Kompenzácia za meškanie letu a všetko, čo potrebuješ vedieť

103,217FansLike
187,229FollowersFollow
108,106FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Kompenzácia za meškanie letu prípadne jeho zrušenie? Áno, prosím. Určite nie som jediný, koho meškanie, či zrušenie letu totálne vytočí (a prípadne nestihne prestup na ďalší spoj). 

Kompenzácia za meškanie letu, jeho zrušenie, na čo a kedy máš nárok

Našťastie tu máme Európsku úniu a jej nariadenia o ochrane spotrebiteľa v leteckej doprave, ktoré hovorí, že ak tvoj let mešká alebo je zrušený, máš nárok na odškodné do výšky až 600 €. Samozrejme, za niekoľkých podmienok. Prečítaj si, aké to sú a ako získať odškodné.

Kompenzácia za meškanie letu
Čo robiť v prípade, že ti mešká let, alebo je zrušený?

Toto nariadene platí už od roku 2004, no pochopiteľne, veľmi sa o ňom nehovorí. Sumy za kompenzáciu za meškanie letu, či jeho zrušenie sú často vysoké a spravia leteckým spoločnostiam škrt v rozpočte. Scrolni si nižšie a pozri tabuľku, kde som to detailne rozpísal.

POZOR: Za meškanie sa pokladá omeškanie príletu, nie odletu. Moje lietadlo z Tallinnu do Eindhovenu odletelo viac ako 3 hodiny oproti plánovanému času, no do destinácie sme prileteli IBA s meškaním 2 hodiny a 50 minút. Žiadosť o kompenzáciu mi nebola uznaná. Letecké spoločnosti majú často vo svojich plánoch takúto rezervu, kvôli tomu, že veľakrát let trvá o pár minút kratšie, než napíšu na letenku.

Ak však ale priletíš do destinácie neskôr, ako o tri hodiny, máš nárok na odškodné od 250 až do 600 € v závislosti od destinácie a pár ďalších podmienok, ktoré nájdeš nižšie. Tu prikladám prehľadnú tabuľku, aby si vedel, kedy je kompenzácia za meškanie letu na mieste.

dĺžka meškania vzdialenosť destinácií nárok na odškodné
viac ako 3 hodiny pod 1500 km 250 €
viac ako 3 hodiny pod 3500 km 400 €
viac ako 3 hodiny nad 3500 km 600 €

Kedy mám nárok na odškodnenie za meškanie či zrušenie letu?

 1. Ak tvoj let mešká viac ako 3 hodiny.
 2. Ak je tvoj let zrušený menej ako 14 dní pred odletom a letecká spoločnosť ťa o tom neinformuje.
 3. Dôvodom meškania nemôže byť zlé počasie, či štrajk na letisku. Pri štrajku pilotov to neplatí, keďže ide o chybu z vnútra leteckej spoločnosti.
 4. Ak je dôvodom meškania, či zrušenia letu technická porucha lietadla, odškodnenie je diskutabilné a letecké spoločnosti ho pokladajú za nezmyselné. Prečo? Argumentujú to tým, že poruchy sú nepredvídateľné. Ty máš však stále nárok na kompenzáciu.

TIP: Pozri si, ako využívam Ryanair FareFinder na nájdenie 9 € letenky za menej ako 30 sekúnd.

Ako požiadať o odškodnenie za omeškaný alebo zrušený let?

Máš dve možnosti – môžeš kontaktovať leteckú spoločnosť na priamo (čo je zdĺhavý proces, kde sa k svojim peniazom môžeš dostať až o tri roky), alebo využiť služby spoločnosti Vaše nároky.sk, ktorá za teba vybaví odškodnenie za zmeškaný alebo zrušený let. Vybavenie je zadarmo, kde ty dostaneš 75% zo sumy odškodného a 25% si nechá spoločnosť za čas, ktorý venovala vymáhaniu tvojho odškodného.

Pre ktoré letecké spoločnosti platí toto nariadenie?

