Móda z Milána a 10 totálne odveci outfitov, ktoré to prestrelili

110,945FansLike
193,649FollowersFollow
109,424FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Móda z Milána či Talianská móda? O tom, že Miláno je hlavné mesto módy, vie hádam každý. Rád používam vetu, že Miláno je mesto módy, ktoré určuje, čo si ráno oblečú Slováci do roboty. 

Móda z Milána, alebo keď mesto nepochopíte. Talianská móda je neúprosná

Aj keď toto nie je fashion blog, ale blog o cestovaní, nemohli mi ujsť niektoré šialené outfity z milánskych ulíc, ktoré som musel zvečniť. Foťák nachystaný, prst na spúšti. Ideme do ulíc Milána.


Ak sa ti článok nechce čítať, pozri si fotky a popri tom si ho vypočuj:


Aj keď článok o tom, čo vidieť v Miláne, som dokončil už dávnejšie, o tom, aké aufity si tu ľudia obliekajú, som nič nenapísal. Lebo to si vyžaduje celý jeden článok. Špeciálne. Naozaj. Spravil som si trochu srandu a zahral sa na Nákupné maniačky v Miláne a každý jeden outfit v tomto článku ohodnotil a okomentoval. Nebojte, neberiem prácu fashion blogerom, ale tieto milánske aufity si to úplne žiadajú. Takže, čo sa nosí v Miláne?

Dresscode checker alebo čo si obliecť

PS: Všetky fotky v tomto článku boli odfotené pred Duomom asi za 15 minút – aby si mal predstavu, ako moc sa to tu hemží ľuďmi, čo milujú módu, nech to stojí čokoľvek. Aby ste sa nabudúce v podobnom článku neocitli aj vy, odporúčam skúsiť dresscode checker, ktorý vám vyberie, čo si na seba obliecť podľa druhu eventu, na ktorý sa chystáte.

Pamätám si, ako som stál v preplnenom metre a rozhliadol sa. Bolo tu pár výrazných kúskov odevov, ktoré mi doslova bili do očí. Všetci ľudia, ktorí bolo extravagantne oblečení v Miláne, mali jedno spoločne – hovorili niektorým z východoeurópskych jazykov. Talianky mali na sebe tepláky a neriešili. Móda z Milána je zrejme určovaná turistami.

TIP: Prikladám odkaz na aktuálne akciové letenky do Milána a zľavový kód v hodnote 30 € na ubytovanie cez AirBnb.


Talianská móda trochu inak

 • Kabátik s náboženskými aplikáciami, dávam 8/10.
móda z milána
Pekný kabátik. Dávam mu 8 bodov z 10.

Začnem zľahka. Tu vidíme pekný kabát, ktorý sa celkom dobre hodí do Milána. Keďže bol teplejší januárový deň, k tým tmavým vlasom sa slečne svetlý kabátiček celkom hodil. Osobne ale nechápem ten dlhý ruženec, ktorý má na krku a visí až po zem. Neviem, či sú to gombíky, alebo sušené slivky, a či si ho robila sama doma, no rozhodne by som volil niečo jemnejšie.

Za tento outfit dávam slečne osem bodov z desiatich. Do Milána sa celkom hodil, no ten ruženec mohla radšej nechať visieť na spätnom zrkadielku v aute. Hneď vedľa voňavky v tvare stromčeka s nápisom „les“. Ale chápem, Taliansko je nábožensky založená krajina a chcela tu proste ladiť, nech to vyzerá prirodzene. Je to predsa Móda z Milána.


 • Superhrdina na úteku, dávam 6/10.
móda z milána
Červená je dobrá.

Myslím, že tento mladý muž sa nevedel rozhodnúť, či sa ide hrať na super hrdinu, alebo si zabehať. Možno obe naraz? Myslím si, že jeho brigádou popri škole je zachraňovať svet a tak nosí tento kabátik pre istotu stále so sebou. Ak by niekam potreboval odletieť, nech mu pekne veje. Oceňujem, že má vkus na farby a celý jeho aufit spočíva iba z troch farieb – hlavnej červenej, ktorá je dominantou jeho aufitu, čiernych rifieľ a bielych tenisiek.

