Išiel som do Maďarska na 48 hodín. Takto ide prekročenie hranice v praxi

Potrebujem cestovné poistenie či stačí Európsky zdravotný preukaz?

Európsky zdravotný preukaz alebo cestovné poistenie? “Ja mám preukaz poistenca, ja nepotrebujem cestovné poistenie”. Toto je najčastejší argument, ktorý čítam od čitateľov v komentároch k...

Pedikúra rybičkami je nebezpečná a môže viesť k amputácii prstov

Pedikúra rybičkami je jedna z tých najhorších vecí, ktoré si môžete dopriať na dovolenke. Sám som ju kedysi skúsil, kým som ešte nevedel, aké...

Kde hľadať študentské zľavy na letenky & zľavový kód od Emirates

Študentské zľavy na letenky existujú, no veľmi sa o nich nehovorí. Prečo? Podľa mňa sa neoplatia. Respektíve, majú naozaj veľa rôznych podmienok, ktoré nespĺňa...

Mount Everest nie je najvyššia hora sveta. Milan búra mýty.

Mount Everest nie je najvyššia hora sveta. Je to Mauna Kea na Havaji, pokiaľ sa počíta výška od základne k vrcholu. Jej základňa sa...

Ako zarába Ryanair ak má letenky za 9 Eur? Milan búra mýty

Letenky za 9 Eur sa stali legendárnymi a predáva ich najmä Ryanair a iné nízkonákladové letecké spoločnosti. Ryanair je nízkonákladová letecká spoločnosť, ktorá zarába...

Prečo potrebujem kreditnú kartu pri prenájme auta na dovolenke?!

Prečo potrebujem kreditnú kartu pri prenájme auta na dovolenke?! Má to niekoľko dôvodov, ktorými sa chráni spoločnosť, ktorá vám auto prenajíma. A hoci sa...
101,217FansLike
175,421FollowersFollow
105,320FollowersFollow

Do Maďarska na 48 hodín? Už sa to môže. Keď som sa dopočul, že opatrenia s cestovaním do zahraničia sa začínajú pomaly uvoľňovať, rozhodol som sa vyskúšať cestovanie do Maďarska na 48 hodín. Pozrieť sa na to, ako vyzerá postupné otvorenie hraníc na 48 hodín po koronakríze v praxi a či je to tak jednoduché, ako prezentujú médiá.


UPDATE 4.6.2020: Od 4.6. platí štandardný režim na hraniciach ČR pre občanov SR žijúcich v ČR a občanov ČR žijúcich v SR ako pred vypuknutím pandémie, od 4.6. Rakúsko postupne ruší kontroly na hraniciach, nie ste povinný pri vstupe do ich krajiny preukázať sa negatívnym testom, ani absolvovať domácu karanténu.


Do Maďarska na 48 hodín, podmienky, formulár a ako sa vyhnúť karanténe

Cestovanie do Maďarska a Česka na 48 hodín? Ide to. Keď si už nás a v okolitých štátoch vymysleli toto nezmyselné opatrenie (lebo Koronu človek chytí až po 48 hodinách, že?), povedal som si, že idem za hranice. Na jahody do Rajky, veď už môžem. Na druhej strane, lepšie ako nič. Po mojich stories na Instagrame ste ma zahltili množstvom správ s otázkami na to, čo potrebujem k prekročeniu hranice a kde stiahnuť tlačivo. Rozhodol som sa odpísať všetkým, hromadne formou tohto blogu.

Milan Bez Mapy s rúškom počas koronavírusu
Ide sa na jahody do Maďarska. Bez karantény.

Cestovanie do zahraničia na 48 hodín bez karantény

Na to, aby ste mohli vycestovať do Maďarska a Českej republiky bez toho, aby ste skončili na dva týždne v domácej karanténe s mobilnou aplikáciou, budete potrebovať veci, ktoré vymenujem nižšie v článku. Avšak, pamätajte že Rakúsko má svoje vlastné podmienky a okrem nižšie vyplnených dokumentov budete potrebovať aj negatívny test na koronavírus.

Na Alze predávajú takéto domáce korona testy, no či to bude stačiť na hranici, neviem. A navyše, tuším na to dostali zákaz. Do Maďarska a Česka negatívny test na koronavírus netreba, čím sa cestovanie do týchto krajín veľmi uľahčilo. Na prechod hranice na 48 hodín si pripravte nasledovné veci:

 • občiansky preukaz,
 • rúško,
 • vytlačený a vyplnený formulár od Polície Slovenskej Republiky, ktorému rád hovorím výjazdná doložka. Ako za socializmu. Oficiálne sa volá tlačivo o prekročení štátnej hranice. Tlačivo je na stiahnutie tu.  Ja som v sobotu 30.5 cestoval ešte so starou verziou formuláru, ktorý bol len v slovenčine a prešiel som bez problémov. Odporúčam vám ale vytlačiť si ten najnovší, ktorý je v angličtine, maďarčine a slovenčine.
Tlačivo o prekročení štátnej hranice
Tlačivo o prekročení štátnej hranice.

