Európsky preukaz zdravotného poistenia: Čo mi prináša?

113,067FansLike
200,384FollowersFollow
111,530FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Cestovanie po Európe je dnes dostupnejšie ako inokedy a aj vďaka veľmi lacným letenkám sa môžme dostať v postate kamkoľvek za pár hodín. Keď cestujem po Európe však vždy so sebou nosím svoj Európsky preukaz zdravotného poistenia aj napriek tomu, že mám platné cestovné poistenie.

Prečo? Tento preukaz má na území Európskej únie viacero výhod, ktoré robia akúsi „nadstavbu“ môjmu komerčnému cestovnému poisteniu. Prečo je Európsky preukaz zdravotného poistenia výhodný pre každého cestovateľa, ktorý sa rozhodne preskúmať Európu na vlastnú päsť?

europsky preukaz zdravotneho poistenia vyhody
Pred odletom na letisku v Budapešti.

Európsky preukaz zdravotného poistenia už aj v mobile

Ako mladý cestovateľ, ktorý je relatívne technologicky vzdatný oceňujem najmä to, že svoj Európsky preukaz zdravotného poistenia môžem mať aj vo svojom mobile. Nemusím preto so sebou nosiť všetky dokumenty a celý návod na použitie tohoto preukazu mám vo svojom vrecku. Aplikácia obsahuje všetky dôležité informácie, telefónne čísla, informácie o krytých ošetreniach či praktické rady o tom, ako si uplatniť náhradu výdavkov. Ak svoj preukaz stratím, tiež to môžem nahlásiť priamo cez aplikáciu.

Pri mojej poslednej ceste do Dánska, ktoré je známe aj svojim dobrým pivom, som pri toľkom množstve pív, ktoré som vypil na pár chvíľ stratil svoju peňaženku. Mobilná aplikácia Európskeho preukazu zdravotného poistenia mi preto takmer prišla vhod pre nahlásenie straty. Pre moje šťastie som peňaženku rýchlo našiel a aplikáciu som využiť nemusel. Avšak, je vždy dobré ju mať pre každý prípad nainštalovanú a k dispozícii.

Aké výhody mi prináša Európsky preukaz zdravotného poistenia?

  • vybavil som si ho bezplatne vo svojej zdravotnej poisťovni. Trvalo to rýchlo – za desať dní som mal kartičku doma
  • som krytý vo všetkých 28 členských štátoch Európskej únie
  • navyše mi platí taktiež v Nórsku, na Islande, Lichtenštajnsku a Švajčiarsku
  • s týmto preukazom sa cítim bezpečne, nakoľko mám nárok na úhradu neodkladnej zdravotnej starostlivosti
  • v krajine, v ktorej sa nachádzam mám s týmto preukazom nárok na poskytnutie rovnakej zdravotnej starostlivosti ako jej obyvatelia. Ak by sa mi teda niečo stalo napríklad v spomínanom Dánsku, ošetrili by ma rovnako ako Dána
  • minule som lozil po skalách v susednom Rakúsku, kde som sa bál, že si zlomím nohu – aj keby, ošetrenie v rakúskej nemocnici by som mal Euróspym preukazom zdravotného poistenia zadarmo
jairo outdoor ferraty rakusko modling
Trochu adrenalínu v susednom Rakúsku

S Európskym preukazom zdravotného poistenia sa ma mojich cestách po Európe cítim oveľa viac „v suchu“. Viem, že keď sa mi čokoľvek stane, bude o mňa postarané a nebudem musieť po letiskách chodiť v brnení, ako chalan na videu nižšie 😀 Dôležité je však vedieť, že Európsky preukaz zdravotného poistenia nenahrádza komerčné cestovné poistenie. Ak si však zvolíte zlatú, strednú cestu tak ako ja, že si požiadate o preukaz a uzavriete aj komerčné cestovné poistenie, brnenie môžete v kľude nechať doma.

Milan Bardún, svet k vám domov už od roku 2013

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.