Čo vidieť v Terchovej a v okolí mesta: Tipy na turistiku a ubytovanie

110,945FansLike
193,649FollowersFollow
109,424FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Cestovanie po Slovensku milujem a už viem, čo vidieť v Terchovej. Strávil som tu víkend s mamou a kamarátmi a Terchovú sme si užili naplno. Ako tak rozmýšľam, pred tým som asi v Terchovej nikdy nebol a aj pre to som rád, že som si povedal, že budem cestovať po Slovensku oveľa viac. V tomto článku nájdeš tipy na to, čo vidieť v Terchovej a to, čo som tam videl a robil ja. Dám ti taktiež tip na ubytovanie, ktoré som otestoval. Rodisko Juraja Jánošíka sa mi páčilo a viem si predstaviť sa sem na víkend vrátiť.

Čo vidieť v Terchovej?


V tomto článku sa dočítaš:

  • Čo vidieť v Terchovej,
  • tip na ubytovanie v Terchovej,
  • kde si spraviť výlet do okolia.

Čo vidieť v Terchovej
Čo vidieť v Terchovej?

Centrum mesta, typická architektúra Terchovej a drevený betlehem

Proste tie drevené, typické domy s farebnými okenicami ma úplne zabili. Prejdi sa okolo kostola, ktorý je v centre mesta smerom na rozhľadňu a pôjdeš okolo nádherných, typicky Slovensky vyzerajúcich domov ako z kalendára od babky na záchode. Na centre Terchovej sa mi páčilo aj to, že ním preteká studený potok, ktorý tak dodáva mestu horskú atmosféru. Zastav sa aj v kostole a čekni drevený betlehem, ktorý bol z dreva vyrezaný v roku 1976.

Stavím sa, že tu v zime poriadne sneží. Ak sa pôjdeš lyžovať do okolia, nezabudni na poriadne rukavice, lyžiarske topánky a super foťák. Príroda je tu mega!

Čo ma úplne dostalo je to, že v týchto domoch stále bývajú ľudia. Chcel by som v jednom z nich stráviť noc. Na dákej peci alebo tak. Ja som bol však ubytovaný v apartmánoch Skalka. Prečítaj si moju recenziu na toto ubytko.


PS: K čítaniu tohoto článku si pre atmošku pusti tradičnú terchovskú hudbu:


Čo vidieť v Terchovej
Jeden z domov v centre Terchovej.
Čo vidieť v Terchovej
Typická ulica.
Čo vidieť v Terchovej
Drevený betlehem v kostole.

Rozhľadňa Terchovské srdce nad mestom s výhľadom na Terchovú

Určite odporúčam výšľap na rozhľadňu v Terchovej. Ono to až tak vysoko nie je, aj keď to môže ma prvý pohľad odradiť. Rozhľadňa Terchovské srdce je v skutku pekný príklad toho, že architektúra vie s prírodou kráčať ruka v ruke. Osobne nemám rád v krajine žiadne vysoké stavby a podobne, no táto je z dreva a vôbec mi na obzore nevadila.


TIP: Určite si vezmi bicykel a s rodinou si prejdite aj okolie. Rôzne horské bicykle pre deti tento hornatý terén zvládnu. 


Rozhľadňa Terchovské srdce bola otvorená v októbri 2015 a siaha do výšky 30 metrov. Čo sa mi páčilo ešte viac je, že k nej vedie náučný chodník – čiže ten, kto sa chce počas výšľapu na rozhľadňu aj niečo dozvedieť, môže si prečítať o miestnej faune a flóre. Výhľad z rozhľadne je neuveriteľný.

Čo vidieť v Terchovej
Drevená rozhľadňa nad mestom.
Čo vidieť v Terchovej
Terchová ako na dlani.
Čo vidieť v Terchovej
Cesta k rozhľadni.

PS: Na rozhľadni sa v čase mojej návštevy nachádzal aj skrytý poklad, ktorý som našiel. Ide o hru Geocaching. Ak nevieš, čo to je, prečítaj si čo je Geocaching a začni potajme hľadať poklady aj ty. 

Socha Juraja Jánošíka v Terchovej

Túto sochu sem postavili Terchovčania na počesť Jurajovi Jánošíkovy, ktorý je Slovenský hrdina, rodák z Terchovej. Socha od sochára Jána Kullicha je v nadživotnej veľkosti a meria 7 a pol metra. Ako materiál bola zvolená ušľachtilá oceľ a stojí tu od roku 1988.

Socha stojí hneď za mestom a peši z centra to k nej trvá tak 15 minút. Úplná pohodička a výstup trvá ešte menej. Jánošík sa pozerá na svoje rodné mesto a výhľad má teda parádny! Ja som si to sem v jednom dni vyšliapal dva krát aj s mamou. Úplná pohoda jahoda.

Čo vidieť v Terchovej
Takto Jánošík pozerá na svoje rodné mesto.
Čo vidieť v Terchovej
Pohľad na Terchovú očami Jánošika.
Krížová cesta v Terchovej

Oficiálna stránka Terchovej tvrdí, že krížová cesta je postavená zo skla a kameňa, ktorý tu vyťažili pred vyše 100 rokmi. Išlo o kameň, ktorý pôvodne slúžil ako piliér pod mostom medzi Budatínom a Žilinou. V Terchovej sa nachádza katolícky kostol, ktorý je najväčším chrámom solúnskych bratov na Slovensku. Zámer postaviť v Terchovej ktížovú cestu bol teda dlhodobý.

Aj keď počas ciest takéto veci vôbec nevyhľadávam, krížovú cestu som si vyšiel a pozrel sa na mesto aj z tejto strany. Tento výšľap bol už trochu náročnejší, ale zvládol som ho.

čo vidieť v terchovej
Cesta hore.
čo vidieť v terchovej
Na vrchole.

Jánošíkove diery

Jánošíkove diery som bohužiaľ nestihol, nakoľko deň pred tým ako som prišiel pršalo. Nechcel som teda riskovať pád zo skaly či zlomenú nohu. Dierovský potok, ktorý preteká cez Jánošíkove diery tu vyformoval Horné diery, Dolné diery a Nové diery. Nachádza sa tu viac ako dvadsať vodopádov.

Mám nový čelendž do budúcna. Sem sa ešte vrátim a doplním článok aj o fotky a moju skúsenosť s Jánošikovými dierami.


Milan „Bez Mapy“ Bardún, cestovateľský blog, ktorý trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek od roku 2013

Uložiť Uložiť Uložiť


ZDROJE:

http://www.terchova.sk/navstevnik/zaujimavosti-obce/dreveny-betlehem/29-historia/betlehem/36
http://www.terchova.sk/navstevnik/zaujimavosti-obce/krizova-cesta
http://www.terchova.sk/navstevnik/zaujimavosti-obce/naucny-chodnik
https://sk.wikipedia.org/wiki/J%C3%A1no%C5%A1%C3%ADkove_diery

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.