Kompenzácia za meškanie letu a všetko, čo potrebuješ vedieť

Kompenzácia za meškanie letu a všetko, čo potrebuješ vedieť
5 (100%) 2 votes

Kompenzácia za meškanie letu prípadne jeho zrušenie? Áno, prosím. Určite nie som jediný, koho meškanie, či zrušenie letu totálne vytočí (a prípadne nestihne prestup na ďalší spoj). Našťastie tu máme Európsku úniu a jej nariadenia o ochrane spotrebiteľa v leteckej doprave, ktoré hovorí, že ak tvoj let mešká alebo je zrušený, máš nárok na odškodné do výšky až 600 €. Samozrejme, za niekoľkých podmienok. Prečítaj si, aké to sú a ako získať odškodné.

Kompenzácia za meškanie letu, jeho zrušenie, na čo a kedy máš nárok

Kompenzácia za meškanie letu
Čo robiť v prípade, že ti mešká let, alebo je zrušený?

Toto nariadene platí už od roku 2004, no pochopiteľne, veľmi sa o ňom nehovorí. Sumy za kompenzáciu za meškanie letu, či jeho zrušenie sú často vysoké a spravia leteckým spoločnostiam škrt v rozpočte. Scrolni si nižšie a pozri tabuľku, kde som to detailne rozpísal.

POZOR: Za meškanie sa pokladá omeškanie príletu, nie odletu. Moje lietadlo z Tallinnu do Eindhovenu odletelo viac ako 3 hodiny oproti plánovanému času, no do destinácie sme prileteli IBA s meškaním 2 hodiny a 50 minút. Žiadosť o kompenzáciu mi nebola uznaná. Letecké spoločnosti majú často vo svojich plánoch takúto rezervu, kvôli tomu, že veľakrát let trvá o pár minút kratšie, než napíšu na letenku.

Ak však ale priletíš do destinácie neskôr, ako o tri hodiny, máš nárok na odškodné od 250 až do 600 € v závislosti od destinácie a pár ďalších podmienok, ktoré nájdeš nižšie. Tu prikladám prehľadnú tabuľku, aby si vedel, kedy je kompenzácia za meškanie letu na mieste.

dĺžka meškania vzdialenosť destinácií nárok na odškodné
viac ako 3 hodiny pod 1500 km 250 €
viac ako 3 hodiny pod 3500 km 400 €
viac ako 3 hodiny nad 3500 km 600 €

Kedy mám národ na odškodnenie za meškanie či zrušenie letu?

  1. Ak tvoj let mešká viac ako 3 hodiny.
  2. Ak je tvoj let zrušený menej ako 14 dní pred odletom a letecká spoločnosť ťa o tom neinformuje.
  3. Dôvodom meškania nemôže byť zlé počasie, či štrajk na letisku.
  4. Ak je dôvodom meškania, či zrušenia letu technická porucha lietadla, odškodnenie je diskutabilné a letecké spoločnosti ho pokladajú za nezmyselné. Prečo? Argumentujú to tým, že poruchy sú nepredvídateľné. Ty máš však stále nárok na kompenzáciu.

TIP: Pozri si, ako využívam Ryanair FareFinder na nájdenie 9 € letenky za menej ako 30 sekúnd.

Ako požiadať o odškodnenie za omeškaný alebo zrušený let?

Máš dve možnosti – môžeš kontaktovať leteckú spoločnosť na priamo (čo je zdĺhavý proces, kde sa k svojim peniazom môžeš dostať až o tri roky), alebo využiť služby spoločnosti Vaše nároky.sk, ktorá za teba vybaví odškodnenie za zmeškaný alebo zrušený let. Vybavenie je zadarmo, kde ty dostaneš 75% zo sumy odškodného a 25% si nechá spoločnosť za čas, ktorý venovala vymáhaniu tvojho odškodného.

Pre ktoré letecké spoločnosti platí toto nariadenie?

Keďže ide o nariadenie Európskej únie, platí pre všetky spoločnosti, ktorých sídlo je v EU. Z Európy však lietajú aj Americké či iné letecké spoločnosti. Týka sa toto nariadenie o kompenzácii za zmeškaný let, aj tak? Áno, aj. Tu sú tri príklady situácií, ktoré sa ti môžu stať.

  • Letím s Európskou leteckou spoločnosťou mimo Európy – Si na palube lietadla KLM z Amsterdamu do Mexika. V Mexiku však pristaneš o tri hodiny neskôr a máš teda nárok a kompenzácia za meškanie letu až 600 € ťa poteší. Prečo? Ide o Európsku leteckú spoločnosť, letiacu z Európy, viac ako 3 500 kilometrov.
  • Letím s Európskou leteckou spoločnosťou do Európy – Si v Los Angeles na palube AirFrance smerom do Paríža. Pristaneš však o 3 hodiny neskôr a máš teda nárok na kompenzáciu.
  • Pri mimoeurópskych leteckých spoločnostiach vzniká nárok iba v prípade, že je meškanie na území EU.

Ako cestujúci nemám rád meškania a vždy mi poriadne narušia plány. O zrušených letoch ani nehovorím. To sa mi (zatiaľ) stalo len raz a informáciu o zrušenom lete som dostal viac, ako 14 dní pred odletom. Letecká spoločnosť mi ponúkla vrátenie peňazí alebo náhradný let.

Kompenzácia za meškanie letu je niečo, o čo sa zaujíma každý, koho met mešká alebo bol zrušený. Spísal som aké sú tvoje nároky, kedy máš nárok na odškodné a aké podmienky treba splniť. Prečítaj si, ako získať peniaze za zmeškaný alebo zrušený let.
Kompenzácia za meškanie letu je niečo, o čo sa zaujíma každý, koho met mešká alebo bol zrušený. Spísal som aké sú tvoje nároky, kedy máš nárok na odškodné a aké podmienky treba splniť. Prečítaj si, ako získať peniaze za zmeškaný alebo zrušený let.

2 KOMENTÁRE

  1. Neviem ci to bolo stastie ale naposledy ked mi zrusili let z Dortmundu koli snehovym burkam v celom nemecku a presunuli mi ho na dalsi den som aj tak vyskusal ziadat o odskodne, aj ked som vedel ze koli pocasiu nepochodim. Na moje prekvapenie mi prisla (sice odva mesiace ale to nevadi) odpoved ze mi preplatia vsetky blocky co som im poslal mailom. Bol tam hotel, ktory nebol najlacnejsi :D vecera, ranajky a pivo z hotelovej restiky :D …myslim ze v vo Wizz, alebo Ryanairy by ma poslali kade lahsie ale kedze to bol Eurowings ktory patri pod Lufthansu za pokus to stalo….takze skusajte :D

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here