Marika, letuška 1.triedy žije v Dubaji už 7 rokov a domov sa nechystá!

110,307FansLike
192,643FollowersFollow
109,024FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Práca letušky je vysnívanou prácou ľudí po celom svete. Slovenka Mária žije v Dubaji už takmer osem rokov a precestovala celý svet. Marika sa prepracovala na letušku prvej triedy pre jednu z najlepších leteckých spoločností na svete. Na jej profile na Instagrame inšpiruje takmer tri tisíc fanúšikov a so svojou prácu naozaj miluje. No ako sa na svoju prácu pozerá táto milá, slovenská letuška 1. triedy?

emirates girl

Prečo práca letušky? Bol to spontánny nápad alebo tvoj sen odmalička?

Ja som nikdy nechcela byť letuška 🙂 Nikdy mi to nenapadlo a nepoznala som nikoho, kto by bol letuškou, tak som nad tým ani nerozmýšľala. Na pohovor som išla úplnou náhodou. Koncom roka 2007 som sa nasťahovala naspäť na Slovensko a hľadala si brigádu na dva mesiace. Potom som chcela ísť naspäť do Španielska. Ja nie som moc osoba, ktorá by sedela doma na zadku, len som si chcela trochu oddýchnuť a byť na Vianoce s rodinou. Keď som čítala na internete inzeráty, natrafila som na inzerát jednej nízko nákladovej spoločnosti, ktorá mala základňu v Madride.


Medzičasom som absolvoval Emirates pohovor aj ja! Prečítajte si kompletný záznam toho, ako pohovor prebiehal a čo sa ma pýtali – Minúta po minúte: Ako prebiehal môj EMIRATES pohovor?


Rozhodla som sa teda, že pôjdem na pohovor, ktorý som prešla (vraj ním prejde každý, kto vie aspoň trochu po anglicky a má dve nohy a ruky) 😀 Potom mi oznámili, že musím zaplatiť určitý poplatok aby som si zabezpečila miesto v ich tréningu na cabin crew. Vtedy to bolo okolo 100 EUR, tak som to zaplatila. Postupne mi však ľudia začali hovoriť dosť veľa negatívnych vecí o tejto spoločnosti a ja som začala váhať. Od kamarátky som sa dozvedela, že pohovory robí aj Air Slovakia a rozhodla som sa to skúsiť. Pohovorom som prešla a prácu dostala 🙂 O niekoľko dní neskôr mi ďalšia kamarátka povedala, že pohovory bude robiť aj Emirates airline.

emirates girlKeďže som nemala žiadnu skúsenosť s prácou letušky, nechcelo sa mi tam isť. Veď veľká spoločnosť ako Emirates by nezamestnala niekoho bez skúsenosti, nie? (Teraz, keď si na to spomeniem sa musím zasmiať. Poriadne som sa mýlila..) Nakoniec som sa rozhodla, že to skúsim. Ved ma to nebude stat nič. V najhoršom prípade neprejdem. Svet by sa mi nezrútil. Môj plán bol isť na pohovor, zistiť, čo chcú vedieť a o rok, ak neprejdem isť na ďalší pohovor s pripravenými otázkami a dúfať, že ma zoberú. Keď som išla na interview a videla všetky tie dievčatá, ktoré vyzerali ako profesionálky, začala som sa seba pýtať, čo tam hľadám. Myslela som si, že nemám šancu. Ja, dvadsať päť ročná baba, čo vyzerá ako dieťa (vždy som vyzerala veľmi mlado) verzus ŽENY. Moc som si neverila. Ale ako si vždy hovorím, že sa má stať sa stane a ak mi nieje niečo súdené, tak sa to nestane. Keď som prešla prvým sitom, tešila som sa ako malé dieťa. Potom som prešla ďalším, ďalším a ďalším až kým mi neoznámili, že ma pozývajú na posledný pohovor, ktorým som tiež prešla. Urobila som si všetky lekárske prehliadky a odišla do Dubaja 🙂

Ako vyzerá bežný pracovný deň letušky?

Uff, ja by som to ani nenazývala prácou, aj keď niekedy sa namakám. Pre mňa to je koníček, moja práca snov. Máme dva typy letov – turnaround, čo je na otočku a layover – spíme v destinácii. Turnaround je let na letisko, ktoré je blízko Dubaja a hneď naspäť. Ak mám layover, zobudím sa asi hodinu a pol pred tým, ako ma príde vyzdvihnúť odvoz na letisko, ktorý zabezpečuje Emirates. Zobudím sa, dám si sprchu, pobalím sa (balím sa vždy ráno, lebo večer by mi to trvalo aj dve hodiny). Ja vždy robím sto ďalších vecí, keď sa balím. Ďalej sa namaľujem a dám si uniformu. Pred každým letom má celá posádka stretnutie z ktorého ideme rovno k lietadlu. Skontrolujeme lietadlo či je všetko ako má byť a začneme púšťať pasažierov na palubu. Počas letu robím poctivo servis 😀 ak ide o turnaround, necháme upratať lietadlo. Ak ide o layover, zbalíme sa a ideme na hotel.

emirates girlZachytil som, že si bola na dovolenke na Havaji. Nenudí ťa v lietadle len tak sedieť a nemáš potrebu pomôcť ostatným babám?