Keďže ide o nariadenie Európskej únie, platí pre všetky spoločnosti, ktorých sídlo je v EU. Z Európy však lietajú aj Americké či iné letecké spoločnosti. Týka sa toto nariadenie o kompenzácii za zmeškaný let, aj tak? Áno, aj. Tu sú tri príklady situácií, ktoré sa ti môžu stať.

 • Letím s Európskou leteckou spoločnosťou mimo Európy – Si na palube lietadla KLM z Amsterdamu do Mexika. V Mexiku však pristaneš o tri hodiny neskôr a máš teda nárok a kompenzácia za meškanie letu až 600 € ťa poteší. Prečo? Ide o Európsku leteckú spoločnosť, letiacu z Európy, viac ako 3 500 kilometrov.
 • Letím s Európskou leteckou spoločnosťou do Európy – Si v Los Angeles na palube AirFrance smerom do Paríža. Pristaneš však o 3 hodiny neskôr a máš teda nárok na kompenzáciu.
 • Pri mimoeurópskych leteckých spoločnostiach vzniká nárok iba v prípade, že je meškanie na území EU.

Ako cestujúci nemám rád meškania a vždy mi poriadne narušia plány. O zrušených letoch ani nehovorím. To sa mi (zatiaľ) stalo len raz a informáciu o zrušenom lete som dostal viac, ako 14 dní pred odletom. Letecká spoločnosť mi ponúkla vrátenie peňazí alebo náhradný let.

Kompenzácia za meškanie letu je niečo, o čo sa zaujíma každý, koho met mešká alebo bol zrušený. Spísal som aké sú tvoje nároky, kedy máš nárok na odškodné a aké podmienky treba splniť. Prečítaj si, ako získať peniaze za zmeškaný alebo zrušený let.
Kompenzácia za meškanie letu je niečo, o čo sa zaujíma každý, koho met mešká alebo bol zrušený. Spísal som aké sú tvoje nároky, kedy máš nárok na odškodné a aké podmienky treba splniť. Prečítaj si, ako získať peniaze za zmeškaný alebo zrušený let.

40 COMMENTS

 1. Ahoj,
  chcela by som sa spýtať, či by si nám vedel poradiť. Zrušili nám let (ale nie z mimoriadnym udalostí) a náhradný ponúkli až o 4 dni neskôr. Dali nám to však vedieť asi mesiac a pol pred odletom. Máme v tomto prípade nárok aspoň na to 50% odškodnenie, keďže nám bol ponúknutý let, ktorým by sme prileteli viac ako o 4 hodiny neskôr do miesta destinácie.

  Ďakujem moc za radu!

  • Ahoj, Emi. V tomto prípade nie, keďže bol let zrušený mesiac a pol pred odletom, čiže nárok na kompenzáciu nemáte. Na čo máte nárok je vrátenie 100% peňazí ak sa rozhodnete neísť a letenku zrušiť 🙂

 2. Ahoj….mne sa stala nepríjemná situácia keď som zmeškala lietadlo kvôli tomu že mi kontrolovali batožinu tak že má zdržali a nestihla som odletieť Z Londýna do Košíc…prvé nasledujúce lietadlo z Londýna do BA mi vybavili ale letenku som si musela znovu zakúpiť …mám nárok na náhradu nejakú …vôbec neviem ako postupovať…na koho sa obrátiť

 3. Ahoj Milan, prosím ťa nemáš náhodou skúsenosti s agentúrou meskanieletu.sk (claimwin)? Riešia prípady vymáhania kompenzácii pri meškaní alebo zrušení letu. Ja takéto niečo robím prvýkrát, tak som sa chcela poradiť, či s nimi nemáš ty alebo niekto kto to tu sleduje nejakú skúsenosť?
  ďakujem.

 4. Ahoj Milan,

  V prvom rade dik za zverejnenie tvojho clanku tuto na webe a ochotu podelit sa o zazitky.

