Dobrovoľnícka práca v Afrike: Toto je môj motivačný list do Kibeho

110,945FansLike
193,649FollowersFollow
109,424FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Koncom minulého roka som bol premotivovaný a zaujala ma dobrovoľnícka práca v Afrike, konkrétne v Kibeho. Aj keď som nakoniec nevycestoval z jedného prostého dôvodu, rozhodol som sa zverejniť môj motivačný list. Do Kibeho som sa rozhodol neísť pre to, lebo požadovali minimálne 6-mesačný pobyt, čo by bolo hneď po tom, ako som 5 a pol mesiaca cestoval po Ázii, Austrálii a Havaji. Nechcel som sa vrátiť z cesty okolo sveta a hneď odísť do Kibeho. Do budúcna to však nevylučujem.

Dobrovoľnícka práca v Afrike: Do Kibeho som sa rozhodol nevycestovať

Dobrovoľnícka práca v Afrike
Dobrovoľnícka práca v Afrike

Môj motivačný list:

Dobrovoľníctvo ma vždy lákalo a vidím v ňom priestor pre svoj osobný rast, z ktorého môžu mať osoh aj tí, ktorí to potrebujú. Prečo som sa však rozhodol stať sa dobrovoľníkom v Afrike? Počas môjho cestovania som Afriku navštívil dva krát a to Maroko, Keňu a Juhoafrickú republiku. Tri úplne odlišné krajiny, ktoré nemajú vôbec nič spoločné. Líšia sa svojou krajinou, zvykmi a najmä mentalitou ľudí.

Práve návšteva Kene vo mne zanechala hlbokú stopu a mnoho myšlienok o tom, aký je tam skutočný život. Drahé potraviny a mimo miest nízka životná úroveň. Dodnes si pamätám deti v Malindi, ktoré ma prosili, aby som im kúpil ryžu. Keď som však odmietol, začali ma vydierať s tým, že ostatní turisti im ryžu kupujú. Prečo som im tú ryžu nekúpil? Myslím si, že to nie je cesta. Ak budú turisti kupovať jedlo hladným deťom v Afrike, tieto deti si na to zvyknú podobne ako aj ich rodičia, ktorí ich budú posielať žobrať. Niečo podobné som zažil v Gruzínsku a Arménsku, kde boli deti doslova naučené žobrať, kým ich rodičia stáli opodiaľ.

Kam to však v konečnom dôsledku povedie? K nesamostatnosti. Preto si myslím, že jediná správna cesta je cesta formou dobrovoľníctva, kedy môžeme tieto deti naučiť samostatnosti a dať im vzdelanie, aby nemuseli žobrať a neučili žobrať svoje deti v budúcnosti. Nejdem sa hrať na žiadneho super hrdinu, ktorý sa rozhodol zachrániť svet a osobne si nemyslím, že Afriku zachránim (čo to však znamená Afriku „zachrániť“?), no môžem svojou pomocou prispieť k väčšiemu dielu, ktoré tam máte vy rozrobené. Keďže mnoho ľudí vidí humanitárnu pomoc Afrike ako spôsob, ktorým sa organizácie „nabalia“ formou príspevkov, rozhodol som sa vytvoriť si vlastný obraz a napraviť ľudom mienku aj pomocou môjho blogu www.bezmapy.com, ktorý si získal za posledné roky slušnú bázu čitateľov.

Aké mám skúsenosti s dobrovoľníctvom? Skoro žiadne. Aktuálne sa nachádzam na Fidži, no o pár týždňov cestujem na Havaj, kde budem pracovať ako dobrovoľník na organickej farme 5 hodín denne výmenou za ubytovanie zadarmo. Avšak, vo svojom mladom veku som precestoval veľkú časť sveta a navštívil každý kontinent okrem Južnej Ameriky. Pracoval som 3 mesiace v USA v detskom tábore, pol roka študoval v Estónsku a túto zimu trávim cestou okolo sveta. Aktuálne som druhý mesiac na ceste a zatiaľ som navštívil Spojené Arabské Emiráty, Filipíny, Malajziu, Austráliu a Fidži. Kultúrny šok v Afrike teda problémom nebude.

Domov sa vrátim v polovici marca po pol roku na cestách a ideálne by som si vedel predstaviť odcestovať do Afriky začiatkom mája na zhruba tri až štyri mesiace.

Teším sa na vašu odpoveď, s pozdravom

Ing. Milan Bardún, Nadi, Fiji, 16.11.2016

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.