Čo vidieť v Budapešti, praktické informácie a niečo navyše

107,392FansLike
189,956FollowersFollow
108,606FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Čo vidieť v Budapešti? Keď som ti uvedomil, koľko krát som tam bol a nenapísal ani jeden článok o tom, čo tu vidieť, až ma zamrazilo. Rozhodol som sa teda napísať zoznam toho, čo vidieť v Budapešti, pridať praktické informácie k doprave a ubytovaniu. Úprimne, Budapešť nepatrí medzi moje obľúbené Európske mestá, no Slováci ju milujú. Aj nočný život v Budapešti je preslávený po celej Európe. Poďme teda spolu do Maďarska.

Čo vidieť v Budapešti: Návšteva Budapešti a praktické informácie

Milan radí: V Budapešti som natočil tento vloG o tom, čo vidieť a vyskúšal si maďarský prízvuk (po maďarsky neviem). Kukni ti: 


V článku sa dočítaš:

 • ako sa dostať do Budapešti najlacnejšie
 • ako na letisko do Budapešti
 • čo vidieť v Budapešti a ako sa pohybovať po Budapešti
 • ak niekam letíš, prečítaj si, ako na letisko do Budapešti.

 • Ako sa dostať do Budapešti zo Slovenska?

Nuž, máš viacero možností. Ja najčastejšie chodím z Bratislavy autobusom spoločnosti Student Agency. Lístky sa pohybujú od 7 € za jeden smer. O niečo drahší je vlak, kde si určite kúp spiatočný lístok, ktorý stojí okolo 17 €. Dva jednosmerné vychádzajú oveľa drahšie. Doprava do Budapešti autom je úplne jednoduchá, po diaľnici. Z Koších sa sem dostaneš vlakom alebo mikrobusmi.

TIP: Vezmi si 25 € poukaz na ubytovanie v Budapešti od AirBnb

čo vidieť v budapešti
Na Rybárskej bašte.
 • Doprava v Budapešti

Najčastejšie využívam metro, nakoľko sa mi v ňom veľmi ľahko naviguje. Lístok na jednu cestu (je jedno koľko prestupov a zastávok, pokiaľ neopustíš systém metra) si kupujem v automatoch na lístky v metro staniciach. V niektorých sa dá platiť kartou.


Cena lístka na jednu cestu – 350 HUF (1,10 €)
Cena lístka na jednu cestu, kúpeného u vodiča – 450 HUF (1,40 €)
Blok desiatich lístkov – 3000 HUF (9,50 €)
Lístok na krátku cestu do 3 zastávok metra – 300 HUF (0,95 €)
Týždňový lístok – 4950 HUF (16 €)
24 hodinový lístok – 1650 HUF (5,25 €)


 • Ubytovanie v Budapešti

Nájsť ubytovanie v Budapešti nie je problém. Ak ste viacerí, určite sa môžete poskladať aj na lepší hotel. Ubytovanie v Budapešti je v skutku lacné.


Čo vidieť v Budapešti a určite neminúť?

Vyšľap si to na Castle Hill, čo je jednoznačne najpopulárnejšia atrakcia v Budapešti. Ak sa ťa niekto opýta, čo robiť v Budapešti a čo vidieť v Budapešti, toto bude číslo jeden, čo by si mu mal povedať. Od roku 1987 patrí do svetového dedičstva a veľmi pekne je vidieť aj v klipe Katy Perry – Firework. Autá sem prístup nemajú, čiže si to budeš musieť odšľapať, no stojí to za ten výhľad. Prečítaj si tiež dôvody, prečo navštíviť Budapešť.

Taktiež sa sem môžeš vyviezť lanovkou, ktorá ide hore zhruba každých desať minút. Cena za lanovku je približne okolo 3,50 € za jednu cestu na osobu. Pokiaľ nepôjdeš dnu, vstupné tu neplatíš. Výhľad je zadarmo. Lanovka štartuje neďaleko Clark Adam tér.

čo vidieť v budapešti
Castle Hill v Budapešti.

Rybárska bašta je ľudovým symbolom mesta. Táto ikonická stavba sa nachádza hneď pri Castle Hill, čiže môžeš zabiť dve muchy jednou ranou. Ide o ideálne mesto na pekné panorámy mesta a výhľad na Dunaj. Ak sa budeš chcieť pozrieť aj do vnútra bašty, zaplatíš okolo troch eur. Vyhliadka je otvorená 24 hodín denne, bez obmedzení.

