6 tipov na krajiny kde si dať vybieliť zuby na dovolenke

107,392FansLike
189,155FollowersFollow
108,506FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Kde si dať vybieliť zuby na dovolenke? Prierezom histórie zistíme, že mnohé krajiny a rôzne kultúry po svete považovali biele zuby za znak zdravia a bohatstva. Žiarivobiely úsmev bol taký výhľadávaný, že ľudia pri snahe dosiahnuť ho, boli ochotní podstúpiť kadečo, od nebezpečných až po nadmieru nechutných praktík. Spísal som ich v tomto článku. Ak máte odvahu, pustite sa do čítania, ale radšej pritom nechrúmajte žiadne tyčinky, lebo vám zabehnú.

Ako sa bielili zuby v minulosti? Močom. História bielenia siaha až do Egypta a Starovekého Ríma

Prví ľudia na Zemi veľmi nemali na práci starať sa o hygienu ústnej dutiny, nie to ešte bieliť si zuby. Boli radi, že mali vôbec dať čo do úst a jedlo mali čím požuť. No zhruba pred 4000 rokmi sa u Egypťanov prejavil záujem o večné zdravie, krásu a správny životný štýl, ktorý by im zaručil dlhovekosť. To spočívalo aj v tom, že ako prví na svete vymysleli systém bielenia zubov. No verili by ste tomu, že história bielenia zubov siaha až do čias starovekého Egypta?

6 tipov na krajiny kde si dať vybieliť zuby na dovolenke
6 tipov na krajiny kde si dať vybieliť zuby na dovolenke

Bielenie zubov močom či pemzou

Egypťania si miešali mletú pemzu (hornina sopečného pôvodu) spolu s vínnym octom a túto zmes si nanášali na zuby akousi predchodkyňou dnešnej zubnej kefky. Vraj im to dodávalo bohatý vzhľad, ktorý mali bohovia v obľube. Chcel by som vedieť, či to v ich živote nejako zavážilo. Táto procedúra síce neznie nejako extra lákavo, no asi by som ju uprednostnil pred tou, ktorú praktizovali v Starovekom Ríme. Tam si zuby bielili zmesou kozieho mlieka (to je ešte v pohode) a zatuchnutého moču (toto už nie je v pohode). V tej dobe to bol ale nápad hodný Einsteina. Moč totiž obsahuje amoniak, ktorý vraj zuby čistil aj bielil. Neviem, neskúšal som a popravde sa ani nechystám.

Našťastie sa neskôr od tohto upustilo a trochu sa tá druhá zložka upravila, aby sme to v dnešnom svete mali trochu znesiteľnejšie. O skoro 1500 rokov neskôr zase bielili zuby vtedajší barberi. Áno, čítate správne. Prišli ste k holičovi, ktorý na zuby aplikoval kyselinu dusičnú, ktorá mala odstrániť škvrny na zuboch, čo v zásade fungovalo, no paradoxne to zas poškodzovalo zubnú sklovinu, a tak boli zuby náchylnejšie na kaz. Predpokladám, že tu nie je nikto, kto to má odskúšané, ale ak toto číta nejaký barber bez práce, tak už vieš, čo treba robiť.

Peroxid vodíka liečil ďasná a bielil zuby

Stomatológia ako veda začala prekvitať niekedy okolo 18. až 19. storočia. Vtedajší zubári hľadali prostriedky na prevenciu ochorenia ďasien a zistili, že peroxid vodíka prináša najpriaznivejšie účinky. Zároveň prišli na to, že dlhodobé používanie peroxidu nielen liečilo ďasná, ale malo aj účinok na bielenie zubov. V prvej polovici 20. storočia sa zistilo, že pomocou peroxidu vodíka v spojení so špeciálnou lampou, sa dosahujú výraznejšie výsledky bielenia zubov. Táto metóda sa využívala viac ako 40 rokov, kým v 60. rokoch prišli na to, že používanie karbamidperoxidu (peroxyhydrát močoviny, ajaj) s takým tým neviditeľným vyberacím zubným strojčekom cez noc zuby vybieli a zároveň nepoškodí.

Až v roku 1989 bol prvýkrát patentovaný bieliaci gél známy ako Opalescence a spomínané zubné aparáty z priehľadného plastu boli vyrábané na mieru, aby presne zodpovedali tvaru zubov záujemcu o bielenie. Neskôr sa tak spustil trh s bieliacimi pásikmi.


Dentálny turizmus a krajiny, kam sa oplatí cestovať za bielením zubov

Dnes však existuje veľké množstvo spôsobov bielenia zubov. Niektorí jedinci sú dokonca súčasťou dentálneho turizmu, kedy človek primárne cestuje za bielením zubov, no keďže destinácie, kde je táto procedúra vykonávaná pomerne lacno, sú často vzdialené tisícky kilometrov, osoba tu za ušetrené peniaze vďaka lacnej dentálnej hygiene zostane aj pár dní dovolenkovať. Ukážkové spojenie príjemného s užitočným. Tiež by som sa menej bál zubára, keby má ordináciu na Havaji. Havaj ale nie je práve tým miestom, kam si ľudia chodia bieliť zuby.

Krajiny kde si dať vybieliť zuby na dovolenke

  1. Dominikánska republika
  2. Panama
  3. Kolumbia
  4. thajský Bangkok
  5. India
  6. Maďarsko

Bielenie zubov v zahraničí

V takej Dominikánskej republike si vraj na tom dávajú poriadne záležať. Viem si to živo predstaviť, sedieť v zubárskom kresle s výhľadom na tamojšie dokonalé pláže a pritom si nechať bieliť zuby. Ideálna dovolenka. Prídete opalení a ešte aj s pekným úsmevom. Inak, ak budete niekedy v Paname, ceny bielenia zubov sú tu na pomerne nízkej úrovni, no kvalita je výborná. Najlepšie kliniky sú vraj v Panama City. Ak máte vlastné skúsenosti, podeľte sa so mnou o ne.

