Zrúti sa lietadlo, ak nepoužijem letový režim? Milan búra mýty

103,217FansLike
186,749FollowersFollow
108,106FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Letový režim poznáme všetci. Osobne ho rád používam aj vtedy, keď nikam neletím, no potrebujem si „vypnúť“ mobil. Tak, aby ma nikto nerušil. Minule sa jedna známa pomýlila a namiesto režim lietadlo povedala režim leto. Bodaj by sa aj ten dal len tak zapnúť, haha.

V dnešnom dieli Milan búra mýty, kde postupne rozoberám rôzne cestovateľské mýty, vám poviem, či dokáže jeden mobil zrútiť lietadlo, ak by ste si zabudli zapnúť letový režim. Čo myslíte? Napíšte mi do komentára.

Zrúti sa lietadlo, ak nepoužijem letový režim? Milan búra mýty

@milan_bezmapy

✨ Už ste si zabudli vypnúť v lietadle letecký režim? A môže táto chyba zrútiť lietadlo? Milan búra mýty. #milanbezmapy #milanburamyty #leteckyrezim #rezimlietadlo #dnesletim #cestovanie #cestovanielietadlom #milujucestovani #dnescestujem #boeing #airbus #aviation #5g

♬ original sound – Milan Bez Mapy

Ako funguje letový režim v mobile

Naše telefóny fungujú tak, že ak nemajú signál, alebo ho majú veľmi slabý, vyvíjajú extra energiu na to, aby sa pripojili. Netýka sa to len mobilného signálu, ale aj WiFi, napríklad. Preto každému odporúčam zapnúť si režim lietadlo v prípade, že sme na horách v chate so zlým signálom. Mobil to dokáže veľmi rýchlo vybiť. Čo ale v lietadle? Môže spadnúť niekoľkomiliónový stroj ak ste si na svojom Huawei smartfóne nezapli režim lietadlo? Pravdepodobne nie.

Dnešné lietadlá a ich komunikačné technológie sú tak vyspelé, že jeden mobil komunikáciu pilota a riadiacej veže nemôže ohroziť. Prečo nám teda letušky vždy dookola hovoria, aby sme si tento režim zapli? Nuž, odpoveď je jednoduchá. V tomto lietadle nie sme sami. Dnešné Airbusy a Boeingy sú tak veľké, že dokážu na jeden let prepraviť aj štyristo pasažierov.

No a každý z nich má mobil, mnohí aj dva. Súkromný a služobný. No a teraz si predstavte, že každý z týchto mobilov začne vo výške desaťtisíc metrov vyhľadávať signál. Tristo mobilov snažiacich sa pripojiť k vysielaču už môže narušiť signál, ktorým pilot komunikuje s riadiacou vežou. Preto je potrebné vždy na telefóne nastaviť letový režim.

Budem môcť telefonovať v lietadle s príchodom 5G siete?

Mám pre vás dobrú správu. Tak veľmi kontroverzná a diskutovaná 5G sieť nám v tomto (a mnohom inom) pravdepodobne uľahčí život. Počul som o teórii, že keď telefóny prejdú na 5G sieť úplne, je vysoko pravdepodobné, že budeme môcť bez problémov telefonovať a používať internet priamo z lietadla. WiFi na palube lietadiel je dnes úplne bežné a zaviedli ho mnohé aerolínie.

Dokonca, ešte keď som v roku 2013 študoval v Tartu v Estónsku, Norwegian airlines ktorým som párkrát letel domov na sviatky, mal už vtedy WiFi a zadarmo. Dnes treba obvykle platiť veľké peniaze za internet na palube lietadiel, keďže táto technológia nie je lacná a na lietadlá treba pripevniť dodatočný (neviem čo to je, tak to nazvem router), aby vám vo výške desaťtisíc kilometrov pri rýchlosti 850 kilometrov za hodinu išiel TikTok.

Každopádne, ak vás na najbližšom lete poprosí letuška aby ste si zapli na mobile letový režim, urobte to. Ak aj zabudnete, nič sa nestane, len sa vám rýchlo vybije batéria v mobile pri tom, ako sa bude váš smartfón snažiť pripojiť k mobilnému signálu.

Zrúti sa lietadlo, ak nepoužijem letový režim? Milan búra mýty
Zrúti sa lietadlo, ak nepoužijem letový režim? Milan búra mýty

Cestujte, Milan

4 COMMENTS

  1. „vo výške desaťtisíc kilometrov“ žeby sa už tak masovo lieta do vesmíru? A inak nie je to pravda ani keby ide o 10 000 metrov, dôležité sú prvé metre než sa lietadlo dostane hore, následne je to už jedno

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.