4 mýty o kupovaní lacných leteniek, ktorým ľudia veria v roku 2023

110,945FansLike
193,649FollowersFollow
109,424FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Mýty o kupovaní lacných leteniek ma dostávajú do kolien rok čo rok. Najmä preto, že im ľudia stále veria. Či kedysi platili neviem, no dnes sú minulosťou a peniaze vám rozhodne neušetria. Rozhodol som sa spísať štyri najčastejšie mýty o kupovaní lacných leteniek, ktorým ľudia veria aj v tomto roku.

Úprimne, nebolo to až také ťažké, haha. Stačilo sa pozrieť do môjho inboxu na Instagrame, kde sa ma na letenky pýtate veľmi často. Tento článok je súčasťou série článkov „Milan búra mýty“, kde v priebehu celého roka, každú stredu, vyvrátim jeden cestovateľský mýtus, ktorému ľudia stále veria. Pozrite si všetky článku v tejto kategórii. Možno sa naučíte niečo nové.

@milan_bezmapy 💸 Koľko stála vaša najlacnejšia letenka? Ja som platil 40 centov za let do Varšavy. Vo videu som zhnul mýty o kupovaní leteniek, ktorým ľudia veria aj v roku 2023, no nie sú pravda. #milanbezmapy #milanburamyty #lacneletenky #fyp #foryourpage #levneletenky #letuska #pelikan #wehacktravel ♬ original sound – Milan Bez Mapy

Mýty o kupovaní lacných leteniek ktoré nie sú pravda

  1. Letenky sú najlacnejšie v utorok večer
  2. Čím skôr letenku kúpite, tým lacnejšia bude
  3. Existuje jedna jediná stránka s najlacnejšími letenkami
  4. Platenie za letenky v mene karty je najlepšie

Lacné letenky nájdete v utorok o tretej ráno

Prvý mýtus, o ktorom čítam hádam všade, nám tvrdí že existuje presný čas na kúpu letenky, kedy je najlacnejšia. Aký by to dávalo zmysel, keby boli letenky najlacnejšie iba v utorok večer či o tretej ráno? Nedáva to žiadnu logiku, minimálne preto, že svet nemá len jedno časové pásmo, že? Neexistuje najlacnejší deň, kedy kupovať lacné letenky, preboha.

Neexistuje špeciálny magický čas kedy kupovať lacné letenky, čiže ak si nastavíte budík na tretiu ráno, aby ste si kúpili lacné letenky do Londýna, jediné z čoho ušetríte je váš celkový čas REM spánku a ráno budete zívať. Predaj leteniek je biznis ako každý iný a áno, sú časy, kedy sú letenky lacnejšie a kedy drahšie, no nie je to utorok o tretej ráno a tento čas sa nedá predpovedať. Treba sledovať akcie a trochu sa tomu venovať, alebo prenechať kúpu letenky niekomu, kto sa v tom aspoň trochu pohybuje.

Letenky kupujte rok dopredu aby ste ušetrili

Kúpte si letenku rok dopredu aby ste ušetrili peniaze. Ušetríte možno tak len čas, ktorý by ste strávili pravidelným kontrolovaním ceny. Na leteky sú rôzne akcie a cena letenky nie je fixná a mení sa podľa mnohých faktorov. Podľa toho, či chcete letieť v nedeľu alebo v utorok, či sú sviatky alebo je v danom meste dáky karneval či Pride. Z mojej skúsenosti sú najlacnejšie letenky približne šesť týždňov pred odletom, no ani to nie je pravidlo. Už sa mi podarilo kúpiť letenku na Malorku za 8 Eur aj dvanásť hodín pred odletom. Opäť, treba sledovať akcie a trochu sa v tom orientovať. Nekupujte letenky rok pred odletom, budú zbytočne drahé a vy preplatíte.

TIP: Existujú weby ktoré strážia cenu za vás, stačí si nastaviť dátum kedy chcete ísť a kam a na email vám bude chodiť notifikácia o zmene ceny letenky. Je ich viac, ja poznám airfarewatchdog.com

Kúpa lacnej last minute letenky na letisku či posledné miesto v lietadle

Mýtus o tom, že prídem na letisko a kúpim si last minute letenku či posledné miesto v lietadle za dobrú cenu, tiež nie je pravda. Letenky sa na letisku kupovali v 90.tych rokoch, keď nebol internet a obvykle (nie je to pravidlo), stoj takéto letenky stovky Eur. Porovnajte si last minule letenku do Londýna s Ryanairom alebo s British Airways, pod tristo Eur sa nedostanete.

Toto je stránka s najlacnejšími letenkami po celom svete

„Milan, kde kupuješ lacné letenky? Na akom webe?“ To je otázka, ktorú dostávam veľmi často a ani na ňu neexistuje jednoznačná odpoveď. Keď idete hľadať lacnú letenku, vyskúšajte viacero vyhľadávačov a nezabudnite sa pozrieť aj na web leteckej spoločnosti. Neexistuje jedna jediná magická web stránka, kde sú najlacnejšie letenky. Ja osobne porovnávam ceny na Pelikánovi, tu majú super podstránku s aktuálnymi akciami, Kiwi, Dohop.is a na webe aerolinky.

Veľakrát sa stane, že existuje letenka na webe aerolinky za 800 Eur do New Yorku, no na rôznych sprostredkovateľských weboch za menej, netreba sa toho báť – aj hotely si rezervujete cez Booking a nie cez web stránky hotela. Potraviny si kupujete v Lidli, nie u farmára. Pri týchto weboch sa ale oplatí čítať aj písmená ktoré sú malým písmenom, keďže majú rôzne „úrovne zákazníckej podpory“. Ja som si cez predajcov kúpil desiatky leteniek a žijem. Nemám rád ľudí, ktorí sa na túto problematiku pozerajú čiernobielo a tvrdia, že predajcovia sú čisté zlo a podvodníci.

Hidden city ticketing vám môže ušetriť desiatky Eur

Dôvod, prečo sú letenky na niektorých weboch lacnejšie ako na webe leteckej spoločnosti môže byť, že niektoré vyhľadávače sú veľmi sofistikované a využívajú aj techniky, ktorými vás tu nechcem zaťažovať. Jednou z nich je napríklad hidden city ticketing. V praxi znamená, že letenka z Viedne do Londýna môže stáť 90 Eur, ak ale web využije funkciu hidden city ticketing, predá vám letenku z Viedne do Londýna s dlhým prestupom v Londýne. Takáto letenka môže stáť napríklad 60 Eur a vy vystúpite v Londýne a na let do Dublinu, ktorý je, povedzme na druhý deň, sa vykašlete. Vygúglite si o tom viac.

Letenky plaťte len v Eurách

A ako zaplatiť za letenku? Samozrejme, kartou no vždy v mene v akej je uvedená letenka. Letenky po argentíne plaťte v pesos, kým letenky po USA v dolároch a po Európe v eurách. Pri platbe sa vás to webstránka vždy opýta. Keď budete platiť v lokálnej mene, ušetríte peniaze za zmenu kurzu. Nie sú to závratné sumy, no keď kupujete viac leteniek pre skupinu a budete platiť napríklad 2000 Eur, už sa dostanete na číslo, za aké môžete mať v destinácii dobrú večeru. Cestujte a nezabudnite, že mýt o kupovaní leteniek z minulosti už neplatia.

Štyri mýty o kupovaní leteniek, ktorým ľudia veria aj v roku 2023
Štyri mýty o kupovaní leteniek, ktorým ľudia veria aj v roku 2023

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.