centra…

Ako to tak býva všade, turisti sa najradšej pohybujú v centrách miest, kde je dostatok reštaurácií, kaviarní či obchodov so suvenírmi. Rovnako to platí aj v Tbilisi a centrum je tu veľmi nádherné. Romantické uličky, príjemné reštaurácie s chutným jedlom či pouliční hudobníci. Ja som sa však chcel pozrieť aj na to, čo je za touto oponou, ktorá je tu pre turistov. Je všeobecne známe  že Gruzínci sú chudobní a je to patrične poznať. Tu je pár fotiek, ktoré som vyfotil pri potulkách mimo hlavných uličiek centra. Toto je práve  Tbilisi.

tbilisi-centrum
Menej navštevované ulice Tbilisi

Milan Bardún, svet k vám domov už od roku 2013

Najnovšie blogy

dnes najčítanejšie

DISKUSIA

2 comments

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.