Toto je najbezpečnejšie sedadlo v lietadle! Milan Búra Mýty

110,945FansLike
193,649FollowersFollow
109,424FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Najbezpečnejšie sedadlo v lietadle neexistuje. Pozrite sa na to takto, keď lietadlo padá, padá rovnakou rýchlosťou každá jeho časť, preto hovoriť o najbezpečnejšom sedadle v lietadle je tak trochu veštenie. Avšak, mám pre vás dobrú správu, aj v tejto oblasti sa robili štúdie a výskumy a prišlo sa na niekoľko zaujímavých vecí. Pustite si video a navštívte kategóriu Milan búra mýty, kde rozoberám ďalšie cestovateľské témy, okolo ktorých panuje veľa mýtov a dezinformácií.

Toto je najbezpečnejšie sedadlo v lietadle

@milan_bezmapy

✈️ Najbezpečnejšie sedadlo v lietadle je…pozrite si vo videu a uložte ho. Sedíte radšej pri okienku alebo v uličke? #milanburamyty #milanbezmapy #dnescestujem #dnesletim #milujemcestovanie #letenky #lacneletenky #levneletenky #cestovani #fyp #foryoupage #slovaktiktok #czechtiktok

♬ sonido original – Milan Bez Mapy

V lietadle si sadnite k núdzovému východu, môže to byť najbezpečnejšie sedadlo

Štatisticky najnižšiu úmrtnosť ponúka sedadlo blízko núdzového východu vpredu alebo vzadu, stredné sedadlo v zadnej tretine lietadla. Aké sú vaše hlavné kritériá pri výbere miesta, kde chcete sedieť v lietadle? Pre niekoho by to mohla byť ulička, aby bol ľahký prístup na toalety, pre iných by to mohlo byť sedadlo pri okne s výhľadom. Priestor na nohy môže byť tiež faktorom, rovnako ako sedenie nad krídlom alebo vpredu namiesto vzadu. Celkovo je toho veľa, čo treba zvážiť. Čo ale bezpečnosť?

Koniec koncov, sedadlo nad krídlom blokuje časť výhľadu, vďaka čomu sú sedadlá pri okne atraktívnou vyhliadkou. Sedenie v zadnej časti lietadla s motormi umiestnenými vzadu môže byť hlučné. Rozmýšľali ste niekedy nad tým, aké sú najbezpečnejšie sedadlá v lietadle a ktoré by dávali najväčšiu šancu na prežitie pri havárii?

Keďže lietadlá nelietajú do hôr dozadu a v troskách takmer vždy vidíte chvostovú plutvu, logika by naznačovala, že najbezpečnejšie by bolo sedieť v zadnej časti lietadla. Napriek tomu je potrebné zvážiť všetky druhy iných faktorov, ako napríklad to, ako blízko ste k východu a ktorá časť lietadla bola najviac postihnutá nárazom. Z vyššie uvedeného sa dá predpokladať, že ak si sadne dozadu, čo najbližšie k núdzovému východu, štatisticky máte najväčšiu šancu prežiť.

Najhoršie sedadlo na sedenie v lietadle pozná Seat guru

Keď časopis Time písal o najbezpečnejších sedadlách v lietadle, citoval 35-ročnú štúdiu Federálneho úradu pre letectvo (FAA) o sedadle a úmrtiach. Podľa správy FAA, ktorá skúma nehody a úmrtia medzi rokmi 1985 a 2020, je najhoršie miesto na sedenie uprostred lietadla. Sedadlá v strede kabíny mali úmrtnosť 39 %, kým predná tretina mala 38 % a zadná tretina 32 %.

Ďalšia štúdia vykonaná University of Greenwich tiež zistila, že po nehode mali tí cestujúci sediaci najbližšie k núdzovému východu najväčšiu šancu dostať sa von živí. To je obzvlášť dôležité pre prežitie pri požiaroch po nehodách. Lietadlo je plné extrémne horľavého leteckého benzínu, kerozínu, ktorý začne horieť takmer okamžite po náraze lietadla.

Ako si vybrať najlepšie a najbezpečnejšie sedadlo v lietadle?
Ako si vybrať najlepšie a najbezpečnejšie sedadlo v lietadle?

Ako si vybrať najlepšie a najpohodlnejšie sedadlo v lietadle?

Odporúčam stránku SeatGuru.com, kde si viete dopredu pozrieť konkrétne sedadlo v lietadle aj s poznámkami, čo je na ňom zlé. Stačí zadať číslo letu a dátum a stránka vám vyhľadá konkrétny typ lietadla akým poletíte. Ja ho využívam najmä pri dlhých letoch, kde nechcem nechať nič na náhodu a za konkrétne sedadlo si priplatím.

Stránku som využil aj teraz, keď som si hľadal najlepšie a najpohodlnejšie sedadlo v lietadle na môj skoro 15 hodinový let z Paríža do Santiago de Chile. Aj keď pády lietadiel a počet obetí môžu byť šokujúce, letecká doprava sa v priebehu rokov stala bezpečnejšou, najmä v porovnaní s inými druhmi dopravy. Pravdepodobnosť úmrtia pri leteckej havárii je vraj 1 ku 8 000 v porovnaní s 1 ku 112 v prípade dopravných nehôd. Celkovo vzaté, lietanie je stále jedným z najbezpečnejších spôsobov, ako cestovať.

V apríli 2012 skupina mexických vedcov úmyselne havarovala Boeing 727 na výskumné účely. Chceli preskúmať šance cestujúcich na prežitie v rôznych častiach lietadla. Ich zistenia ukázali, že najväčšiemu riziku čelili tí vpredu, pričom nebezpečenstvo sa zmenšovalo čím ďalej, tým viac dozadu.

Toto je najbezpečnejšie sedadlo v lietadle! Milan Búra Mýty

Toto je najbezpečnejšie sedadlo v lietadle! Milan Búra Mýty

S láskou, Milan Bez Mapy.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.