Minúta po minúte: Takto prebiehal môj Emirates pohovor. Prešiel som.

107,392FansLike
190,436FollowersFollow
108,606FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Emirates pohovor: Letecká spoločnosť Emirates má v Bratislave stále viac a viac pohovorov na pozíciu stewarda a letušky. Dákym nedopatrením som sa tam ocitol aj ja a úspešne prešiel celým pohovorom. O tom ako to prebiehalo sa môžete dočítať v riadkoch nižšie. Na pohovor bolo v sobotu ráno pozvaných takmer 200 ľudí, z ktorých prešlo zhruba desať. Ja som bol jedným z nich. Ako to prebiehalo a ako by ste sa mali na tento pohovor pripraviť vy? Práca letušky nie je ľahká robota, no to mnohí nevedia. 

V Emirates mám kamarátku Mariku, ktorá pracuje ako letuška už takmer sedem rokov! Momentálne lieta v prvej triede a jej život prebieha v oblakoch! Celý rozhovor s Marikou si môžete prečítať v článku: Marika, letuška 1.triedy žije v Dubaji už 7 rokov a domov sa nechystá!

Emirates pohovor a jeho priebeh minútu po minúte

Milan radí: Pozri si zoznam aktuálnych akciových leteniek do sveta. Aby si lietal, nemusíš byť letška =)

 • 9:00 Registrácia

Toto nebol open day. Open day spočíva v tom, že môže prísť každý. Toto bol pohovor na pozvánku, ktorá vám prišla do mailu. Ja som sa do Emirates registroval v marci a pozvánka na pohovor mi prišla až v auguste. Chce to trpezlivosť a preto si dajte záležať na vyplnení on-line profilu. Na základe toho vás buď pozvú alebo nepozvú na pohovor. Pozvánku, ktorá vám príde si vytlačte a zoberte so sebou. Emirates pohovor môže začať.

PS: To, že cestujem rovnako ako veľa aj bez toho, aby som pracoval ako letuška, čekni na mojom Insta, kde do story pridávam tie najlepšie akciové letenky.

 • 10:00 Vstup do miestnosti a dlhá prednáška o Emirates

Registrácia prebieha tak, že sa postavíte do rady a postupne vchádzate do miestnosti k stolu, kde sedí pracovníčka (často bývalá letuška). Pozvánku spolu s vašimi fotografiami položíte na stôl. Opýta sa vás jednu vetu, priradí vám osobné číslo (moje bolo 1, nakoľko som išiel prvý) a môžete si ísť sadnúť. Mňa sa pýtala ako sa mám. V tomto momente sa o všetkom rozhodne 🙂 usmejte sa a jednoducho odpovedzte.

Na základe vášho výzoru a angličtiny si o sebe vytvoríte obraz. Pracovníčka už v tomto momente vie, či ste postúpili alebo nie – mala dve kôpky na životopisy. Usúdil som, že postúpila iba jedna kôpka.

praca_letusky_bratislava

Nasleduje veľmi dlhá prezentácia o tom, aké je byť letuškou strašné a že to vôbec nie je o cestovaní ale umývaní záchodov 🙂 trošku preháňala. Vstávanie v nočných hodinách či doťahovanie sa s pasažiermi. Pani bývalá letuška kládla dôraz na to, že letušky Emirates nie sú platené za to, že cestujú po svete ale za to, že robia servis na palube. Mnohé slečny si to totiž neuvedomujú. Po tejto prednáške všetci opustili miestnosť.

 • 11:30 Prvé vyhodnotenie na dverách

Zhruba hodinu a pol po registrácii a prezentácii pracovníčka prišla a na dvere konferenčnej miestnosti nalepila papier s číslami. Čísla, ktoré boli na papieri postúpili. BOL SOM TAM! Po tomto momente rozhodnutia prišla obedová prestávka. Niektorí z nás išli smutne domov, no ja som ostal a čakal, čo bude ďalej. Emirates pohovor je v plnom prúde.

 • 13:00 Prvé kolo, skupinový pohovor

Pred začatím prvého kola pracovníčka zdôraznila, že všetci, ktorí majú tetovanie na nepovolených miestach (to sú miesta, ktoré sú viditeľné, keď máte sukňu či košeľu) môžu hneď opustiť miestnosť. Odišli asi tri baby. Skupinový pohovor je najväčším strašiakom pohovorov na letušku. Mne práve ten sadol naviac. Ostalo nás z pôvodných dvesto ľudí iba približne 40. Boli sme rozdelení na dve skupiny po dvadsať ľudí a dostali tému. Naša téma znela:

Odchádza výletná loď a voľné sú posledné tri miesta. Avšak, čakajú šiesti ľudia. Z nasledujúcich možností vyberte troch ľudí, ktorí sa dostanú na palubu a odídu. Svoje rozhodnutie odôvodnite.

