Navštívte Dunajský Klátov. Má vodný mlyn, chránenú oblasť aj bio farmu

Pedikúra rybičkami je nebezpečná a môže viesť k amputácii prstov

Pedikúra rybičkami je jedna z tých najhorších vecí, ktoré si môžete dopriať na dovolenke. Sám som ju kedysi skúsil, kým som ešte nevedel, aké...

Kde hľadať študentské zľavy na letenky & zľavový kód od Emirates

Študentské zľavy na letenky existujú, no veľmi sa o nich nehovorí. Prečo? Podľa mňa sa neoplatia. Respektíve, majú naozaj veľa rôznych podmienok, ktoré nespĺňa...

Mount Everest nie je najvyššia hora sveta. Milan búra mýty.

Mount Everest nie je najvyššia hora sveta. Je to Mauna Kea na Havaji, pokiaľ sa počíta výška od základne k vrcholu. Jej základňa sa...

Ako zarába Ryanair ak má letenky za 9 Eur? Milan búra mýty

Letenky za 9 Eur sa stali legendárnymi a predáva ich najmä Ryanair a iné nízkonákladové letecké spoločnosti. Ryanair je nízkonákladová letecká spoločnosť, ktorá zarába...

Prečo potrebujem kreditnú kartu pri prenájme auta na dovolenke?!

Prečo potrebujem kreditnú kartu pri prenájme auta na dovolenke?! Má to niekoľko dôvodov, ktorými sa chráni spoločnosť, ktorá vám auto prenajíma. A hoci sa...

3 rady ako dostať odškodné za meškanie lietadla + zľavový kód

Odškodné za meškanie lietadla je niečo o čom mnohí ani len netušia, že môžu dostať a majú nárok. Veľakrát mi píšete na Instagrame, že...
97,246FansLike
163,701FollowersFollow
103,101FollowersFollow

V obci Dunajský Klátov majú toho viac, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Okrem faktu, že cez samotnú obec preteká Klátovské Rameno, ktoré je pod ochranou Chránenej Krajinnej Oblasti Dunajské Luhy Natura 2000, a žijú tu desiatky chránených druhov živočíchov, nájdeme tu tiež viac ako 500 spokojných kráv. Ako je to možné?


Nemáte čas čítať? Pustite si podcast:


Dunajský Klátov má vodný mlyn, chránenú oblasť NATURA 2000 aj bio farmu „Zelený Klátov“

Vlog z mojej návštevy si pozrite tu:

V rámci seriálu Krížom Krajom s Milanom Bez Mapy sme sa spolu s potravinami Kraj v Dunajskom Klátove zastavili, aby sme vyspovedali ďalšieho slovenského výrobcu potravín, bio farmu Zelený Klátov v Dunajskom Klátove. Cieľom seriálu je v priebehu roka 2019 spoznať 12 slovenských výrobcov domácich potravín, ktorí svoju prácu robia poctivo a s láskou. Čím je obec Dunajský Klátov špeciálna? Patrí k európskym unikátom.

Navštívte Dunajský Klátov. Má vodný mlyn, chránenú oblasť aj bio farmu
Navštívte Dunajský Klátov. Má vodný mlyn, chránenú oblasť aj bio farmu.

Klátovské Rameno je súčasťou Chránenej Krajinnej Oblasti Dunajské Luhy Natura 2000

Klátovské Rameno je prírastok Malého Dunaja a prírodná rezervácia zároveň, ktoré nemá žiaden prameň. Zaujímavosťou je aj to, že rameno vyviera zo spodnej vody, vďaka čomu je voda v ramene čistejšia než býva obvykle pri podobných ramenách. V určitých úsekoch dosahuje hĺbku až päť metrov a vďaka svojej čistote a hĺbke v Klátovskom Ramene nájdeme viacero druhov živočíchov, ktoré majú európsky význam a sú chránené nie len u nás.

