Tie Najlepšie Pláže San Francisca

103,217FansLike
187,229FollowersFollow
108,106FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Kalifornia. Keď počujete slovo Kalifornia, pravdepodobne si predstavíte dlhé piesočnaté pláže s palmami a jasnou oblohou. Mestá ako Los Angeles, San Diego či San Francisco sa rozprestierajú priamo na pobreží, no San Francisco je jedno z tých, kde plávanie v Pacifickom oceáne nieje odporúčané. Ľudia sem cestujú za rekreáciou, no nie v plavkách. Aj napriek tomu má však San Francisco pár pláží, kde ľudia trávia svoje víkendy a stretávajú sa s kamarátmi, ale čo ponúkajú tieto miesta, keď more tu hlavným lákadlom nieje?

Prvú vec ktorú by ste mali vedieť je počasie v San Franciscu. Je odlišné od počasia v iných častiach Kalifornie. Zväčša tu fúka, je tu vlhko a zima, aj počas letných mesiacov. Zvyčajne z rána až do obeda nad San Francisco sadá hmla, čo napríklad veľmi neteší návštevníkov Golden Gate mosta. Počas tejto hmly je most úplne skrytý v oblakoch a nieje ho vidno.

Prečo je počasie v San Franciscu odlišné než v ostatných častiach Kalifornie? San Francisco je obklopené oceánom zo západnej strany, a Sanfranciským zálivom zo severovýchodu, čo spôsobuje, že počasie je veterné a vlhké. Priemerná teplota  auguste nepresahuje 20 stupňov Celzia, čo nieje dobré na žiaden druh rekreácie spojený s vodou. Hotely tu vonkajšie bazény nemajú  ak vám nevadí studené počasie počas plávania. vlny Pacifiku vás môžu ľahko odniesť do oceánu. Tieto vlny sú vysoké, silné a studené. Keď vás raz vtiahnu, je veľmi ťažké vyplávať z nich. Príkladom tejto sily je väzenie Alcatraz, kde sa mnoho väzňov utopilo práve pri pokuse preplávať z ostrova do mesta. Všetci sa utopili v studených prúdoch Pacifiku za ich cestou na slobodu. Je takmer nemožné ujsť z Alcatrazu, keďže tieto prúdy a vlny vás ľahko vynesú na otvorené more. Pláže San Francisca žiaľ na kúpanie nie sú.

Aj napriek tomu, pláže v San Franciscu sú, a sú plné ľudí, keďže po obede sa zvyčajne pekne vyčasí. Hlavnou aktivitou tu však plávanie nieje, aj keď to mnohí skúšajú. Aj ja som skúsil, no voda je nepohodlne studená.

#1 BAKER BEACH

Baker beach je pravdepodobne najobľúbenejšia pláž v meste. Je verejná a nachádza sa na polostrove San Francisca a je dlhá len 800 metrov. Začína priamo pod Golden Gate mostom a táto časť je obľúbená najmä u nudistov. Na vrchu útesu, priamo za plážou sa nachádza „Battery Chamberlin“ čo je časť vojenskej základne z roku 1904. Táto základňa je stále, no neodporúčam vám sa k nej približovať. Vyzerá pomerne nebezpečne a nebol by som prekvapený, ak by ste tam našli feťákov či bezdomovcov.

Baker beach je populárna medzi domácimi, môžu sem prísť a užívať si poobedajšie slnko. Počasie tu však nebude typické plážové, no ľuďom to nevadí. Severná časť pláže, tá pod mostom sa nazýva aj Marshall’s beach a je to perfektné miesto na robenie fotiek s Golden Gate mostom. Ak vám nevadia nudisti, môžete tu spraviť nádherné fotografie. Ako sa tak budete prechádzať touto plážou, stretnete mnoho bežcov, teenagerov hrajúcich Frisbee,  rodiny s deťmi či veľa rybárov. Plávanie tu nieje odporúčané, nakoľko v roku 1959 tu bol závažne bielym žralokom napadnutý 18 ročný mladík, Albert Kogler. Toto bol však jediný oficiálny záznam o útoku žraloka.

#2 MARSHAL’S BEACH

Marshall’s beach je vlastne severná časť Baker beach, vyhradená nudistom. Na mape San Francisca je znázornená ako verejný park, čo je vlastne pravda. Priamo za plážou je vysoký útes s niekoľkými chodníkmi a množstvom schodov, po ktorých sa ľahko chodí. Ja som sa tu prechádzal v žabkách 🙂 nakoľko povrch chodníkov je piesok. Ako tak tu stúpate alebo klesáte na schodoch a šikminách, naskytnú sa vám nádherné pohľady na Pacifik, pýtajúce si panoramatické fotografie. Marshall’s beach je dostupná z Baker beach alebo chodníkom z vrchu útesu.

#3 OCEAN BEACH

Táto pláž sa nachádza na západnej strane San Francisca, a je prístupná z Golden Gate parku, či západnej strany mesta, nakoľko sa ťahá pozdĺž celého pobrežia. Je veľmi jednoducho prístupná, nakoľko je aj v blízkosti „Great Highway“ a je súčasťou Národného Rekreačného Priestoru Golden Gate. Táto pláž je navštevovaná najmä surfistami, nakoľko sa sem hrnú veľké vlny z Pacifiku. Vlny sú tu dokonca vyššie než na Baker beach a práve preto tu mnoho surfistov umrelo. V roku 1998 tu zahynulo až 7 ľudí a posledná nehoda bola zaznamenaná v roku 2006.

#4 AQUATIC BEACH

Aquatic beach sa nachádza v urbánnom priestore, hneď pri prístavoch. Je súčasťou Aquatic parku. Táto pláž nieje až taká studená, nakoľko leží v čiastočnom závetrí a slnko sa tu opiera počas celého dňa, mimo rán. Táto pláž je najhoršia z uvedených! Je veľmi ľahko dostupná z mesta, aj peši, akže sem prichádza mnoho ľudí. Táto pláž je piesočnatá s množstvom odpadkov a výhľadom na prístavy. Bolo to tu pre mňa jedným veľkým sklamaním a neviem si tu predstaviť stráviť celý deň. Táto pláž je preplnená ľuďmi, ktorí sa tu len prechádzajú na ceste smerom k prístavom.

San Francisco nieje miesto, kam cestujete za plážami. Pláže sú okolo mesta, no najmä pre domácich, ktorí tu trávia víkendy a voľné dni. Najnajvšetvovanejšia je Marhalls beach pre pohľady na Golden Gate most a Aquatic beach pre ľahkú dostupnosť. Ak ste už videli všetko v meste, stráviť pol dňa na niektorej z uvedených pláži nemusí byť až tak zlý nápad, no San Francisco nieje plážové mesto.

Milan Bardun 2014 – pretože cesta je cieľ

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.