Medzi možnosťami boli napríklad: dôchodkyňa, ctený zákazník, reportér z novín a podobne. V tejto časti pohovoru sme sa museli dvadsiati uchádzači dohodnúť na troch ľuďoch, ktorí budú uprednostnení na nástup na výletnú loď. Pri tomto kole je veľmi dôležité neprekrikovať sa, no rozprávať rázne. Počúvať čo ostatní hovoria a vedieť sa zapojiť do debaty  presadiť si svoje. V skupine sa musíte rozprávať nahlas a medzi sebou tak, aby všetko počula pracovníčka.

Robí si poznámky. Často som používal vetu typu „I like your idea, but don’t you think, this would work better besauce of…bla bla bla“ (páči sa mi tvoj nápad, no nemyslíš si, že tento bude lepší, lebo…bla bla bla). Musíte ukázať rešpekt a to, že počúvate ostatných.

V skupine boli takí, ktorí nerozprávali vôbec – iní až moc. Nepostúpili. Ja s mojou taktikou niekoho, kto si chce presadiť svoje no nebráni sa kompromisom a nikomu neskáče do reči som prešiel aj týmto kolom. Emirates pohovor začína byť únavný.

Ako sa pripraviť na pohovor letušky v Emirares, Etihad či Qatar airways?

emirates_pohovor_praca_letusky

emirates pohovor praca letusky2

 • 15:00 Reach test alebo kontrola vašej výšky

Tento test sa zdá byť banálny a zbytočný, avšak je veľmi dôležitý. Muži musia dočiahnuť do výšky 212 centimetrov bez toho, aby sa postavili na špičky. Ženy si musia vyzuť lodičky a ak nedočiahnu, môžu sa postaviť na špičky. Tento test si môžete vyskúšať aj doma – stačí si na stenu naznačiť výšku 2,12 metra a skúsiť či dočiahnete. Ak nie, na pohovor do Emirates ani nemusíte chodiť – týmto kolom by ste neprešli. Vaša výška je veľmi dôležitá nakoľko musíte dočiahnuť všade tam, kam je potrebné.

Veď si len predstavte malú letušku, ktorá nedočiahne do úložného priestoru nad vašim sedadlom. Načo by vám bola taká letuška? 🙂 Chalani väčšinou s týmto problém nemajú, no dievčatá áno.

Pohovor pre Emirates a jeho priebeh v Bratislave

 • 16:00 Druhé vyhodnotenie

Ďalší papier prišiel okolo štvrtej. Všetci sme už boli unavení – predsa len, sedieť od deviatej v obleku a sústrediť sa na to, aby ste boli dokonalí je veľmi náročné. Druhý papier bol pre mňa tiež úspešný a do nasledujúceho kola sme postúpili asi dvadsiati, čiže polovica. Ráno o deviatej nás bolo dvesto, o pár hodín neskôr už len dvadsať. Padali sme ako vojaci na fronte 😀 no ja som stál. Číslo jeden mi zrejme prinášalo šťastie. Popravde, už som chcel ísť domov, no stále nás čakal test angličtiny. Emirates pohovor je naozaj vyčerpávajúci.

„Život v Dubaji má aj svoje úskalia. Je to mesto hriechu a baby sú osamelé“. Marika

16:30 Test angličtiny

Konečne! Posledné kolo bol test angličtiny. Tohoto kola som sa nebál, angličtinu ovládam. No aj napriek tomu ma test prekvapil. Síce som ho spravil na 100%, myslel som si, že tu vyletím. Nemyslel som si, že si budú tak zakladať na gramatiku a pri teste som sa naozaj zapotil. Mali sme naň zhruba 60 minút a tí, čo skončili skôr ho mohli odovzdať. Klasika ako v škole. V teste bola spomínaná gramatika, pochopenie textu (bol tam dlhý príbeh o mužovi, ktorého okradli v Keni a skončil na polícii).

Následne boli pod príbehom otázky a mali sme zaškrtnúť to, čo bola pravda a čo lož. Test mal asi šesť strán a naozaj som sa ja, čo mám plynulú angličtinu musel sústrediť.

emirates_pohovor_bratislava

18:00 Ďalšie vyhodnotenie a vyplňovanie formalít

O šiestej padlo posledné vyhodnotenie. Na papieri na dverách bolo opäť moje číslo. Ostali sme asi desiati. Mnohí si myslia, že sa sem hlásia iba ženy no z nás desiatich bolo šesť dievčat a štyria chalani. S jedným som sa dokonca počas tohto mordoru zoznámil, s Markusom z Rakúska. Akurát včera dával na instagram fotku z Dubaja ako dokončil tréning a začína lietať pre Emirates.