Jasné že ano. To už je taká deformácia z povolania. Keď sa napríklad berú tácky, tak sa ich snažím spraviť rovné – na každú tácku je miesto iba pár centimetrov vo vozíku, čiže keď niekto odovzdá „Eiffelovku“, baby to musia urovnať čo im zaberá čas. Taktiež ak niekto z pasažierov potrebuje s niečim pomôcť s našim ICE (ten monitor na sedadle) a letušky majú kopec práce, rada pomôžem a snažím sa vysvetliť. Hlavne starším ľuďom. Ak chcem niečo na pitie, nestláčam tlačidlo na privolanie letušky ale idem priamo k nim a vypýtam si to.

Bola si takmer všade a precestovala celý svet. Je stále ešte miesto, na ktoré by si sa chcela pozrieť?

Ja chcem ísť VŠADE! Budúci rok sa chystám na Machu Picchu a dúfam, že sa mi to už konečne podarí. Určite chcem precestovať Latinskú Ameriku, tam som veľa nebola. Len v Argentíne a Brazílii. Ľudia sú tam úžasní. Taktiež ma nenormálne láka aj Kolumbia a Kuba. Navštíviť by som chcela ešte niektoré krajiny v Afrike a do Ázie som sa zamilovala už pred rokmi. Príroda v Afrike je úplne úžasná, hlavne na safari. Ísť do Afriky je super pre uvedomenie si, aké máme šťastie. Veľa krát tam vídam deti ako sa hrajú na ulici s loptou z handier alebo úplne obyčajnými hračkami. Ale to šťastie čo majú na tvári…naozaj si vážia maličkosti. Nie ako dnešné rozmaznané deti. Pri mojej poslednej návšteve Dakaru sme nakúpili s kolegyňou letuškou sladkosti (tam je veľmi lacno a skoro nič sme neminuli, len peniaze z diét, ktoré nám dáva Emirates na jedlo). Išli sme do miestnej škôlky a rozdali ich deťom. Ani si neviete predstaviť, ako sa tešili. Tie úsmevy na tvári naozaj stáli za to a ten pocit z vykonaného dobrého skutku stál za to. Európu precestujem keď raz skončím v Emirates, ale to sa tak skoro nechystám. Vidíš? Ja vážne chcem ísť všade! 🙂

emirates girl

emirates girl

Si letuška v Dubaji už 7 rokov. Vieš si predstaviť robiť niečo iné?

Úprimne? Predstaviť by som si to vedela, ale nechcem. Ako si hovoril, som tu vyše sedem rokov a chcem ostať ďalších sedem. Ja prácu letušky milujem. Prečo by som mala odísť a robiť niečo iné, ak ma moja „práca“ robí šťastnou? Zmaturovala som na Obchodnej Akadémii, ale predstava byť zatvorená niekde v kancelárii a mať osem hodinovú pracovnú domu sa mi nepáči. Ja som mala v živote veľmi veľa zamestnaní, od roboty v banke, cez barmanku až po manažérku v reštaurácii. Aj keď musím povedať, že doteraz ma všetko bavilo. Ja by myslím, že by mali ľudia robiť v živote to čo ich robí šťastnými, či už je to robota alebo koníček. Keď ma raz prestane baviť lietanie, tak odídem 🙂 Nechcem aby zo mňa bola stará negatívna a ufrflaná žena. Život je krátky na to, aby sme neboli šťastní.

 emirates girl

Má život v Dubaji aj nejaké nevýhody?

Pre mňa nie 🙂 Ja Dubaj MILUJEM.. Jedine, ak niekto nemá rád horúčavy, tak môžu mať problémy si zvyknúť 🙂 Ale inak tu mame všetko. Ľudia sa tu môžu lyžovať, chodiť na pláž, zabávať sa vo vodných parkoch, krasokolčuľovať, ísť do púšte a podobne. Je to taký mix Las Vegas a New Yorku.

 

Inšpiratívnu Mariku môžete sledovať na jej profile na instagrame ako marika_dxb a možno aj vás nainfikuje na prácu letušky 🙂

Milan Bardún – svet k vám domov už od roku 2013

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.