Čo vidieť v Benátkach, tip na výlet na Burano & pravda o potápaní Benátok

113,067FansLike
200,384FollowersFollow
111,530FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Čo vidieť v Benátkach a ako na výlet do Benátok? Benátky som navštívil dvakrát. Prvýkrát keď som mal asi desať rokov a druhýkrát o 17 rokov neskôr. Jak to letí. Oplatí sa návšteva Benátok, alebo je to totálna turistická pasca? Oplatí, no stále je. Poznáte však ostrov Burano?


Čo vidieť v Benátkach počas návštevy a ako na výlet do Benátok

Čo vidieť v Benátkach a tip na výlet na ostrov Burano v Taliansku
Čo vidieť v Benátkach a tip na výlet na ostrov Burano v Taliansku.

Čo vidieť v Benátkach a ako na výlet do Benátok?

Benátky sú, samozrejme, mesto, ktoré sa so svojou slávou môže kľudne porovnávať s New Yorkom či Parížom. Navyše, vraj sa Benátky potápajú, takže sem chcú prísť všetci čo najskôr, kým Benátky (ešte) stoja nad vodou. Je to tak naozaj? Každý ich pozná a každý sem chce ísť. S popularitou to tu začalo byť až tak zlé, že tu zaviedli turistické poplatky za vstup. Aká je cena? Výlet do Benátok vám to veľmi nepredraží.

V toto článku sa dočítate:

 • Či sa platí za vstup do Benátok poplatok a koľko,
 • či sa Benátky naozaj potápajú a ako rýchlo,
 • či Benátky smrdia po kanáloch,
 • ako sa dostať do Benátok,
 • čo vidieť v Benátkach a ako na výlet do Benátok,
 • a tip na extra výlet na ostrov Burano.

Poplatok za vstup do Benátok pre turistov

Nedávno po internete kolovali správy o tom, že do Benátok sa čoskoro zavedie poplatok za vstup, okolo 3 až piatich eur na osobu. V hlavnej sezóne sa môže poplatok vyšplhať až na 10 €. Je to pravda? Áno. Obrovské množstvo turistov, ktoré ročne príde do Benátok, často dorazí iba na jeden deň. To znamená, že neprespia v hoteloch, donesú si v ruksaku vlastné jedlo a maximálne si dajú kávu. Benátky sú veľmi preplnené, no turisti sem neprinesú takmer žiadne peniaze.

Z toho dôvodu bola zavedená turistická daň a poplatok za vstup do Benátok, z ktorého výťažky pôjdu na údržbu mesta. Ten bude zahrnutý v cene lístku autobusu či lode do Benátok, takže ho zvlášť platiť nikde nebudete, no „skryje“ sa do iných cien.


ANKETA: Pokladáte turistický poplatok za vstup do Benátok fér?

Ukázať výsledky

Loading ... Loading ...

Ako sa dostať do Benátok? Autom, lietadlom, vlakom či loďou?

 • Lietadlom do Benátok: Najbližšie letisko je Marco Polo či Treviso, odkiaľ chodia pravidelné autobusy do mesta. Tu si pozrite aktuálne akciové letenky, možno medzi nimi budú práve aj Benátky.
 • Vlakom a autobusom do Benátok: Úplne bez problémov, pokladám to za najlepší spôsob dopravy do Benátok.
 • Autom do Benátok: Do Benátok sa dá dostať aj autom, sú na to vyhradené tri špeciálne parkoviská (garáž Piazzale Roma, garáž Tronchetto a parkovisko S. Giuliano, kde stojí deň parkovania okolo 12 €) . Je ale dôležité povedať, že v Benátkach sú zakázané všetky motorové vozidlá v uliciach, čiže zaparkujete a zvyšok dáte peši. Parkovanie stojí na deň okolo 30 € a z parkovísk si potom do centra musíte zobrať loď – Vaporetto.
 • Loďou do Benátok: Aj to je možnosť, píšem o nej nižšie. Ja som zvolil túto. Medzi ostatnými ostrovmi (Burano, Murano, Guidecca) chodia pravidelné lode, ktoré sa volajú Vaporetto, kde jedna cesta stojí 7,50 €, no celodenný lístok okolo 20 €.

TIP: Benátky som navštívil tentokrát spolu s ostrovom Burano, piknikom a talianskym Proseccom na lodi. Viac o tom, ako si môžete tento výlet do Benátok na lodi zorganizovať aj vy, píšem v spodnej časti tohto blogu o Benátkach.

výlet do benátok
Náš súkromný šofér po Benátkach.

Naozaj sa Benátky potápajú a aká je pod Benátkami hlboká voda?

Áno, Benátky sa potápajú. Môžu za to hlavne klimatické zmeny a dvíhanie hladiny mora. Ide to však pomaly. Za posledné storočie sa Benátky potopili iba o 12,7 centimetra. Benátky sa potápajú aj prirodzenou cestou, keďže sú postavené na vode a stoja na drevených pilieroch. Tie sa svojou váhou postupne zasúvajú do morského dna stále hlbšie a hlbšie. Najhlbší nameraný pod pod mestom je 5 metrov. Takto hlboká voda je pod Benátkami.