Avšak, kam som sa podel ja? 🙂 V tento deň sme ešte ďalšiu hodinu vyplňovali formuláre, prehlásenia o tom, že sme ochotní podávať na palube alkohol, že nemáme tetovania, písal som im tam číslo pasu a podobne a všetko sa ocitlo vo veľkej, hrubej zložke – túto zložku som videl na druhý deň na mojom finálnom pohovore. Po tom, ako prejdete celým týmto dňom vás čaká ešte takzvané „final interview“, niečo ako záverečný pohovor. Na toto interview sa prihlásite ešte v tento deň a dohodnete sa s pracovníčkou, kedy môžete prísť. Či zajtra alebo o mesiac, to je jedno.

 • Final interview – záverečný pohovor pre Emirates

Na tento pohovor som musel priniesť všetko, čo si oddelenie ľudských zdrojov v Dubaji vyžaduje, aby moja zložka bola kompletná. Viacero fotografií postavy, fotografie v civile a podobne, pasové fotky v obleku. Bola to naozaj výzva v nedeľu do obeda nájsť fotografa a všetko stihnúť do poludnia, kedy som mal pohovor. Na tomto finálnom interview sa ma pracovníčka pýtala na veci v mojom životopise a pamätám si otázku „When was the last time, you had to give something extra?“ (Kedy si musel naposledy spraviť niečo extra?).

Prízvukovala, že v Emirates robia letušky vždy extra prácu a to čo majú v popise práce nestačí – lebo Emirates je extra. Po tomto pohovre bola celá moja zložka odoslaná do Dubaja a bolo mi povedané, že mám čakať na takzvaný Golden Call (zlatý telefonát) v ktorom mi oznámia, kedy mám pricestovať do Dubaja.

Mne však namiesto Golden call prišiej rejection email asi o mesiac a pol (email so zamietnutím) v ktorom mi napísali, že moja zložka neprešla ich filtrom v Dubaji. Z tých desiatich ľudí, ktorí prešli pohovorom v Bratislave podľa mňa reálne v Emirates pracuje päť. Takže v závere, z dvesto ľudí, ktorí prišli na pohovor do Bratislavy spravilo pohovor iba desať a v Dubaji z toho vybrali iba päť 🙂 Emirates pohovor v Bratislave bol však pre týchto ľudí úspešný a verím, že teraz sú už niekde v New Yorku alebo Sydney.

ZHRNUTIE: Na čo si dať pri pohovore na letušku pre Emirates pozor?

 • dodržte dress code na 120%! Pri toľkých uchádzačoch hľadajú na každom chyby aby výber prebehol rýchlejšie. Pre pánov je dress code čierny oblek a kravata. Videl som však chlapíka, ktorý si dal rifľové kraťase a žabky. V druhom kole som ho nestreto.
 • nepreháňajte to s mejkapom a dievčatá, skúste si spraviť ten drdol aký majú letušky a dajte si červený rúž. Čím viac budete vyzerať ako letuška v Emirates, tým sa vaše šance zvýšia. Páni, klasika – jednoduchý oblek, košeľa a kravata. Žiadne prstene, piercingy a ani veľa gélu. Vyzerajte prirodzene.
 • buďte dochvíľni! Vaša budúca práca letušky bude o dochvíľnosti.
 • usmievajte sa – neusmievať sa je zakázané 🙂
 • rozprávajte pomaly, zreteľne a plynulo. Emirates pohovor je o tebe.
 • počúvajte ostatných a v skupine sa socializujte

Aj keď v Emirates nepracujem, v podstate som rád. Poznám viacero letušiek a letákov a nie vždy im závidím. Avšak, byť letuška v Dubaji je úžasná prestíž a jedinečná životná skúsenosť – aj keď možno na pár rokov ale aj to sa ráta! Emirates pohovor je skúsenosť sama o sebe.

Zdroj fotografií: Emirates Media Kit

11 COMMENTS

 1. Ahoj Milan, díky za ozaj super článok, všetko si perfektné a vyčerpávajúco popísal a myslím si že aj pomohol veľa ľudom. Chcem sa Ťa opýtať či si myslíš že v rámci dress codu by vadilo keby som mal oblek vo farbe navy blue, hnedé topánky, bileu košelu a vkusnú kravatu?

 2. Ahoj Milan, super článok, chcel by som sa spýtať ako často aerolinky organizujú tieto nábory, pohovory alebo ako to nazvať ? Je to nejaké pravidlo ? napríklad každých 6 mesiacov alebo raz 2 roky alebo podobne ?

 3. Naopak si myslím, čím viac sa budete snažiť vyzerať ako „letuška“ bude to pre vás mínus. Upravená áno, ale „donut“ čiže drdol a červený rúž vôbec nie je priorita, avšak úsmev je prioritou číslo 1.

  • Ahoj Denisa 🙂 áno, ak sa neusmievaš, nemusíš vôbec postúpiť. Bohužiaľ to tak je. Koho sme vybrali na palubu? Myslím že cteného zákazníka (lebo s loďou chodí pravidelne a je verný spoločnosti), reportéra (aby napísal dobrú recenziu) a tretí si už ani nepamätám 🙂 avšak, nebolo to ľahké.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.