Chýba mi tu trošku náboženská aplikácia, no za tento aufit dávam chalaniskovi iba šesť bodov z desiatich. Nie je to dosť Miláno enough a móda z Milána si vyžaduje viac.


 • Grinch na dovolenke v Taliansku, dávam 10/10.
móda z milána
Grinch na dovolenke.

Rozprávku o Grinchovi som nikdy nemal rád a skôr mi ten týpek prišiel strašidelný, než zábavný, no nikdy by som si nemyslel, že budem mať šancu mu to povedať do očí. Samozrejme, ako správny zbabelec to o ňom len napíšem na internet a do očí sa budem tváriť, že je najväčší kamoš.

Grinch si očividne spravil výlet do Talianska a povedal si, že bude reprezentovať svoju zelenú rasu. Grinch v poslednej dobe veľmi schudol, keďže jeho sláva pominula a nové herecké roly už nedostal dobrých pár rokov. Musel si utiahnuť opasok a odišiel si vyvetrať hlavu do Milána. Na túto cestu zvolil svoje typické boty, čierne nohavice a jednoduchý štvorčekový overalíček, opäť bez náboženskej aplikácie.

Za tento aufit dávam Grichovi plný počet bodov, 10 z 10. Prečo? Nehanbí sa ukázať svoje pravé ja a nebude sa skrývať len preto, že je iný. Grinch, asi si ťa pozriem na Vianoce. Si kúl!


 • Keď si to nedotiahla na mólo, tak aspoň na 9 € letenku do Milána, dávam 3/10.
móda z milána
Ups.

Táto trojica sa rozhodne teší, že sú konečne v Miláne. Vybrali si svoje najlepšie aufity a očividne túto jar fičí červená. Čo tam koho po tom, že na spoznávanie mesta je to maximálne nepohodlné a tie ihličky ti zachviľu spravia tretiu nohu. Ide o to, aby sa za tebou každý otočil a ideálne si ťa aj potajomky vyfotil. Možno sa ocitneš v známom cestovateľskom blogu. Nie je ti zima?

Za tento aufit dávam tri body z desiatich. Nepáči sa mi jeho nepohodlnosť a prehnaná expozícia. Oceňujem snahu obliecť sa pekne, no Milan Bez Mapy v Miláne to nepochopil.


 • Odbehnem si z Marsu do Milána. Dávam 6/10.
móda z milána
Vesmírni lidé.

Vesmírni lidé vraj stavajú svoju vlastnú vesmírnu raketu a ako promo rozdávajú tieto merch tašky. Každý, kto si kúpi lístok na túto loď za 5 000 €, ktorá odlieta v roku 2231, dostane k nákupu cez internet zadarmo taštičku.

Budúci Vesmírni lidé sa takto navzájom spoznajú v zahraničí a môžu sa dopredu zoznámiť. Veď o 218 rokov budú spolu zdieľať kajutu v extragalaktickej medziplanetárnej multi-kuli lodi. Jedno majú spoločné, z matematiky prepadali.

Tomuto aufitu dávam 6 bodov z 10. Taška zadarmo je pekná, určite praktická, no nesedí mi ku zvyšku aufitku. Odlož si ju a začni sa do nej baliť, čoskoro odlietaš do vesmíru.


 • Keď si temná hadica s vlastným názorom. Dávam 9/10.
móda z milána
Som hadica.

Byť dračicou a šelmou je už dávno out. Boli to 90te roky. Dnes je v móde byť hadicou. Aspoň v Miláne. Dáš tak spoločnosti jasne najavo svoj prístup a postoj k svojmu okoliu a hlavne k mužom. Nenecháš si kecať do života, si ohybná a máš rada drahé veci. Si však nezávislá a deti vieš vychovať sama. Nepotrebuješ k tomu žiadneho iného hada a ak ťa niekto nahnevá, kúšeš. Vieš byť aj jedovatá a všetko vieš dať najavo legínami z hadej kože.