Benátky sa potápajú, pomaly, takže ak tam nepôjdete toto leto, ale v lete roku 2045, budú vyzerať stále rovnako.

Naozaj Benátky smrdia po kanalizácii?

Strašne veľa ľudí sa ma pýtalo, či Benátky smrdia po kanalizácii. Najskôr som nerozumel tej otázke, no potom som Gúglil a je okolo toho veľká vrava na internete. Ako hovorím, bol som v Benátkach dvakrát, na jar a v lete. Ani raz som necítil žiadny zápach. Absolútne žiadny. Je však pravda, že počas horúceho leta sa môže voda v kanáloch mierne zakaliť riasami a smrdieť, no nič, kvôli čomu by ste svoju návštevu Benátok mali odkladať. Popravde, tak ako mi smrdí Paríž, mi nesmrdelo žiadne iné mesto na svete.


Čo vidieť v Benátkach počas návštevy a ako na výlet do Benátok

Na to, aké sú Benátky malé, je tu toho naozaj veľa. Okrem tej klasiky, ktorú nájdete v každom cestovateľskom blogu o Benátkach, ako je plavba na gondole či karneval, sa tu radšej budem venovať konkrétnym veciam, ktoré vidieť v Benátkach kedykoľvek sem prídete. Veľké mínus, čo sa týka Benátok a okolitých ostrovov je, že toalety sú tu veľký problém. NIKDE do reštaurácie vás nenechajú sa ísť vycikať, pokiaľ nie ste zákazník. Ani keď pekne poprosíte a ponúknete im za to peniaze. No a verejné toalety v Benátkách stoja od 1,50 € za vstup a viac. Ja sa viem vycikať do kríka, no chúdence slečny.

 • Piazza San Marco – Ide zrejme o najväčšiu turistickú atrakciu Benátok – veľké námestie v Benátkach. Cez deň tu nájdete turistov, obchodníkov a obrovské množstvo holubov. Návštevu odporúčam skoro ráno, kedy všetci ešte spia, haha. Je tu množstvo super barov a kaviarní, no za kávu tu môžete nechať aj 15 €, haha. Neodporúčam, no na fotku fajn. Kúsok od námestia je štvrť Castello, kam nechodí až tak veľa turistov, no oplatí sa tam zabehnúť. Menej ľudí a atmosféra Benátok v jednom.
 • Basilica Di San Marco – velikánskou dominantou na Piazza San Marco je Basilica Di San Marco, kostol z roku 1063. Vnútri sa nemôžu robiť fotografie, no návšteva stojí za to. Bývajú tu ale dlhé rady, čiže sa obrňte trpezlivosťou.
 • Palazzo Ducale
 • Ponte Rialto je známy most, ktorý ste videli už na každej fotografii. Je postavený ponad Grand Canal a romantika je tu zaručená. Každopádne, aj tu býva neskutočne veľa ľudí.
 • výlet na ostrov Burano a Murano odporúčam každému, komu davy v Benátkach lezú na nervy. Burano a Murano sú dva ostrovy kúsok od Benátok, ktoré sú naozaj krásne a super farebné.
výlet do benátok
Typický benátsky suvenír – karnevalová maska.
Čo vidieť v Benátkach
Typické uličky v Benátkach.
návšteva benátok
Ahoj!

Výlet na ostrov Burano na lodi

Burano je jeden z ostrovov v okolí Benátok, ktorý sa určite oplatí navštíviť. Hovorí sa, že žiaden z domov tu nemá rovnakú farbu a všetky sú jedinečné. Či to je pravda, nemyslím si, no domy v Burane sú tak farebné, že čokoľvek odfotíte, vyzerá to dokonale. Burano leží od Benátok necelú hodinu jazdy na lodi (Vaporetto), no ak máte súkromnú loďku či čln, môžete sa tu premávať ako sa vám páči.

Burano je typické svojou vežou kostola San Martino, ktorá sa nakláňa. Dôvodom je, samozrejme, mäkké morské dno a močiare, ktoré na ostrove boli pred tým, než ho ľudia osídlili. Burano má len 2000 obyvateľov a zimy sú tu naozaj kruté. Ostrov je maličký a veľmi tu fúka. Návštevu odporúčam jedine v lete.

benátky
Blížime sa k Buranu.
čo vidieť v benátkach
Uličky Burana.
talianske tiramisu
Ísť do Talianska a nedať si tiramisu by bol hriech.

Výlet do Benátok loďou s piknikom na palube

Ako som spomenul vyššie, ja som návštevu Benátok a ostrova Burano dal trochu v štýle s piknikom na lodi a proseccom. Takéto výlety organizuje Slovenka Eva so svojim priateľom, keďže spolu vyrábajú v neďalekom Valdobbiadene Prosecco Tognon. Ja som sa s kamarátkou blogerkou Janatini tohto výletu zúčastnil a strávili sme jeden celý deň na lodi v Benátkach a okolí, pili Prosecco a tešili sa z pekného počasia. Tu dávam preklik na ich webstránku, kde je o pikniku vo vinici viac info. TIP: Prečítajte si aj to, ako spoznať kvalitné Prosecco.

tognon prosecco pinknik na lodi
Prosecco Tognon.

 

6 COMMENTS

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.