Ďalšou krajinou, vhodnou na tieto účely je Kolumbia. Ceny sú tu prijateľné, kliniky vybavené najnovšími technológiami a prístrojmi a celkovo je krajina v popredí v oblasti lekárskej a zubnej starostlivosti. Nachádzajú sa tu nemocnice, ktoré patria medzi najlepšie v Južnej Amerike. Povedali by ste to? Ak by ste ale mali cestu na opačnú stranu sveta, dentálnu hygienu odporúčam absolvovať v thajskom Bangkoku, kde vás čaká svetová kvalita za cenu jednej večere. Toto vás určite prekvapí, ale India bola totiž v roku 2020 vyhlásená za najlepšiu krajinu, kam vycestovať v rámci dentálnej turistiky. Či už tak spravíte, to je na vás, ale vedzte, že potom budú vaše zuby konkurovať v belosti aj Taj Mahalu. Bollywoodsky úsmev je váš. Kde si dať vybieliť zuby na dovolenke? V Indii.

Bližšie k nám je Maďarsko, ktoré je svetovou destináciou dentálneho cestovného ruchu. Je to krajina, ktorá ako prvá profitovala zo zubného turizmu. Kto chce lacné a pekné zuby, ide do Maďarska. Chodí tam aj kopa Rakúšanov a predpokladám, že keď už merali toľké kilometre za hranice, tanier gulášu sa im nevyhne. Možno to je hlavný dôvod ich cesty a bielenie zubov je len zámienka.

Domáce bielenie zubov do bielej perly

Za dentálnou hygienou ale nemusíte cestovať stovky kilometrov do Maďarska či dokonca tisícky kilometrov do Indie. Kto ma dlhšie sleduje, vie, že zdravé a biele zuby sú pre mňa na prvom mieste, no kvôli bieleniu zubov nechodím do žiadnych kliník alebo ordinácii (brrr!). Navyše by ma to na cestách dosť obmedzovalo, aj keď tá Dominikánska republika nie je až tak zlý nápad. Zvolil som ale oveľa výhodnejšiu alternatívu. Nielen na cestách, ale aj v pohodlí svojho bytu používam sadu na domáce bielenie zubov značky biela perla, ktorá robí z mojich zubov doslova perličky spôsobom, aký používajú stomatológovia.

Funguje to na princípe dvojfázového bielenia. Najprv si pomocou štetca natriem zuby aktivátorom. Potom do vyformovaných aplikátorov (to sú tie neviditeľné strojčeky na oba rady zubov), nanesiem bieliaci gél s aktívnymi látkami, ktorý nechám pôsobiť zhruba 10 až 20 minút. Pri rôznych reakciách, ktoré počas toho prebiehajú, vzniká účinná bieliaca látka – oxid chloričitý. Po toľkých kávach, ktoré ja denne vypijem, sa aj čudujem, že mi niečo reálne pomáha udržať si žiarivé zuby a nestojí to ako mesiac v Argentíne.

Už po prvom použití bielej perly som videl náznak belších zubov, a tak som v bielení pokračoval a dnes moju tvár zdobí pravý hollywoodsky úsmev. S Bielou perlou som naozaj spokojný. Je to slovenská firma (naše značky ja veru rád podporím), ktorá po veľkom záujme zo strany zákazníkov o domáce bieliace sady – také, ktoré mám aj ja – zaradila do ponuky aj zubné pasty vyrábané v Kežmarku, ktoré zuby aj vďaka bylinným extraktom bezpečne vybielia. Ak sa bojíte začať hneď s bielením zubov domácou sadou, odporúčam najprv túto pastu.

Určite mi dáte za pravdu, že je to oveľa chutnejšia alternatíva ako použiť zmes kozieho mlieka a zatuchnutého moču. Aj keď mám Rím rád, na túto procedúru starovekých čias už radšej myslieť nechcem a dúfam, že do najbližšej cesty tam na to aj zabudnem. Tak nech sa vám to usmieva! 🙂

Článok vznikol v spolupráci s bielou perlou.

4 COMMENTS

  1. u mna biela perla nula bodov a to som mala pastu aj tie bieliace paksamenty, dokonca mam aj to aktivacne modre svetlo.. mam skarede len ocne, a je to fakt vyrazne vidiet lebo zvysok mam biele, rozdiel tak 3odtiene a to hned udrie do oci. nefajcim, nepijem cervene, .. max raz za cas kavu.. mam z toho strasne mindraky. na fotkach sa mozem usmievat iba „na dva zuby“ 😀 .. asi skusim tu dominiku alebo madarsko.

    • viesco to bielenie zubov je velmi indivindi..ja som bol par rokov dozadu v dental brothers na bieleni v BA v Centrali, lebo mi to vsetci vychvalovali..no a mal som zuby uplne rovnake, no na druhej strane bieliaci system od perly mi viditelne vybielil..podla mna to z velkej casti zavisi aj od zubu a zivotospravy

      • Nápodobne. U Dental Brothers zaplatená suma, ktorú keby som dala do pást od Bielej Perly, tak ich mám na rok. Výsledok bolo vidno po mesiaci či dvoch používania, hlavne pri facetimoch (naživo až tak nie). Od bratov však vôbec. Nevieš náhodou, prosím, či je používanie Perly limitované nejakým obdobím? Keďže sú pasty, ktoré sa odporúča používať napr 2-3 mesiace a potom si dať pauzu..:)

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.