  Chcela by som sa ta spytat ci si nepocul o pripade, kedy sa letecka spolocnost vykaslala na cestujucich a vypla svoje zakaznicke linky asi na 3 dni, neposkytla cestujucim hotel, stravu, informacie a ani inu formu podpory pocas 4 dni, ze ako sa toto riesi.

  Jednalo sa o zrusienie letu kvoli strajku v Ekuadore, pritom informovali cestujucich o stabilizovani krizovej situacie a moznostiach odletu z hlavneho mesta v case odletu, kedy let neplanovane zrusili.

  Bolo to miestami dramaticke, jednalo sa o odlet z Quita do Madridu.

  Osobne ma sokovalo, ze v pripade ‚emergency state‘ letecka spolocnost dovolila prilety do hlavneho mesta a nepravdivo informovala cestujucich o skutocnostiach a po troch dnoch, ked uz clovek bol psychicky totalne KO z cakania na dlazke letiska, pretoze bolo zakazane ho opustit, letecka spolocnost profitovala z kritickej situacie a vela cakajucich si muselo zakupit dalsiu letenku na vlastne naklady do miesta bydliska. Dik za komentar.

 5. Zdravím, nám meskal let z Tuniska do Bratislavy letecká spoločnosť Tunisair 4 hod 20 min koli pokazenemu motoru a to už sme sedeli v lietadle. Co myslíš? Som to reklamoval Kartagu ešte majú 7 dní na odpoveď.

  • Predpokladam, ze islo o charter a nie klasickú leteckú spoločnosť. V tomto prípade neviem, či toto pravidlo platí aj pre nich, ale myslím, že nie. Daj vedieť, čo ti v cestovke odpíšu na to, že ti meškalo lietadlo a chceš odškodné. Ale nevidím to ružovo.

   • Kamoške ktorá letela o 3 dni skôr tiež meškal Tunisair, im včera priznali 200e na osobu, ja odpoveď ešte čakám, majú do piatku. Na infolinke Kartaga mi povedala ze nárok mam tak uvidím. Dám vedieť.

 6. Ahoj, mám nárok na odškodnenie, ak som letel z Detroitu americkou leteckou spoločnosťou Delta Air Lines do Amsterdamu, pričom v Detroite meškal let 1,5 hod. a tak som zmeškal prípoj KLM z Amsterdamu do Viedne. Prebookovali ma síce na ďalší, ale do Viedne som priletel cca. o 5 hodín neskôr? Vďaka za odpoveď.

 7. Dobrý deň!
  Prosím, ako mám postupovať, keď meškal 7 h pre technickú poruchu (let z BA na Rhodos)
  Let bol poistený clikaclain. Mozem dostať odškodnenie aj od leteckej spoločnosti aj od poistovne? Ďakujem.

  • Letecká spoločnosť zaplatí odškodnenie za dlhé meškanie len raz, buď poisťovni alebo tebe. Ale ak to poisťovňa platí zo svojich peňazí, tak prečo nie. O odškodnenie požiadaj u leteckej spoločnosti a škodu si nechaj preplatiť v poisťovni 🙂

 8. Ahoj. Ako je to to s odskodnenim ked nam bol zruseny let 5 hodin pred odletom, z dovodu ze na letisku je bomba repektive nasli bombu pri zemnych pracach na letisku z 2. Svetovej vojny. Let nam bol presunuty o 13 hodin neskor. Vylet sme mali naplanovany na 2 noci ale stravili sme tam len jednu, ubytovanie sme mali vybavene uz tyzden dopredu. Mame narok na preplatenie tej jednej noci co sme nestravili v cielovej destinacii ?
  Dakujem

 9. Ahoj, ako dlho dozadu je nárok na kompenzáciu? Let z Bratislavy do UK omeškaný o viac ako 3 hodiny z technických príčin. Leteli sme v 2016, Ryanair odmietol žiadosť, pretože je tomu cez dva roky.