Čo to znamená európsky význam? Tieto živočíchy a rastliny nie sú chránené iba na Slovensku, ale v celej Európe. Patrí medzi ne napríklad šťuka severská, či už pomerne raritný ostriež riečny. Spomedzi vzácnych vtákov pri ramene hniezdi na jar až 70 druhov operencov vrátane bociana bieleho. Vďaka tomu ide o druhé najviac bohaté miesto na rozmanitosť živočíchov v celej Podunajskej Nížine. A to iba hodinu od Bratislavy. Celkom fajn tip na výlet, nie? Zastavte sa aj pri vodnom mlyne.

Vodný Mlyn v Dunajskom Klátove a splavy Dunaja

Priamo v obci Dunajský Klátov je postavený podobný vodný mlyn, aký poznáme z Jelky. Ide o kultúrnu a technickú pamiatku, keďže vodný mlyn v Dunajskom Klátove je skutočný a kedysi fungoval na mletie obilia. Konkrétne od roku 1920, no dnes je v ňom múzeum aj napriek tomu, že bol počas druhej svetovej vojny poriadne poškodený.

Pre bohatosť tejto lokality nájdete celkom krásne výhľady, a preto sú v Dunajskom Klátove populárne aj splavy Dunaja. Prečo? Lebo takto priezračnú vodu plnú živočíchov nájdete málokde. Pozor ale na to, že vstup na hladinu ramena s motorovým člnom je úplne zakázaný.

Zelený Klátov je slovenská biofarma, ktorá sa špecializuje na chov hospodárskych zvierat podľa Welfare

Slovenská bio farma s pekným názvom „Zelený Klátov“, ktorá sídli v Dunajskom Klátove, vyrába čerstvé jemne pasterizované bio mlieko, dokonca aj s variantou bez laktózy. Biele, jahodové, čučoriedkové a višňové jogurty. Na celej biofarme „Zelený Klátov“ je chovaných spolu približne 550 kráv. Iba jedna z nich denne skonzumuje v priemere 50 kíl potravy a vypije neuveriteľných 150 litrov vody každý deň.

Výrobky z tejto ekofarmy nájdete v regáloch potravín Kraj. Kravy v „Zelenom Klátove“ žijú bez stresu, keďže chov je na biofarme riadený podľa Welfare. Čo to znamená?

Čo je Welfare chov hospodárskych zvierat?

Welfar je spôsob chovu hospodárskych zvierat, ktorý jasne stanovuje a definuje pravidlá a podmienky, za ktorých musia byť zvieratá chované. Nemôžu byť vystavované fyzickej a psychickej záťaži, strachu alebo stresu. Musia mať dostatok vyváženej stravy a primerané podmienky a priestor na život. Podľa princípov Welfare musí byť zviera chované v podmienkach, ktoré sú mu prirodzené vo voľnej prírode a mať dostatok priestoru a svetla.

TIP: Dávnejšie som na HBO videl film podľa skutočnej udalosti, kde autistka Temple Grandin objavila spôsob, ako chovať dobytok oveľa ľudskejším spôsobom a bez stresu. Zariadenie, ktoré navrhla, testovala vlastným telom a na základe jej výskumu boli prestavané farmy na celom svete. Tu je trailer:

Medzi niektoré princípy Welfare chovania hospodárskych zvierat patrí aj to, že pripravovaná podstielka musí mať minimálne 10 cm hrúbku, kŕmenie a voda musí byť k dispozícii nonstop a zvieratá musia mať zabezpečený svetelný režim, to je striedanie noci a dňa. Všetky tieto pravidlá sú na ekofarme Zelený Klátov dodržiavané.

Travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Dvojnásobný víťaz Social Awards 2022 & 2023 v kategórii Cestovanie, autor knihy Influencer a 2. najvplyvnejší influencer Slovenska podľa rebríčka Forbes 2023.

Milan Bez Mapy

Bloger, spisovateľ, influencer

Najnovšie blogy

dnes najčítanejšie

DISKUSIA

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.