Čierna Hora má veľký potenciál. Prečo tam ešte nie som?

110,945FansLike
193,649FollowersFollow
109,424FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Doteraz niektorí ľudia hovoria, že idú do Juhoslávie, aj keď idú na dovolenku do Chorvátska či Srbska. Zvyk je železná košeľa, ale táto by už mohla zhrdzavieť a rozpadnúť sa, pretože Juhoslávia už od roku 1992 neexistuje. V minulosti to bola obľúbená destinácia, kde ľudia oddychovali, bojovali proti akné a astme a užívali si exotiku. Pred rokom 89 tých možností nebolo veľa. Dnes sú z Juhoslávie už samostatné štáty, ktoré majú ideálne podmienky pre turistický ruch. Niektorým to ide lepšie, napríklad Chorvátom a niektorí sa iba chytajú svojej šance ako Čierna Hora. Čím je tento štát zaujímavý a prečo má obrovský potenciál? Dovolenka v Čiernej Hore môže byť v skutku prekvapivá.

Dovolenka v Čiernej Hore

cierna-hora

Neuveriteľná príroda všade, kam sa pozriem

Menej vyhľadávaná dovolenka v Čiernej Hore nie je iba o plážiach, ale aj o divokej prírode. Jedným z najkrajších miest nielen v krajine, ale aj na celom Jadranskom pobreží, je Kotorská boka. Najväčší prírodný záliv v Jadranskom mori, je dlhý necelých 30 kilometrov a jeho centrom je mesto Kotor. Mnohým pripomína tento záliv škandinávske fjordy doplnené bujnou vegetáciou, treba však povedať, že tu žiaden ľadovec nebol, takéto krásne miesto vytvorili rieky. A čo v Kotore? Kotor je zapísaný v zozname UNESCO a je to krásne stredoveké mesto, z ktorého cítite Taliansko, teda hlavne Benátky. Pretože ho v 15. storočí začali budovať práve Benátčania.

Majestátne národné parky sú presne to, čo hľadám

Pýtate sa podľa čoho dostala Čierna Hora svoje meno, keď všetky skaly sú sivé alebo biele? Počkajte, kým začne pršať a pochopíte, vtedy sa menia na čiernych obrov. Väčšinu územia Čiernej Hory zaberajú 4 národné parky – Skadarské jazero, Biogradská gora, Durmitor a Lovćen. Síce je Lovćen pomerne malé pohorie, Čiernhorci majú k nemu silný vzťah a prezývajú ho aj Čiernhorský Olymp. Jeho najvyšším vrcholom je Štirovnik so svojou výškou 1749 m n. m.. Najvyšším vrchom celej krajiny je Bioč, ktorý so svojou výškou 2397 m n. m. je len o kúsok nižší ako náš Gerlachovský štít.

dovolenka v čiernej hore

Slováci sú pohostinní? To ste ešte nestretli Černohorcov 🙂

Hoci sa o Slovákoch hovorí, že sú pohostinní, to čo zažijete v Čiernej hore, je raj pohostinnosti. V reštauráciach je zvykom, že dostanete predjedlo na účet podniku, nechýba ani živá hudba, ktorú sprevádzajú klávesy, strunové  a sláčikové nástroje. A na čom si môžete pochutiť? Ako už na Balkáne býva zvykom, pripravte sa na ľahké a chutné ryby na grile, hlavne pljeskavica je lahodná. Nechýba ani bohaté zastúpenie jahňaciny či hustých polievok z morských plodov a rýb. Určite vyskúšajte Čorbu, Popeci či Japraci. Čiernu horu by ste mali navštíviť skôr, ako vás predbehnú davy turistov.

3 COMMENTS

  1. Ahoj 🙂

    prosím, prečo je na poslednom obrázku Bosna a Hercegovina, aj keď je článok o Čiernej hore? 🙂

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.