 10. Ahoj rodina cestovala z Malediv do Kosic s Turkish airlines cize cez Istambul a zrusili im let z Male a odcestovali takmer az o 24 h a do kosic priliteli s meskanim 36 hodin myslis ze maju pravo na odskodnenie?

 11. Dobrý deň, mám nárok na kompenzáciu zmeškaného letu, ak som letela z Monastiru do Viedne ale kvôli zdravotným problémom jednej pasažierky sme museli medzipristáť (neplánovane) v Ríme a celkovo sme prišli do cieľa s 3,15hod. meškaním? Bol to let spoločnosťou TUNISAir ale bolo to v EÚ.Za odpoveď ďakujem. Jana

 12. Ahoj, leteli sme na dovolenku na Tenerife z Viedne s prestupom v Madride. Uz vo Viedni bolo meskanie 2 hod. a nasledny let z Madridu sme nestihli. Poskytli dopravu + Hotel + stravu ( IBERIA ) Akurat, ze odlet az druhy den naobed. Takze realny cas priletu bol 9hod po povodnom. Aky mam narok na odskodne ? Vieden- Tenerife ( 3.600km=600€ )? Alebo Madrid – Tenerife ( 1.600km =400€) ? Co Hotel booknuty a nevyuzity = prisli o den neskor…u koho ziadat nahradu ? Mas pls skusenost ? Vdaka

 13. Ahoj, máš prosím skúsenosti so spoločnosťou Vašenároky.sk? Chceli by sme riešiť meškanie letu (vyše 5 hodín) a nikde sa neviem dopátrať k nejakým recenziám resp. fóram… a tých spoločností je viac než dosť, zvažujeme napr. aj ClaimCloud, Apra.sk a pod 🙂 Ďakujem

 14. Mám nárok na odškodnenie aj vtedy ak mi zrušili let 5 dní pred a ponúkli mi nahradny let, ktorým som letela ? A dá sa to aj spätne vymáhať ak sa to stalo napr. Pred mesiacom ? Ak náhodou vieš odpovede na tieto otázky tak si super 😀 Ďakujem

 15. Neviem ci to bolo stastie ale naposledy ked mi zrusili let z Dortmundu koli snehovym burkam v celom nemecku a presunuli mi ho na dalsi den som aj tak vyskusal ziadat o odskodne, aj ked som vedel ze koli pocasiu nepochodim. Na moje prekvapenie mi prisla (sice odva mesiace ale to nevadi) odpoved ze mi preplatia vsetky blocky co som im poslal mailom. Bol tam hotel, ktory nebol najlacnejsi 😀 vecera, ranajky a pivo z hotelovej restiky 😀 …myslim ze v vo Wizz, alebo Ryanairy by ma poslali kade lahsie ale kedze to bol Eurowings ktory patri pod Lufthansu za pokus to stalo….takze skusajte 😀

  • Narok na vydavky je vzdy v plnej vyske od spolocnosti, aj v pripade zleho pocasia alebo mimoriadnych situacii vratane strajku. Minule ma chutil hurikan v severnom irsku a odtal som 24 hodin dlhisie a preplatili mi
   Hotel
   Veceru
   ranajky
   Obed
   Snack

   Spolu asi £260 za 2 osoby. Podotykam ze toto bolo iba preplatenie nakladov a ziadna ina kompenzacia. Letecke spolocnosti radi povedia ze naklady na jedlo nemozu byt viac ako 30 eur na den. V zapadnej europe kupit 3 jedla za 30 eur je tazke ked jes v restike. Na hoteloch je to tazko povedat ale povedia vacsinou 3-4 star hotel preplatia do ceny 120eur ak cestujete v economy a 5 star ak v business/first ale zalezi na lokalnych cenach. Hotel na poslednu minutu je vzdy drahsi

  • Ahoj, ty si si odškodné pýtal priamo u spoločnosti? Alebo pomocou agentúry, ako bolo vyššie spomenuté napr: ClaimCloud. Diki za info

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.