Dávam ti 9 bodov z 10. Bodík sme ubrali pre Puma tenisky. Ako som povedal, byť dračicou či šelmou je out.


 • Keď miluješ prírodu. Na sebe. Dávam 6/10.
móda z milána
Vrrrr.

Tretíkrát poviem, byť šelma je pasé. Pevne chcem veriť, že tento kožuch je umelý a nie zo zvieraťa. Ešteže si sa nestretla s hadicou z predchádzajúcej fotografie. Toto je aufit typický pre návštevníčky z východnej Európy a určite nechýba ani prehnane silný rúž, peroxid a výrazný lak na nechtách. Kabát sám o sebe je pekný, no tá ružová kabelka k nemu vôbec nepasuje a hodil by som ju levom.

Dávam 6 bodov z 10, kabelku treba dať preč.


 • Mám vkus a Miláno som pochopila. Dávam 10/10.
móda z milána
Moderná žena s divokým srdcom.

Bez akejkoľvek srandy, tento aufit v milánskych uliciach sa mi veľmi páčil. Na fotografii máme zrejme mladú slečnu, ktorej ťahá na 30. Stále je srdcom divoká punkerka, ktorá sa vidí na hlučných koncertoch v kluboch v podzemí, no vie, že kariéra je dôležitá a že ako moderná a slobodná žena musí svojej tajnej záľube povoliť dvere. Chce vlastný byt, pracuje na sľubnej pozícii vo firme, má rada víno a aj keď exceluje na stretnutiach s klientmi a uzavrie každý deal, už teraz sa teší, ako si večer otvorí pivo a pustí koncert Nightwish či Epicy.

Dávam ti 10/10. Bez debaty.


 • Keď nechceš, aby bolo vidieť tvoje deti. Dávam 9/10.
móda z milána
Detská Móda.

Detská móda je dnes in. Pozor ale, aby ste svoje deti potom od seba rozoznali. Zrejme nejde o dvojičky, keďže chlapec vľavo je starší ako ten v praco, no tie bundy sú mega. Chcel som dať pôvodne plný počet bodov, ale nedám. Prečo? Menšiemu chlapcovi by sa určite hodila bunda o číslo menšia.

Dávam vám chalani 9/10. Bez debaty.


 • Keď ti je ľúto vyhodiť vianočné ozdoby. Dávam 5/10.
móda z milána
Vianočné ozdoby.

Vianoce už skončili a nové budú až v decembri. Osobne sa mi tento štýl veľmi nepáči a aj keď slečne Vianoce chýbajú, rozhodne si nemyslím, že mala tie ozdoby zvesiť a prilepiť patexom na svoje boty, v ktorých bola rýľovať olivovú záhradu tvojej babky. Boty samé o sebe sa mi páčia, tiež som kedysi nosil tento štýl ťažkých topánok, no bez vianočných gulí. Toto nie je pravá móda z Milána.

Dávam polovicu bodov z plného počtu.


 • Keď si pán mesta. Dávam 12/10.
móda z milána
Keď pochopíš Miláno.

Keď vieš, že si proste úžasný aj bez toho, aby si mal na sebe módne šaty. Vieš, že to je o sebavedomí a je jedno, čo máš oblečené, pokiaľ sa cítiš pod psa. Toto milé pesko je proste fab. Má super dobré vlasy (zrejme je na ceste od kaderníčky) a aby mu nebolo zima, prehodil to jednoduchým overalíkom tak, aby sa cítil pohodlne, dobre vyzeral, no nepútal pozornosť na celé Miláno. Dávam mu dvanásť bodov z desiatich. Móda z Milána je presne o tom.

Móda z Milána a Talianská móda, ktorá je tento rok in

No a ja som si do Milána obliekol toto:

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.