Ako vyplniť tlačivo o prekročení štátnej hranice? Tu je na stiahnutie

Na tento formulár je potrebné napísať meno, dátum narodenia a číslo občianskeho preukazu alebo pasu. Následne treba vypísať dátum a názov hraničného priechodu, kedy idete cestovať do zahraničia. Ak idete tak ako ja, cez Rajku do Maďarska, jednoducho tam napíšte Rajka.

Ostáva ešte položka s časom, no tú nevypĺňajte vy. Čas vám tam napíše policajt na hranici a dá pečiatku a podpis. Nerobia okolo toho žiadne obštrukcie, čo ma celkom potešilo. Pri policajtke som stál v sobotu o 12:55 a do tlačiva o prekročení štátnej hranice mi napísala 13:00. Stihol by som sa otočiť aj do hlavného mesta Maďarska a mal päť minút navyše. Prečítajte si čo vidieť v Budapešti.

Cestovanie do zahraničia na 48 hodín s tlačivom o prekročení štátnej hranice a karanténa

Ako to vyzerá na hraničnom priechode do Maďarska? Síce som navštívil iba ten v Rajke na diaľnici (klasický v Čunove je uzavretý a stojí tam vojak), stalo sa presne to, čo som čakal.  Žiadna organizácia, tak sa zbytočne tvoria kolóny. K autám, ktoré stoja v rade chodí príslušník polície a kontroluje, či sú dokumenty vyplnené správne. Je potrebné si kúpiť aj diaľničnú známku.

Avšak to, že treba z auta vystúpiť a ísť si po pečiatku pešo, vám už nepovie. Prečo? Nikto to samozrejme nevie. Autá sa tu predbiehajú krížom krážom a potom postávajú popri diaľnici. Keď sa rozhodnete prejsť hranicu do Maďarska alebo Česka na 48 hodín bez karantény, spravte to v nasledujúcich bodoch, ktoré nájdete pod fotografiami z hranice.

Prekročenie hranice na 48 hodín
V kolóne. To som ešte nevedel, že treba vystúpiť z auta a po pečiatku ísť osobne.
Hraničný priechod Rajka
Hraničný priechod Rajka a kúpa diaľničnej známky.
do Maďarska na 48 hodín
Kontrola na Maďarskej strane je rýchla. Chcú vidieť iba tlačivo.

Do Maďarska na 48 hodín, podmienky, tlačivo a ako sa vyhnúť karanténe

 1. Stiahnite a vytlačte si formulár s názvom tlačivo o prekročení štátnej hranice zo stránky polície alebo z odkazu vyššie.
 2. Vyplňte meno, dátum narodenia, číslo občianskeho preukazu, dátum prechodu hranice a názov hraničného prechodu. Ja som bol v Rajke, napísal som teda Rajka.
 3. Keď prídete na hranicu, zistite, či to funguje rovnako ako v Rajke. Ak áno, auto odparkujte a pešo prejdite policajtom, ktorí obvykle stoja pri svojej dodávke. Nezabudnite si kúpiť diaľničnú známku do Maďarska, predávajú ju na hranici.
 4. Na tlačivo vám dajú pečiatku, do tlačiva napíšu aj čas a ste voľní. Tento formulár kontrolujú aj na druhej strane hranice spolu s vašim občianskym preukazom. Užite si cestu do zahraničia na 48 hodín.
 5. Pri návrate treba formulár odovzdať na hranici a hlavne, stihnúť sa vrátiť do 48 hodín. Inak pôjdete do domácej karantény s mobilnou aplikáciou.

Šťastnú cestu, s láskou, Milan Bez Mapy.

Travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Dvojnásobný víťaz Social Awards 2022 & 2023 v kategórii Cestovanie, autor knihy Influencer a 2. najvplyvnejší influencer Slovenska podľa rebríčka Forbes 2023.

Milan Bez Mapy

Bloger, spisovateľ, influencer

Najnovšie blogy

dnes najčítanejšie

DISKUSIA

3 comments

 1. No ja som mala vybornu skusenost,ziadne rady ani cakanie,a na oboch stranach boli velmi mily prislusnici.a netreba vyplnat nic ine iba meno a priezvisko na tlacive,nikde sa nepise ani o rodnom cisle ani o cisle OP alebo pasu,iba meno prizvisko,cas,miesto a datum napisali na tlacivo na hran.prechode prislusnici.OP si sfotilido mobilu.to bolo vsetko,popriali mam stastnu cestu.

 2. Ja som cestoval do ČR cez Drietomu, tam pečiatkovali traja vojaci, išlo im to veľmi svižne a nebolo treba vystupovať z auta. Na tlačivo som vyplnil len meno, kolónka pre dátum narodenia a číslo OP tam predsa nie je. Na českej strane nás len odmávli, nekontrolovali.

  • Ahoj, Miro. No vidím teda, že každý prechod má vlastné pravidlá a nemajú to zjednotené. Klasika. Nechápem, čo je na tom také ťažké. Každopádne, hlavneže sa už dá ísť do zahraničia na 48 hodín, no vidím, že do Česka je to ľahšie ako do Maďarska =D

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.