čo vidieť v budapešti
Rybárska bašta je charakteristická svojou bielou farbou.
Prečo navštíviť Budapešť
Jeseň v Budapešti.

Plavba po Dunaji sú v Budapešti veľmi populárne spolu s audio sprievodcami. Dozvieš sa veľa faktov z histórie. Ja osobne som však túto plavbu nikdy nevyskúšal. Ak máš info, hoď mi do komentára.

Maďarská Národná Galéria sa nachádza hneď v centre. Budapešť má jednu veľkú výhodu – všetko tu máš pokope. Galéria je otvorená od utorka do nedele a posledný vstup je o 17:00. Vstupné stojí okolo piatich eur. Galéria okrem obrazov drží vo svojej zbierke aj rôzne drevené sochy a taktiež má oddelenie moderného umenia.

Budova parlamentu v Budapešti je asi naj ikonickejšou budovou v meste. Dokončená v roku 1904 prevažne v Gotickom štýle (ten milujem). Ide o miesto, ktoré proste nemôžeš v Budapešti vynechať, no vstupné stojí okolo 15 €.

Môj tip: Ak nechceš platiť vstupné, prejdi na druhú stranu Dunaja a sprav si takúto krásnu foto. Vráť sa cez deň aj večer, za tmy.

Prečo navštíviť Budapešť
Budova Parlamentu.
Prečo navštíviť Budapešť
V uliciach mesta.

Termálne kúpele patria jednoducho k Maďarsku a k Budapešti. Jedným z najpopulárnejších termálnych kúpeľov v Budapešti je jednoznačne Széchenyi Baths, neďaleko od centra. Naskoč na metro, linku M1 a vystúp na Széchenyi fürdő. Dostaneš sa priamo ku kúpeľom. Tieto kúpele boli otvorené v roku 1913 a pýšia sa viacerými termálnymi prameňmi.

Prečo navštíviť Budapešť
Krásna architektúra.

Uložiť

Uložiť

Uložiť

7 COMMENTS

 1. Ahoj Milan, veľká škoda že nemáš rád Budapešť, pretože to z článku tak trošku cítiť. My v rodine Budapešť milujeme a akurát lámem muža aby si tam našiel prácu 😀 a presťahovali by sme sa… Určite tam ale časom kúpime investičný byt, aby sme mali kde prespávať 😀
  K plavbe loďou – v Budapešti je normálne linka, ako naša MHD, ktorá sa plaví po celom úseku Dunaja, má zastávky raz na tom, raz na hentom brehu a hlavne večer keď zapadá slnko tak je to šialená romantika. Platia tam normálne lístky na Mhdčku (my vždy cestujeme na 24 alebo 72h lístok) okrem víkendov, vtedy si treba kúpiť u plavčíka, ale stojí cca euro.
  Okrem toho sa môžeš v Budapešti povoziť na zubačkovej dráhe, ktorá končí v našom obľúbenom Köbüfé (Kamenný bufet) kde majú tie najlepšie krídelká a rebierka na svete. Neďaleko premáva detský vlak (vláčik obsluhovaný deťmi, cca 9-15r) a ten končí pri parádnej lanovke, ako máme v Bratislave na Kamzíku, ale dlhšej. Vidíš odtiaľ Budapešť ako na dlani.
  Takisto netreba zabudnúť na zastávku metra Gellért tér, kde hore nájdeš verejný minerálny prameň a hneď vedľa Gellért fürdó. V kopci Gellért Hegy je vytesaný do skaly môj obľúbený kostol Sziklatemplom. Ak sa tam nekoná práve omša, tak ti dajú sluchátka do ruky a môžeš počúvať o komunistoch, Rusoch a odbojných Maďaroch. Je to veľmi silné miesto aj pre ateistov.
  Hneď oproti, na druhom brehu Dunaja, cez most Slobody je tržnica. Ja milujem maďarské potraviny (klobásy, údeniny, kápiu, syry, čo ťa napadne) takže tam vždy nakúpim ako keby mala byť tretia svetová. Sú tam na turistov zvyknutí, takže angličtina a ruky, nohy fungujú… Pri tržnici je Univerzita a za ňou je Bálna Központ s Bálna terasou. Tam si dáš drinčík, cheesecake, tupo hľadíš na Dunaj, vyhrievaš sa na slniečku a miluješ všetkých ľudí na svete.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.