Pustia ma do lietadla s fotkou občianskeho, ak nemám originál?

113,067FansLike
200,384FollowersFollow
111,530FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Do lietadla s fotkou občianskeho? Zabudnite. Rovno ani nemusíte čítať ďalej či vás pustia, odpoveď je na 99% nie. Môžete sa však skúsiť spoľahnúť na šťastie, no prečítajte si čo robiť, ak ste v zahraničí stratili doklady a potrebujete sa dostať do lietadla.

Tento článok je súčasťou série článkov Milan búra mýty, kde pravidelne rozoberám rôzne cestovateľské mýty, ktorým Slováci veria. Prečítajte si aj ostatné diely.

Môžem nastúpiť do lietadla s fotkou občianskeho ak som stratil alebo mi ukradli doklady?

@milan_bezmapy 😅🫠 Stalo sa vám to tiež? Do lietadla vás nepustia ak ste stratili alebo zabudli občianky a budete im chcieť ukázať len fotografiu dokladu z mobilu. #milanburamyty ♬ sonido original – Milan Bez Mapy

Ak ste stratili alebo vám ukradli občiansky preukaz, odporúča sa okamžite kontaktovať príslušné orgány, ako je polícia alebo úrady pre vydávanie cestovných dokladov, aby ste podnikli kroky na získanie náhradného dokladu na cestu domov.

Čo robiť ak nemám doklady a potrebujem cestovať lietadlom

Pred nástupom do lietadla je tiež možné kontaktovať leteckú spoločnosť, s ktorou cestujete, a informovať sa o ich požiadavkách na identifikáciu a postupoch v prípade stratených alebo ukradnutých dokladov.

Ráta sa vodičský preukaz ako doklad totožnosti pri nástupe do lietadla?

Niektoré spoločnosti môžu akceptovať aj iné formy identifikácie, ako sú napríklad kreditné karty s menom či vodičák, no obvykle to platí len v USA. Je však dôležité si overiť tieto informácie priamo u leteckej spoločnosti, s ktorou plánujete cestovať, pretože pravidlá sa môžu líšiť.

Môžem skúsiť nastúpiť do lietadla bez dokladov či len s fotkou pasu či občianskeho?

Nie. Každý cestujúci, ktorý cestuje cez hranice musí byť schopný vedieť sa identifikovať kontrole na letisku. Nastúpenie do lietadla bez fyzických cestovných dokladov, ako je pas alebo občiansky preukaz, môže byť veľmi problematické, ale nie vždy úplne nemožné. Niektoré letecké spoločnosti môžu akceptovať alternatívne formy identifikácie, ale je to zvyčajne na ich uváženie a môže závisieť od konkrétnych okolností.

Ak máte fotku svojho občianskeho preukazu alebo pasu uloženú v telefóne, niektoré letecké spoločnosti by mohli túto formu elektronickej identifikácie akceptovať, najmä ak ide o dočasnú náhradu za stratený fyzický doklad. Avšak, nie všetky letecké spoločnosti sú vybavené na overenie takýchto alternatívnych foriem identifikácie, a preto by bolo rozumné kontaktovať leteckú spoločnosť vopred a zistiť ich politiku v tejto veci. Obvykle nie je fotka uznaná.

V každom prípade je lepšie mať so sebou čo najviac identifikačných dokumentov, pretože bezpečnostné opatrenia a požiadavky leteckých spoločností sa môžu meniť a môžu závisieť od konkrétnej situácie a krajiny, do ktorej cestujete. Ak je to možné, získajte si náhradné cestovné doklady, ak ste stratili alebo vám ukradli svoj pas alebo občiansky preukaz, pretože tieto oficiálne dokumenty sú zvyčajne potrebné na medzinárodné cestovanie. Ja mám so sebou vždy občiansky aj pas, aj keď cestujem po Európe.

Kontrolujú doklady pred nástupom do lietadla?

Pri odbavovaní na letisko a pred nástupom do lietadla budete požiadaní o predloženie platného cestovného dokladu, ako je pas alebo občiansky preukaz. Letecká spoločnosť alebo príslušný personál skontroluje vaše údaje z cestovného dokladu a overí, či sa zhodujú s údajmi uvedenými vo vašej letenke.

Bez platného cestovného dokladu nemusíte byť povolené nastúpiť do lietadla. Preto je dôležité mať so sebou platný cestovný doklad a pred cestou overiť jeho platnosť a zhodu s informáciami uvedenými v letenke alebo rezervácii. Ak ste stratili svoje doklady, mali by ste čo najrýchlejšie podniknúť kroky na ich nahradenie a získanie náhradných dokladov pred cestou.

Milan

Pustia ma do lietadla s fotkou občianskeho, ak nemám originál?
Pustia ma do lietadla s fotkou občianskeho, ak nemám originál?

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.